Krediti u BiH

Discussion in 'Generalna diskusija' started by sanja332, Nov 30, 2018.

  1. Sena

    Sena Veteran foruma

    Moj caca evo sedma godina, Bogami teze iz godine u godinu deverat.
    700km svaki mjesec je gadno.
     
  2. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    I dalje nije tema al oni u ono vrijeme nisu potrosili para za zivota sto smo mi za par godina, mobiteli televozori laptopi tableti graficke procesori ramovi garadaroba ljetovanja zimovanja teretane suplementi auta skueri motori itd itd itd. Oni to vidjeli nisu za svog života a mi.... Sve nam to malo i hocemo još......

    Sent from my Mate10pro using TapatalkPro
     
  3. Ajdin87

    Ajdin87 Aktivista

    Moj dedo 75, 420 KM penzije, nana nema primanja, domacica. Svaki dan u garazi radi da bi preživio.

    Sent from my 6055K using Tapatalk
     
  4. Haker

    Haker Veteran foruma

    Pusti Senu, spićka ratu na igre svaki mjesec.
     
  5. Sena

    Sena Veteran foruma

    Ovo prelazi iz zajebancije u debelo vredjanje.
    Spomenut cu moje inostrano lijecenje, jos sam ovaj put, jedan put, kosta par hiljada eura( idem 5-6 puta godisnje), plus lijekovi, mjesecna doza je preko 500km. Osiguranik sam jos 10 mjeseci i onda cu i jedini lijek koji dobijam djabe morati kupovati, plus jos 200 km mjesecno. Za srce lijekove koje pijem, nema ih ovde, u Zagrebu je za mjesec 300 km. Concerta tromjesecna terapija je 400 eura.
    Off topic je, ali ovo je fuj, i to debelo fuj. Sramota.
     
    Last edited: Dec 2, 2018
  6. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Ja ba, ne idite dalje oko te price. Nije nikome savrsen zivot.
     
  7. Sena

    Sena Veteran foruma

    I onda se pitaju sto je pustahija forum.
    Zezanje je jedno, ali diranje u privatnost je neprihvatljiva. Za ovakve stvari idu sankcije poput bana.
    Nitko od ovih sto se prave pametni nije iskusio pravu realnost zivota, zato i mogu da prde.
     
  8. Patton2410

    Patton2410 Veteran foruma

    Moj otac radio 35 i kusur godina u Zeljezari Zenica i prima minimalnu pemziju od 320km ili kolika je vec. Mati radila 20 i kusur godina u Domu Stampe (jedna od najjacih stamparija prije rata. U ratu radili pare za drzavu, licne karte, itd.) koju su stranacki podobni unistili, i koja je propala i dobila otkaz kao i citava firma, sad ceka starosnu pemziju. Nema nikakva primanja.

    Barem je otac od zeljezare dobio stan koji je uspio otplatiti sa onim certifikatima ili kako je to vec islo.

    Pola Zenice je u sustini Zeljezara izgradila.
     
    Last edited: Dec 2, 2018
  9. NAILS

    NAILS Moderator

    Bila je rang lista po kojo su se dijelili stanovi. Prednost su imali oni oženjeni, pa sa djetetom pa oni sa dvoje djece. Kada dobijes dijete, bilo prvo ili drugo, odes i prijavis da bolje kotiras. Oni koji su imali jedno dijete bi najčešće dobijali garsonjeru ili jednosoban stan. Oni sa dvoje djece dvosoban itd. Oni koji su imali zemlju su pravili kuce. Kredit za zemljiste i izgradnju kuce se vrlo lako davao. Vecinom to pokrije firma u kojoj radis.

    Ali su svi ti stanovi bili u vlasništvu firmi. Recimo vecina zgrada u Zenici je bilo u vlasništvu željezare. Željezara je pravila stambene zgrade. I željezara je dijelila stanove svojim radnicima. Ostale zgrade su bile u vlasništvu drugih firmi. Tako da su svi ti stanovi podjeljeni. Nije tacno da je manjina dobijala. Druga je stvar sto je bilo ljudi pa nije djecu prijavljivalo niti je trazilo stan od firme. Znam ljude koji 50 godina živi pod kirijom a imaju dvoje djece mojih godina.

