Warframe

Discussion in 'Igre i konzole' started by Patton2410, Dec 1, 2017.

  1. Patton2410

    Patton2410 Veteran foruma

    Vidim nema tema, pa reko da otvorim.

    Digital Extremes started the Warframe closed beta on October 24, 2012. Since then it has had several versions and hotfix releases,[8][9] and open beta was launched on March 25, 2013.[10]A PlayStation 4 version was also developed, and was released at the console's launch in November 2013,[11] while the Xbox One version of the game launched on September 2, 2014.

    Warframe is a free-to-play cooperative third-person shooter video game developed by Digital Extremes for Microsoft Windows, PlayStation 4, and Xbox One. In Warframe, players control members of the Tenno, a race of ancient warriors who have awoken from centuries of cryosleep to find themselves at war with different factions.

    The player may engage in player versus environment (PvE) content through missions or player versus player (PvP) content through "Conclave". There are also "Quests", which are a set of PvE missions with a narrative or story behind them.

    Available missions are scattered across the planets of the solar system, the moons Phobos, Europa, Lua (Earth's Moon), and dwarf planets Pluto, Ceres, Eris and Sedna. Players can also access missions set in a pocket dimension known as The Void through completing junctions on other planets and can fight enemies from The Void through Void Fissures. Warframes, and most other items in the game, are obtained through various in-game activities, such as mission rewards, quest rewards, etc. Players can possess all Warframes in their inventory but may only equip one at a time. Warframes, as well as various other elements in the game, are highly color-customizable. New Warframes are developed and released every 3–5 months. Each Warframe has 4 active abilities and a passive ability. During a Co-op session, players can synergize their respective Warframes' abilities to deal increased damage, restrict movement of foes, or to help and protect each other. Warframes are not essentially designed to a class of gameplay, like stealth or defense but can be modified to suit a more hybrid playstyle by using various combinations of mods. The abilities of each Warframe are subject to change by the developers depending on the usage and feedback from the community.

    The players are equipped with three weapons: a primary weapon, a secondary weapon, and a melee weapon. All equipment can be upgraded with "mods" that drop from enemies or are given as mission rewards; these can be installed, removed and upgraded into slots on the piece of equipment. Companions can also be equipped and accompany Tenno on missions, each with their own powers. These can be floating mechanical sentries, called Sentinels, or, following a quest, players can earn their own Kubrow, a canine-esque monotreme with a horned nose, or a Kavat, a feline-esque animal with reptilian features. Warframes, equipment, companions as well as various other elements in the game can level up, which increases attributes and/or allowing more "mods" to be equipped.

    Players rest and travel in their own small, customizable ship in-between missions. Up to four players work together to complete missions, such as eliminating enemies, retrieving data from terminals, assassinating high ranking/dangerous targets, defending an artifact, or surviving as long as possible, before they can be extracted and the mission considered a success. Missions are ranked on a level basis, indicating the strength of opponents the player will face. There are various endless wave missions, which enables the players to continue for as long as they like, with increasingly difficult enemies and proportionally greater rewards.

    The camera is positioned over the shoulder for third-person shooting. The player can jump, sprint, slide, and roll, as well as combine techniques to quickly move throughout the level and avoid enemy shots. The game also allows players to utilize parkour techniques to evade enemies, bypass obstacles or gain access to secret areas. Maps are generated procedurallywith pre-built rooms connected together so that no levels have the same layout. At times, the player will be required to hack security terminals by completing a puzzle mini-game within a small time limit to proceed in the missions. Credits, ammo, resources, and mods can be found in set locations, such as lockers and destructible containers, as well as dropped by enemies. If a player's Tenno loses all its health, that Tenno is down; if the player is alone, they can expend one of their revives for that mission to be returned to full health, while if with other players, another player can revive that Tenno. If all Tenno are down and no one revives, or in the case of certain missions if the objective is not met, the mission ends prematurely with players forgoing any rewards beyond what they have already collected.

    New weapons, Warframes, equipment, and blueprints to construct such equipment can be purchased in the market, using either Credits earned in-game, or Platinum, a premium currency that can be purchased via microtransaction or traded for in-game.[2] Also, some blueprints are dropped by certain enemies. Gear defined by blueprints can be constructed using resources collected from missions. Players can trade some of their gear to other players as well.

    [​IMG]
     
  2. Patton2410

    Patton2410 Veteran foruma

    Ja krenuo igrat prije mjesec ipo, dva. Svidja mi se pravo. Community na PS4 je odlican. Nema toxicnog ponasanja ni sekundu. Kada preko region chata zatrazim pomoc za bilo sta uvijek se neko javi i pomogne. Jos ako nadjes kakav aktivan klan, onda ide jos lakse. Igra je masivna. Igram 2mjeseca, i toliko sam naucio, a opet imam osjecaj da ne znam ni djelic onog u igri. Svaki dan nesto novo skontam da ima.

