Visina honorara za prikupljanje materijala za izradu web stranice

Discussion in 'Operativni sistemi, aplikacije i programiranje' started by sumeir, Mar 30, 2019.

  1. sumeir

    sumeir Komšija

    Pozdrav.

    Trebam prijateljima da uradi stranicu koji imaju revizorsku - računovodstvenu agenciju.

    Pošto ću ja to njima uraditi "gratis", nisam u prilici da "izdvojim" dodatno vrijeme za prikupljanje i "oblikovanje" materijala - sadržaja za stranicu.

    Planiram angažuvati iz mahale studenta koji studira na ekonomskom fakultetu.

    Pa bih zamolio ako neko može predložiti koji bi bio "primjeran" iznos honorara za ovu vrstu posla.

    Znači ja bi dao upute šta treba da uradi, izvore informacija i kako da ih "sabere", naravno ostavio bih prostora i toj osobi da se "ugradi" u taj sadržaj sa svojim znanjem, i predložio sam da razmišlja da ovaj projekat iskorisiti kao materijal za svoj diplomski, obzirom da je na odsjeku za Marketing mendžment.

    Hvala.
     
  2. Aldiin

    Aldiin Overclocker

    Nisi nam dao uopšte puno informacija. Da li se website kodira od nule ili radite wordp, jom, hub?

    Takodje' nisam shvatio ko će kodirati stranicu? Ti? A on ce samo editovati potrebne informacije?

    Moraš malo bolje pojasniti kako si zamislio da ovo izvedeš.
     
    Last edited: Mar 30, 2019
  3. sumeir

    sumeir Komšija

    Ja ću raditi u Wordpress-u

    Osoba treba prikupiti - obraditi materijal za stranicu ,tekstove pripremiti koji će biti dio sadržaja stranice tipa O nama, Usluge i sl, i ako bude još šta trebalo sličnog posla uraditi.

    Jeli sad jasno ?
     
  4. Aldiin

    Aldiin Overclocker

    Wordpress je katastrofa. Shvatam, znači on će samo prikupiti i obraditi materijal koji ćeš ti ubaciti u paragrafe.

    Po meni min50, max100 ako raspolazes sa dosta kapitala.
     
  5. Alibegovic

    Alibegovic Veteran foruma

    Pa nije svako programer. Nema svako budzet od par hiljada maraka. Wordpress je zadovoljavajuci.

    Sent from my SM-G950F using Tapatalk
     
  6. sumeir

    sumeir Komšija


    Hvala na odgovru.

    To će prijatelj kojem ću raditi stranicu financirati.

    Koja je alternativa Wordpress-u ako govrimo CMS platformi ?

    "Custom built " stranica nije opcija.
     
  7. Aldiin

    Aldiin Overclocker

    Nema na čemu prijatelju.

    Iskreno, nisam siguran. Ne koristim cms dugo, kodiram od nule sve.

    Wordpress je najbolji u kategoriji cms-a, a imaš squarespace i joomlu za koje znam da su ok.

    @Alibegovic to ne mjenja činjenicu koju sam ja iznio. Praviš website a ne znaš kako funkcioniše isti.
     
  8. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    I sta je tu katastrofa?
    Zasto mora znati kako funkcionise?
    Pogotovo prezentacijski sajtovi.
    Uvijek kod takvih sajtova prije odaberem wp nego da sam ispocetka radim jer u 99% slucajeva od posla imas samo pobrisati viska stvari i ubaciti odgovarajuce slike i tekst.
    Nije wp postao popular sigurno jer je katastrofa...
    Druga stvar, ja kao klijent bih prije trazio neki adopted cms kao wp, magento, drupal...a ne da zavisim od jednog covjeka pa onda problem nece niko da preuzme (ja prvi necu) i svako nudi da radi iznova jer je u konacnici tako i lakse.
    Sve ima svoje prednosti i mane, nije tako crno-bijelo.
     
  9. sumeir

    sumeir Komšija

    Hvala svima koji su se javili.

    Ako ima neko da šta doda u vez visine honorara do sredine iduće sedmice, bujrum.

    Hvala.
     
    Esh likes this.
  10. selvin

    selvin Moderator

    Ovo 50-100 sto neko spomenu je po meni premalo. Ako ce taj neko sastavit tekstove, opise, napraviti slike itd ima tu posla dosta. Zavisi opet koliko tog materijala ima, ali to je posao za barem par stoja.

    Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
     
  11. sumeir

    sumeir Komšija

    Neće osoba nikakav "autorski sadržaj" pisati. To će sve biti po mojim uputama, komunikacija sa vlasnicima, prikupiti podatke od njih.

