CPC, COD95, državni...

Discussion in 'Generalna diskusija' started by kolinsb, Mar 26, 2019.

  1. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    Pozdrav radni narode. Pošto vidim da ovakva tema ne postoji, pa da je kreiramo. Vjerujem da na ovom forumu ima dosta ljudi, koji vole informatiku, kojima je to zanimacija ili hobi, ali za život zarađuju na jedan sasvim drugi način. Htio bih da ovdje razmjenimo iskustva, mišljenja, i na kraju krajeva nekome i pomognemo, a vezano je za zanimanje profesionalni vozač. Ja sam u informatici od 98' ali me to jednostavno više ne privlači, i odlučio sam da promjenim zanimanje. Smatram da za to nikad nije kasno, čak štaviše, danas je to postalo sasvim normalno. Prošla su vremena kad smo se školovali za bravara, varioca, zidara i bili čitav radni vijek vezani za jedan posao i za jednu firmi. Tržište rada se okrenulo za 360° i neka zanimanja jednostavno više nisu tražena, a kod nas u BiH svakako ne postoje skoro pa nikakvi planovi vezani za školovanje potrebnog kadra. Školuju se drvni tehničari, šumarski tehničari... a u startu se zna da za njih posla u tim strukama nema i ti ljudi rade sasvim treće poslove. Za neke im treba prekvalifikacija dok za neke ne treba. Posao profesionalnog vozača je danas vrlo tražen i solidno plaćen posao, ali nimalo lagan i jednostavan posao. Možda još uvijek nije kod nas dovoljno plaćen, ali će se i to vrlo vjerovatno promjeniti jer vozači odoše vani gdje imaju bolje uslove. Ja sam krenuo u tom pravcu i svakako da imam dosta nedoumica. Dosta sam čitao po netu, ali je mnogo oprečnih mišljenja i stavova i pogrešnih informacija. Naime, položio sam C i CE kategorije, čekam potvrdu za CE da mogu predati za novu vozačku. Koliko znam, potrebna je kartica vozača koja je ujedno i tahograf kartica. Ovdje neki tvrde da je uslov za tahograf karticu da se ima srednja škola za vozača. Koliko sam ja uspio pronaći na netu, taj uslov više ne vrijedi i više ne treba srednja škola za vozača jer je izmijenjen Pravilnik o postupku izdavanja memorijskih kartica za digitalni tahograf (sl. glasnik BiH 42/11 i 86/12 i 51/18). Ovdje sam naišao na nedoumicu. Pored kartice vozača ili digitalne tahograf kartice, postoji i kvalifikacijska kartica vozača (koliko sam skontao to je CPC ili Certificate of. Professional Competence) i za to je potrebna srednja škola za vozača.

    Kartica vozača ili tahograf kartica i kvalifikacijska kartica vozača su dvije potpuno različite stvari, koliko sam ja uspio skontati. Možda netko zna više i ovome.

    Kvalifikacijska kartica vozača je potrebna ako se želi obavljati međunarodni transport. Pored srednje škole za vozača, da bi se dobio CPC potrebna je i potvrda o stručnoj osposobljenosti vozača, izdate od strane ovlaštenog tijela imenovanog rješenjem Ministarstva (jedini ovlašteni za izdavanje ove potvrde je Centar za obrazovanje Široki Brijeg).

    Zanime me, šta mogu raditi ako imam samo karticu vozača (digitalna tahograf kartica)?
     
  2. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Dobro se ti skontaj zelis li ici tim putem, posao vozaca nije za svakoga. Najveci problem je odsutnost od kuce, pogotovo za one koji rade za spedicije. Znam ih koji u mjesecu ne provedu ni 5 dana sa porodicom. Druga stvar je sto si pod stresom, vremenski rokovi, zezancije na carini...
     
