Kupovina stana u BIH

Discussion in 'Generalna diskusija' started by kvaju, Oct 30, 2012.

  1. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Ispravio sam upravo aludirajuci na to, da ako uzmes na 20g za 5 si prije u minusu, ako uzmes na krace ok, ali onda i veca rata i svasta nesto, plus sta ce biti za 5g, na kraju nikakva para na 5g, mogao si nesto drugo raditi i stediti 250 mjesecno da imas taj iznos a ne jebavati se sa podstanarima. :D
    Ako naletis na nekog normalnog ko ne pravi stetu i placa redovno inekako, ja sam dozivio svega...
     
  2. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    U pravu si, ja se raspitivao za sebe pa bi me izaslo toliko jer smo ispod te granice od 35 godina. Troskovi notara i sl.
     
  3. heroic

    heroic Komšija

    Dobro tu treba sjesti pa fino izracunati, pogotovo ko ima i gotovine pa da ne mora sve na kredit, moze biti isplativo ulagati u nekretnine. Imas i stanova od 150.000KM koje ne mozes rentati ni za 300KM jer je lokacija nula, a i obratno, stan od 70.000 koji moze i za 500KM.
     
    Reventon likes this.
  4. donjapa

    donjapa Overclocker

    Rastu kamate po cijeloj europi, tako da se treba ocekivati da ce i u BiH (naravno, u BiH prije skoce nego bilo gdje, mi se uvijek prvi prilagodimo skokovima ali nikad padovima).

    Investirati u nekretnine mozes tek kad imas stambeno pitanje rijeseno, tj. da investiras i iznajmljujes.

    Eh, ovo sto ti @heroic navodis je u nekim optimalnim uslovima, koji nikad nisu takvi. Da li ces placati porez na dobit ako iznajmljujes, da li ces imati ulaganja kakvih (uvijek ih ima), kome ces iznajmiti, da li ce biti iznajmljeno 100% vremena. Realno, veoma tesko ces zaraditi ako iznajmljujes, mozes biti na nekakvoj nuli, i kroz 20g mozda isplatiti kredit, i imati nekretninu. Dobar vid stednje, ali daleko od toga da mozes tek tako zaraditi na tome.
     
    heroic likes this.
  5. selvin

    selvin Moderator

    Upravo to, ko dize cijeli kredit za stan za iznajmljivanje tesko da mu se moze isplatiti.

    Evo primjer 120k na 15 godina, 3.5% kamata, rata oko 860KM. Ukupna kamata je oko 34400, a za prvih 6 godina (pola kredita) platis 21150 kamate. Za to vrijeme (72 iznajmljivanja x 400KM) mozes dobiti 28800. Razlika renta - kamate je 7650KM. U tom trenutku si banci duzan 80k glavnice koju mozes prijevremenom otplatiti prodajom stana ako banka da saglasnost dok je stan pod hipotekom. Ako tvoj stan i dalje vrijedi 120k onda si u plusu tih 7k. Ovdje ne racunam troskove obaveznog osiguranja za stan, troskove ugovora kupoprodajnog i hipotekarnog, troskove obrade kredita, troskove vodjenja kreditnog racuna, troskove prijevremene otplate (ista kao obrada kredita), troskove mjenica, troskove ovjere potpisa itd. Tako da je tih 7k zapravo 2-3k (za 6 godina, to je zarada 40KM mjesecno pod uslovom da je cijena stana ostala ista). I sve to na kraju pod uslovom da si kupio nov stan. Ako je polovan, placas 5% i nema te nigdje jer je to 6k za porez.
     
    exwizzard, Esh and heroic like this.
  6. Haker

    Haker Veteran foruma

    A kakva je računica za npr. ko ima 60k i digne još 40k kredita?

    Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
     
  7. heroic

    heroic Komšija

    To je stan od 100k, renta 300-500KM, uzmimo 400 za prosjek i da ces imati 80% vremena nekog u stanu. Znaci za 5 godina je 400KM x 60 mjeseci x 80% = 19.200 (zaokruzimo na 20.000KM)

    Zavisi od perioda na koji uzmes kredit:

    1) 40.000 na 10 godina => rata 396KM, nakon 5 godina si duzan jos 21.750KM. Potrosio si 23.760KM na rate kredita, dobio 20.000KM rente , prodao stan za 100.000KM opet. Znaci 100k (prodaja) + 20k (renta) - 45.5k (otplata kredita i rate kredita) = 74.500KM
    2) 40.000 na 20 godina => rata 232KM, nakon 5 godina si duzan jos 32.500KM. Potrosio si 13.920KM na rate kredita, dobio 20.000KM rente, prodao stan za 100.000KM opet. Znaci opet 120k (prodaja i renta) - 46.42k (kredit) = 73.580KM