    F2P je igra pa imaju i MT, ali u opste nemas potrebu da trosis pare. Ja nisam marke do sada potrosio, a vec imam 7 Warframe-a, i kamaru oruzja. Kada mi zatreba slotova za Warframe i oruzja nece mi biti mrsko potrositi 5-10$ da uzmem sta platinuma. Developeri rade odlicno, nisu pohlepni, i nije mi ih problem podrzati.

    Prije par sedmica je izasao i open world dio, gdje mozes lutat, radit sta te volja. Mada meni je najdraze igrati survival misije na starim linearnim misijama. Haos, pa koliko se izdura. :D

    Igra li jos neko?
     
  3. Esh

    Esh HWB

  4. Patton2410

    Patton2410 Veteran foruma

    Warframe je zakon.
     
  5. NAILS

    NAILS Moderator

    Napokon je probao. Svaka cast developerima sta su uradili. Fantastican univerzum. Gomila sadrzaja. Ali je igra prelagana. 0 izazova. Nisam ocekivao pvp ali ovo je ispod svakog prosjeka. Poslije vidim da je to velika mana:

    https://www.google.com/search?q=warframe+difficulty&ie=utf-8&oe=utf-8&client=firefox-b-ab
    https://www.google.com/search?num=1...k-DdAhWLJSwKHYDaDlkQ7xYIKSgA&biw=1920&bih=976

    "..unbelievably, ridiculously easy. I've played games on "very easy" mode that are significantly more challenging than this. How could the game possibly get even easier?"

    Šteta.
     
  6. Tensai

    Tensai Komšija

    Ja kako igram kontam da ce postat malo teze poslije. Ne znam da sam ijednom pogino.
     
  7. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    Mozes komotno stati i nista ne raditi i neces zaginut. U co-op je jos lakse. Ne znam imaju li kakvi raidovi i slicno kasnije. Dobar gameplay ali dojadi bas sto je prelagano.
     
  8. Patton2410

    Patton2410 Veteran foruma

    Ima teskog contenta dosta, samo dijelovi su zakljucani iza questova. Questovi, i prelazenje planeta nisu teski, istina, ali ima kamara drugog contenta kao sto rekoh koji otkljucas, koji je puno tezi.

    Ima 'sortie', gdje su super nagrade, i protivnici idu i preko 100lvla, ima 'Elite Onslaught' gdje moras imati dobar tim, da bi ostao ziv vise od 10-15 valova, imaju bounties na Cetusu sa 20 do 70lvl misijama, imas beskonacne misije Defense i Survival gdje protivnici svakim novim valom su tezi i tezi. Ja sam igrao neki dan 90minuta Survivala, i protivnici su dosegli nivo 185. Sa sobom sam imao 3 lika koji su max rang u igri, pa smo opet svi umirali. Ima Eidolon hunting, gdje isto trebas dobru ekipu da bi uhvatio 3 Eidolona. Ima high lvl otvaranje relika 'Axi'.

    Nece odmah da te startaju sa tezim stvarima, iako te jaran moze povesti na vecinu iako nemas otkljucano.
     
    Last edited: Sep 29, 2018
  9. NAILS

    NAILS Moderator

    Hajd' molim te, posto si bolje upoznat sa igrom, linkaj gameplay klipove tih misija za koje smatras da su zahtjevne. Ljudi nakon 100 sati kazu da se nista ne mijenja. I ako bude jacih botova, tvoj wareframe je snazniji + modovi. Meni se igra jako dopala, bas mi se igra. Graficki dizajn oružja i warefrejmova mi je ekstra. Animacije su cool.. ali gameplay je meni dosadan. Ne bi mi bilo problem farmati , posto se najvise zale na to, ali nemam nikakav izazov.
     
  10. Patton2410

    Patton2410 Veteran foruma

    Kad se dokopam tableta, pokazem malo tezeg contenta.

    Naravno da ulozenim vremenom ces dobiti bolju opremu, i da ce ti u sustini onda biti lakse. Ali zar nije tako sa skoro svakom igrom?

    Jaci modovi imaju veoma mal drop rate, neki imaju sansu da ce ti pasti manju od 0,5%. Neke jace modove trenutno ne mozes ni dobiti jer ih mozes farmat na eventima koji budu samo 1-2 godisnje. Ili mozes kupiti od drugih igraca. Neke Prime Warframe, i oruzja ne mozes dobiti jer su 'Vaulted', sto znaci developer ih povuce iz igre (vrati ih uvijek u rotaciju, ali zna potrajat mekad i vise od pola godine) i jedini nacin da ih zaradis kad su 'Vaulted' je da kupis od drugih igraca ili trejdas sa istim za opremu koju ti imas a oni trebaju.

    Ja imam skoro pa najbolju opremu u igri, imam skoro sve Warframe, pa opet ima stvari koje su izazovne, teske ako nemas solidan tim sa sobom jer zahtjeva dobar co op.

    Uskoro stize i nova planeta, sa open world mapom 3 puta vecom od ove koju imamo na Zemlji, i uz kamaru novog contenta uz novi raid.

