Kvalitetan zrak

Discussion in 'TV, Hi-Fi, telefoni, tableti, satovi, IoT oprema' started by Stihoklepac, Feb 21, 2019.

?

Da li mislite da će se u vašoj sredini popraviti kvaliteta vazduha u narednih 24 mjeseca?

  1. Da

    3 vote(s)
    7.3%
  2. Ne

    36 vote(s)
    87.8%
  3. Nisam siguran

    2 vote(s)
    4.9%
  1. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    Da otvorim temu o kojoj već par dana razmišljam, pa čisto da provjerimo imamo li sagovornika na ovu temu.
    Svima je poznat problem zagađena vazduha u bermudskom trouglu Sarajevo-Zenica-Tuzla.
    Nećemo ulaziti u sistemsko riješenje nego da vidimo šta svako od nas može uraditi za sebe i svoje okruženje.

    1. Kako izmjeriti?
    Gdje u BiH, a gdje online kupiti pouzdan, dovoljno dobar senzor čestica vazduha koji može da detektuje prašinu i/ili onečišćenje. Da li je dovoljno pratiti stranice Ekoakcija Sarajevi , Ekoakcija Tuzla, Ekoakcija Zenica, Kvalitetzraka.ba, Aqicn ili je poželjno imati za ličnu upotrebu fiksni ili portabl senzor.
    Da li napraviti svoj senzor?

    Lično gade mi se mjesta gdje se puši i gdje ne radi ventilacija, bilo bi dobro možda nekada izmjeriti kvalitetu vazduha u restoranima, supermarketima, tržnim centrima, kinima, pozorištima i kafićima, pogotovo u lokalnim odronima koji ne vode računa o radnoj sredini svojih uposlenika a kamo li o zdravlju korisnika.

    2. Kako popraviti stanje u stambenoj jedinici?
    Da li je dovoljno kupiti pročišćivać zraka sa hepa filterom link?
    Gdje se može kupiti u BIH kvalitetan pročišćivać zraka za stan od 30, 60 ili 100 kvadrata? Kako realizirati u kući sa više spratova isto, 1 uređaj vs više malih? Gdje kupiti filtere u BiH?
    Da li modifikovati održavanje objekta po uzoru na ovaj primjer ili ovaj? Postavljanje filtera na usisivače. Npr ja lično nemam tepiha u kući ali nemam utisak da je ta odluka značajno smanjila količinu prašine.
    Kako će smanjenje čestica prašine uticati na zdravlje ( alergije, manjak okidača za treniranje imunološkog sistema i sl?)

    3. Kako popraviti stanje u saobraćaju
    Da li treba razmišljati o prečišćavanju vazduha u autima pošto postojeći filteri ne rade ništa sa PM 2.5 česticama, kupiti bosh filter ili ići na stand alone uređaj?
    Koliko čestica generišu dizel vozila po klasama, koliko benzinci a koliko lpg?
    Kad moram dati 90km kod svake registracije za tehnički tačno mi hoće nešto bit. Ni prijedlog ni savjet, ništa samo ubode senzor u auspuh, snima minutu isprinta i zdravo.

    4. Šta da rade pješaci?
    Kakvu masku kupiti? Šta ako se bavite sportom ili vozite bicikl?
    Kakva je prednost odlaska u prirodu? Koliko daleko moramo otići od koncentracije zagađenja da bi "svjež planinski vazduh imao efekta".


    5. Koliko sve to košta?
    Možda da napravimo jednu listu sa linkovima šta gdje kupiti i kakvog će efekta imati. Isključivo posmatramo posljedice i individualne akcije na reduciranje istih. Nećemo posmatrati problem ložišta na ugalj i drva, dvojke koje prolaze tehnički i toplana i termoelektrana koje spaljuju mazut i ugalj.

    Onako na prvu kako sam gledao rješavanje ovog problema može da se radi u rasponu od 500-4000km ali nigdje nemam neko istraživanje koliko to afektira na kraju krajeva korisnika.
     
    Esh, NaLe! and exwizzard like this.
  2. exwizzard

    exwizzard Komšija

    Hvala ti sto si otvorio temu, i ja sam se interesovo za kvalitet zraka tokom ove zime jer mi je nekako naj losija do sad po pitanju zagadjenja.

    Za ove maske sto se koriste tokom voznje bicikla nisam znao, to cu vjerovatno morat isprobat.

    Sto se tice kucnog preciscivaca ja sam skoro pisao na temi online kupovina o ovom uredjaju:

    https://www.amazon.de/HEPA-Kombifil...lterung-Filterleistung-LV-H132/dp/B071D58ZY5/

    Trazio sam neki sto moze proci ispod carine cisto da probam da vidim ima li efekta, takodjer sam napravio senzor pm2.5 cestica.

    Uredjaj radi fino ali je samo za manje sobe oko 10m2, to mi je dovoljno da bude u spavacoj sobi. Evo mjerenja od zadnjih 9h, ovaj skok u pm2.5 je kad sam iskljucio uredjaj cisto da vidim kakvo je stanje napolju, inace upaljen je 24/7.

    [​IMG]


    Narucio sam skoro jos senzora da mogu stavit napolju i hepa filtere sa aliexpresa da vidim mogul napravit nesto DIY pa javim sta bude od toga.
     
  3. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    U Tuzli je prosla zima bila gora kada je u pitanju kvaliteta zraka. I ova je losa, ali je bilo vise vjetra koji je jedini nacin da rastjera smog.

