Online kupovina - diskusije

Discussion in 'Internet provideri, umrežavanje i web servisi' started by Alibegovic, Sep 23, 2009.

  1. sumeir

    sumeir Komšija



    Pošiljalac je pravno lice.

    Narudžba je preko computeruniverse.net

    Uglavnom javim kako je prošlo.
     
  2. Stormbringer

    Stormbringer Aktivista

    Pripremi se ti da platiš, prijatelju.....ukoliko prođe, pravac u "Sedam braće".... :D
     
  3. Esh

    Esh HWB

    @KingT odakle je info da poštarina više ne ulazi u zbir?
     
  4. Stormbringer

    Stormbringer Aktivista

    I mene zanima? Da odmah naručim Titu dragog iz USA.....
     
  5. sumeir

    sumeir Komšija

    Sad sam zvao poštu tj odjel za carnjenje i teta kaže da ulazi sve tj šta je navedeno na fakturi prodavca.

    Ako je prodavac naveo sve tj i troškove slanja i tako dođe do našeg carinika. Carinik gleda ukupnu cijenu i tako tretiraju pošiljku

    S tim da mi je teta rekla da vidim sa prodavcem da na fakturi ne navodi iznos pošiljke.

    Tako da ću vidjeti jeli to moguće izvest.

    Napomena:

    Zvao sam prodavca u vezi ovoga, oni nisu u prilici sad bilo šta uraditi, jer mi je pošiljka već poslana a imaju svoj standardni templet fakture na kojem je sve navedeno.

    Uglavnom sam ih obavjestio o našim pravilima i u vezi uvoza robe od pravnih lica u vrijednosti do 300 KM

    Poslao sam email i linkove na zakon i službeni list u vezi toga,pa neka se pozabave ako vide da im je u interesu.

    Opcija koju imaju za slanje pošiljki je dio DHL divizije ali koja je u vlasništvu Njemačke pošte i ide drumskim saobraćajem. Ovu sam informaciju dobio kad sam zvao DHL

    Uglavnom, kada pošiljka dođe u Bosnu, BH pošta će je preuzeti i praćenje pošiljke ide preko stranice BH pošte.
     
    Last edited: Apr 30, 2019
  6. KingT

    KingT Veteran foruma

    Znam zato sto radim u medjunarodnom transportu , znam da se svakodnevno oslobadjaju posiljke cija vrijednost ne prelazi 300KM koju salje pravno lice, troskovi transporta su izuzeti ukoliko su navedeni na fakturi koja prati robu.

    Takodje da napomenem da carina na CI Aerodrom Sarajevo obraca paznju na koicinu i vrstu proizvoda u posiljci, ukoliko narucite npr 5 pari patika carinik ce da zaustavi posiljku jer ce sumnjati da patike nisu za licnu vec za komercijalnu upotrebu (moracete platiti dadzbine bez obzira na vrijednost).

    U zadnje 2 - 3 mjeseca proizvodi kao sto su npr sminka, samponi za kosu su u 90% slucajeva onemoguceni da se uvezu, takodje ulja za el cigare 100% se zaustavljaju, suplementi, vitamini i lijekovi isto tako nece biti uvezeni bez obzira na vrijednost ili na to da li imate recept.

    @sumeir
    ako ti dolazi posiljka drumskim saobracajem tu je dosta teze osloboditi posiljku od dadzbina u odnosu na avio transport verziju jer se carinjenje vrsni na dvije razlicite carinske ispostave (CI Aerodrom Sarajevo i CI Halilovici za drumski transport).
     
  7. sumeir

    sumeir Komšija


    Znači neće uzeti u obzir čak i ako su stavke odvojeno navedene na fakturi ?
    Jeli to razlog zbog likova koji rade ili ima neki drugi razlog ?
     
  8. KingT

    KingT Veteran foruma

    Pa ako shiping nije naveden na fakturi kako onda moze primatelj da dokaze da je ukupna cijena sa ukljucenim shippingom ili nije.

    Takodje zavisi kojom kurirskom sluzbom dolazi posiljka, ja ne znam kako npr rade BH poste prilikom prispjeca posiljkaka i da li se oni uopste trude da se posiljka oslobodi car dadzbina.

    Ako posiljku carina zadrzi na pregledu u nekim slucajevima moguce je dodatno osloboditi ako se ispune postavljeni uslovi carinika kao npr dokaz o placanju ili neka izjava primatelja, ali vam tada kurirska sluzba moze naplatiti proviziju za carinsko posredovanje i oslobadjanje jer su oni ti koji vas zastupaju u carinskom postupku (a niko nece dzaba da radi).
     
  9. vutra

    vutra Komšija

    Interesantno...
     
  10. sumeir

    sumeir Komšija

    Sve je navedeno

    ...
    [​IMG]
     
  11. Haker

    Haker Veteran foruma

    @KingT ja naručujem suplemente iz UK I nisam imao problema sa carinom, a pregledani su paketi.
     
  12. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Ne znam gdje da stavim pitanje..
    Treba mi preporuka za powerbank osim xiaomi, visoki kapacitet, ako je neko slucajno gledao kakve testove i review-e, sta bi bilo best buy...
     
  13. igor.g

    igor.g Komšija

    Blitzwolf, Anker, Aukey

    Gledaj da podrzava USB-C i QC 3 ili 4 - input/output charge, pass through charging
     
    Last edited: May 4, 2019
    Esh likes this.
  14. zdici

    zdici Aktivista

  15. dmr

    dmr Veteran foruma

    a nece vam proci baterije u BiH!?
     
  16. dams82

    dams82 Komšija

    Ja sam naručivao baterije za mob na AlliExpress i dolazile su,prošle godine jednom i pretprošle...
     
  17. dmr

    dmr Veteran foruma

    Meni nije proslo sa alija, probo 2 puta i odusto.
     
  18. anel007

    anel007 Komšija

    nije kupoprodaja preko grane ali ipak je online, zanima me zna li neko kakav je postupak slanja neceg narucenog putem olx premium dostave kada je za kurira odabrana bh posta, da li ce kurir doci po to kao sto je bio slucaj sa a2b postom ili se mora nositi u postu i predati?
     
  19. zdici

    zdici Aktivista

    da dodje kurir iz BH Poste po paket da preuzme
     
    anel007 likes this.
  20. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    i jos i posaljilac i primalac dobiju kredite od olx-a
    cijena 7 KM...nema sanse da moze biti jeftinije...a i postupak je maksimalno jedostavan...kliknes na kupi i cekas da kurir dodje kod prodavca po artikal