1. Reznor

    Reznor Overclocker

    hamo pipa likes this.
  2. hamo pipa

    hamo pipa Komšija

    Nisam bas redovan korisnik, ali imam jednu staru kanticu Power Mac G4 na 400 mhz. U svakom slucaju tema je dobro dosla.

    Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
     
  3. Ninja

    Ninja Komšija

    Imam jedan mac mini, radim ponekad na njemu, ali mi je draži Windows.
     
  4. Qler

    Qler Veteran foruma

    Ja na poslu imam Macbook pro 2015 godina i koristim ga bas kad moram.. nikako mi ne lezi. Hp EliteBook 850g4 mi je Masina na kojoj radim

    Sent from my Huawei P10 Plus
     
  5. Reznor

    Reznor Overclocker

    U pocetku kad sam poceo raditi sam imao Dell E7440, na njemu su bili i Windows i Linux, kasnije sam dobio Macbook Pro 2011, koji i sad koristim.
    Kod kuce bio Lenovo T440p, njega sam zamjenio sa Macbook Pro 2012, izletio extra deal dok sam bio u Svici, kod nas nema sanse dobiti takvu masinu za iste pare.
    Jos kad sam instalirao brew, vise mi ni Linux ne nedostaje, jer velika vecina aplikacija je dostupna za macOS.
     
  6. Aldiin

    Aldiin Overclocker

    Imam neki stari macbook early 2008, fino sluša al otišao punjač :/
     
  7. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    Ja sam na sva tri mainstream OS-a na dnevnoj bazi i mogu reci da svaki ima neke gluposti koje mi idu na zivce :D
    Mac ko mac je sminka i ima finih fazona ali privatno i mimo xcode-a ne vjerujem da bih ga kupio (2600 eura za 15" Pro je stvarno previse, 1400 za entry-level model i nekako ali je 13" ekran patnja).
     
  8. Qler

    Qler Veteran foruma

    Zna li neko mogu li preko MacOS-a manage AD? Da mogu movati iz OU u OU, disable/enable usere i workstatione i slicno?

    Poceo sam ga koristiti i nikako da se naviknem, plus ima li neki dobar dock za njega?
     
  9. Ninja

    Ninja Komšija

    Jedino preko remote desktopa, ima aplikacija na app store.
     
  10. Reznor

    Reznor Overclocker

  11. Ninja

    Ninja Komšija

    Usput ukidaju podrsku za OpenGL na svim sistemima (deprecated zasad).
     
  12. Reznor

    Reznor Overclocker

    Instalirao sam upravo Public Beta release.
    Male kozmeticke promjene na prvi pogled ako izuzmemo Dark Mode.
    Neke stvari jos trebaju da se popeglaju npr Open File meni jos nema dark temu. Prvi start je bio jako trzav, vjerovatno sto je kod mene HDD, a APFS je optimiziran za SSD.
    Sve u svemu odlicna beta, sve radi.
    I najvaznije od svega je da wine zasad radi, izbaci neke warninge, ali nastavi dalje sa izvrsavanjem. Nadam se da ce tako i ostati, jer bez wine nista nema smisla :)

    Skrinsot jedan
    [​IMG]
     
  13. Qler

    Qler Veteran foruma

    [​IMG]

    :D
     
    Esh likes this.
  14. Eldorado

    Eldorado Komšija

    @Qler jel to giveaway za HWB raju :D

    Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
     
  15. Qler

    Qler Veteran foruma

    Može, kutije dijelim :)

    Sent from my Huawei P10 Plus
     
  16. EL NINO CFC

    EL NINO CFC Veteran foruma

    ima li išta za ovaj mac os neka aplikacija koja će mi omogućiti šaltanje izmedju windowsa kao na windowsu. tipa na windowsu kad predjem misem preko aplikacije/programa u taskbaru, pojavi se iznad preview prozora, onda kad kliknem na ikonicu da se program minimizira i maximizira, kako vec to opisati

    i sta me jos frustrira, otvorim dva prozora u mozili istovremeno, ne mogu šaltati na command+tab istovremeno kao na windowsu, nego moram jedan prozor spustiti u dock, da bih se na isti mogao vratiti preko mišta



    i još jedna mala sitnica, ima li šta kad pokrenem neki program da se ikonica markira kao na windowsu, a ne da stoji samo tačka ispod programa, jer ja tu tačku uopšte ne primjećujem dok se baš ne zagledam.
     
