Koji wireless router/modem ?

Discussion in 'Internet provideri, umrežavanje i web servisi' started by JaLa, Oct 9, 2011.

  1. anel007

    anel007 Komšija

    ^ odrzavam pozitivan ratio

    Sent from my Huawei Honor 8 using Tapatalk
     
  2. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Jel i dalje HDMI kabal najbolja opcija za povezivanje PC sa TV, ili imaju neki wifi uredjaji koji su jednako dobri?

    Htio sam ponekada baciti fifu na TV pa mi wireless vise odgovara jer bi mi trebalo 10m kabla. Mislim da TV ima game mode koji ce smanjiti lag od wifi.
     
  3. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    Mislim da nema bolje od HDMI.

    Sent from my Redmi 5 Plus using Tapatalk
     
  4. zdici

    zdici Aktivista

    moze li mi neko objasniti ako pise za AP sljedece :

    Transmit Power:
    CE:
    ≤20dBm
    FCC:
    ≤30dBm

    Da li to znaci da ga mogu natjerati da radi do 30 dBm izlazne snage ???
     
  5. EL NINO CFC

    EL NINO CFC Veteran foruma

    imam i ja jedno pitanje

    zna mi se desiti da na minutu ostanem bez interneta, odnosno pojavi se cannot connect to this site, nesto tako, ne da me diskonektuje

    da li je moguce daje sta do providera, ili ipak vrijeme mjenjti modem/router?

    da napomenem da sam vec reset radio, a i zadnji driveri od wifi su tu.
     
  6. Aldiin

    Aldiin Overclocker

    @EL NINO CFC i meni se isto dešava, pitao sam na temi Telemacha al nije niko odgovorio..
     
  7. hamo pipa

    hamo pipa Komšija

    Raja, hajd krenemo samo od jedne znacajke vecine wifi routera. Router uspostavlja konekciju sa klijentom i radi na nacin "primam zahtjev-odgovaram na zahtjev". Ukoliko ima vise klijenata zavrsavam prvo onog koji je poslao zahtjev pa kad on nista ne trazi onda router prelazi na sljedeceg klijenta. Iako se ovo sve brzo odvija danasnji klijenti su sve brzi i brze salju zahtjeve i kad imate na routeru par klijenata neko ce da ceka. Ovo je laicki pokusaj objasnjenja.

    E sad imate novije routere koji mogu komunicirati sa vise klijenata istovremeno ali malo vise i kostaju. Ali onda dolazimo da price da je wifi radio-talasna komunikacija koja je podlozna sijaset interferencija.

    Tako da od wifi-ija ne treba imati velika ocekivanja, super je wifi ali za bilo sta ozbiljno svako ko se iole razumije preporucuje kabal i to ne bez razloga.

    Naravno da bolji router moze poboljsati ovu komunikaciju ali interferencije nece otkloniti.

    Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
     
    apokalipso likes this.
  8. EL NINO CFC

    EL NINO CFC Veteran foruma

    Kakva su iskustva sa ovim wifi extenderima? uštekaš u struju i vidim da ima RJ-45 jack.

    znaci mogu direktno iz routera kabal povezati na ovaj extender, hocu li izgubiti na brzini ista?


    rodjak me zamolio da mu vidim šta oko ovoga, no ne znam mu napamet gdje mu sad stoji modem/router, moram to prvo prvojeriti pa onda vidjeti da li je mozda bolje promjeniti lokaciju routera ako bude pogodnog mjesta.
     
  9. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    U većini slučajeva je to sranje. Bar ovi jeftiniji.

    Sent from my Redmi 5 Plus using Tapatalk
     
  10. EL NINO CFC

    EL NINO CFC Veteran foruma

    malo sam iscitavao sad

    onda je bolja solucija da uzmem neki router i napravim access point?
     
  11. Vedo

    Vedo Moderator

    Set power-lineova koristim vec par godina, radi perfektno, 4K, gaming, sve zivo. To je bilo jedino rjesenje, ovi Wi-Fi extenderi nula bodova bili (probao mnoge). Takodjer sad u stanu full signal WiFia u svakom cosku
     
    EL NINO CFC likes this.
  12. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    Vedo, ti si ocito na te power line-ove nakacio wifi routere? :) ili je on ujedno i access point?
     
  13. Vedo

    Vedo Moderator

    Ja kad sam prije par godina kupovao nije bilo powerlineova sa ugradjenim WiFiem, tako da mi je na jedan nakacen cable modem (koji ujedno baca i WiFi) a na drugi mi je nakacen router. Mreza mi se isto zove, pa kako setam kroz stan tako se mobitel sam prebacuje sa modema na router, ovisno gdje mu je bolji signal.
    Ovi sad novi powerlineovi sa ugardjenim WiFiem su jos mnogo bolja stvar, sa jednim klikom kloniraj svoj WiFi i uzivaj.

    Sent from my P20 Pro using Tapatalk
     
    Last edited: Sep 19, 2018
  14. zdici

    zdici Aktivista

    Imam par WiFi extendera po kuci i mogu ti reci da ovi koji su prikljuceni utp kablom rade kao AP odlicno rade. Medjutim vanjski extenderi koji preuzimaju Internet mi sa glavnog AP-a mi guse glavni AP jer radi extender na istom kanalu kao i glavni AP i to je mana nije moguce mijenjati :( sto se tice snage odlicni su na 150metara sve OK radi.
    ___________________________________________________________________________________________________________________________
    Imate sada uređaj koji moze bezicno do 200+ metara poslati gigabitnu mrezu :) preko 60GHz wireless linka. Mislim da je to extra rjesenje ko hoce stabilan ping kvalitetnu vezu i velike brzine prenijeti preko wireless.. ali malo skupo 400 KM dodje. Model je Wireless Wire RBwAPG-60ad kit

    Wireless Wire je solucija koja nudi fiber brzinu i kvalitet za malu cijenu, ovaj set zamjenjuje gigabitni mrežni kabl sa dva uređaja koji se spajaju preko 60GHz wireless linka. Sa verzijom Router OS-a 6.42 udaljenost linka je 200m+.

    Jednostavno usmjerite jedan u drugi i dobit ćete 1 Gbit full duplex link.
    __________________________________________________________________________________________________________________________
    Ovo mi se cini idealna AP za sve nas kuci isplati se kupiti a nije skup 135 KM > TP-Link EAP110 Wireless N Outdoor Access Point
    dodju 2x Omni antene 5 dBi na njemu i pise da je izlazna snaga sa regulacijom od 20 do 30 dBm..za nase uslove najbolje da ima bar 25 dBm izlazne snage
     
    Last edited: Sep 19, 2018
  15. Stormbringer

    Stormbringer Aktivista

    Kod mene Xiaomi Wifi extender odlicno radi.....to prvo nosim kad idem na put ;-)
    A imam i powerline u stanu i takodje,sve radi sjajno,a nema kablova :-D

    Sent from my LG-H850 using Tapatalk
     
  16. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    @zdici ako mislis na ovo https://mikrotik.com/product/wireless_wire

    To je samo bridge (point-to-point link). Nije AP, nije nikakav extender WiFi mreze. Da ne bi vukao kabal 200m, ubacis na jednom kraju jedan uređaj, na drugom kraju drugi uređaj i to je to. Preporučena cijena je 200$.
     
  17. zdici

    zdici Aktivista

    Upravo to kolins nije AP ali je odlican uređaj..jos uvijek skupo za nase uslove :)
     
  18. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    Ma razvuci optiku ba :) :)

    Sent from my Redmi 5 Plus using Tapatalk