Krediti u BiH

Discussion in 'Generalna diskusija' started by sanja332, Nov 30, 2018.

  1. selvin

    selvin Moderator

    Raiffeisen je oduvijek imao poprilicno visoke kamate u odnosu na konkurenciju, tako da bih je zaobisao. Promijeniti banku je najmanji problem. Sada najmanje kamate nudi Sparkasse banka, ali su im uslovi rigorozniji nego kod drugih. Pogledaj Intesu i Unicredit, i oni imaju poprilicno slicne kamatne stope kao Sparkasse. Zavisi na koliko biste godina uzimali i koji je iznos u pitanju. Za te vase plate sto imate, racunajte da je to rata do nekih max. 700KM koju ce vam banka dozvoliti. Npr. 100.000 sa 4% na 15 godina je 740KM. U slucaju kupovine novog stana neke banke gledaju hipoteku na taj stan 1:1 (npr. Intesa), a osim toga na novi stan ste oslobodjeni prometa na nekretnine od 5%. A zavisno u kojem ste kantonu, ako ste mladi bracni par do 35 godina oboje, mozda ste svakako oslobodjeni tog poreza. Generalno mislim da se vise isplati uzeti nov stan nego polovan + renoviranje jer se otprilike dodje na isto a imas stari lift, stari ulaz, itd. Naravno, ima i lose novogradnje, tako da sve treba izvagati dobro. Bilo bi mozda lakse kad bi navela u kojem gradu kupujes stan i koliko novca.

    Evo ponude od Sparkasse:
    https://www.sparkasse.ba/bs/stanovn...i-opremanje-doma/stambeni-kredit-sa-hipotekom
    Naravno, 2.34% je na kraci period. Po mojoj racunici naspram njihove table, oko 2.7-2.8% je na 10 godina, a 3.4-3.5% na 15 godina, sto je super. Vjerovatno je fiksna do 10 godina, ali mozes to provjeriti s njima svakako.
     
    Last edited: Dec 1, 2018
  2. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Ovdje u mene je generalno pravilo ako moras davati vise od 1/3 mjesecnih primanja za stan, placas previse, potrosnja ti nije uskladjena sa primanjima, i prije ili kasnije ce ti otic preko ledja. Toljagom.
     
    Ninja likes this.
  3. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Stanovi u Sarajevu su tek nesto sitno skuplji nego u Tuzli. Osim onih na top lokacijama, al to je zato sto u Tuzli ne postoji top lokacija.
     
  4. kio

    kio Komšija

    Kod odobravanja kredita jeste odakle banka uzima sredstava. Posto je euribor sada i negativan, opcenito banke imaju povoljnija sredstva pa su tako i krediti povoljniji nego ranije.
    Koliko znam, da bi ti banka odobrila hipotekarni valjda treba da ga procjeni. Svaka banka ima svog procijenitelja na osnovu procjene ti se odobrava hipotekarni kredit. Mada ti dobar bankar mozes srediti i dodatni kredit da pokrijes to. Glavni problem je, velicina iznosa s kojom raspolazes, tj platom. U kojoj banci ti lijeze plata, probaj tu.

    Max zaduzenje ti je do 75% plate ja mislim. Tebi bi bila dobra opcija da ti suprug bude suduznik, ili ako vam roditelji mogu pomoci. Vecina kredita je danas sa promjenjivom kamatnom stopom, ne vidim problem u tome. Vezani smo za euro, jedino vece promjene bi mogle uticati na to (evo desava se i Brexit pa je sve ok).

    Kod nas kredit je na cca 15 godina, sada je ostalo negdje oko 11 da se otplati. Stan od 48 kvadrata placen 68k (Alipasino polje). Sada bi nam kamatna stopa trebala biti smanjena, a vjerovatno cemo sljedece godine ici na refinansiranje da prepolovim rok otplate.

