Linksys WRT54G - dodjeljivanje ip adresa

Discussion in 'Internet provideri, umrežavanje i web servisi' started by SpookyMoO, Jan 29, 2019.

  1. SpookyMoO

    SpookyMoO Komšija

    Na poslu imamo net od strane bht(nemamo pristup modem/ruteru)nego imamo switch u koji se samo fizicki lan kablom ustekamo i imamo net.Ja sam nedavno na ovom forumu pisao tj trazio pomoc kako da nastimam da imamo wifi i to sam uspjesno odradio tako sto sam iskljucio dhcp na wifi ruteru,dao mu staticku lan ip u subnetu naseg bht rutera(192.168.1.20),wifi postavke po zelji i samo nakacio wifi ruter na switch preko jednog od lan portova i sve radi.
    I sad o problemu.Imamo ovaj linksys ruter na kojem ja nisam mogao to isto da napravim jer je cini mi se na norveskom jeziku pa se ne mogu snaci ali kad sam uradio reset i ustekao u switch internet normala radi,ali recimo na mom redmi 5 plus ne radi.Ono sto sam primijetio je da je on meni dodijelio ip iz 192.168.1.xx subneta a ovim uredjajima na kojem radi net je dao il iz 10.11.0.xx subneta.Sad me zanima koji je fazon to?Zasto meni daje 192.xxx a njima ovo drugo?Kada namjestim sebi na mob staticke adrese iz 10.11.xx radi i meni net!?!
    Zna li neko u cemu je fazon?Ne znam kako da promijjenim jezik onda bi to stimao nekako.Nadam se da shvatate sta mislim.

    Sent from my Redmi 5 Plus using Tapatalk
     
  2. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    Za language pogledaj ovo, DHCP ti nije radio zato što vjerovatno imaš istu mgm adresu na modemu bht-a i na linksys routeru. Probaj pomjeriti management ip adresu linksysa na 192.168.0.1. Stari WRT54G nema out of the box podršku za ipv6, ako ti je na konekciji BHT upaljen ipv6 to ti može praviti problem
     
  3. SpookyMoO

    SpookyMoO Komšija

    Upravo sam tako i promijenio jezik ali nije htjelo sa .htm nego .html extenzijom.Bilo je do dhcp.Oba naravno ukljucena.Iskljucio ga na linksysu i sad sve radi ok.Hvala

    Sent from my Redmi 5 Plus using Tapatalk
     
  4. AdoSA

    AdoSA Komšija

    Zato što imaš dva DHCP servera na mreži pa neko dobije ovu adresu, a neko onu. Uzmi taj linksys postavi ga na hastal pored sebe, nakači se sa laptopa ili čak telefona i lagano uz google translate pređi postavke i napravi isto kao prvi put tj. dodjeli statičku IP adresu koja je u istom subnetu kao i ostatak mreže, isključi DHCP i podesi WiFi. Ne bi trebalo da pravi dalje probleme
     
  5. SpookyMoO

    SpookyMoO Komšija

    Pa vidis da sam rijesio.Prebacio sam jezik i nastimao sta treba

    Sent from my Redmi 5 Plus using Tapatalk