Online kupovina - diskusije

Discussion in 'Internet provideri, umrežavanje i web servisi' started by Alibegovic, Sep 23, 2009.

  1. sumeir

    sumeir Komšija

    Pitam iz razloga jer mi je došla pošiljka nekad u proljeće. Nije bila više od 120 Eura ali je bilo "nameta" oko 80 KM

    Prijatelju skoro nešto naručio preko Ali express. Mislim da je narudžba bila preko 300 KM

    DHL dostava i nikakvih "nameta"

    Zato pitam

    Ako je 1,80 KM i može se naručiti do 300 KM

    Halalosom !

    Jeli ima limiti koliko često može jedna osoba imati narudžbi u iznosu do 300 KM i jeli taj iznos do 299 KM ili... ?

    Hvala.
     
  2. Esh

    Esh HWB

    Nema limit, ali je kao pravilo da ta roba ide samo za privatnu upotrebu, a ne zna dalju preprodaju.
     
  3. sumeir

    sumeir Komšija

    Hvala.

    Da , išlo bi za privatnu upotrebu.

    Planirao sam nešto naručivati preko Amazona u EU, pa da ne bih sad čekao kad će ko doći, mislio naručiti na adresu u EU, pa da šalju dalje za Bosnu. Jeli u tom slučaju isti tretman pošiljka ima kad je šalje fizičko lice u odnosu kad je direktno šalje prodavac ?

    Hvala.
     
  4. dmr

    dmr Veteran foruma

    Last edited: Sep 1, 2018
  5. sumeir

    sumeir Komšija

    Mislio sam naručiti kućište preko Amazona do rođaka. Onda da on šalje meni.

    Jeli u tom slučaju treba dokaz da sam platio proizvod ?

    Hvala.
     
  6. dmr

    dmr Veteran foruma

    Ja po ovom sto pise mislim da ti moras platiti odavde, i da ta narudzba mora ici na adresu u BiH. Ako ti rodjak bude slao, onda ce sre tretirati kao poklon i ici ce do 90KM. Neka me neko ispravi ako nije tako.
     
  7. sumeir

    sumeir Komšija

    Ja ali šta ako kupuješ preko prodavca koji nema opciju slanja pošiljke za Bosnu?

    Zato sam mislio naručiti na adresu gdje može biti proizvod dostavljen u EU, a onda dalje meni rodbina-prijatelji šalju.

    Kako se u tom slučaju pošiljka tretira , to me interesuje ?
     
  8. dmr

    dmr Veteran foruma

    Kako rekoh, tretira se kao da ti rodjak salje kao poklon, briga njih da li neko salje za BiH ili ne. Najbolji nazovi carinu pa pitaj za taj slucaj.
     
  9. sumeir

    sumeir Komšija

    Provjerim.

    Zato sam i pitao da nema neko iskustva, tj da nije naručivao na ovaj način.
     
  10. dmr

    dmr Veteran foruma

    Po logici tretira se kao da ti rodjak salje kao poklon.
     
  11. Esh

    Esh HWB

    U pravu je dmr. Isto vazi i za kupovinu od osoba koja nisu pravna lica.
     
  12. sumeir

    sumeir Komšija

    @dmr @Esh

    Hvala oboici na odgovoru.

    Baš ću sutra nazvati UIO pa ih zamoliti da pojasne situciju gdje prodavač nema opciju dostave direktno za Bosnu, i ako tretiraju pošiljku ako se organizuje dostava preko fizičkog lica.

    Znao sam da su i iz BH pošte tražila povećanje praga u vezi "Robe zanemarive vrijednosti" ali je rečeno do 200 KM

    Uglavnom, oni koji nisu bili upućeni kao ja evo još jednom link.

    Ubuduće se neće plaćati uvozne dažbine na pošiljke vrijednosti do 300 KM

    http://www.posta.ba/ubuduce-se-nece-placati-uvozne-dazbine-na-posiljke-vrijednosti-do-300-km/

    A kolega @Alibegovic možda da stavi ove informacije na početak teme ako misli da bi bilo korisno.

    Službeni glasnik BiH, broj 24/18

    Na osnovu člana 208. Zakona o carinskoj politici u Bosni i Hercegovini ("Službeni glasnik BiH", broj 58/15) i člana 17. Zakona o Vijeću ministara Bosne i Hercegovine ("Službeni glasnik BiH", br. 30/03, 42/03, 81/06, 76/07, 81/07, 94/07 i 24/08), Vijeće ministara Bosne i Hercegovine, na prijedlog Upravnog odbora Uprave za indirektno oporezivanje, na 131. sjednici održanoj 30. januara 2018. godine i 136. sjednici održanoj 20. marta 2018. godine, donijelo je

    ODLUKU


    O UVJETIMA I POSTUPKU OSTVARIVANJA PRAVA NA OSLOBAĐANJE OD PLAĆANJA UVOZNIH I IZVOZNIH DAŽBINA

    http://www.sluzbenilist.ba/page/akt/PQMVaPuNJM0=

    http://www.sluzbenilist.ba/page/PdfDownload?BrojIzdanja=24&NivoIzdavanja_FK=1&GodinaIzdanja=2018
     
  13. Stormbringer

    Stormbringer Aktivista


    O ovome smo raspredali prije 3 mjeseca.....ali dobro, ako mislis da treba opet..... :)
     
  14. bhd

    bhd Veteran foruma

  15. dmr

    dmr Veteran foruma

    Meni konacno danas stigo listic za fon sa alija i naplatise mi u posti 3,5KM iako je imo tracking broj RBxxxxxx Na tracking trace jos pise da je fon na carini :D
     
  16. EL NINO CFC

    EL NINO CFC Veteran foruma

  17. Qler

    Qler Veteran foruma

    Heheh

    Sent from my Huawei P10 Plus
     
  18. dams82

    dams82 Komšija

    Vjerovatno zato što je taj broj završio karijeru na carini,nije više pod njim nigdje išlo nego stavili novi. A znaš da je 3,5KM za otvaranje paketa i ponovno slanje do odredišta,a ne zato što nema RBxxxxxx. Koliko si dugo čekao?
     
  19. dmr

    dmr Veteran foruma

    narucen 8.8 stigo u Sa 28.8 a meni danas. I glupi ovo sa Alija stave da je vrijednost fona 45$ sto nema logike, nije ni cudo da otvaraju pakete :D
     
  20. adsubzero

    adsubzero Komšija

    sta ba 3,5 naplacuju 9,5KM