All about (my) Car/Cars !!!

Discussion in 'Generalna diskusija' started by Juka, Feb 19, 2011.

Tags:
  1. Vedo

    Vedo Moderator

    Ne ide 2.0 motor na XC90-ove 2 i kusur tone, to mu je jedina mana.
     
  2. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    Isuzu.
     
  3. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Isuzu su 1.7. I 2.0 su Fiat, ali kao neka GM verzija tog motora. Nije identican kao 2.0jtd.
     
  4. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Od Mazde se jako puno ocekuje. Redni sestak ce bit sigurno odlican. Al nisam znao za RWD.
     
  5. Haker

    Haker Veteran foruma

    Jesu li oba pouzdana?
     
  6. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Generalno da. Medjutim 2.0 je isprva imao glup dizajn gdje je trebalo redovno mijenjat brtvu uljne pumpe, pa to treba odmah promijenit da ne bi pukla radilica.
     
    Haker likes this.
  7. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Dobri motori, Granland X vec koristi PSA motore, a tako ce svako novo auto. Astra L, Corsa itd.
     
  8. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Ako ti je 15000km godisnje dovoljno, leasaj definitivno.
    Ako gledas passata, gledaj i toyotinu corollu sports tourer. Isto tako nemoj da ti je mazda 6 strana, otidji i probaj neces se pokajati. I jedan i drugi mozes leasat na 3 godine za 300-350 eura mjesecno, servis i osiguranje ulaze. To je po meni smijesna cifra.
    Mene volvo xc 60 lagano kosta 600. Doduse iskesirao sam kredit neki dan, tako da je daleko manje sada, ali opet.

    Ja volim xc60, ali kad za istu cifru mozes uzeti Touarega Rline, pa jebiga. Bice teska odluka za par godina kad opet auto budem mjenjao. Sta uzeti. Volvo skup, zena nece Kodiaka, ja bih najradije nekog plugin hibrida ili cak full EV. Za teslu X nemam love, Jaguar Epace nije puno jeftiniji, bice veselo :)
    Na kraju kako je krenulo, uzecu Koleosa :D Bang for the buck. Bukvalno top opremljen nissan x-trail sa jacim motorom. https://www.blocket.se/stockholm/Renault_Koleos_175_Intens_AWD_Bose_Lader_mm_85301603.htm?ca=11&w=1 Ma vozi mishko.
     
    donjapa likes this.
  9. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    Ne znam kako vam se isplati leasing, u Austriji barem nema racunice nikako.
     
  10. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Pa ako vec gledaa Passata, gledaj novog, nikako starog, sto se tice Jaguara na F-pace sam mislio a napisao pogresno, a i XR je odlican.
    Pa SW 508 je prisutan, ne znam kako ga nema da se pogleda, reviewi su odlicni.

    Imaš sad i renault u opciji, mazda 6, ili neki drugi japanac, mada je meni mazda najvise evropska.
     
    donjapa likes this.
  11. donjapa

    donjapa Overclocker

    @Tale - Otici cu danas opet da vidim da li ima 508 SW, nije ga bilo prije par mjeseci kad sam gledao, a rekli su da ce doci. Pogledam review ovaj.

    @Zeleni - nisam mogao Mazdu tako jeftino naci nigdje, 420e ide full oprema.

    @XTRage - ovako ja to racunam, evo npr za Tiguana, R-Line, kuka, kamere, parking, lane assist, executive paket, haman sva oprema znaci 380 eura mjesecno. 15.000 km je ukljuceno u godini, besplatni serivis, bez ikakvog ucesca, garantovan otkup. To je 13 680 eura za tri godine, i kad vidis koliko bi izgubio na tom Tiguanu ako bi ga prodavao nakon 3 godine bilo bi mozda razlike u 1000-2000 eura da bi moglo biti isplativije. To je kad gledam cijene Tiguana 3g stari sa slicnom kilometrazom i opremom.

    Prednost je da ne moras dizati kredit, znaci nemas kamata, ne sikiras se oko otkupa i uvijek vozas nov auto. Ima tu jos racunica, ako neces da ulazes u nov auto, onda kupujes godinu-dvije star npr i to je druga prica. Ja sam vise za novo, a cijena je do 450e super za neki malo bolji autic. Ne znam kako to ide u Austriji ali ovdje je masovno zastupljeno i veoma cesto ces vidjeti da ljudi leasaju, kako privatno tako i firme.
     