    Bujrum , predloži cifru.
     
  12. selvin

    selvin Moderator

    Nije to jedan sastanak sa vlasnikom, zapisi ili snimi na usb i predaj. Da jest, odradio bi ti to. Treba se tu natezati s nekim da ti posalje sadrzaj duzi od jedne rečenice, trebat ce napravit normalne slike koje nisu 640x480 itd. Po sajtu od 200-500KM, zavisno koliko tog sadrzaja treba, treba li svaki prozivod ili samo o firmi, historijat, time, usluge i servisi...

    Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
     
    Lamagician likes this.
  13. sumeir

    sumeir Komšija

    Samo će tekst obraditi, znači ništa drugo, ali baš baš ništa drugo.

    Standardno ...O firmi, historijat, usluge i servisi ,klijenti,FAQ, Ako bude trebalo kakvih "urneka"pripremiti tipa Ugovor o djelu, formulari,šihterice i sl za download sekciju.

    Fotografije i ostali detalji, to je moj posao.
     
  14. selvin

    selvin Moderator

    Pa eto daj mu koliko ti mislis da treba. Pitao si za misljenje, a moje je da je sve ispod 200 premalo jer ce tu bit preko 20h posla. Ako mislis da je 50 OK, mogu ti samo reci da je isplativije unosit ugalj, bolje se placa... :D

    Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
     
  15. sumeir

    sumeir Komšija

    Ne mislim ja ništa, zato sam pitao.

    Neka zaradi insan.
     
  16. hurmash1ca

    hurmash1ca Moderator

    To ti je u biti copywriting - tesko ces naci da ti to neko uradi kako treba kod nas.

    Kada su u pitanju prezentacijski siteovi (i ja napravim poneki s vremena na vrijeme za extra $$$), klijent (vlasnik firme) obicno i ne razmislja o tome, misli da ce se taj sadrzaj sam napisati, jer zaboga njega samo interesuje da ima web stranicu i da se pri ukucavanju imena firme u gugl, pojavi bas njegova web stranica.

    Zato ja obicno planiram da napisem sav taj sadrzaj, i dodam na cijenu to ulozeno vrijeme prije nego sto dogovorimo posao uz adekvatan input s njegove strane. Ukoliko ne uradis tako, onda imas rezultat da na kraju imas lijepo izdizajniranu i funkcionalnu stranicu, a klijent se cudi "a sto je ovo prazno, pa ovdje nema nista" i misli "ja sto me uze levat, ovo sam mogo i ja uradit".

    S druge strane, i kad nekom platis, cak i da je iskusan i radio slicne poslove prije, ne moze napisati smisleno, niti raspisati pricu o nekom spektru usluga koje kompanija nudi bez adekvatnog inputa od strane vlasnika firme, a iz konteksta mi se čini da je to vlasniku i uposlenicima "pegla" i da bi to bilo vrlo šturo urađeno.

    Moj savjet - vec si se uvalio da uradis uslugu, sad je kasno da napustis brod - copy-paste tu pricu o uslugama, faq, download sekcijom od neke konkurentske firme iz te branse (a moze i neka iz srb/hrv), uz eventualno rewording pokoje recenice i to je to.

    Kad se prijatelju biznis uozbilji, onda nek radi i ozbiljnu stranicu sa ozbiljno napisanim sadrzajem i iskoristi mogucnosti marketinga i promocije svog biznisa online.

    Ko zna da radi copywriting, vjerovatno vec radi freelanceajuci online (jer na taj nacin dolazis do klijenata koji su svjesni da se taj tekst ne napise sam od sebe), a mislim da su ti male sanse da onako naidjes na random studenta koji ce imati znanja, motivacije i ideje da napravi da sve bude korektno.

    Vjeruj mi da ce te glava zaboljeti, pogotovo kad je upleten neki prijateljski odnos u sve to, a jos gore kad ti je uz tu jaransku uslugu dodje i rupa u tvom dzepu (jer velike su sanse da neces biti zadovoljan tim sto taj "student" uradi), koju ces opet ti krpiti svojim vremenom.
     
    sumeir, Ninja, donjapa and 1 other person like this.
  17. sumeir

    sumeir Komšija

    Konkretna priča.

    Hvala.

    Ovo je moja incijitavi prema prijateljima.

    Moj udio je moje vrijeme, sve ostale troškove oni snose.

    Ljudi nemaju nikakve stranice, za početak će i ovo biti "iskorak"

    Kasnije neka ganjau "perfekcionizam"