    NaLe! likes this.
  3. selvin

    selvin Moderator

    Trazenje hljeba preko pogace? Odigras truck simulator i kontas da je to to? :D Ovo sto Reventon kaze + sto je 5 dana u mjesecu kod kuce premija, samo ako ti je destinacija robe BiH, ali su onda manje pare. Otac od kolege dolazi kuci u 3-4 mjeseca na koji dan jer sve vozi po Evropi.
     
  4. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Ovo je dokaz da igrice lose uticu na omladinu :D Dodje mu ETS2 glave :p
    Kako god, sumnjam da ces informacije naci ovdje (ilitiga tema ne postoji sa razlogom), uclani se u fb grupe od vozaca i saznas sve za pola sata.
     
  5. selvin

    selvin Moderator

    Pa sad nesto kontam, igra on i Battlefield, tako da ovaj put koji je izabrao je mnogo bolji :D
     
    forzamilan likes this.
  6. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Pa ne znam bas, biti placenik je poprilicno unosnije, pare se trose na kurve, dok si ziv dobro ti je :D :D
     
  7. selvin

    selvin Moderator

    Zaspamasmo covjeku dzaba temu. Hajd valjda se javi neko i da odgovori na pitanja, a ne da udijeli nepotreban savjet kao mi.
     
  8. Haker

    Haker Veteran foruma

    Lakše i zdravije je kopati.
     
  9. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    Hvala na odgovorima. Nisam tražio savjete i pomoć tog tipa. Dobro znam šta želim i nisam balavac od 18 god koji ne zna gdje udara niti šta ga čeka, a usto i nemam porodicu. Svatko tko vozi špediciju, to radi neko vrijeme, uštedi nešto novca, onda traži nešto gdje za vikend može kući ili nešto u svom gradu ili blizu gdje može svaki dan kući. Sa svim tim sam jako dobro upoznat. Vaši komentari nisu na mjestu, s obzirom da ne znate kompletnu situaciju ;) a usto pljujete na neki način po svim onima koji su se odlučili baviti tim poslom, jer je tobože lakše i zdravije kopati kanale nego voziti, bolje raditi u nekom magacinu jer si kuci s porodicom...
     
  10. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Malo mi je nevjetovatno da covjek sa fakultetom trazi da bude Pajo Ćutura :D

    Ako ti je do novca, imas boljih opcija. Recimo posao komercijaliste u nekim firmama kao sto je Nelt je odlicno placen, a za volanom si u autu, ne kamionu. Losa strana je stres, na skali 0-10 je 15...
    Razmisli i o poslovima vani, nemas porodicu pa mozes birati gdje hoces i sta da radis.
    Kod nas kao vozac kamiona neces puno zaraditi, jedino vani. Npr. Slovenija dosta trazi vozaca, ali rute su po cijeloj EU. Zgadit ce ti se poslije nekog vremena.
     
  11. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    Evo fakti iz druge ruke
    - kod kuće si 5-7 dana mjesečno, kako stariš teže je vozikat po cijeli dan
    +pare , a ako si vlasnik vozila i sam uganjaš dobar i trajan ugovor onda imaš +++ para

    Kao i sve u EU, ako dobro radiš imat ćeš para. U BiH i HR se ne isplati vozit
     
  12. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    1. Nemam fakultet, ne znam gdje si to pročitao
    2. Nadimak mi je Pajo svakako :)
    3. Svaki posao koji ne voliš ti se zgadi, a mnogi se zgade nakon nekog vremena i kad ga voliš, jer postanu monotoni!

    Cilj dizanja teme je bio da se razmjene iskustva kako doći do nekih dokumenata, certifikata, procedure, na šta treba paziti, a ne da pričamo o tome kako je posao vozača ovakav ili onakav. Ako imamo automehaničara na forumu, komerijaclista, imamo sigurno i šofera koji mogu pomoći. Netko tko se raspituje za proceduru kako izvaditi neki dokument, već ranije se zasigurno raspitao kakve su plaće vozača ovdje, kakve su u EU, kakav je život vozača i sl. i odlučio je da to želi. Mislim da nema potrebe da pričamo o tome, osim ako nekoga bude nešto konkretno zanimalo.
     