    Ali taj sistem nije bio odrziv.
     
  10. Qler

    Qler Veteran foruma

    Jebi ga, ja sam imao zx spectrum kao dijete, TV u mojoj sobi i u dnevnom boravku, stari milju maraka platio VHS recorder... Sigurno da je bilo mobitela i njih bi imali... Stari je imao ei Niš komponentu liniju... Argument da danas kupujemo više a tada nismo ne pije vode jer tada nije bilo ovoga... I vaši starci su sigurno 10 puta više kupovali od njihovih. Stari završio elektrotehniku na vojnoj akademiji, plavac bio, a stara u računovodstvu republičkog zavoda za statistiku radila... Prosječna porodica, nas 4.

    Sent from my Huawei P10 Plus
     
    edgsi likes this.
  11. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    Ti si taj koji iznosi privatnost u javnost, tj koliko imas, sta si kupio, koliko si potrosio. Da se ne pohvalis svako malo ne bi te za sta imao neko zezati.
     
    Neraa, NaLe! and aNaToMiC ! like this.
  12. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Dino, nema ti smisla prica, hoces reci da je neko prije 100 godina, trebao da ima tablet, suplemente i auto da bi bio sretan. Moj stari je vozom isao u skolu, poslije skole dobio odmah zaposlenje, a u prve tri godine rijesio stambeno pitanje, proputovao evropom, kupio nov auto 79-godine, i kolor televizor cim je izasao. I to sve kao mašinski tehnicar i puno je bio sretniji tada nego sad akad prezivljava sa 400 KM penzije. Amidza se 1977 vratio u BiH iz njemacke, nakon tri godine rada, jer se bolje zivjelo sa platom u Jugoslaviji. Energoinvest i Energoprojekt zaposljavali 200.000 ljudi. Isprojektovali 80-tih a Hidrogradnja izgradila tada najvecu branu na svijetu u Iraku. Komso kao ing u Energoinvestu 80-tih imao 5 puta vecu platu od doktora u UKC-u tada.
    Evo ja 5 godina radim u realnom sektoru, i sta sam ostvario, imam, tv, racunar, mobitel i auto od 15 godina starosti.
     
    Last edited: Dec 2, 2018
    edgsi likes this.
  13. Almir

    Almir Komšija

    Kod mene od žene brat i žena radili ovdje u drž firmi oboje zajedno izlazili 2500, prije 4g otišli u njem žive ko postanari plaćaju stan nisam siguran 8-900eur niš posebno od stana, jedno ima oko 1800e drugo oko 2000 i još uvijek mi pričaju kako se ne isplati kupiti da je bolje tako, dok kod nas ljud maštaju o 2500 još drž firma svaka banka te dočeka uslovi dobri...a eto tamo imaju daleko više i kažu ne isplati se...
     
  14. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Mislim da je ovdje glavni problem kod cijene nekreatnina, sto ljudi sa strane ovdje kupe stan da dodju na godisnji iz dijaspore, pola novogradnje u Tuzli prazno, a stanovi prodati. Treba roknuti poreze na nekoristene nekreatnine, isto kao sto treba na oporezovati neobradjeno zemljiste i svasta nesto.
     
  15. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Ne isplati se njima kupiti stan jer ce vjerovatno za 15 godina rada doci ovdje ko moj komso sa penzijom od 1000 eura. Poslije 35-te nema smisla kupovati stan dugorocnim kreditom u Njemackoj, pa to je kredit do 60-ete. To je smijesno. Medjutim iz dijaspore mozes za tri-cetiri godine stednje kupiti u BiH stan kešom.
     
  16. selvin

    selvin Moderator

    Pa dobro zar svaka tema mora skrenuti na istu glupu priču? Kome ne valja ovdje neka ide gdje će mu biti bolje. Svaki sljedeći post koji ne pomaže autorici teme i nije vezan za kredite će biti obrisan.

    Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
     
  17. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Jedino rjesenje kolegici je da trazi ugovor na neodredjeno, ja bi tako otisao u firmu i pitao, da u svrhu rjesavanja stambenog pitanja i bankarskog kredita daju ug. na neodredjeno. Ne znam sta je poslodavcima toliki problem dati takav ugovor. Inace, nema drugog rjesenja.
    Kolega je u Sparkassi dobio stambeni kredit bez obzira sto je tek dobio ugovor za stalno.
     
    Last edited: Dec 2, 2018
  18. Almir

    Almir Komšija

    realno osoba nema uslove kod dobrih banki tipa union(sa državni poticajem za malde),raifaisen,unicredit, da dobije kredit, nema velika primanja, neradi u držv firmi ako gledamo oboje, normalno da će morati ići kod lijevih banki ili čak uzeti ne stanbeni kredit sa većom kamatom jel bukvalno nema izbora...i tu vrebaju te lijeve banke...mene bi lično demoralisala količina kamate na tu sumu od 60hilja na taj period godina koja je ogromna....
     
  19. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Nisam mislio na nase oceve nego djedove koji su spomenuti u postu kojeg sam quotao al i dalje stojim iza onog sto sam rekao. Danas je toliko stvari oko na nas na koje se rasipaju pare a nisu bilu prisutne u njihovo vrijeme. Sta je tvoj/moj djed/otac imao da plati mjesecno a sta mi imamo danas? Danas svi voze auta a mnogi i po dva/tri. Telefoni 3-4 komada 2 na pretplati 2 na ultri, internet, kablovska to oni nisu placali a mi placamo. Na godisnji su isli preko sindikata ili u sator a mi u apartmane po 50-100e za dan.

    Jednostavno nametnut nam hi-class zivot kojeg smo objeručke prihvatili a uslova za to nemamo ni pod razno. Pojedinci mogu a ostali grebu i rukama i nogama da to isprate. Neki kreditima a neki lopovlukom...

    Sent from my Mate10pro using TapatalkPro
     
  20. kvaju

    kvaju Komšija

    Evo kad se razvila ovako tema, da i ja upadnem sa pitanjem, pa možda tko imao slično iskustvo.
    Digao prvo kredit u Unicredit Banci, hipotekarni, kamata 6,3 bila. Kasnije ista banka, bila akcija fixno ako je do 10 god 4,3 mislim.
    Uglavnom dizao sam novi kredit da taj stari zatvorim, i da pređem na tu povoljniju kamatnu stopu, no kako sam mjenjao poslovnicu banke, zakačio se s ovim iz jedne, nisam ga mogao gledat očima više, da bi mi u istoj banci dali drugi kredit u drugoj poslovnici, morao sam novi dizati, time sam smanjio rok otplate za nekih 1,5god, i uštedio finu cifru.

    Uglavnom zanima me sljedeće, ostalo mi je još nekih 8 godina, redovno sve vraćam itd, no kako su sve povoljniji ovi krediti drugih banaka, na poslu su me zasuli ponudama da pređem kod njih. Oni nude 2,9 kamatu, no dok zatvorim vamo stari kredit, minuse, i vjerovatno masu još nekih stvari poplaćati, neznam koliko bi uopće tu uštedio.

    Dali je itko radio od vas zahtjev za smanjenje kamate u postojećoj banci? Redovan platiša, deru me svaki mjesec, i derat će me još, da im kažem da ću preći u drugu banku nedaju li mi bolje uvjete. Meni je jedna službenica njihova rekla donesi nam ponudu iz druge banke, mi ćemo ti dati bolju. E sad, problem je što u toj drugoj banci, ljudi su to zloupotrebljavali, jer odu tamo, one pokrenu postupak, koji ide na neka viša odobrenja itd, ovi uzmu tu ponudu odnesu u staru banku, i ne uzmu taj kredit koji su kao rekli da bi uzeli, i te službenice to više ne rade. To jest kaže mi jest kamata je 2,9, al ti to neću napisati, jer ćeš uraditi to i to (sa tom ponudom otići u staru banku i cjenkat se).

    No kako mi je malo kentra to sve raditi, zanima me dali je ikome prošlo da mu smanje kamatu na zahtijev?