Odabir i kupovina TV-a

Discussion in 'TV, Hi-Fi, telefoni, tableti, satovi, IoT oprema' started by Neo Bahamut Zero, Jul 18, 2007.

  1. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Ima li model Samsung 49NU7172?
     
  2. DSA

    DSA Aktivista

    Koji model? Daj link
     
  3. Alibegovic

    Alibegovic Veteran foruma

    https://technoshop.ba/proizvodi/tv-i-audio/tv/lg-tv-led-55sm8600pla-6133/?search_q=Sm8600

    Ljudi su bili korektni i dali solidan popust.

    Zanimala me serija SM9000 ali ju nisu ni nabavljali radi visoke nabavne cijene (?), ali izvagao sam dobro izmedju proslogodisnjeg SK8500 i ovog i odlucih se za ovogodisnji model. Citajuci reviewe proslogodisnji model sa FALD nije se haman nista bolje pokazao od ovoga zbog malog broja dimming zona, stoga nisam ni puno dvoumio, obzirom da SM8600 ima dosta pluseva naspram proslogodisnjeg SK8500.

    Obzirom da nisam neki filmofil i da me vecinom zanima sport odlucih se za SM8600.

    Sent from my SM-G950F using Tapatalk
     
    Last edited: May 31, 2019
    kolinsb and DSA like this.
  4. IdeMedoSumom

    IdeMedoSumom Aktivista

    Da te ako Bog da dugo posluži.

    Obavezno nam javi utiske, kakav je u poređenju s plazmom i tako to.
     
    Alibegovic likes this.
  5. adsubzero

    adsubzero Komšija

    A sto te tacno privuklo u odnosu na oled
     
    Alibegovic likes this.
  6. Alibegovic

    Alibegovic Veteran foruma

    Budući da se gleda 80% vremena moja tv i kanali sa statičnim elementima, rizik od burna. Prvenstveno.

    Soba je dobro osvijetljena i trebao sam panel sa dobrim svjetlom i dobrom korekcijom refleksije okoline, buduci da sam sa plazmom cesto imao problema da pratim utakmice u dnevnom terminu. Iako je savrsena slika bila, jednostavno preko dana kao da sam gledao u ogledalo. Nocu je bilo to odlicno.

    Filmove rijetko gledam.

    Dalje, cijena, koji kvalitetan oled mogu kupiti za 2.500KM?

    Sudeci prema testovima ovi Nanocell paneli su odlicni glede prikaza boja, jest da crna pusi, ali Boze moj. Nije mi ni prioritet.

    Ponekad ce se koristiti i kao displej za surfanje, opet rizik od staticnih elemenata. Previse je horror prica po netu da bih se osjecao komforno koristeci ga.

    Jednostavno nisam htio vise robovati televizoru.

    Sta da pricam dalje ...



    Sent from my SM-G950F using Tapatalk
     
  7. apokalipso

    apokalipso Aktivista

    Nema NU7172. Samo ova 4 što sam napisao. Nekako najviše naginjem na Philips radi VA panela jer dosta gledam filmove i serije koje skidam, radi DTS dekodera jer vecina filmova ima DTS zvuk i radi soundbar-a koji daje koliko toliko bolji zvuk u odnosu na ostale. LG ima DTS ali je IPS panel dok je Samsung sa VA panelom ali bez DTS-a. Također me privlači i android radi KODI-a mada ima sad jeftinih IPTV listi koje se mogu u obični smart ubaciti.
     
  8. Alibegovic

    Alibegovic Veteran foruma

    Raspakovao tv.

    Prvi utisci: ko je ovo dizajnirao svaka mu dala. Bezela nema haman full screen slika po pola cm sa gornje 3 strane je bezel, dolje 1 cm. Savrsenstvo od dizajna, tamno bruseni aluminij postolje u obliku polumjeseca.

    WebOs 4.5 pa sta je ovo, kako ovo letiiii, magic remote navikavanje traje 10 sekundi, kako samo lijepo raditi sa njim, bukvalno kao misem da vrtite po ekranu.