    U oba slucaja bi mogao zaraditi nekih 13-14.000KM (60k si imao u pocetku, sad imas 73-74k), zavisno od rente, troskova odrzavanja i za koliko prodas stan. :)
     
    Haker likes this.
  8. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Problem u sarajevu sa cijenama u zadnje vrijeme lezi u ovim sto su otisli, zarade se neke pare u njemackoj i hajde kupi stan u sarajevu, ili da stoji ili da se renta... To je balon, ali koji jos nece puci jer nije jos ni dozivio vrhunac.
    Pratim iznajmljivanje jer mi je trebalo nekoliko prostora, i vidim da se odredjeni stanovi vuku po pola godine, izbora bas ima, samo nema ko da renta :D I sada 'gazda' koji je iskesirao pola miliona za stan cese potiljak kako ne moze da ga izda za 1000KM tj. otplati investiciju za 50 godina. Sada pokusavaju sa prijavom kao poslovni prostor, stan iste kvadrature i lokacije 800 a poslovni prostor fol 1600, ali i to ce jos malo dok ima firmih voljnih da toliko extra placaju lokaciju.
     
  9. heroic

    heroic Komšija

    Ko ce rentati stan od 1000KM, to je prije moglo dok je bila masa stranaca, sad ta prica prolazi samo sa arapima.

    Ja da gledam, ja bi trazio neki stan koji mogu rentati kako nekoj familiji, tako i studentima, ali i npr ljeti kao apartman, to su stanovi ispod 500KM mjesecno, ako uzmes npr studente, 300KM mjesecno, ali samo na 10 mjeseci, dva mjeseca ljeta rentas kao apartman, mozes godisnje skoro uduplati prihode na 7-8k godisnje.
     
  10. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    To je znaci nekih 28% banci, slaze se sa mojim racunicama.

    Al to je tako, uzmi ili ostavi.
     
  11. anel007

    anel007 Komšija

    ovo je istina, vidio si kad sam vodeno kupovao od tebe gdje radim i u onoj zgradi u zadnjih 2 godine se promjenilo dosta podstanara, omjer je otprilike 3 porodice (ili sam) arapa na jednu porodicu bilo kojih drugih, nije bitno jesu li nasi ili kojekakvi delegati iz stranih firmi/ambasada

    mada sumnjam da ce i to sa arapima dovijeka, brzo ce se i oni zasititi nase politike
     
    heroic likes this.
  12. NAILS

    NAILS Moderator

    Da li je moguce dici hipotekarni kredit kao bracni par da se primanja zajedno racunaju obzirom da su na papiru minimalci a poslodavci nece da prikazu vecu platu? I onda banka nudi maksimalno 20 hiljada. Sestra mi kaze da ni jedna banka ne gleda zajednicka primanja (mada ne znam tacno koje su sve banke posjetili) pa mi cudno.
     
  13. Ajdin87

    Ajdin87 Aktivista

    Zena i ja smo suduznici, po pola mjesecne rate od oboje ide, hipotekarni kredit takodjer, bas iz tog razloga sto si naveo.

    Sent from my Nokia 7 plus using Tapatalk
     
  14. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Navedi mu koja je banka da zna.
     
  15. selvin

    selvin Moderator

    Moze naravno, i kod mene je u Sparkasse sabrano. I mislim da vecina (ako ne i sve) banke tako rade.

    Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
     
  16. NAILS

    NAILS Moderator

    Da, Ajdine ako moze ime banke. Hvala.

    Moze li postojati neki specifican razlog zasto im ne zele dati? 36g imaju, ako to igra neku ulogu.
     
  17. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Sparkasse je bas orjentisana na te hipotekarne kredite, tako da provjeri kod njih. Imali su i akciju tih kredita do skoro, ne znam jel jos aktuelno.
     
  18. NAILS

    NAILS Moderator

    Ok, provjerit cu. Hvala drug.
     
  19. Ajdin87

    Ajdin87 Aktivista

    Unicredit, kad smo pregovarali i Raiffeisen nam je nudio istu mogućnost.

    Poznanici imaju isti aranžman u Union banci.

    Većina banaka po dogovoru uzme i topli obrok ukoliko je odvojen za racunanje plate. U biti sve banke kazu da ne daju da plata bude opterećena ratom preko 30%, ali sko ste u stabilnim firmama s ugovorom na neodređeno, sve se da dogovoriti.

    Sent from my Nokia 7 plus using Tapatalk
     
  20. NAILS

    NAILS Moderator

    Ok, hvala ti. Prenijeti cu im.