MasterBuild

Discussion in 'PC konfiguracije, notebook računari, servis' started by heroic, Feb 9, 2018.

  1. heroic

    heroic Komšija

    Uh to je bas dobro, jel ti radijator front ili top?

    Taj je 280mm, kod mene je 240mm, ima tu dobrih 25% vise kapaciteta za hladjenje nego kod mene zato i planiram jos jedan radijator, smanjile bi se temp na manjim opterecenjima a time i buka ventova. Na 8700K je skoro gasio CPU/radijator ventove na silent mode, sad i nece bas (Asus Fan tuning automatske postavke).
     
  2. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    280 ali 29mm debljine dok je kod tebe 240 38mm debljine, tako da je teoretska razlika zapremine ispod 4% s tim da ti trebas imati kvalitetan ventilator da efikasno hladi deblji rad. Tebi ce se smanjiti kada to postavis kako treba a ne naopako, odnosno da iz pumpe ide u blok pa onda rad.
    Bez obzira, ako je tisina prioritet, dodatni rad ce dobro doci.
    Moj setup ima 45mm rad u push-pull
     
  3. heroic

    heroic Komšija

    Ja sam jednom davno testirao push pull, i to na dva radijatora (oba su bila AIO, jedan 140mm, jedan 240mm, u oba slucaja je push bio najbolji, push-pull tek za mrvicu bolji, ali zbog previse dodatne buke nije isplativo (kad mjeris tisinu-temperaturu, ne novac), pull je najgore rjesenje bilo.

    Kod mene je isto problem sto je top mounted radijator, a graficka je Asus ROG Strix 1080Ti, sto znaci da izbacuje toplotu unutar kucista, tako da zrak koji prolazi kroz radijator je dosta vruc, novi 140 ce mi biti front mounted i vjerovatno ce imati skoro isti kapacitet hladjenja kao ovaj top mounted 240.
     
  4. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Uz duzno postovanje, dzaba si ti to testirao :D Em aio, em losi ventilatori...
    Previse jednostavno posmatras stvari, kao da postoji crno i bijelo, termodinamika je mnogo komplikovanija. Moras izbacivati toplotu iz kucista inace ce ti se povecati ambijentalna temperatura. I ti sada mislis da ti je to postavljeno naprijed i da ubacuje vazduh u kuciste preko vrucih radijatora da bi ti bila niza temp? :D Vidim sada zasto ti je bilo logicno da sa pumpe prvo ides na radijator pa cpu blok :p
     
  5. heroic

    heroic Komšija

    E jebiga sad, nije ni taj AIO bio za baciti, ispade samo custom vodeno ima smisla testirati.

    Nije bas da ne izbacujem zrak nikako iz kucista, ima jedan rear fan koji direkt izbacuje, a dva su top i izbacuju preko radijatora, tako da sigurno bi bila niza temperatura da je naprijed jer bi vukao hladniji zrak iz sobe preko radijatora, umjesto vruceg iz unutrasnjosti kucista, veca razlika u temperaturi izmedju vode i zraka, toliko se vala razumijem u termodinamiku.

    Nije bilo logicno, nego jedino rjesenje sa ovim glupim 24pin kablom koji strsi, i trenutno gura crijevo dosta, a ja u zivotu gluplji kabal nisam vidio.
     
  6. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Vecina aio, pogotovo starijih, je za baciti jer air cooleri daju iste ili bolje performanse. Ako kazes 120mm radijator, nije isto da li ga je napravio medo brundo ili ekwb ili alphacool, dakle za pocetak tu imas razliku. Koja je sirina kanala, koja je gustina perca, koji je otpor koji radijator pruza, koliko ti crijeva/fittinzi guse pumpu, znaci milion kombinacija a ti to vodis kao "imas 120 i 140 rad te je razlika medju njima 16% kapaciteta hladjenja". Ni blizu. Dalje, ne mozes push pull testirati na 29mm radijatoru jer nemas nikakvog efekta, ne ovisis vise o njemu nego o protoku i ukupnoj zapremini vode u sistemu, odnosno primjetis razliku samo na max rpm gdje se pasivno skine nesto temperature jer je rad davno dosegao svoj limit disipacije.
    Eto probaj u takvom stanju pa javi :D Sve je izvodljivo, bez obzira na kombinaciju, ali moras pomno odrediti pravce strujanja vazduha da ne bi dobio dzepove.
    Trenutno, sav taj vreo vazduh bi ti grijao i graficku, rezervoar, vrm, pumpu i na kraju krajeva sam blok pa ne bi nista dobio nego izgubio jer to sto uzmes hladniji vazduh nuliras vecom ambijentalnom temperaturom ostalih komponenti u sistemu a posto sada pumpa vuce toplu vodu iz rezervoara i sama temp cpua je veca, a nus efekat da je temp vrm-a, gpu-a, ram-a isto veca. Ti sada imas 3 ventilatora koja ubacuju svjez vazduh sa manjom opstrukcijom u odnosnu na 3 koja izbacuju sa vecom opstrukcijom, samim tim i pozitivan staticki pritisak unutar kucista sto je generalno losije rjesenje. Negativan staticki pritisak je bolji (nije ovo nista drastacna razlika, ali nabere se) jer skida ambijentalnu temperaturu. Da spustis rez i pumpu na dno, rad stavis iznad na intake a gore 3 venta+1 nazad, imao bi nesto bolji rezultat, i to su upravo finese o kojima govorim, ne moze se ugrubo nista posmatrati, bitno je i kakvo je kuciste, raspored komora, potencijalni airflow itd.
     