  13. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Iako su male sanse, sve i da ima, to ne mijenja cinjenicu da si fulio forum, realno. Isto kao sto nema smisla na bh truck pitati nesto oko racunara. Ta grupa broji preko 90k pratitelja, sve sto te zanima ces dobiti u tren oka, ovdje te informacije zanimaju tebe i nikoga vise. Ovaj forum nema 100 clanova aktivnih... Ovdje se i moze ocekivati samo palamudjenje, sta ko misli o toj temi, a uzdas se da ima jedan neki lik zavucen koji bi mogao da zna to pored dedicated mjesta gdje su stotine takvih ljudi.
     
    Haker likes this.
  14. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    Član sam BHtruck grupe i u tren oka dobiješ 50 različitih odgovora, tako da ne znaš ni šta si pitao haha :) ima dosta polupismenih ljudi, dosta neozbiljnih ljudi, i ponadao sam se da ću to ovdje izbjeći (baš zato što je uži krug ljudi), i ne samo ja. Zamoliti ću moderatora da ovu temu obriše, jer je očito da nije postigla svoj cilj.
     
  15. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    PA jbg, na tebi je da proberes, skontas ko prica realno, stupis u kontakt i onda preko privatnih poruka dobijes detalje. Koliko znam, vlasnik grupe je cak ostavio i br telefona. Realno, sanse ovdje su premale, tamo ako postavis ovo pitanje i ako budu oprecni odgovori vidjeces kroz diskusiju da ce neko kvalitetno elaborirati zasto je to tako. Uzmes kokice i cekas.
     
  16. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    bh track je najveca fb grupa za vozace a po upitima tamo na grupi,90% clanova je nepismeno...mene samo zanima kako predju Evropu uzduz i poprijeko a da ni maternji jezik ne znaju a kamoli neki strani

    sto se vas ovdje tice i komentara,ovo je samo dokaz koliko smo mi bosanci zatvoreni i ne gledamo siru sliku...stranci redovno sebi prave neke izazove u zivotu,putuju,odu zivepar mjeseci na drugom kontitentu i tako sevi sire vidike a kod nas je najbitnije to sto neces biti kuci nekoliko dana u mjesecu...pa jbte,sta to kod nas u BiH toliko valja pa da jedva cekamo da se vratimo ovamo u ovu vukojebinu

    sto momak ne bi probao nesto novo u zivotu,upoznao Evropu barem i na ovaj nacin i usput i zaradio neke pare,koje ce mozda kasnije investirati u neku nekretninu ili neki privatni biznis
    a iz napisanog vidim da je i rascistio sa sobom i odlucio da promijeni zanimanje...sto ja pozdravljam
    cole nemoj odustajati prije nego da i probas...u zivotu sve treba probati a tek kada probas,znati ces da li ti odgovara ili ne odgovara
    pare kao pare treba da nam budu sredstvo za srecu i da su sporedna stvar...fino si napisao da nije bitno koji posao radis,nego koliko si sretan dok to radis
    samo naprijed
     
  17. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Pa niko ne spori da su dobri novci ako to radis vani, ali kod nas je lose placeno. Zato su profesionalni vozaci masovno i napustili drzavu. Svakako nekome ko je slobodan taj posao vise odgovara. Ja kada bih napustao drzavu morao bih povuci zenu i dijete ili nebih nikako ni isao. To razumije neko ko ima porodicu. Svi koji imaju porodicu a rade taj posao, rade ga zato sto nemaju druge opcije, nezaposleni su predugo i zivot ih je natjerao.

    Na poslu mi kolegica ima muza koji radi za spediciju. Zena i djeca se odvikli od njega, pljackali ga na odmaralistima, prijatelji su mu pumpadzije na benzinskoj ili druge kamiondzije koji se nadju na parkinzima pa zajedno si kuhaju rucak. Kupas se na benzinskim pumpama.

