MasterFail

Discussion in 'PC konfiguracije, notebook računari, servis' started by heroic, Apr 22, 2019.

  1. heroic

    heroic Komšija

    Vidim parodije su u modi, pa mi naumpade ideja parodije na moju MasterBuild temu. Svi se ovdje hvalimo sa uspjesno sastavljenim masinama, overclock rezultatima i raznim DIY cudima.

    Sta vam je bio najveci fail u karijeri kao hardware entuzijast? :D

    Ja sam npr kupio 240mm AIO hladjenje da bi se ispostavilo da kuciste ne podrzava 2x120 tj. 240mm radijator. Fino pise u specifikacijama, ali meni je 200mm iz nekog razloga bilo isto sto i 2x120.

    Pokusat cu jos da se sjetim...
     
    Last edited: Apr 23, 2019
  2. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Ja sam spalio novu plocicu SD rama i dim slot zajedno sa tim, jer sam to ubacivao pod naponom... Skupljao novac mjesecima da kupim 128MB plocicu i sve je zavrsilo u dimu kroz par sekundi.
    To je bilo davno, na pocetku pc karijere, prije 20 godina :)
     
    heroic likes this.
  3. Vedo

    Vedo Moderator

    Pokušao spojiti laptop sa TVom putem HDMIa dok su oba uređaja bila upaljena. Maticna ploča laptopa ode tako u vječna lovišta.

    Pokušao clockati ATI Rage grafu od 8 MB (koliko se sjećam), čitao u PCPlayu how to. Helem, na kraju posla su mi clockovi grafe bili 5x manji nego stock. I nema šanse vratiti ih na stock, odmah BSOD. Dan danas mi nije jasno kako sam to uspio.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
    heroic likes this.
  4. bhd

    bhd Veteran foruma

    ja spajam laptop sa tv konstatno dok je sve upaljeno :) godinama...
    to mora da je bila mega fail anti luck :D
     
    aNaToMiC ! and heroic like this.
  5. adsubzero

    adsubzero Komšija

    Pa da, ne kontam sta je tu problem sto su uredjaji upaljeni?
     
  6. Vedo

    Vedo Moderator

    Pokusavajuci "ubosti" HDMI port cule i vidile se male kao varnice pri kontaktu i to bi to. A neko je sa foruma tako i PS4 sprzio koliko se sjecam. Helem, ja od tada iz struje sve pocupam prije spajanja.
     
  7. mirzet1976

    mirzet1976 Aktivista

    Ja kad sam dobio prvi PC '95 god. nije došao CD čitač i ja ga kupim te uzmem sam da sastavim jednostavno ali NOOB ko kuća u to vrijeme i nekako ja to ubodem izgleda nasilu jer sam spoji naopačke i izgore kablovi. Skupo me to koštalo jer sam nosio to u servis da mi oprave , mislio sam da je sve ošlo u vraga koliko je koštao opravak.
     
    heroic likes this.
  8. Decerto

    Decerto Komšija

    spalio plocu i procesor tako sto sam "sarafio" southbridge cooler,dok je racunar bio upaljen. Toliko sam ga sarafio da je se backplate (ispod ploce) otkacio,rotirao i dosao u kontakt sa nozicama neke komponente i tako je sve planulo u jedan masivan plavi dim :D . Sta sam tad suza izronio :D .
     
    Pelikan, bhd and heroic like this.
  9. bhd

    bhd Veteran foruma

    Ja sam spajao tranzistor na baterije na napajanje struje. Bilo je kaboom, crno ispred ociju 10s i iskocio osigurac hahah mislim da je to odmah nakon rata bilo.

    Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
     
    heroic likes this.
  10. heroic

    heroic Komšija

    Nemam bas "socnih" prica, ali evo jos par...

    Moja ploca Maximus X Code podrzava 9900K uz bios update, ja sam taj update skinuo, ali ocito nisam instalirao. Ugradio 9900K, nece da boota. Slomio se sat vremena napadi panike, kontam ko ce sad se peglati sa garancijama, mozda sam i plocu ostetio nekako...Sreca pa se bios moze update preko USB-a, od tad Asus volim jos vise :cool:

    Nije mozda skroz hardware, ali dugo vremena sam pokusavao instalirati FIFA 98 na Win95 virtuelnu masinu na Macintoshu. :rolleyes: To mi je bio prvi racunar, nisam imao pojma ni o cemu.

