Kupovina stana u BIH

Discussion in 'Generalna diskusija' started by kvaju, Oct 30, 2012.

  1. Qler

    Qler Veteran foruma

    Moj brat je kupio stan 42 kvadrata, digao 60k KM vraca nesto preko 90k KM na 15 godina, i ostao je bez posla, sad mu samo zena radi. Nije kupio stan iz luksuza nego iz potrebe. Dao je 10k KM na kiriju u nesto preko dvije godine. Sad bar ima svoj stan, pa i ako dodje stani pani, ode stan pod hipoteku a on opet u podstanare. Ja iskreno, sada zivim kao podstanar, ali ne placam kiriju, vise kao cuvanje stana, ali kada budem kupovao stan ispod 60 kvadrata ne bih, jer vec imama dijete a planiram jos jedno, tako da u 25 kvadrata ne bi mi mogao stati ni ormar za cipele... i glupost je pomisliti da je 25 kvadrata, tj. i 40 dovojno za 4 clanu porodicu. Ja sa odrastao u 56 kvadrata, i nismo bas uzivali u komforu, a sreca je da sam imao brata, da sam imao sestru, bilo bi katastrofa....
     
  2. sgt. bull

    sgt. bull Aktivista

    Zašto je glupost pomisliti da je 25 kvadrata malo? Živio 15 godina u 24 kvadrata sa roditeljima i bratom. Evo sad živimo u 50 kvadrata i sasvim je dosta. Znaš kako kažu, gdje čeljad nije bjesna kuća nije tjesna...
    Da se razmijemo, ne kažem ja da je 25 kvadrata puno (daleko od toga) ali je svakako dovoljno za jednu normalnu i funkcionalnu porodicu. Normalno da je ljepše imati veći stan no...
     
  3. sumeir

    sumeir Komšija

    Nevjerovatno da trećina ide na kamatu.Ništa drugo nego zločin.

    @Pelikan Gaza nije država.
     
  4. wragg

    wragg Aktivista

    A kako brate, samo mi to objasni. Svaka cast kad ste tako mogli. Meni je baš nezamislivo u 25 kvadrata živjeti, kad mi je i ovih 60 premalo.
     
  5. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    @sumeir, znam da nije, navodim u kojem smo rangu :roll:
     
  6. rama

    rama Aktivista

    Može se živjeti i u 20 kvadrata. Pitanje je samo kako, u smislu koji će to biti kvalitet života. Na kraju krajeva ima ljudi koji žive bez krova nad glavom. Ali to svakako ne bi trebao biti standard i daleko od toga da bi se mogao nazvati pristojnim životom.

    Mi smo nekako navikli više da živimo loše, pa nam je 50 kvadrata kao neki standard, a iznad toga luksuz.
     
  7. Qler

    Qler Veteran foruma

    25 kvadrata, realno, nije za vise od 1 eventualno 2 osobe. Sve preko je patnja.
     
  8. selvin

    selvin Moderator

    OT izbrisan. Tema je "Kupovina stana u BiH".
     
  9. Tir Anasazi

    Tir Anasazi Komšija

    Ja sam uzeo 2007 stan od 85 kvadrata na Alipasinom. Izletio pravo povoljno kvadrat za 1.000 KM sto je u to doba kada su cijene u SA bilo jos uvijek jako visoke bila ekstra prilika.

    Posto mi je na brzinu ispalo sve to, nisam puno razmisljao o opcijama kredita vec sam digao u Volksbanci kredit u iznosu 70.000 KM (vracam 100.000 KM, dakle 30.000 kamate) na 10 godina. U medjuvremenu su mi lihvari digli kamatu sa pocetnih 7,6% na 7,89 % kada su prije par godina svima manje vise korigovali. Cuo sam kasnije da je neka raja koja je uputila zalbu uspjela vratiti kamatu na prvobitni nivo iako nije bila ugovorena fiksna i to uglavnom prolazi kad se zali covjek, samo sto smo mi bosnje lijeni da trazimo svoja prava bilo sta da je u pitanju.

