Odlazak iz BiH {bez politickih analiza}

Discussion in 'Generalna diskusija' started by Bio_Sam_Zmijanac, Feb 8, 2015.

?

Da li ste otišli iz BiH i kada?

  1. Ne još!

    69.1%
  2. 2011

    0 vote(s)
    0.0%
  3. 2012

    2.9%
  4. 2013

    0 vote(s)
    0.0%
  5. 2014

    0 vote(s)
    0.0%
  6. 2015

    4.4%
  7. 2016

    5.9%
  8. 2017

    1.5%
  9. 2018

    4.4%
  10. 2019+

    11.8%
Multiple votes are allowed.
  1. Esh

    Esh HWB

    Leđa me uhvatila, inače dobar, još 2 sedmice pa odo u dijasporu da vidim je li trava zelenija :)
     
    ZyKLon and Loki like this.
  2. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Ho's se vratit? Ko ce odrzavati forum? :)
     
  3. bhd

    bhd Veteran foruma

    jel to odmor od network konferencije :)
     
  4. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    cim pise u grupi odlazak,ne vraca se
    nego,kada ce konkurs za novog moderatora

    Sent from my Redmi 5 Plus using Tapatalk
     
  5. Lamagician

    Lamagician Komšija

    Nece nas valjda napustiti ovdje, zica je i u dijaspori brza :)
     
  6. commit

    commit Guest

    Sa srecom! Bitno je izdrzati prvu godinu dok se ne pohvata sistem, poslije se covjek navikne. Niti prvi niti zadnji a vazda mozes na odmor do Bosne ;)

    Sent from my Oneplus using Tapatalk
     
  7. mirseth

    mirseth Aktivista

    Brutto plate su iste, mozda cak i manje nego brutto u Njemackoj ali zbog manjeg poreza netto plate su im vece, mada nisu bas u rangu Svice i Norveske, oni su posebna kategorija :)

    Sent from my WAS-LX1 using Tapatalk
     
  8. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    Mozda nekom bude interesantno :)




    Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk
     
  9. aeRo

    aeRo Komšija

    Ja evo u Copenhagenu vec sedmicu... eee tugo moja gdje je Copenhagen a gdje Zagreb, a Sarajevo da ni ne spominjem.
     
    FearLess, MakaveliTheDon, bhd and 4 others like this.
  10. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Vi svi IT-jevci pobjegoste.
     
    bhd likes this.
  11. Eldorado

    Eldorado Komšija

    Jesam li jedini iz BIH da vam kvarim prosjek :D

    Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
     
  12. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Pobjeg'o bi i ja,al me neće niko.
    Ako negdje cuje neko da treba cad arhitekt javite. Nesto free lance.
     
  13. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    Pa ne mozes otici kao freelancer. Moras se za stalno zaposliti u nekoj firmi. Odes na https://jobboerse.arbeitsagentur.de, upises svoje zanimanje i ne moze ne biti oglasa.
     
  14. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Za otici treba muda.
     
    Neraa, selvin, Eldorado and 2 others like this.
  15. aeRo

    aeRo Komšija

    Ja nisam IT-evac ali eto sam ocito napravio neke pametne odabire kada je karijera u pitanju pa imam sad priliku za tim internacionalnim iskustvima. Samo cu reci da sam u Hrvatskoj radnu dozvolu cekao 2 mjeseca, sto je i maksimalni rok da se donese odluka da li ces je dobiti ili neces. Za Dansku mi je bila gotova za 12 ili 13 dana.

    Unaprijed ugovoris termin i dodjes ovdje da se registrujes i das otiske prstiju. Sve gotovo u 5 minuta. Ja kad sam jucer bio nesto im bio sistem pao na kratko i preskocili par brojeva tako da sam cekao mozda 10 max. 15 minuta, ljudi se 10x izvinjavaju kao ovo nije obicaj kod nas itd. Bankovni racun isto otvoren u roku od 5 min. Sto bi rekli smjestio se u roku od 2h i sad se vodim pod "lokalce".

    Ja razmijenio nesto casha sa sobom ljudi me cudno gledao, izvadio novcanicu od 1.000 DKK djevojka zove menadzericu da vidi je li sve ok. Svi imaju Visa Dankort kupovnu karticu od lokalne banke i doslovno lik na ulici iz frizidera prodaju vodu (rom neki) ali na frizideru imas QR code skeniras i platis mu mobitelom. Niko skoro ne koristi cash. Totalno neki drugi svijet. Ali su cijene necu ni da komentarisem. :D

    Mislim nije ni cudo da sve funkcionise besprijekorno kad je porez 45-50% :D imaju odakle.
     
  16. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Moje drugo ime je Bezmud.
     
    Ninja and Dog_Father like this.
  17. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Ma ja sam poslao tonu cv, sve tamo ide na preporuku, imam profil na xing i sve. Nisam dobio nigdje ponudu.
    A za freelance, mislio sam da odavde radim nesto.
     
  18. aeRo

    aeRo Komšija

    Ti buraz ako si na intervjuima sarkastican kao na forumu nije ni cudo sto niko nece da te zaposli :D
     
  19. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    Ne znam sta da ti kazem. Nadji neki "obicni" posao da uletis u EU, a onda ganjaj ono sto te zanima. Bitno je doci do prve vize, posla sigurno ne fali.
     
    forzamilan likes this.
  20. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    Tako je. Bitno je dokopati se pa onda kad polako dok jezik savladas ganjas struku.
    Bio prijatelj sa kolegom iz Sarajeva u Minhenu na sajmu dva dana. 1. Dan logistika transport drugi dan sajam karijere. Ovaj mu kolega po struci inzinjer saobraćaja Al traže njemački. Uglavnom posla ima. Ja sam dao otkaz u dhl prije mjesec dana i poslao 5-6 prijava pa imao sam jedno 40 poziva dosad što su me zvali za posao. Čak sam i dodatni posao počeo raditi 3x sedmično možda po 3.5h.