    Kad sam ugradjivao vodeno u zadnji build, nisam uracunao da graficka zauzima prostor na sred ploce. Cijevi prema procesoru su mi isle po sredini :D Onda cupaj vadi rezi nove :D

    Jednom smo prijatelju kupili kucno kino kao rodjendanski poklon, 5.1 sistem, oni mali zvucnici, DVD player i subwoofer (pofine velicine), oko 200-250KM. Mi srednjoskolci, dosta nas se skupilo. I naravno kad smo se protegli do te cifre, onda je trebalo to ustedit na taxi-u, pa sam ja u rukama to nosio od TechnoShop-a do Grbavice. Imao upalu misica do narednog rodjendana :(

    Mozda najveci fail, zove me komsinica, inace dobri kucni prijatelji, da im pogledam neki laptop nesto zeza wireless. Ja dosao, ona pokazuje problem, dala mi laptop u ruke, a radi sporo, stopa, ja pritisnem da se restartuje...i to je to. Laptop je crkao u mojim rukama nikad se vise upalio nije :D
     
    Last edited: Apr 23, 2019
  11. KingT

    KingT Veteran foruma

    U ljeto 2008 odlucim da ispoliram IHS E6750 C2D procesora, tzv Lapping.

    Nakon poliranja , taman da samo sve spakujem ispadne mi procesor iz mokre ruke na plocice, udari coskom PCB-a i iskrivi ga.

    Pokusam kljestima da ispravim PCB , stavim u plocu, ne radi u Asus P5Q Pro, stavim u Asus P5KPL-VM plocu ono radi.

    Tako da ovaj procesor i dan danas samo radi na P5KPL-VM ploci, valjda socket ima dobar kontakt.

    Morao kupiti novi procesor za P5Q Pro plocu, 2009 god iskesiram 480KM za Q9550.
     
    heroic likes this.
  12. dmr

    dmr Veteran foruma

    Nakon mijenjanja paste na procesoru i paljenja racunara vidim fino gori mosfet pored cpua, ko kad neko vari :D. Odmah iskljucim i jedino logicno objasnjenje mi bilo da je backplate mugena napravio kratak spoj na zavojnici jedne faze, jer su bas strsile nazad iz ploce. Odlemim zavojnicu pored tog mosfeta, na brzinu testiram vidim pali ne dimi nista, vratim mugen backplate sa jos jednim slojem gume ispod i sve radi normala :D. Cak sam tu plocu i prodao tako defektnu, radila na 5 faza od 6, jest da je isla ispod cijene. Od tad uvijek koristim jos jedan sloj gume ispod mugenovog backplatea iako fabricki ima jedan sloj.
     
    heroic likes this.
  13. iPlay

    iPlay Komšija

    Navrati me neki đavo da krajem 2010. kupim VTX3D Radeonku 6770 1GB za 220KM. VTX brand, nikad čuo, ali je cijena bila tada odlična. Kartica je gurala neko vrijeme, ali se ispostavilo da je imala neki bug, uglavnom se pregrijavala i igre su padala čim malo prašine na nju padne. Kućište je moralo biti stalno otvoreno, a ni nova pasta nije pomogla. Pisao sam VTX-u o problemu i da li im je poznat bug i ima li neki fix, nikad odgovora nisam dobio....
    I tako ja guglm i vidim da ima nova verzija Firmware-a za ovaj "moj" model, rekoh hajde da probam nešto riješiti. Nađem na Techpowerup.com zadnji Firmware (koji očiglevno nije odgovarao mom modelu).
    Pokrenem Flash i tako karta ode u vječna lovišta. Garanciju nisam mogao ostvariti jer se firma u međuvremenu zatvorila. Level: Noob... :eek::(:D

    PS: @heroic Hvala za coolere, tamam se uklopili i vrte. ;)
     
    Last edited: Apr 23, 2019
    heroic likes this.
  14. Decerto

    Decerto Komšija

    Moguce je flashati mrtvu kartu ponovo ako ti ploca podrzava SLI/crossfire i ako imas neku bezveze backup graficku samo da bootas sistem (ne mora biti amd/amd ili nvidia/nvidia,moze combo :p )
     
  15. SpookyMoO

    SpookyMoO Komšija

    Imao staru 6800gs agp port.Nesto je zezala bila ne sjecam se znam samo da sam htio da probam da je "ispecem" u rerni.Uglavnom sve pripremio sredio stavio u rernu i primim poziv na mobitel, zapricam se i totalno zaboravim na grafu da je u rerni. Mozete pretpostaviti sta je bilo dalje