    Last edited: Feb 12, 2019
  7. exwizzard

    exwizzard Komšija

    Na top je. Ako hoces mogu ti uslikat.
     
  8. heroic

    heroic Komšija

    Sve je to tacno, ali sa trenutnim setupom da skinem recimo 10C, mogu jedino dodati radijator ili staviti veci umjesto postojeceg, a da pritom ne moram potrositi opet stotine maraka. Sto se tice unutrasnje temperature, koliko god uticala na GPU, to mi je nebitno jer je graficka hladna i pod najvecim opterecenjem uz overclock.

    Ne moras, samo gledam kako su ti dobre temp na 0rpm, kod mene kad igram igre radijator bude usijan i teze se hladi CPU posto graficka istovari svu toplotu unutar kucista :D
     
  9. exwizzard

    exwizzard Komšija

    Temp moze jos bolje, bude ispod 30c ako umjesto performance mode u windowsu stavim na balanced. Kad je u performance mode onda su jezgre uvijek na 4.8 dok na balanced koristi onaj intel speedstep pa bude na 3.6ghz u idle a 4.8ghz kad pokrenes neki load.
     
  10. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Sta bi da imas SLI, ispade ne bi ohladio cpu bez dva 360mm radijatora :D
    Spusti gpu u donji slot, iznad uglavi neki fan kao exhaust, improvizuj. Ne znam kako se ponasa 9900k da mogu garantovati 10, ali 5c bih mogao skinuti sa tim setup-om po pare :p
     
  11. heroic

    heroic Komšija

    Gledas iz perspektive nekog ko ima vrijeme da rastavi kuciste pa ubaci jos jedan vent ili promijeni nesto, to mi je bilo interesantno prije 5 godina kad sam mogao rastavljati satima i igrati se s tim, ja sam sad realno trebao kupiti neki all in one pc ili gotov sastavljen, a ne ovo raditi, ali eto, pokusao malo radi svog cejfa. :D
     
  12. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Eh pa cejf nema cijenu :D
     
    heroic and Esh like this.
  13. heroic

    heroic Komšija

    Mescini da ti nisi ozenjen :D
     
  14. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    A ti si udat ili sta :p
     
  15. Neso

    Neso Komšija

    Pokusaj te doveo do najjaceg builda na formu hahaha :D Mojne suplje bolan, kakav all in one, to je za amatere ;)
     
    heroic likes this.
  16. heroic

    heroic Komšija

    Nego sta :cool: a s obzirom da zena ne smeta kuciste u sred dnevne, bice da sam se dosta sretno udao :D

    Ovo je samo skup build, realno ima puno ljepsih za 10x manje para :D
     
  17. heroic

    heroic Komšija

    Evo me, dvije godine kasnije, vrijeme da se MasterBuild osvjezi.

    Kuciste ostaje isto, ali Cosmos C700P Black Edition varijanta i to sa Cooler Master MasterFan SF360R ARGB ventovima za radijator i Cooler Master MasterFan MF140R ventovima za samo kuciste :D Napajanje ostaje Cooler Master MasterWatt Maker 1200
    Ploca se mijenja sa Asus ROG Rampage VI Extreme Encore, na njoj Intel Core i9-10980XE i Kingston HyperX Predator DDR4-3000 128GB (sa ARGB).
    Hladjenje ce biti ekwb custom loop, vjerovatno komplet novo, vidim da imaju neki monoblok namijenski za ovu plocu.

    Od ostalih komponenti tu ce biti WD_BLACK SN750 NVMe SSD (2TB) i trenutna Asus ROG Strix GTX 1080 Ti graficka do jeseni/zime kad izadje RTX 3080 Ti ili nesto novo od AMD-a.

    Od djidja jos imam Asus ROG Aura Terminal i Cooler Master Sleeved Extension Cable Kit (crveno-crni), a nabavljam Asus ROG Throne Qi drzac za trenutne slusalice Asus ROG Delta

    Monitor isto ide manji upgrade na Asus ROG PG349Q umjesto dosadasnjeg PG348Q koji ce ici za laptop.

    Tastatura i mis ostaju isti Asus ROG Strix Flare (Cherry MX Silent Red) i Asus ROG Gladius II na Asus ROG Sheath podlozi.
     
    Last edited: Apr 30, 2020
    Vedo, Qler, Esh and 2 others like this.
  18. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    ja centralno grijanje razveo za manje para nego sto ti build pravis :D :D
     
    Qler and SpookyMoO like this.
  19. Neso

    Neso Komšija

    Nema sta, build bez kompromisa. Sibni nam slibe kad krenes sklapat, obavezno.
     
    heroic likes this.
  20. heroic

    heroic Komšija

    Obavezno idu slike, cim bude sve tu.

    Malo je kriza za dijelove, tesko je nabaviti stvari, kuciste je trenutno kriticno, posto nije bas da mogu skoknuti do Hrv ili Srb ako ne bude kod nas dobavljivo. Cekam da vidim sta ce mi javiti iz Uni Experta.