    Ja imam nekih 600+ sati u igri, pa i dalje uzivam, i imam stvari koje ne mogu sam preci bez pomoci.
     
  11. Patton2410

    Patton2410 Veteran foruma

    Samo da dodam, da ako budes sam igrao, ha teze misije, ili ne, igra ce ti tako dosaditi. Igra je, barem ja mislim, daleko zabavnije kad je igras sa nekim. Eto ima vas, skontajte se.
     
  12. Patton2410

    Patton2410 Veteran foruma

    Evo nesto od tezeg contenta: Sorties


    Eidolon hunting:


    Elite Onslaught:


    Ljudi vole igra endless misije, gdje igras dok ti ne dojdi, ili dokle mozes izdrzati:


    Bili su i raids sa po 8 ljudi, ali su ih nekog razloga ukinuli, ali mislim da ce ih opet vratiti:


    Ima igra velik player base, i dosta ljudi je tu iz razlicitih razloga. Meni je zabavno sa rajom igrat, i to me tako opusta da ne mogu opisati. Svejedno mi sta igramo, je li low lvl, high lvl misije, ja kad ovu igru igram sa rajom ne treba mi apaurin. :D

    Vama mozda dojadi jer vam fali tog tezeg contenta, ali on dolazi malo kasnije. A mozda vam ni tada ne bude dovoljno tezak, sta ga ja znam.
     
    NAILS likes this.
  13. NAILS

    NAILS Moderator

    Hvala druze na linkovima. "Ali zar nije tako sa skoro svakom igrom?" Da ne bude, back in my days.. ali odigraj nekada starije naslove poput HL2, starije hitmene pa ces vidjeti koliko je bolji AI.

    Evo ti nesto dosta dosta slicno:

    Gameplay od 2:30



    Od 1:00



    ..i sad kada uporedis taj drugi, boss gameplay sa wareframe. Ja sam bas takvu igru ocekivao. Sagledao sam dosta video materijala da se pripremim jer znam da je komplikovana, pa kontam, drigacije je kada se igra. Ali nisam vjeruj mi nista jednostavnije igrao. Co-op je kako Pelikan kaze, jos prostiji. The Division sam batalio jer je AI poglup. Ali brate, tamo moras imati malo taktike, stalno koristiti cover sistem. Moras paziti na municiju i zagines par puta ako radis nepotreban rush.
     
  14. Patton2410

    Patton2410 Veteran foruma

    Igrao sam neki Ninja Gaiden na PS3 ja mislim. Sjecam se da je bila poteska.

    Mislim da poenta ove igre i nije da bude toliko teska. Mada vama ce sa vasom opremom koju sad inate, i to prelazenje planeta pocet pomalo biti sve teze. Ne znam dokle ste ste dosli tacno?

    Ti sad te bossove sto prolazis na planetama, ako ikad budes igrao Sorties, naletat ces na te iste bossove, samo ce u Sortiju biti lvl 100, pa nece biti lako ni malo.

    Sve ima svoju publiku. No meni nije legla kad sam tek poceo, ali uletio radi raje. Sad i nakon 600 sati jedva cekam da ugrabim vremena da uletim igrat. Mozda i vama isto legne, ali treba vremena da se covjek zagrije.
     
  15. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    Ninja Gaiden veze nema sa Warframe. Warframe je na fazon Destiny, Borderlands, The Division gdje je poenta grindat gear. Ninja Gaiden je u Dark Souls fazonu, jako teska igra, SP..
     
  16. NAILS

    NAILS Moderator

    Pa to su sve shooteri, nisu ni slicne wrframeu. I ti ga bukvalno svatas. Naravno da nije ista kao ninja. Warframe je mmo. Borbe, kretanje, je dosta slicno. Odnosno, warframe bi trebao imati isti combat da je bolji AI. Patton2410 "Ne znam dokle ste ste dosli tacno?" Nisam ja daleko. Odgrao nekoliko misija, par sati. Poslije vidim da se ne mijenja tezina, i ostavio.
     
  17. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    Hocu da kazem Warframe je lootfest, nema tu teskih igara. Kao i Diablo i sve ostalo na loot fazon. Eventualno neki raid bude ali i to na samom pocetku, onda to farmas. I jest popularno jer je pristupacno.
     
  18. NAILS

    NAILS Moderator

    Ima i toga, jeste tipicni loot fest. Ali nije vala repetativan diablo kao ovo. NPC-evi su dinamicniji, raznovrsniji.
     
  19. Patton2410

    Patton2410 Veteran foruma

    @NAILS pa ako si tek koju misiju odradio, pretpostavljam sve na istoj planeti, naravno da tezina nece porast. Na iducim planetama ce vec lvl protivnika biti veci.
     
  20. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    Ne znam koji si ti Diablo igrao ali endgame je takav da sve instantno ubijes na screenu, lootas, ides dalje. Jedino ako na levelanje mislis a ni tu nema previse neke pameti, nemoj stajati u vatri i eto :D