    Nisam jos nikakve izvore slike (lokalne) kopcao, pustao par klipova 4K HDR-a sa YT, boje iskacu iz ekrana, ne znam kakve su na Oledu, ali ovdje su perverzija. Zvuk solidan. Apsolvirali smo da crna nije crna, ali me ne zanima. Uniformnost panela na sivoj podlozi odlicna, ne vidim neka ozbiljna probijanja svjetla.

    Miracast radi out of the box, DLNa takodje, ne treba vise Chromecast. :)

    Ne znam sta da pisem dalje, ako koga sta zanima neka pita ...

    Sent from my SM-G950F using Tapatalk
     
    Last edited: Jun 1, 2019
    IdeMedoSumom and DSA like this.
  9. DSA

    DSA Aktivista

    Odlično, drago mi je da si zadovoljan ali moram razočarati da ćeš upravo zato što ti se tv tako svidio, za par dana već zažaliti što nisi išao na veći ekran.
     
  10. Alibegovic

    Alibegovic Veteran foruma

    Haha, znam ali sta mogu. Namjestaj mi jedva dozvolio i ovu velicinu. Meni je i ovo drastican skok sa 42". :)

    Sent from my SM-G950F using Tapatalk
     
    DSA likes this.
  11. DSA

    DSA Aktivista

    Ma sve razumijem jer sam isto kao i ti prešao sa plazme 42 na 55. Ali evo spomenućeš me, taj utisak drastičnog skoka će te držati bukvalno par dana. Ja bih recimo sad više volio imati Sony iz serije 8 65 incha nego što imam Sony serija 9 55 incha, iskreno ti kažem
     
    Alibegovic likes this.
  12. veki81

    veki81 Aktivista

  13. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Mislim da imas opciju dokupa garancije za Samsung, +3 godine je 80KM. Tako je u Mobilmediji u Tuzli.
     
    Esh likes this.
  14. dmr

    dmr Veteran foruma

    inace kako ovi 4k tvi prikazuju 1080p? Da li je kao da imas 1080p tv ili je ipak mutnije?
     
  15. Lamagician

    Lamagician Komšija

    Kod mene na Sony-u je prikaz dobar ali ne kao da je native.
     
  16. dmr

    dmr Veteran foruma

    Zna li se da ima neki 4k tv na kojem se moze iskljuciti procesuiranje tj. upscaling signala u slucaju kada mu saljes 1080p pa da se pixeli jednostavno preslikaju 1 na 4?
     
  17. adsubzero

    adsubzero Komšija

    Mislim da to bas ne funkcionise tako
     
  18. dmr

    dmr Veteran foruma

    pa ne funkcionira jer tv automatski upscalira signal nize rezolucije. Isto je i sa monitorima, teoretski 1440p monitor bi 720p signal trebao prikazati savrseno ostro kao 720p monitor jer se broj pixela poklapa, 1 poklopi 4 pixela, medjuti upscaling signala sve pokvari i zamuti. Mislim da sam negdje citao da postoje 4k tvi na kojima mozes iskljuciti upscaling u slucaju da mu saljes fHD signal, al ne znam koji su.
     
  19. Ekstrauterina

    Ekstrauterina Aktivista

    Ako sam te dobro skontao, potrazi TV koji podrzava chroma 4:4:4 preko HDMI. TV prebaciti u PC mode ili gaming mode, i paziti u koji HDMI input ukljucujes kabal. Imam Sony-a koji je full HD, i imaju 2 HDMI porta, ali je jedan oznacen kao PC i na njemu je manji lag i nema processinga nikakvog. Kad sam kupovao TV, mislim da sam vidjao modele koji su 4K, ali podrzavaju max full HD sa chroma 4:4:4 tako da pretpostavljam da je to to.

    Ako nisam dobro skontao, halali :D
     
  20. dmr

    dmr Veteran foruma

    Nisi, halalio :)

    EDIT: Evo gdje sam procitao ovo
    Prvi post, ali koji su to tvi!?
    https://www.reddit.com/r/Monitors/comments/515s5a/does_720p_on_a_1440p_monitor_look_better_than/
     
    Last edited: Jun 14, 2019