    Sent from my Redmi 5 Plus using Tapatalk
     
    zippoo, heroic and Vedo like this.
  16. Decerto

    Decerto Komšija

    Nesto slicno se i meni desilo sa przenjem i rernom...ubacio grafu,stavio na aluminijske kuglice kako i treba,ali pcb stavio naopacke,tako da kada se lem istopio,sve komponente su samo ispale iz grafe na pleh... :D
     
    Last edited: Apr 24, 2019
    zippoo, heroic and Vedo like this.
  17. SpookyMoO

    SpookyMoO Komšija

    Hahah moja je bila res pecena. Bolje da sam rize dodao jos kao prilog

    Sent from my Redmi 5 Plus using Tapatalk
     
    heroic likes this.
  18. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Gigabyte Radeon HD5870 SOC. Malo zezala na maks klokovima, znala se srusiti u nekim igrama i skuzim da je dovoljno spustiti takt gpu-a za 10mhz i sve radi ok. I tako uzmem bios editor da editujem i u toku rada pod vrsta gpu izaberem 6870 umjesto 5870 i tu je bio kraj. Grafa bila stara par mjeseci al bila bez garancije tako da sam skupo platio školu.

    Pokusao sam sve moguce vrste flashanja na mrtvo al nije uspjelo.

    Sent from my Mate10pro using TapatalkPro
     
    heroic likes this.
  19. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    hahaha bas me nasmija

    nisam ja toliko cackao po hardwareu ali sam imao dosta situacija sa strujom i tako tim spojevima i iskakanjima osiguraca

    prvu eksploziju smo brat i ja napravili nekako u ratu,spojili malu sikalicu od kamionske pozicije na dvije zice i gurnuo zice u uticnicu...kao sto neko napisa,sjecam se samo desetosekundnog zabljestenja haha

    takodjer smo malo nakon rata komsiji shebali nov akumulator,spajali debelom zicom za struju + i - i pravili spoj i nakon par sekundi zica se uzari i eksplodiraju celije...pucalo je kao granate haha
    komsija dosao sutradan,kaze gdje mi je akumulator a mi ga nakon igranja i kvarenja odnijeli u rijeku i bacili...komsija se za glavu hvatao hahah

    Sent from my Redmi 5 Plus using Tapatalk
     
    heroic likes this.
  20. Aldiin

    Aldiin Overclocker

    Evo par socnih s' posla, kad sam tek poceo radit.

    Zaposlim se ja, par dana radio i dosao neki TV na servis. Niko nece da ga radi jer nismo ovlasteni za njega i treba mu software raditi a bas ti modeli imaju bug sa softwerom. Naravno ja to nisam znao, mislio mrsko ljudima da rade. Reko da se dokazem, sad mi je prilika. Uzmem da odradim, easy naravno, ja pun sebe, skinem firwave i odradim update. TV fino sve odradi i ugasi se. Probam da ga upalim par puta, nece, kad cujes sefa, jebo si mu mater jel 'de i smije se hahaha.. sreca, na kraju radnog vremena, upali se sam od sebe.

    Dosao iPad 3 ja msm, treba bateriju zamjeniti. Pitam kolegu hoces ti, kaze on ne otvaram ja to, ovaj drugi frajer to radi. Ma haj reko ja cu to nabrzaka govori on nemoj, osjetljivi su njihovi uredjaji. Ma ja ignor njega, pocnem grijati display i taman da ga skinem, dosao do kraja, neko me zovne nesto i ja skrenem pogled a mahinalno rukama nastavim gurat onu plastiku da skinem staklo. Vratim pogled na iPad, staklo puknuto.. rip. Sreca imali smo par pokvarenih pa sad nasao odma novo staklo. Od tad se ne pravim pametan vise.

    Sjecam se davno nekad, PC ja sebi neki sastavljao, bio bas djecak. Pentium 4 neki je bio u pitanju. I uzeo neku kinesku napojnu. I pokusavam pc da bootam, nece. Kontam da nije opet do napojne, vidim nazad pise 120 i 220. Prebacim ja sa 220 na 120, ne znajuci sta je to. Pritisnem power, puf..
     
    Last edited: Apr 24, 2019
    heroic and SpookyMoO like this.