Windows 10

Discussion in 'Operativni sistemi, aplikacije i programiranje' started by NAILS, Aug 16, 2014.

  1. NAILS

    NAILS Moderator

    Windows je sada servis. Nece biti novih verzija. Odnosno, cumulative updati su nove verzije windowsa. Jedino ne znam kako zaradjuju pare. Vjerovato kroz farmanje i malo kroz eklame u Startu.
     
  2. heroic

    heroic Komšija

    Microsoft Store, daju ljudima Windows, naplate u startu neku cifru (sto na zapadu vecina plati kroz kupovinu PC-a), a onda zaradjuju od prodaje aplikacija.

    Koliko znam za poslovne korisnike vec postoji Microsoft 365 gdje Windows licence mogu kupovati/placati kao pretplatu, skupa sa Office itd, tu najvise zaradjuju.
     
  3. NAILS

    NAILS Moderator

    Naravno. Office se uvijek i prodavao bolje od windowsa. Ali su izgubili/ce izgubiti mnogo novca.
     
  4. heroic

    heroic Komšija

    Zarada im je oko 30 milijardi dolara u zadnjem kvartalu, iz tri otprilike jednaka dijela:
    • Productivity and Business Processes (Office, Dynamics i srodni alati, LinkedIn)
    • Intelligent Cloud (Windows Server, SQL Server, Visual Studio, Azure)
    • More Personal Computing (Windows, OEM, Xbox, Surface, Bing)
    Ova zadnja kategorija najbolje objasnjava situaciju, znaci Windows im je samo platforma, zaradjuju od prodaje uredjaja, sto Surface, sto kroz OEM licence, Xbox tu isto igra veliku ulogu, jer su se jako fokusirali na gaming generalno. Mislim da ce u skorije vrijeme Windows polako teziti ka "servisu" i biti slicniji Androidu po pitanju verzija, a vrlo moguce i da ce cijene ici dole mozda nekad i bude free :D
     
  5. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    ja se nadam da nece nikada biti skroz besplatni a za uzvrat nas bombardovati milionima reklama,kao sto je android sada
    ljudi su nasli nacin kako da zaradjuju na svemu...ne ovise o jednom proizvodu i nije fokus samo na windowsu,da mu drze cijenu
    windows 10 polako ulazi i u firme i uskoro ce ga koristiti i ATMovi i svi ostali...jer su sada napravili i te verzije bez updatea ,namjenski za masine i ATMove
     
  6. heroic

    heroic Komšija

    Pa jedno su reklame na aplikacijama, ali sto se OS-a tice vise ima reklama na Windowsu nego na Androidu trenutno. One u Startu moras ugasiti da te ne smaraju po defaultu.
     
  7. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    pa upravo si i odgovorio sebi...mogu se iskljuciti,tako da ih ustvari i nemas
    na androidu ne mozes nista iskljuciti,ne racunam rootanje telefona
    zamisli situaciju,da MS ubaci reklame u UI,pa na dekstopu ti u cosku stoji pinovana poluprozirna reklama,kojoj ne mozes nista :D
     
  8. heroic

    heroic Komšija

    Razumijem ja to, samo ne kontam kakve reklame imaju na Androidu :D
     
  9. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Nemas reklama u androidu kao OS, cak je to i zabranjeno zakonom, izuzev ako nisi pokupio kakav malware sa interneta.
     
  10. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    pa nemas ali imas u svemu sto je instalirano na telefon ...to mislim
    i ne mislim na viruse,to je drugo...nego surfas u crome,reklame...citas clanak,clanak isprekidan sa 10 reklama izmedju teksta i tako to
    otvoris bilo koju neplacenu aplikaciju,reklame sa svih strana

    nije da ja ne razumijem koncept,svako hoce zaradu...samo ja recimo da biram izmedju placanja windowsa i besplatnog sa agresivnim reklamama,rado bi platio
     
  11. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Imas ad blocker za te stvari, ali ista je situacija i na ms edge. U win news aplikaciji imas te reklame, to je danas normala za sve sto je besplatno.
     
  12. NAILS

    NAILS Moderator

    Te reklame nemaju veze sa androidom. Isto je i na windows free aplikacijama poput vibera ili utorrenta.
     
  13. kvaju

    kvaju Komšija

  14. NAILS

    NAILS Moderator

    Nema to veze sa androidom vec njihovom verzijom UI. Stock android nema reklama. Druga je stvar bloatware.
     
  15. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    To je vec pristojan razlog za ne kupiti Xiaomi.
     
  16. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Pusti suplju pricu. Ti addovi su u aplikacijama od Xiaomia, ako ih ne koristis onda ih ne vidis. A i ako koristis, mogu se lako iskljiciti. Eto gore na linku kako to uraditi za manje od minutu.
    Ja imam Xiaomi i nemam nikakvih problema. Reklama imam na piku i web portalima.
     
  17. apokalipso

    apokalipso Aktivista

    To možda kada otvaraš preko web preglednika. Meni na OLX aplikaciji nema nijedne rekla a ni na KLIX-ovoj aplikaciji.
     
  18. anel007

    anel007 Komšija

    ili ih vidis ili neces da ih vidis, evo olx a na klix zna s vremena na vrijeme iskociti preko cijelog ekrana

    [​IMG]
     
  19. apokalipso

    apokalipso Aktivista

    Doduše tek sad sam to vidio, ali to je kao i ostali oglasi i ima samo jednom na stranici, tako da to nisam do sada nikada ni primijetio. To ja ne smatram reklamom jer nije kao na web stranicama da zauzima pola ili cijeli ekran i sa strane da blinka da se ne može gledati. Na KLIX-ovoj aplikacij ne znam kad sam zadnji put vidio reklamu.
     
  20. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Mislio sam na web, a ne zasebne aplikacije. Kako god, odosmo sa teme. Sam OS ne smije imati reklame, Win, android ili neki treci nebitno.