    Kredit je klasicni namjenski sa hipotekom, s tim da sam pod hipoteku stavio stan od tetke na njen prijedlog, a ne ovaj koji sam uzeo. Morao sam banci dati u tu svrhu pismeno obrazlozenje zasto dajem tudji stan pod hipoteku, a razlog je bio lokacija tog stana koji je na C. Vili i bolja je cijena kvadrata od Alipasinog sto je svakako i banci islo u prilog, a meni je pomoglo utoliko sto sam zadovoljio omjer 1:1,25 koji je banka trazila (radi se o omjeru izmedju kredita koji podizete i vrijednosti nekretnine koja predstavlja kolateral ili pokrice rizika banci).
    Dodatni troskovi su bili 5.000 KM poreza na promet nekretnine, sto ce reci j...s mlade u BiH cim covjek sa tadasnjih 25 godina koji prvi put kupuje stan u zivotu nema bar poresku olaksicu u BiH (doduse imate kasnije povrat poreza na licni dohodak po osnovu kamate placene u ovu svrhu). Zatim se plati jos cca 1.000 KM (+/- ovisno o kvadraturi) polisa osiguranja protiv pozara za cijeli period trajanja kredita i 800,00 KM troskova obrade kredita sto je otimacina nevidjena i nazalost ide u procentualnom iznosu na visinu kredita. Takodjer, ne treba zaboraviti notara koji svoje usluge naplacuje sa cca 500,00 KM plus, ali sam ja tada ugrabio zadnji voz prije nego je notarski sistem uveden u BiH i platio sam svega 200 KM agenciji za kompletnu zahebanciju s papirologijom. To je to sto se tice krupnijih troskova.

    Realno, da bi se izgurala rata za ovakav jedan kredit (preko 800 KM) treba jedna solidna plata ili jos bolje dvije plate u domacinstvu po cca 1.000 KM neto ili vise (opet +/- jer svi smo mi u razlicitim situacijama). Bez toga nema nista, jer je zeznuto ostati bez posla sa ovako jakom ratom, ali je prednost sto je 10 god. relativno kratak rok za stambeni kredit i sto kasnije nema potrebe razmisljati o vecem stanu kada dodju djeca.

    Ipak, po meni je najrealnije danas ganjati neki osrednji stan na potezu Alipasino-Dobrinja (cca 50-54 m2), uletiti po mogucnosti sa bar 10.000 KM ustedjevine ili kakve beskamatne pozajmice od rodbine/prijatelja da se malo tereta skine, a ostatak isfinansirati preko hipotekarnog. Kamate mogu biti i znatno nize, ali tu onda dolaze dodatni uslovi. Npr meni je Raiffeisen davao kamatu i 6,9%, ali sam pored hipoteke trebao naci jos 3 ziranta, sto je u danasnjim uslovima mission impossible. Takodjer, prednost cistog hipotekarnog kredita bez ziranata je to sto nikome ne ostajete duzni da budete zauzvrat zirant, mirno spavate.

    EDIT: Zaboravih troskove sudskog vjestaka (procjenitelja). Banka vam obicno da spisak od njih priznatih vjestaka koji trebaju izaci na teren i procijeniti vrijednost nekretnine koja se stavlja pod hipoteku. Ovdje se obicno "zakiti" vjestak radi bolje procjene, pogotovo ako banka trazi veci omjer kolaterala u odnosu na kredit.
     
  10. k0ST

    k0ST Aktivista

    Nijedna banka nece dati kredit ako nisi u stanju vracati ratu.
    Rata u glavnom ne smije biti veca od 1/4 - max. 1/3 primanja (u obzir se uzimaju primanja u domacinstvu,tj. supruznika/suduznika). Rok otplate, kamata, dodatni troskovi (advokat/notar, sudski vjestak, sudski troskovi), te posebni uslovi (osiguranje stana, kredita, zivota) zavise od banke.
    Ja sam stan kupio 2000. na tada jos uvjek malo poznatu hipoteku, a banka mi je trazila 20% depozita na iznos kredita. Kamata je bila ~8%, sto ugrubo dodje ~25% na trazeni iznos kredita (koga zanima neka pogleda detaljno kako se obracunava godisnja kamata). Porez na prenos nekretnine je tada bio masala, 15%. Sudski troskovi hipoteke su bili maximalni ~ 3 hiljade KM.
    Situacija danas je ipak nesto bolja (naravno, ukoliko si kreditno sposoban), ako nista sporedni troskovi su nesto manji ...
     
  11. Pionir

    Pionir Overclocker

    Oni koji imaju kredit (bilo koji) neka prate akciju u banci na kamatu...

    Ja sam tako imao kredit i otisao u banku. Savjetovali su mi da predam zahtjev za novi kredit, zatvaranje starog kredita sa svim troskovima, novi kredit i ostalo mi brdo para = vratio dio kamate.

    Prvo se vraca kamata, a potom glavnica. Oni koji su vratili npr pola kredita hipoteke, neka odu do svoje ili druge banke koja ima akciju na kredit (npr 7.5 %), podignu nenemjenski kredit i otplate svu hipoteku....

    Prilikom novog kredita moze se kao "zirant" uzeti taj isti stan i spustiti kamata za jos 1 %, pa kamata nece biti npr 7,5 nego 6,5 :wink: Sretno...
     
  12. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Gledao sam malo cijene po kvadratu stana u BiH, znači ogromne su za naš standard, ja ne znam kako oni prodaju tolike stanove, da li su ti klijenti iz dijaspore ili neki novopečeni bogataši. Stvarno ne znam, ali stvarno je kvadrat stana preskup.
     
