Oporezivanje freelancer usluga, naplata uz PayPal itd.

Discussion in 'Internet provideri, umrežavanje i web servisi' started by exwizzard, Apr 20, 2018.

  1. heroic

    heroic Komšija

    U iznos dohotka odma pisem umanjeno za 20%? Prije je bio onaj neki formular gdje ima kolona za to odbijanje.

    EDIT: AUG-1031
     
  2. Vedo

    Vedo Moderator

    Moze li se odbijati ovih 20% iako mimo freelancanja si stalno zaposlen u domacoj firmi, zna li ko?

    Sent from my CLT-L09 using Tapatalk
     
    heroic likes this.
  3. heroic

    heroic Komšija

    To i mene zanima i jos ako je onaj prvi AMS-1035 formular, da li se upisuje ukupno ili umanjeno za 20%? Ili se koristi ovaj AUG-1031?
     
  4. selvin

    selvin Moderator

    Trebalo bi da se odbija bez obzira na zaposlenost? A nadam se da ce updateovati obrazac da ukljucuje tih 20% jer je ovako smijurija.

    Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
     
  5. exwizzard

    exwizzard Komšija

    Najbolje da odete u poreznu upravu, meni su oni popunili obrazac. Vec su imali moje izvode iz banke i koliko trebam platit...
     
  6. selvin

    selvin Moderator

    Tebe su zvali da dodjes? Mene nisu, ali nemam nesto puno uplata u tom periodu, vise je bilo 2013/2014. Hocu li doci na red, da cekam poziv ili da ipak odem?

    Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
     
  7. exwizzard

    exwizzard Komšija

    Po onom njigovom clanku pise da naplacuju samo 2015-2017
     
  8. selvin

    selvin Moderator

    Pa imao sam ja nesto uplata, nekih 7-8 hiljada ukupno u tom periodu. Zato pitam jesi li bio dobrovoljac? :) Vjerovatno cu ja cekati da zovnu, kod mene je nesto islo preko western, nesto paypal, a nesto direktno na banku, pa cu vidjeti je li imaju sve podatke.

    Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
     
    donjapa likes this.
  9. exwizzard

    exwizzard Komšija

    Napisah da su me zvali, tj poslali plavu kovertu kao sto je neki momak napisao u ranijem postu :D
     
  10. rainman

    rainman Aktivista

    Imam i ja jedno pitanje vezano za plaćanje poreza. Naime, iz hobija se bavim trgovinom in-game itema i kljuceva (igra Team Fortress 2). Eh sada, hoću da uradim cashout itema u novac i isti bi mi trebao preko paypala biti uplaćen na račun. Za cashout itema za prave pare bih koristio marketplace.tf (sajt sličan e-bayu za game iteme) i onda mi marketplace.tf prebacuje novac na račun preko paypala. Iznos bi trebao biti oko 2 - 3 hiljade. Eh sada,da li se na ovaj iznos kada mi legne na račun po ovom novom propisu mora platiti porez budući da ne mogu sebe nazvati freelancerom jer nisam realno sa nekim napravio ugovor o poslu niti završio posao za nekog nego jednostavno prodao svoje stvari (vituelna dobra) ? Gledam ovaj obrazac AMS 1035 i ne znam kako da upišem u njega podatke isplatioca kada mi isplaćuje novac sajt kao što je marketplace.tf...
     
  11. Sena

    Sena Veteran foruma

    Paypal je malo zeznut oko virtual itema, pazi se.

    Sent from my SM-G950F using Tapatalk
     
  12. rainman

    rainman Aktivista

    U kojem smislu zeznut? Misliš ako prodajem direkt nekome npr. ključeve oni mi mogu uraditi PayPal chargeback novca i da mi ne vrate iteme? Ako je zbog toga, onda nema brige jer idem preko marketplace.tf koji je u ovom slučaju "middle man" i marketplace direktno isplaćuje meni tako da nemam ništa sa kupcem. Jest da plaćam marketplace-u 10% od svake transakcije, ali nema rizika da me neko scammuje.
     
  13. Sena

    Sena Veteran foruma

    Da mogu, al eto imas neku sigurnost ako ides preko marketplace. Ali mogu samo on hold da stave i onda chargeback.

    Sent from my SM-G950F using Tapatalk
     
  14. rainman

    rainman Aktivista

    Eh sada, da li se mora platiti porez i na ovo kada pare legnu?
     
  15. Vedo

    Vedo Moderator

    Zakon kaze da sve sto dobijes godisnje a prelazi iznos 3 prosjecne plate FBiH podlijeze porezu.

    Sent from my CLT-L09 using Tapatalk
     
  16. rainman

    rainman Aktivista

    Budući da je 880 KM prosječna plata u FBIH, sve ispod nekih 2400 KM godišnje ne podliježe porezu... tehnički, ako se držim ispod 2 hiljade hodišnje nisam dužan platiti porez...
     
  17. Vedo

    Vedo Moderator

    Tako je

    Sent from my CLT-L09 using Tapatalk
     
  18. AhmeT

    AhmeT Overclocker

    Sto se tice ovog 'prvog vala' poziva, sad je izgleda samo PayPal bio predmet, tako da su banke dostavile samo iznose i imena osoba koje su u godini imale preko 10.000KM uplata sa PayPala. Tako da ako si imao 9999KM nije banka nista javila, nevezano ako si imao bilo koliko hiljada nekih deviznih primanja ili preko westerna. To ce vjerovatno poslije, kao sto su se i ovo sjetili sad od 2015. :D

    @exwizzard sto se tice ovih 20%, da li si pitao kad se moze odbiti 20% a kad 30%? Softver, koji vecina freelancera radi, treba da spada pod to, pa bi mozda moglo da se odbije 30% troskova.
     
  19. exwizzard

    exwizzard Komšija

    Nisam, provjerit cu to kad budem tamo opet.
     
  20. Vedo

    Vedo Moderator

    Sad provjerio sve, AUG obrazaca je za ne rezidente, ne mozemo ga mi koristiti.

    Koristimo AMS 1035, iako u njemu nema odbitak kolone od 20%, imamo pravo na to, jer pise kraj tog obrazca da je utvrdjena greska u AMS1035 obrazcu i da se ima pravo na odbitak od 20%. Na snagu je stupilo to 21.4.2018.
    Ako niste odbijali do sada, mozete odbiti na kraju godine (GDP) i traziti povrat tog poreza.

    Evo i jedan excel fajl sto sam napravio, da vam automatski racuna iznose za uplate:

    https://www.dropbox.com/s/4f9j4vhddigegqv/RACUNANJE_POREZA.xlsx?dl=0
     
    Last edited: Oct 1, 2018
    rainman, Esh and exwizzard like this.