Odlazak iz BiH {bez politickih analiza}

Discussion in 'Generalna diskusija' started by Bio_Sam_Zmijanac, Feb 8, 2015.

?

Da li ste otišli iz BiH i kada?

  1. Ne još!

    69.1%
  2. 2011

    0 vote(s)
    0.0%
  3. 2012

    2.9%
  4. 2013

    0 vote(s)
    0.0%
  5. 2014

    0 vote(s)
    0.0%
  6. 2015

    4.4%
  7. 2016

    5.9%
  8. 2017

    1.5%
  9. 2018

    4.4%
  10. 2019+

    11.8%
Multiple votes are allowed.
  1. Sena

    Sena Veteran foruma

    Nisam bas gore se dobro izrazio, portal je terapijskog karaktera, to volim i ja se ne mogu da natjeram da nesto drugo razonodno radim, znaci nebitno mi je. Moram se natjerati naravno na nesto od cega cu zivjeti u buducnosti.
    Ali hvala na infu svakako da je tanko to. Koncetrisat cu se na mogucnosti svoje, a ovo razonoda, mdd ne moze samo saka tableta drzat pod kontrolom, ali da ne idemo vise o mom zdravlju.
    Hvala obojici jos jednom.
     
  2. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    Svakako ne mozes dobiti vizu ako imas ozbiljnijih zdravstvenih problema, barem u Njemackoj, pretpostavljam da je svugdje tako.
     
  3. Sena

    Sena Veteran foruma

    Aha, razumijem. Nazalost imam, sem mentalnih i fizickih.
    Hvala drug.

    Sent from my SM-G950F using Tapatalk
     
  4. Haker

    Haker Veteran foruma

    Ma sena king. Inace ljudi jedva cekaju da im dođeš
     
  5. Sena

    Sena Veteran foruma

    Ne vidim da je igdje ista za humora.
    Laicki sma postavio pitanje, dvojica su odgovorila ok, hvala im na savjetima.
    Ne kontam stvarno?
    Ako je za portal, ni to mi nije logicno, kolega nails je dao kulturan odgovor, i ustedjevina ( oceva, da me se ne podjebaje ), se nece na to potrositi,
     
  6. exwizzard

    exwizzard Komšija

    Koje opcija na linkedinu?
     
  7. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    Odeš u "Career interests" i upališ "Let recruiters know you’re open" On, i na Privacy stavi da te svi mogu vidjeti.
     
  8. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    I na Xing napravite profil, jako je popularan u DE.
     
  9. Loki

    Loki Komšija

    Mogu li ja predati za Plavu kartu ako mi je recimo diploma sa Ekonomskog fakulteta (bachelor) a od polodavca sam dobio ugovor u IT branši?
     
  10. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Ne mozes.

    Edit: Ustvari mozes ali potrebno je da imas 5 godina iskustva na poziciji za koju konkurises u maticnoj drzavi i da to mozes dokazati. I prihodi koje moras imati su daleko iznad ovog sto se spominje. Mislim ovako 40k+ godisnje.
     
  11. mirseth

    mirseth Aktivista

    Mislim da plava karta vazi samo za VSS koji odgovara radnom mjestu na koje apliciras, plus minimalnih tih 40k eura brutto godisnje plate.

    Sent from my WAS-LX1 using Tapatalk
     
  12. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    stigao pasos,pala prijava za termin
     
    Stihoklepac and kolinsb like this.
  13. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    Šta ganjaš mumi?
     
  14. selvin

    selvin Moderator

    I koliko se sad ceka, je li se produzilo na 2 godine? :D
     
  15. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    nemam pojma iskreno
    pise mi u mailu da ce nesto kao potvrditi za 2-4 sedmice ,na njemackom pise pa mozda i nije to to

    Sent from my Redmi 5 Plus using Tapatalk
     
  16. irhadkul

    irhadkul Komšija

    Ako treba prevod posalji
     
  17. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    2-4 sedmice prije termina ce ti javiti. A inace ocekuj termin u ljeto 2020., ne prije.
     
  18. nFare

    nFare Komšija

    http://www.bamf.de/EN/Migration/Arbeiten/BuergerDrittstaat/BlaueKarte/blaue-karte-node.html

    Ovdje imate informacije u vezi plave karte i svega ostalog za strance.
    Za tzv. Manjkava zanimanja je 41 800 € godišnje a 53 hiljade ako imaš niko te ne pita čime se baviš. Svake godine raste granica za ca. 1000€.
    Na plavu kartu dobiješ dozvolu stalnog boravka za 33 mjeseca dok je standardno nakon 5 godina. Isto tako bez problema se dobije dozvola za supružnika koji ne mora imati nikakav posao niti dokaz o znanju jezika bar je tako bilo 2015.
    Ako ste radili npr. Kao softverski inžinjer u ozbiljnoj firmi i imate preporuku može se ovdje dobiti posao u firmi sa internacionalnim karakterom za 3500€. Za sve ostalo teško, izuzev industrijskih giganata, auto industrije, Bosch i sl.
    Pravo su traženi tehnolozi hrane recimo, plata može otići u nebesa nakon par godina iskustva. Društvene nauke, izuzev u većim gradovima Berlin, Minhen... Vrlo teško osim ako imaš ozbiljno znanje jezika, ali svejedno treba provjeriti diplomu da li je ekvivalentna.
     
  19. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    pitanje narode
    da li neko zna nekoga pouzdanog dole na Jadranu za sezonski posao da ima kontakt i da se moze nazvati covjek ?


    Sent from my Redmi 5 Plus using Tapatalk
     
  20. pac

    pac Komšija

    Paše li Neum?