  12. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Ovdje je leasing vise fazon iznajmljivanja mjesecnog. Ne moras nista kesa davati na pocetku.
    Na kraju auto vratis i svima dobro.
     
  13. veki81

    veki81 Aktivista

    Placa li se ista u toj SVeckoj :D.
     
  14. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    @donjapa @Zeleni ma bjez‘te i vi i Svecka :D
    Ovdje za 36 mjeseci i 15-20k kilometara bez osiguranja i bez servisa platis ukupno 50-60% pocetne cijene zavisno od ponude i pocetnog uloga.
    Znaci za auto od 40k eura (koje je u Njemackoj nekih 35k, ne znam kakve su cijene novih auta kod vas) se izvali minimalno 20k eura na 36 mjeseci.
    To je nekih 560 eura mjesecno samo za vrijednost auta, a na to dolazi jos osiguranje i porez (nekih 120 eura mjesecno za 150PS, puno jace od toga i ode cijena u nebo) i servisi (nekad naleti akcija sa ukljucenim servisima).
    Znaci 700 eura kao minimum samo da imas auto (i to nista posebno) i da je osigurano.
     
  15. donjapa

    donjapa Overclocker

    Djeluje bas pofino, evo za primjer kolege koji je uzeo Passata prije 5 mjeseci:

    Passat karavan, 150 ps 1.4 TSI benzin, DSG, area view, keyless, lane assist, light assist, digitalno sve unutra, adaptive CC i ostalih dzindzi mindzi sa produzenom kilometrazom na 20.000km po godini odnosno 60.000 u roku 36 mjeseci, sa osiguranjem, 445 eura.

    Jedino sto on mora placati je porez godisnji, koji je za te prve tri godine, po novim pravilima, oko 600e godisnje. Prije nije bilo ovoga, ali su skoro uveli da svi placaju dosta veci porez prve 3 godine i onda se drasticno smanji npr sa 600e na 100e za pojedina auta i nize.

    Tako da on recimo za tog Passata izvali oko 16.000 eura za tri godine, a sigurno bi toliko i izgubio da ga prodaje privatno. Auto kuce cesto imaju nekakve akcije pa dobijes po 5000e snizeno na autu, on je bas naletio na akciju kad je uzimao tako da je dobio jeftiniji startni paket na kojeg je samo dodavao opremu.

    Edit: Auto se naruci sa VW stranice pa ga ceka par mjeseci, znaci nije auto koji stoji i ceka da ga neko pokupi za snizenu cijenu, radi sebi opremu kako ti odgovara.
     
  16. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    Evo kako bi to otprilike izgledalo ovdje bez pologa, na 36 mjeseci i sa 20k kilometara.
    Ovo je kataloska cijena na koju se moze dobiti par hiljada popusta, ali koje ces opet dati na par dodataka, pogotovo za njemacka auta ili Volva.
    Znaci 800 eura sa osiguranjem i porezom, eventualno dobiti servise gratis na kakvoj akciji.
    Gorivo, putarine, parking i eto hiljade u drzavi u kojoj je prosjecna plata 1800.


    [​IMG]
     
  17. Ninja

    Ninja Komšija

    Kurčenje novim vozilom nije za bijedu s prosječnom platom.
     
    Stevie_Ray likes this.
  18. donjapa

    donjapa Overclocker

    @XTRage nekako mi cudna ta racunica, jer sve izgleda kao da je to nekakav plan kupovine vozila umjesto leasinga. Taj "restwert" npr je koliko bi kasnije trebao otplatiti ili sta, ne kuzim? Ima i takvih 'finansiranja' i kod nas ali to nije lizing, nego obicno finansiranje kod auto-kuce. U nas je lizing bukvalno iznajmljivanje auta na 36 mjeseci sa ogranicenjem prelaska odredjene kilometraze i ugovora da ce se auto vratiti u prihvaljivom stanju, te da auto-kuca odradjuje servise. Na tebi je da mijenjas gume (a ne moras ni ovo mozes dobiti isto za 30e mjesecno sa gumama i zamjenom) i placas porez/osiguranje ako neces preko njih.

    Mislim mozda da je i Passat jeftiniji kod nas mada ga ne mogu sad odabrati na VW stranici jer novi dolazi pa se ne moze stari naruciti oficijelno.
     
  19. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    A tek kurcenje sa razgazenim premiumom starim 5 godina, po cijeni dobrog novog auta?
     
  20. Haker

    Haker Veteran foruma

    Ili još gore starog 15god sa krpljenjem za dijelove po lokalnim otpadu :)