  13. kvaju

    kvaju Komšija

    Precijenjeno dašta je.
    Ali evo izgleda, bar po Mostaru, poslje nove godine lagano su počele padati, sad sam išao gledati 2 stana, jedan od 52, jedan od 64, oba su ispod 90 000, što je prije nove godine bilo preko 100000. a stara gradnja (60-70-te)
     
  14. Pionir

    Pionir Overclocker

    Najveci problem je sto ljudi neke stvari neznaju. Ovo sad jest politika, ali korisna...

    Npr licno ne mogu otici u neko Ministarstvo i traziti (bilo koju) pomoc, osim ako nisam raseljeno lice i sl...

    Da bi se nastupilo prema nadleznom Ministarstvu i uslo u razmatranje pri nekoj od sjednica politicara, treba postojati nezavisna / nevladina organizacija tipa "udruzenja mladih gradjana bez stambenog rjesenja" ili slicno...

    Ciljevi, rad i osnov udruzenja ce biti Statutom odredjeni, npr : ulazak u razmatranje subvencije kamate na stan pri kupovini stana za mladu osobu.

    Prikupe se clanovi, nas 100 npr, i podnesemo pismeni zahtjev nadleznom Ministarstvu...

    Edit. npr Opcina Zenica je za djecu iz doma za nezbrinutu djecu i Rome obezbjedila sredstva za adaptaciju vec postojecih stambenih zgrada-stanova, haman Svicarska platila...tako ce i ovo neko platiti...
     
  15. Sena

    Sena Veteran foruma

    Da ovde nadodam, finu sumu treba izdvojiti za dodatne troskove, tako da potencijalni kupci imaju na umu barem jos 4000-5000KM na cijenu stana, naravno neki od tih troskova ovise od velicine stana.
     
  16. Tir Anasazi

    Tir Anasazi Komšija

    Jes' samo ima tu jedna osnova kvaka u nasem drustvu. Lijeni smo ti mi bosanci za bilo kakva okupljanja, a pogotovo kada trazimo svoja prava. Najbolje da to Incko rijesi za nas :)
     
  17. kvaju

    kvaju Komšija

    Cak razmislja nas par kolega, posto smo vec u godinama za zenit se, kupit mozda neki plac i zgradicu kakvu napravit, mislim da bi nas i to izislo jeftinije nego ove cijene stanova.
    Samo na prici je ostalo, nema nista od toga.
     
  18. Pionir

    Pionir Overclocker

    Da Tir Anasazi , to je istina nazalost. Nebi to "udruzenje" bila neka nauka.

    Ranije su bila velika preduzeca, kombinati ili sindikati i sl. koji su se borili za prava par hiljada ljudi, pa kad covjek radi npr u Zeljezari Zenica dobije stan i sl...zbog mehanizacije i tehnologije danas su rijetka takva preduzeca (sa puno radnika).

    Ta su velika preduzeca iz svoje dobiti (zarade) pravila zgrade, a stanove dodjeljivala svojim radnicima, bas slicno ovo sto kvaju govori.

    Ha kod nas narod razmislja "ako nije od betona i cigle-nevalja", a postoje jeftini materijali za gradnju. U Americi su mnoge kuce napravljene od drveta i jeftinih materijala ...bar mi ovdje nemamo tornada i orkane i sl. :D pa bi mogli praviti takve kuce...

    Bas bi ove ideje, predlozi, teme, debate bile predmet rada jednog udruzenja, a siguran sam da bi i Banke imale interesa i konkurisale sa nizim kamatama i sl.

    Edit. Kvaju postoji mnogo opstinskog zemljista koje niko ne koristi i uopste se nebi moralo kupovati. U Zenici su mnogi objekti, zgrade, trgovine napravljene na opstinskom zemljistu, a objekti su vlasnistva fizickih lica. Moj rodjak kupio od starog Progresa radnju, zemljiste je opstinsko. Znaci, 1/2 vlasnistvo.
     
    kvaju likes this.
  19. NAILS

    NAILS Moderator

    Prilikom kupovine kuce od nekih 70K KM, kolika su davanja pored toga sto se tice poreza, notara, itd? Ne treba mi u fening vec okvirno, koliko ocekivati.
     
  20. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Ja planiram ove godine kupovati stan, mislio oko 50m2. Imam 60k i ostatak cu u kredit.. Ocekivao sam da ce u ovih par godina cijene nesto pasti al malo morgen. Stanovi stari 30 godina cijenom isto kao i novi... Jos se u Tuzli u svakom dijelu grada prave zgrade. Na kraju cu najvjerovatnije ici na nov jer se 90% starih mora renovirati.

    @NAILS za stan je oko 400-500KM poreza, predpostavljam da je isto i za kucu. Samo dobro provjeri jesu li papiri cisti, grunt, katastar itd. To zna kostati novca i zivaca kada su kuce u pitanju.