    Prosle sedmice mi dosao sura iz Ljubljane, covjek kroz dva dana poceo da kaslje i smrca. Jednostavno nije navikao na ovako nesto.

    Kada prodje sezona lozenja, od aprila, sve se normalizuje i na zalost zaboravi do sljedece sezone.
    Sto mi je narocito nevjerovatno je da se firme, koje se nalaze u samom centru grada, griju na lozenje. Vidis dimnjak u sred grada kako cadi kao lokomotiva??? Ocito da opstina nema nacin da se bori sama sa time, nego cekaju pravnu i finacijsku pomoc od visih nivoa vlasti.
     
  4. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    Ono što ja znam da EPBiH kada je baš ono katastrofa u Tz da forsiraju hidroelektrane pogotovo ako imaju dugoročnu prognozu sa padavinama link, isto tako po zakonu ( znam sigurno za KS) sve podstanice toplana koje se naslanjaju ili počinju u podrumskim prostorijama ne smiju koristiti plin i te troše mazut.
    Neovisno od toga Dobrinjska i Alipašinska toplana je ove godine u par navrata palila mazut i napravi zagađenje ekvivalentno Tuzli.

    Nego stavi u temu link na how to - diy za taj senzor da sve imamo na jednom mjestu :D
     
  5. exwizzard

    exwizzard Komšija

  6. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    Skloniji sam DIY rješenju filtriranja vazduha na ovaj fazon nego kupovini Xiaomi 2s za 350-400km. Pitanje je gdje u BiH nabaviti obični i hepa filter kao na videu?
     
  7. Mujka

    Mujka Komšija

    Slabo paša

    Mislim da rješenje ovog problema leži u drugoj temi :D
     
    Ninja likes this.
  8. Esh

    Esh HWB

    Je li nekad davno u Obiju bilo kupiti ovih preciscivaca?
     
  9. Haker

    Haker Veteran foruma

    Ovo je no.1 problem, kada bi ljudi imali mozga i organizovali se peticije/protesti nešto da se poduzme. Ne znam kako ljudi žive u Sarajevu neku noć hodao od BBI do scc i opet nazad tražeći nešto da kupim, kontam krepat ću.

    Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
     
    Esh likes this.
  10. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    U Tuzli krive termoelektranu. Stvarnost je da TE Tuzla nema nikakve veze sa zagadjenjem, doprinosi ali u zanemarivom procentu.

    Cak je gradonacelnik izjavio kako je TE Tuzla "95% zagadjenja u Tuzli", a ono obrnuto.
     
  11. adsubzero

    adsubzero Komšija

    Fascinantno je kako uvijek oni najgluplji i najmanje edukovani najvise vole da zabadaju nos svugdje i da pametuju, tj. lupaju gluposti.
     
  12. n3r0n

    n3r0n Novi član

    Sumnjam da je zrak tako loš radi loženja, veći problem su tvornice i saobraćaj...
     
  13. exwizzard

    exwizzard Komšija

    Ja zivim 300m od najblize magistrale i oko 5km od najblize tvornice, ljeti se uopste ne osjeti bilo kakvo zagadjenje dok zimi kad svi loze ugalj ne moze se izaci napolje.
     
  14. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Cvrsta goriva su najveci zagadjivaci, da se loze kvalitetna drva to bi i podnosljivo bilo, ali znamo svi sta se lozi...
     
  15. Oromier

    Oromier Guest

    95% loseg zraka je zbog lozenja, auta i fabrika konstanto citavu godinu ima.. lozenja nema..
     
  16. Haker

    Haker Veteran foruma

    Zato što je tako najlakše, svake godine ista priča, najlakše kriviti auta (koja zagađuju, daleko od toga) i gotova priča.

    Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
     
  17. heroic

    heroic Komšija

    Sto se tice unutrasnjosti auta ne treba ti nikakav poseban filter, postojeci filter zraka/kabine bi morao da filtrira sve cestice. Bitno je da ti radi ventilacija/klima, inace nema efekta.

    Za pjesake mislim da imaju one Vogmask kod nas, koliko sam cuo one su dosta dobre.
     
  18. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Negdje ni to ne bi bilo dovoljno - tamo gdje je velika koncentracija lozista.

    Ne bas. Filteri u autima ne mogu nista protiv PM 2.5 i sitnijih cestica, a upravo one su najopasnije. Postoje malo bolji filteri za aute, koji pored aktivnog ugljena u svojoj strukturi imaju i HEPA filter za sitne cestice, ali sta je za NOx spojeva, sumpora, teskih metala?
     
  19. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    Pozdrav ima rješenje link, ali pošto Danci prave, bit će samo 599€ i jedan filter će koštati 50€. Mislim da je za auto najbolje kod nas uzeti ovo.
     
  20. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Gradovi u BiH su u kotlinama, okruzeni planinama i brdima, nema strujanja zraka i onda si kao u loncu.

    Mislim da bi se ulaganjem u prikljucivanje kuca na centralno grijanje rijesio problem jednom ua sva vremena. Umjesto sto dizu kredite i akcize za autoputeve i zaobilaznice, bolje je da rijese pitanje loseg zraka. Ja nemam nista protiv da mi se od plate odbija 5% dok sam ziv za otplatu tog kredita.

    Za 50 miliona u Tuzli se moze rijesiti komplet kuce uz magistralu, od Stupina do Miladija. Pogotovo gore kod princeve dzamije, ono je katastrofa. Jos jedna od cinjenica je da centralno grijanje trazi ogromne novce za prikljucak, 10 hiljada po kuci.