    A to da ce upoznati Evropu i vidjeti svijeta, nije tacno. Kamioni ne ulaze u sam grad nego su uglavnom u predgradju, staju samo kada je istovar i kada moraju da odmaraju. Ako mislis da ostave kamion i odu hodati po gradu, to ne postoji. Eto to je ono sto ja znam, nije da palamudim nego su info iz prve ruke. a na njemu je dalje da odluci da li je to za njega.

    Evo gdje se moze poloziti za KOD 95, vjerovatno znaju informacije i za svu ostalu potrebnu dokumentaciju.
    https://www.olx.ba/artikal/24816199/polaganje-kod-a-95-ili-vozaceva-evropska-kvalifikacija-u-lj/
     
  18. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    u biti si napisao sve kako i jeste ali nekome to ne predstavlja problem ili prepreku
    sada ima dosta mladjih vozaca koji nemaju porodice i kojima nije ovo pretezak posao
    vidjao sam u grupi bh track da neki vode i djevojke nekada na ture

    Sent from my Redmi 5 Plus using Tapatalk
     
  19. selvin

    selvin Moderator

    Jako čudno da je 90% kamiondžija nepismeno... Još se pita zippo kako nisu naučili ništa... :) Pa još i da će upoznat Evropu, pa neće grada vidjet za 10 godina vožnje, 99% vožnje autoput. Ti izgleda zamislio posao vozača kamiona kao posao vozača limuzine u New Yorku, pa pričaš sa elokventim ljudima po cijeli dan, vozaš se po gotivnim ulicama i upoznaješ metropolu.

    Kolins, prvo sjedi barem 30 dana po 12h vozi truck simulator samo po autoputu, izadji iz kuce samo do benziske i u wc idi, spavaj na vojnickom krevetu, jedi sendvice i kuhaj sebi na rešo, a ako ti i dalje bude zanimljivo nastavi se raspitivat. Ako ne, onda se drzi drzavnog posla :)

    Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
     
  20. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    selvine, ja sam to već odlučio. Već 10 godina sjedim u kancelariji za 670KM i nisam ništa u životu napravio. Nekome su te pare odlične, ali je prosječna plata 900KM u BiH, a moja je 230KM manje od toga. Mnogi misle da mi u pravosudju imamo platu 1000-1500KM. To imaju sudije i str. saradnici, a namještenici su ništa. Moja plata je 40KM veća od čistačicine, i to sa 5% minulog. Plaća čistačice u osnovnoj školi je jednaka mojoj. Plata namještenika u općini je 200KM veća od moje. Jedina prednost ovog posla kojeg sada radim je nekakava sigurnost i precizno radno vrijeme. Ja u ovom poslu ne mogu napredovati, to je jednostavno tako. Pravnici i političari ne razumiju informatičare i nikad ih neće ni razumjeniti niti cijeniti. Mene su kamioni oduvijek privlačili, ali me životni put odveo na drugu stranu. Neko je vozač, neko je rudar, neko visi 100m od zemlje na banderi. Sve je to za ljude. Ja sam odlučio da mi je bolje "sjediti" u kabini za 1500-2000€ nego u kancelariji za ~700KM. Ljudi to rade, i živi su. Mnogi zarade i penziju tako. Činjenica je da se vozi 9 ili 10h dnevno, da se radi 12-15h dnevno, ali ja nikad od posla nisam bjezao ako ce mi biti pošteno i fer plaćeno. Mnogi su sa sobom odveli porodice u inostranstvo. Postoje programi spajanja porodica. Veći problem imaju oni koji suprugama nedaju da rade, kod kojih supruge ne zele da rade, onda zaključe da im je bolje da one sjede kući, nego da sjede u sloveniji, njemačkoj itd. i usto plaćaju kiriju. Pa imaš i programera koji sjede dosta više sati za PC-om, naručuju pizze, jedu po restoranima...

    Takodjer, tko se služi viberom, whatsapp-om itd, svaki dan se čuje i gleda s porodicom čime se bar malo riješio taj problem. Ranije je to bilo malo teže...
     
    Last edited: Mar 27, 2019