  17. Oromier

    Oromier Guest


    Eh ovako, kao prvo preporucujem ti Shiftit: https://github.com/fikovnik/ShiftIt/releases (skines zip) pomocu njega mozes redati prozore kao na windowsu snap fazon.

    Koristi na shift it MAXIMIZE opciju umjesto zelene ikone na windowu, jer u mac kad ides fullscrene otvori se poseban space za tu aplikaciju jer malo drugaciji je UX na mac. Ideja je da imas otvorene aplikacije u posebnim "desktopima" i onda sa 3 prsta preko touchpad kad prodjes mjenjas tako otvorenu aplikaciju, Korisno je nekad, nekad ne, ja licno imam otvoren 2 desktopa, na jednom aplikaicije za posao na drugom Instant messangeri i browser.

    Zatim savjetovao bi ti da koristis touchpad maximalno, sa tri prsta gore otvore ti se sve aplikacije, ako hoces da neku zatvoris na taskbar ides i desni klik 'Quit' to je najbolje, jer ako ides na X onda ce ostat jos uvijek aktivna u pozadini i imat ce krugic ispod. ako hoces da saltas izmedju 2 prozora Firefox koristis CMD + ` (kod mene je pored lijevog shifta ili pored broja 1 na vrhu tastature, ovisi od layouta). Nazalost nema tih windows features kao peek out of the box ima nekih programcica da skines kao npr: https://bahoom.com/hyperdock al po meni bolje je da korists F3 ili 3 prsta na touchpad prema gore.

    Javi ako ti sta jos nije jasno, valjda sam pokrio makar par pitanja.
     
  18. AhmeT

    AhmeT Overclocker

    Osim preporuke od Omoriera, mozes pokusati i Hammerspoon, https://www.hammerspoon.org, i tu mozes raditi bezbroj stvari. Jedna od njih koju ja koristim svakodnevno, dolazeci iz Windowsa gdje sam radio 'snap' jako cesto, tipa jedan prozor desno jedan lijevo sa WinKey+strelice, ovdje isto tako nesto mogu sa CTRL+ALT+CMD i onda razne kombinacije za snap, resize, minimize, maximize i sl. Moj config imas tu: https://github.com/elahmo/hammerspoon-config

    Sto se tice tog mnimiziranja, ne moras to raditi da promijenis prozora. Mozes korsititi CMD+` za saltanje otvorenih prozora (minimizirani nece moci), ili sa CMD+TAB, i kada doddje na aplikaciju, ides sa strelicom dole, i otvorice ti sve prozore za app, cak i smanjene, i tu mozes strelicama. Tako da npr ides CMD, TAB, TAB, dole, desno, i eto ga :D Ali ja generalno radim force-touch, ili desni klik na ikonu u doku, i tu imas listu svih prozora, tako da odatle mozes lahko otvoriti svaki otvoren prozor, cak i ako je u vise 'desktopa' rasiren, i generalno rijetko sta minimizujem, vise koristim hide (CMD+H) jer ne volim da mi se dock prosiruje.


    Imas vise info i tu: https://apple.stackexchange.com/que...oggling-between-different-windows-of-same-app
     
  19. EL NINO CFC

    EL NINO CFC Veteran foruma

    ovo mi treba, na ovo bih se čak možda mogao i navići


    probao sam ovaj shiftit, al me smaraju ovi shortcuti na mac os-u, posebno kad vidim kakve su ilustracije napravili za, command, option key, i onda kad to sve spojis zajedno, glava te zaboli

    ja sam na mac miniju, tako da ne mogu se sluziti gesturama, znas li za neku alternativu za ovaj hyperdock, on kosta 20$, a treba mi samo jos ovaj preview otvorenih prozora kad predjem misem preko docka
     
  20. Oromier

    Oromier Guest


    Ne bas, probaj naviknut se mozda da koristis F3 tipku ?