    I da dignes kredit, i odes u Njemacku sa onom platom ces ga lako otplacivati :)
     
  5. Almir

    Almir Komšija

    moja preporuka je da konkretan slučaj provjeri uslove kod svake bake koja postoji u tom mjestu, da se ne zavrava nekim stopama i sl već da se drži kokretno navedenog slučaja i komparira uslove sa ostalim bankama, takođe nije na odmet cjenkanje u drugom dijelu razgovora u smislu 'možel to šta niže' moram pitati šefa odjela i sl...pa da boljoj banci maše papirima iz druge banke sa boli usl i sl...ugl sve je dozvoljeno :)
     
  6. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Ne seri ljiljane, kakvi ba uhljebari, da nije bilo te drzave, mi bi i danas hodali kozijim stazama, drzava je bila socijalnog karaktera, i imala je odlican ekonomski rast, nije se uklapala kao takav sistem i bila je veliki konkurent u namjenskoj industriji. Zato je i unistena.
     
  7. nivla

    nivla Komšija

    te drustvene stanove je malo ljudi dobijalo, a svi sto su radili su odvajali za gradnju istih, fuj
    ontopic
    najbrze i sa najmanje uslova mozes dobiti u rajfajzenu, ali kamata dere, zato i najmanje uslovljavaju pri odobrenju kredita, moja sestra je digla sad stambeni kredit na 10g u rajfajzenu sa fiksnom kamatnom stopom 2,99, tako da i tamo bi trebalo da se moze izvesti, ali joj je procjena stana bila 110000, a ona trazila 80000
    sto se tice ostalih banaka ja bih cekao union, ali nazalost njihov kredit za mlade nije imao napomenu sa zvjezdicom koji kaze “za mlade koji rade u drzavnoj firmi”
     
  8. Haker

    Haker Veteran foruma

    Ja živim u takvom stanu i pola grada. Ti si predpostavljam 98. godište :)
     
  9. Qler

    Qler Veteran foruma

    Onaj sistem kako god nije valjao, bio je 100 puta bolji od ovog sto imamo sada...

    Sent from my Huawei P10 Plus
     
  10. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Ja al to je samo zato sto je ovaj katastrofalno los.

    Tema su stanovi. :D
     
  11. Almir

    Almir Komšija

    Na aljazeeri ima emisija u kojoj pričaju ljudi iz tog perioda za i protiv u odnosu na danas, pa koga interesuje ta priča neka odgleda ima interasntnih mišljenja ljudi iz bih, hr srb, emisija tada i sada...
     
  12. nivla

    nivla Komšija

    nisam ja 98 godiste, a znam da su moji starci odvajali od svoje plate da bi drugi dobili stanove, oni su morali praviti svoje, jer iako su redovno placali za gradnju stanova to ih nije zapalo, nije to bas bilo da su svi dobijali kako ti zelis prikazati, ipak je manjina dobila stanove za koje je vecina placala od svojih prihoda
    sumnjam da bi danas bilo ko pristao da da npr 3% neto plate od koje bi se na 100 zaposlenih jednom napravio stan
     
    Esh likes this.
  13. sanja332

    sanja332 Guest

    Konkretno u mom slucaju problem je sto se suprugu uplacuje minimalac na banku.. suprug zimi zaradjuje od 800 do 900 maraka, ljeti izadje 1200.. ali to je stvar do firme, a nama odgovara takva zarada i blizu mu je posao i ugovor na neodredjeno.. ali je na banku minimalac. I da, cijena stana koji kupujem je 39 000, s tim da se mora renovirat.(nisam u gradu gdje ima novogradnje) 58m2.. tako da sam mislila 39, stambeni, a 20 namjenski.. to izadje 59 000,i rata bi opet varirala. Zbog stambeni bi isao na 17 godina, rata nekih 250.. aa namjenski na 10 godina rata 200..ukupno izadje 450. S tim da ako ne bih mogla da dobijem taj iznos isla bih 10 000, manje.. cisto radi toga da mogu renovirat stan.. znaci.ja moram da nadjem banku koja bi odobrila ovaj kredit.. S tim suprug ide kao suduznik i brat takodje.. ako mogne brat posto on vec ima svoj kredit.. naravno nije mu rata velika i na manje je godina. Moram sve sa bankom provjerit. Pocet u utorak u unikreditu..
     
  14. selvin

    selvin Moderator

    Trebali bi da vam odobre taj iznos. Problem je sto je on sa manjom na neodredjeno a ti sa vecom platom na određeno. Da je obrnuto, ne bi bilo problema. A dodatno, dosta banaka nudi iznos za renoviranje pod istim kreditom i kamatnim stopama uz stambeni kredit, tako da bi ti i to znacilo. Odmah im reci da ti treba za renoviranje a ne nenamjenski. Upravo unicredit nudi to pa pitaj.

    Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
     
  15. Sena

    Sena Veteran foruma

    To ona novogradnja?
    Crvene fasade?
     
  16. sanja332

    sanja332 Guest

    Daa, upravo tako nama je to problem.. mada njemu gazda daje potvrdu da on na ruke dobiva topli obrok. I to je dodatni iznos ali opet se ne poklapa sa stvarnom zaradom. Vidjet cu opet sve opcije i pitat na koji nacin mogu da dobijem taj iznos, ako ne mogu volila bi da mi odma kazu, da ja mogu smanjit iznos koji trazim..
     
  17. Qler

    Qler Veteran foruma

    Ma jok, c5

    Sent from my Huawei P10 Plus
     
  18. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Pa ko god je imao rijeseno stambeno pitanje taj nije imao potrebe da dobija stanove, i otac je je izdvajao ali nije stan dobio, ali je stambeno pitanje rijesio svojim novcem, u BiH je nekad postojala srednja klasa, sad inzenjeri zive sa platama od 1000 KM gdje moras uzeti kratkorocni kredit da registrujes auto ili odes 7 dana na more, a o javnim usluga tipa zdravstvo, policija i skolstvo je korupcija do samog vrha.

    Ovdje je dobro, nehljebima po administraciji i onima koji rade za strane uglavnom IT kompanije i zaradjuju zapadne plate, pa ovdje imaju jeftin zivot. Svako ko ovdje radi za 600 KM po 10h i 6 dana sedmicno, je patnja od zivota i puko prezivljavanje.
     
    Last edited: Dec 2, 2018
    edgsi, Ronaldo_9 and Ninja like this.
  19. Ajdin87

    Ajdin87 Aktivista

    Ja sam prije 2 i po godine digao 105000 nenamjenskog, 95000 za stan, 7500 ostavio za porez i toliko i platio, ostatak bio za notare i slicno. Tad kamata bila 5,49. Prije mjesec uradio reprogram, 3,99 kamata, smanjio rok za godinu i po, ostalo mi 4500 KM, a rata ostala ista, 730 KM mjesecno, pola ja, pola zena, znaci po 365 KM.

    I to je najlaksi nacin da dobijes kredit, naravno hipotekarni, jer nemamo druge nekretnine, nismo imali ucesce. Banke se bore za to da ti daju kredit, sve ce uraditi, vjeruj mi, mi pojedinacno nema teorije da bi dobili, ali kao suduznici moze. Procjenitelj stana za hipoteku je njihov preporuceni, i napisao je iznos koji odgovara banci, sve unaprijed odredjeno.

    U banci obicno kazu da ti mogu opteretiti maksimalo 30% ukupnih primanja (znaci i topli obrok i karta i sl) ali gledaju samo ono sto na banku lijeze. Mojoj zeni npr nisu htjeli ubrojati porodiljsku naknadu pa smo morali cekati da opet pocne raditi. Medjutim i to se sve moze dogovoriti s bankom, tipa dva manja kredita, ili jedan zena jedan muz, u kakvoj je ko mogicnosti.

    Problem je sto su nekretnine sad preskupe, u Sarajevu se mozes lupati nogom u guzicu ako nadjes ispod 2000/m2 na pristojnoj lokaciji, a da ne moras iz temelja renovirati.

    Sent from my 6055K using Tapatalk
     
  20. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    Nije tema, ali jedan djed rudar bio, pa napravio kucu i dobio zemlje pofino. Drugi trgovac, isto tako. Citava familija zivi i danas lakse od toga sto su oni izgradili sa tim obicnim poslovima. Nikakvi inzinjeri, doktori i slicno, obicni ljudi. Sad ako za zivota dvosoban stan ostavis iza sebe, dobar si, a vecina zivi u onom sto je naslijedila, pored roditelja. Da su nam djedovi i nene rentali, pola drzave bi pod vedrim nebom spavalo. Ne kazem da je onaj rezim bolji bio, daleko od toga, ali neke stvari je trebalo prepisati.