Potrebna pomoc oko mreze officea

Discussion in 'Internet provideri, umrežavanje i web servisi' started by Vedo, Feb 17, 2019.

  1. Vedo

    Vedo Moderator

    Server na kojem je Windows server 2012 hostuje preko 100.000 doc fajlova. Ostali PCevi mu pristupaju preko mreze (Win 7 masine). Dokupljene jos 3 Win10 masine, dodane u tu domenu i server ih vidi i mogu preko servera roviti po njima. Al one ne vide server.

    Imam teamviewer instaliran i na server i na Win 10 masine, moze li ko od vas to napravit, pa Paypalom saljem na kafu.

    Sent from my P20 Pro using Tapatalk
     
  2. Tyger

    Tyger Aktivista

    Samo na tim masinama upali opciju file/printer sharing i provjeri u network postavkama da windows nije sam dodijelio "public network"
     
  3. Vedo

    Vedo Moderator

    Nisu u workgrupi vec u domeni.

    Sent from my P20 Pro using Tapatalk
     
  4. Vedo

    Vedo Moderator

    Ovako sam rjesio:



    Sent from my P20 Pro using Tapatalk
     
  5. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Eto vidis da nisi googlo :p
     
  6. Vedo

    Vedo Moderator

    Svi vi fol Cisco over 9000 cerftifikati i ne mozete da rjesite, a onda dodje nekakav chicha sa YTa i rjesi za minutu :p :D
     
  7. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    Kvaka je u tome da je i bolje da se server ne vidi na taj način, iz sigurnosnih razloga. Serveru uvijek možeš pristupiti preko IP adrese (koja mora biti static jer je na njemu DC, a i da nije pravilo je da svaki server, bez obzira šta servira, ima static IP) na način da u File Exploreru u traci za adresu kucas \\IP_ADRESA_SERVERA\NAZIV_SHARE_FOLDERA ili jednostavno \\IP_ADRESA_SERVERA pa ćeš dobiti listu sheranih resursa na tom serveru (naravno osim sheranih foldera sa $)
     
  8. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Luksuz je kad ne moras raditi s necim sto ne volis ;)

    @kolinsb To smo probali juce, nije radilo.
     
  9. Vedo

    Vedo Moderator

    Zela mi rece da to probam, al nije htjelo da ga pokaze.
     
  10. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    Baš čudno. Za takav pristup ne treba nikakvo posebno podešavanje, koliko ja znam.
     
  11. Vedo

    Vedo Moderator

    Mozda sto je Win server 2012, a na novim PCevima Win 10.

    Iako, dok nisam ovaj tweak odradio, novi (Win 10) PCevi su vidili sve Win 7 PCeve na mrezi, al se oni (Win10) medjusobno nisu vidili, nit su vidili server. A server ih je sve vidio.

    Sent from my P20 Pro using Tapatalk
     
  12. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    Ne govorim za tu "vidljivost" jer mi je ona kod domene nebitna. Ja u domeni imam 60tak mašina i nikad ih nisam tražio u file exploreru, a radim s njima od 2010 (bili na win XP, pa Win 7, pa sad Win10). Koristim isključivo hostname tj. naziv mašine za pristup (kad uvedeš neku konvenciju imenovanja mašina, onda ti nije nikakav problem da znaš koji korisnik koristi koju mašinu). Zato i služi domena, da se ne zajebaješ sa IP adresama. Govorim o pristupu folderu preko \\IP_ADRESA_SERVERA\NAZIV_FOLDERA ili \\HOSTNAME_SERVERA\NAZIV_FOLDERA

    Naravno, permisije sheranog foldera moraju biti podešene tako da logovani korisnik na toj mašini ima pristup tom folderu na serveru.
     
  13. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Izgleda da je network discovery iskljucen na windows 10. Servisi su na manual.
    Vjerovatno da je neki legacy shit.
     
  14. AdoSA

    AdoSA Komšija

    Ma nije, dođe po defaultu ugašeno... I šta bi na kraju? Jeste li uspjeli proguliti da radi?
     
  15. Vedo

    Vedo Moderator

    Jesmo, procitaj post #4

    Sent from my P20 Pro using Tapatalk
     
    AdoSA likes this.