Nova Konfiguracija (prva self made)

Discussion in 'PC konfiguracije, notebook računari, servis' started by Oromier, Feb 19, 2019.

  1. Oromier

    Oromier Guest

    Nakon dugog mastanja i gledanja videja kako ljudi prave overkill PCove sa nekim vanzemaljskim komponentama, dosao je trenutak da i ja sebi mogu prisutiti komponente za nov PC... necu lagat pustio sam suzu kad sam ga sastavio i iz prve upalio :')

    https://imgur.com/gallery/Y6uu329


    Specs:

    Processor: Ryzen 5 2600
    Motherboard: ROG STRIX B450-F
    Graphics: GTX 1060 ASUS Turbo
    RAM: Hyper X Fury 8GB
    Napojna: Be Quite 500W


    Periferije: Logitech G314 tastatura i G502 mis

    Monitor: Neki Philips 1080p.. najjeftiniji sto sam mogao naci za 99 eura :D

    Nije nista posebno vjerovatno, ali je moje.. down the line cu nadograditi sa vise RAM-a ofc, cekam platu, zatim na ljeto sa ryzen 3000 i do bozica / za bozic neka nova graficka, pa vidjet cemo :D
     
    bhd, exwizzard, NaLe! and 3 others like this.
  2. heroic

    heroic Komšija

    Dobro izgleda :D svaka cast na prvom buildu.
     
    Oromier likes this.
  3. Vedo

    Vedo Moderator

    Moze li taj mali coolercic ohladit Ryzena?
     
  4. Oromier

    Oromier Guest

    Hvala!

    Vjeruj istraumirao sam se, trznem se "joj nisam termalne paste kupio" kad ono vec ima na heatsink... pa onda hocu napojnu da stavim "joj nisam kupio power cable" kad dodje sa napojnom... itd.. bilo je takvih scena :D
     
    heroic likes this.
  5. Oromier

    Oromier Guest

    Moze, wraith cooler je (kao neki bolji od AMD) i meni na idle drzi na oko 35C, malo sam editovo fan curve doduse.

    A igram sad Anthem sve na ultra ne prelazi 60C :D
     
    Vedo likes this.
  6. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Taj ryzen je 65w tdp, cooler je smece da se razumijemo, ali hladi sasvim regularno ako neces oc-ati. Ima malo bolji ventilator od intel stock, ali u sustini slican princip. Sasvim dovoljno za prosjecnog korisnika.
    Na 2600x dodje malo bolji cooler, deblji i sa bakarnom bazom.
    A posto mu je blower grafika, bas tako je i za ocekivati, nece 60c prelaziti :)
     
    Oromier likes this.
  7. EL NINO CFC

    EL NINO CFC Veteran foruma

    Cestitke, lijepo izgleda. Gdje si uzimao i kol'ko te izasao cejf na kraju ako niie tajna?

    Sent from my Nokia 7 plus using Tapatalk
     
    Oromier likes this.
  8. Oromier

    Oromier Guest

    Hvala!

    Uzimao sam u lokalnom shopu u Becu https://cyberport.at koji imaju solidnu ponudu i bukvalno sam sve dijelove kod njih uzeo. Racunar sam me izasao 430tak Eura.. bez GPU jer sam nju vec imao, a platio sam je oko 150 eur.

    150 CPU, 120 MOBO, 60 RAM i 60 Power supply kuciste 40 eura = 430 eur.
     
    EL NINO CFC likes this.
  9. Esh

    Esh HWB

    Cini mi se da jos neki SSD nedostaje?
     
    Oromier likes this.
  10. Oromier

    Oromier Guest

    Ah i njega sam imao, pa nisam naveo, 250GB San Disk koji sam koristio kao Externi disk duze vrijeme sad je primary :D
     
  11. exwizzard

    exwizzard Komšija

    Ukrast cu ti taj mouse pad :D
     
    Oromier likes this.
  12. Oromier

    Oromier Guest

    kupit cu ti za rodjendan :D
     
  13. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    Fino izbalansiran PC. Nekad kasnije dodaj još 8gb rama i miran si 5-7 godina, samo radiš gpu upgrade.
     
    Oromier likes this.
  14. Oromier

    Oromier Guest

    Hvala, to je plan :)
     
  15. Qler

    Qler Veteran foruma

    To je najpametnije, tako sam i ja ovu planirao.. i prosla mi je tako bila...
     
    Oromier likes this.
  16. apokalipso

    apokalipso Aktivista

    šteta je u ovu konfiguraciju ne ubaciti neki M.2 SSD
     
    heroic likes this.
  17. Oromier

    Oromier Guest

    pa mislio sam na pocetku, al nema nekog benefita.. svakako su brzine iste plus imam dovoljno dobar SSD sad za sad. However maticna podrzava raid konfiguraciju M.2, tako da raid m.2 zvuci jako primamljivo nekad u buducnosti :)
     
  18. heroic

    heroic Komšija

    M.2 je nekoliko puta brzi, obicni SSD na SATA port uglavnom max idu 550MB/s (teoretski limit je 600MB/s) dok M.2 (nvme, pcie m.2 konekcija) idu i preko 3000MB/s.

    Istini za volju osim ako ne radis nesto sto ce bas opteretiti disk (baze podataka, 3D dizajn i veliki fajlovi...itd), ne moras nadogradjivati jer u igrama je minimalna razlika, ali ako nanovo kupujes isplati se m.2 (mala razlika u cijeni).
     
  19. Oromier

    Oromier Guest

    Moja greska, nisam znao da su tolike razlike u brzini :O

    Sigurno vrijedi onda updatetovati
     
  20. heroic

    heroic Komšija

    Ako uzimas nanovo, isplati se, ako vec imas SSD neces nista osjetiti, mrvicu manje OS boot vrijeme i load u igrama.

    Ne znam sta ti je primarna namjena racunara?