Kupovina stana u BIH

Discussion in 'Generalna diskusija' started by kvaju, Oct 30, 2012.

  1. NAILS

    NAILS Moderator

    A zar nije usvojen onaj zakon gdje se placa 10% kada se prebacuje nekretnina na drugu osobu? Ili je bio prijedlog zakona ili je usvojeno u SA kantonu.

    A u Ze su kuce dosta dosta jeftinije. Mozes uzeti kucu bez ulaganja u gradu sa dva sprata po 70m kvadratnih i garazom za 65K.
     
  2. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Mislim da je za mlade do 35 godina nesto jeftino. A to za 10 posto nisam cuo, jbt na 100k da platis 10k drzavi, mislim da nije uredu
     
  3. NAILS

    NAILS Moderator

  4. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    To je samo za Sarajevski kanton, na srecu. Pa jbt naslijedis kucu ili stan od roditelja i moras u kredit da bi to samo prebacio na sebe. I to je politicarima napredak ccc
     
  5. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    Trebam prevest imovinu dok nije doslo do nas :D Kod nas je nekoliko stotina, pa ljudi ne prevode jer je skupo :D
     
  6. kvaju

    kvaju Komšija

    Sto se tice te papirologije, mene je ugrubo izisloza stan (mostar)
    Kupoprodajni ugovor od 300-500km ne sjecam se
    Procjena od banke 200km
    Hipotekarni ugovor oko 500-600km
    Porez 5% od kupoprodajne cjene (3600km)
    Uknjizba oko 200
    I bilo je tu jos troskova nekih, al nemogu se sjetiti na prvu.



    Sent from my Pixel 2 using Tapatalk
     
    NAILS likes this.
  7. Haker

    Haker Veteran foruma

    Ljudi to ne važi za prvi nasljedni red, tipa sa oca na sina.
    Ja gledao stanove, što kaže kolega, barake se cijene kao novi stanovi. Kontam da ovaj rast cijena mora stati.

    Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
     
  8. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    I ja malo gledam stanove u zadnje vrijeme. Strasno je kakvi se stanovi prodaju i koje se cijene traze.

    Od stare gradnje 9/10 su katastrofa stanovi, ne znam kako bi neko mogao i zivjeti tamo. Svi traze komplet restauraciju. Oni stari koji su vec restaurirani su skuplji nego novi haman.
     
  9. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    Znam dosta raje koja je otišla vani, a ostavili su stanove da zjape. Dosta raje koja je vani kupi stan za cca 30-40k € za "da ima gdje prespavati".
    Tržište je zasićeno ali se stanovi i dalje prodaju.

    Lijep pozdrav
     
  10. heroic

    heroic Komšija

    Moze se samo nakratko zaustaviti, pa ce opet nastaviti rasti. To je jednostavno tako, potraznja je prevelika, koja god nova zgrada se napravi, dok se skontas koju bi, vec se rasprodalo. Doduse manji dio tih stanova kupe firme da preprodaju, ali svejedno.

    Ko rjesava stambeno pitanje, a ima primanja, krediti su jako jeftini, ljudi uzmu na 20-30 godina, dodje mu nesto skuplje nego da iznajmljuje.

    Ko ima novca/primanja, njemu jos bolje, kupi stan na kredit, recimo 100k na 20 godina, rata je oko 650KM, iznajmljuje 5 godina za 400KM, zaradi do 24k, proda stan opet za 100k (moze biti i manje i vise), otplati kredit, i u plusu je barem 10-20k za tih 5 godina (ovisno od zarade, troskova i eventualne prodajne cijene)
     
    Stormbringer likes this.
  11. selvin

    selvin Moderator

    400-500KM poreza za stan? 5% ti je porez na promet nekretnina pa je ta tvoja izjava tacna ako kupujes garazu :) Na nov stan ne placas, jer bi to bio porez na pdv. I u TK ne placaju mladi bracni parovi, oboje do 35 ako nemaju rijeseno stambeno pitanje. Napominjem da se ovaj porez i olaksice definisu na kantonalnom nivou. Nails je iz Zenice tako da je kod njih druga prica.

    Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
     
    NAILS likes this.
  12. Stormbringer

    Stormbringer Aktivista

    Jedan dodatak samo....SAD su krediti jako jeftini i dobro je u ovom trenutku uzeti dugorocni kredit sa fiksnom stopom i riješiti stambenio pitanje.....a ovo ostalo sve potpisujem....upravo razmišljam o nečemu takvom iako sam "tek" dvije godine u kreditu za već drugi stan po redu (upgradeovani naravno)..... :)
     
  13. selvin

    selvin Moderator

    Vezano za ovaj dio oko kredita, kamate su opet pocele dobro da rastu... Skočile su oko 0.5% već u zadnjih mjesec i ići će izgleda još gore.

    Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
     
  14. Stormbringer

    Stormbringer Aktivista

    Moguće....Nisam pratio od novembra.....Međutim, uvijek je tako oko NG......treba pratiti Euribor.....o njemu ovisi sve......
     
  15. heroic

    heroic Komšija

    Ja svakih 6 mjeseci dobijem ponudu za kredite, zadnje 4, tj. zadnjih 18 mjeseci i narednih 6 mjeseci (do 30. juna 2019.) je ista kamatna stopa za kes kredita, a za hipotekarne smanjeno pocetkom 2018te.

    Cak je u ovoj zadnjoj za kes kredite umanjena kamatna stopa za period od 5g (sad je ista kao za 3g).

    Ovo je za Raiffeisen banku.
     
  16. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    O kojoj drzavi pricamo? Jer ovdje ces na dignutih 100k na 15 godina dat barem jos 30k na to. I to po ovim “povoljnim” stopama od 2.8 ili 3%. Mogu mislit koliko ode “u vjetar” na 30 godina. :D

    Nigdje banke nisu gore nego kod nas.
     
  17. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Ta gore racunica malo izdajes pa otplatis kredit ne pije vode na duge kredite jer se prvo vraca kamata pa onda glavnica. Znaci ti si vratio 24k kamate i hoces da zatvoris kredit, moras platiti glavnicu, tj 100k za koliko si ga i prodao. Tako da nisi ni na nuli nego u minusu jer si ga iznajmljivao za manji iznos nego sto ti je rata.
     
    Last edited: Feb 8, 2019
  18. Qler

    Qler Veteran foruma

    Ja sam digao 90k na 15 godina, i vraćam nekih 115k... 665.28KM mi je rata pa saberite :)

    Sent from my Huawei P10 Plus
     
  19. exwizzard

    exwizzard Komšija

    Meni su rekli kad sam uzimo u Tuzli novogradnju da ako usvoje zakon do useljenja morat cu platit tih 5-10% drzavi, ima jos 5-6 mjeseci do izgradnje...
     
  20. heroic

    heroic Komšija

    Ne bi trebalo, ti bi trebao platiti 17% PDV.

    Kamata se racuna na preostali dug, tako da je u pocetku kredita veci udio kamate u rati, ali ne ide bas tako da samo placas kamatu. Kad otplacujes placas samo preostalu glavnicu bez kamate, uz naknadu koja je 1% za ove slucajeve.
    Konkretno evo ja sam u novembru 2016 uzeo 23.000KM za renoviranje na 42 mjeseca, rata 604KM (znaci vracam 25.368KM). U novembru 2017 sam isplatio taj cijeli kredit, platio manje od 17.000KM glavnice, to je nakon 12 rata, znaci 12x604=7.248KM, sto znaci da je od toga bilo otprilike 1.200KM kamate i 6.000KM glavnice (23-17=6).

    Jesam se malo preracunao jer sam prvobitno racunao na 10 godina, u ovom slucaju nakon 5g dodjes na nulu (zarada 120k, troskovi 119k), ali svaka godina poslije si u plusu neto.
     
    Last edited: Feb 8, 2019