Savjeti oko kupovine automobila u BIH

Discussion in 'Generalna diskusija' started by bhd, Dec 21, 2010.

  1. kio

    kio Komšija

    Tdci je. Zvao sam servis, radili smo dijagnostiku ali nista ne pokaze. Provjerim u nekom od servisa

    Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
     
  2. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Ma meni to onda ne liči na dizne, zna neki od senzora da pravi takve probleme, znam da je jedan prijatelj imao slican problem sa senzorom temperature goriva koji je lazno prijavljivao temp i zbunjivao ecu. Kupi sredstvo za čišćenje elektronike, meni je tako maf po kupovini bio prašnjav, kada sam ga očistio sprejom, drugo auto. Sad onako preventivno na malom servisu sprskam.
     
  3. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Ma svi dijasporaši kupuju auta jer nista drugo i ne kupuju, 90% ih do penzije zive kao podstanari u dijaspori, na sta ce drugo trositi novac, ovdje ljudi za 50-60k rijese stambeno pitanje umjesto da kupuju nov auto. Uostalom meni je auto luksuz, sluzi da se dodje od tacke a do tacke b. A stambeno pitanje nije luksuz. Da bi u njemackoj rijesio stambeno pitanje treba ti 500k. To nasi dijasporasi rijetko da mogu.
     
    tesy and donjapa like this.
  4. kio

    kio Komšija

    Ma i ja mislim da nisu. https://photos.app.goo.gl/3uTPWSStU646rvnt5
    Izvinite na muzici. Kazu mi iz servisa ako to samo traje minut i prilikom hladnog starta, takav je dizel motor. Poslije nemam problema. Ali ja bi svakako da se dizne pregledaju, pa ko ima preporuku nek javi.

    Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
     
  5. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Nit je ovdje 50-60k, nit je gore 500k. Ako potrazis vidjeces da gore ima sasvim normalnih stanova po 200k EUR. A ako ti je rata kao kirija, otplati se to za nekih 20-25 godina, al cijelo vrijeme sebi placas. I poslije imas nekretninu za prodaju koja ce vrijedit sigurno osjetno vise nego sto si platio, osim ako potrefis neki njemacki Detroit.

    A ovdje je kvadrat 2000 KM pa hoces-neces. Znaci neki prosjecan nov stan je oko 100k KM, a vala nisu ni stari stanovi nesto jeftiniji.

    Kuce su ovdje jeftinije nego stanovi, gore je obrnuto. Ti si mozda mislio na kucu.
     
    Last edited: Aug 17, 2019
    Haker and donjapa like this.
  6. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Ma nije to nista, mozda se tako taj motor predzagrijava, mada temperature nisu niske. Možda je neki senzor. Dizne se samo mogu provjeriti kad se skinu, ovo preko dijagnostike je bezvezarija, ako vec hoces, imas na Bukinju dobru provjeru, a preko puta imas servis Riko, oni ti demontiraju, a ovaj ti dole preko puta provjeri dizne na aparatu, obavezno zamijeni podloske na diznama, znaju curiti na tim motorima.
     
    Last edited: Aug 17, 2019
  7. Vedo

    Vedo Moderator


    Bas tako, Audijevi karavani mi izgledaju moćno, a Merc/BMW mi izgledaju kao ona auta sto voze kovčege na sahranama xD


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
    Bio_Sam_Zmijanac likes this.
  8. Haker

    Haker Veteran foruma

    Volvo modeli i stari i novi su bolji kao karavani. Audi, alfa, passat, donekle francuzi meni je to sve ljepše kao karavan.
    Odorno je kada je golf karavan ili clio.
    Merc onako, na granici, BMW ružan, ali oni su ružni svakako, ne može ga ništa popraviti :D

    Sent from my SM-G950F using Tapatalk
     
  9. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    [​IMG]
    [​IMG]
     
  10. Haker

    Haker Veteran foruma

    Bolji od sedan verzije.

    Sent from my SM-G950F using Tapatalk
     
  11. aNaToMiC !

    aNaToMiC ! Overclocker

    Hebiga to je do licnog unusa i o tome ne treba raspravljati, meni lupam nije.

    A sto se tice E46 i zadnjih podizaca sto je neko gore spomenuo , E46 je izasao 1997 kako god da okrenes, ja pricam o Oktaviji 2016.,nigdje veze je porediti tako..

    Sent from my CLT-L29 using Tapatalk
     
    donjapa likes this.
  12. NAILS

    NAILS Moderator

    Insignia caravan isto izgleda super:

    [​IMG]
     
  13. selvin

    selvin Moderator

    Karavan sa 18-20" felgama dobije nesto na izgledu. Na default 16" vecina izgleda smijesno, kao shopping kolica. Naravno kod sedana felge imaju isto dosta uticaja na izgled ali kod karavana se to bas osjeti.

    Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
     
    aNaToMiC ! likes this.
  14. Haker

    Haker Veteran foruma

    Sva auta u ovom segmentu izgledaju loše sa 16"
    Dizajnirana su da izgledaju najbolje sa ovom veličinom točkova, kada se stave dosta manje izgleda smiješno.

    Sent from my SM-G950F using Tapatalk
     
  15. selvin

    selvin Moderator

    Eto uporedi Passat 8 sa 16" limuzina i karavan, karavan je meni smijesan sa 16 a limuzina i nije toliko losa :) Jedva nadjoh da su slikani sa strane sa istim felgama:
    https://www.olx.ba/artikal/32836405/vw-passat-b8-4motion-dsg-190-ks/
    https://www.olx.ba/artikal/33543178/volkswagen-passat/

    Mozda ovdje i boja malo utice, ali generalno se na "debelom karavanu" vise primjete male felge, moras mu staviti 18" da lici na nesto. Evo i jedna limuzina iste boje, ali ugao nije isti https://www.olx.ba/artikal/34829949/passat-b8-pasat-8-1-6-tdi-dsg/
     
    Haker and aNaToMiC ! like this.
  16. nVidia

    nVidia Aktivista

    Trebala bi mi iskustva za pežo 307. Cjena do 6000KM. Koji motor, na šta da obratim pažnju, kakav je za održavanje, ima li kakvih mahana na šta da obratim pažnju?
    Trebale bi mi informacije iz prve ruke, kad bi Tale dao svoje mišljenje bio bih zahvalan.
     
  17. Mujka

    Mujka Komšija

    Zaobidji to auto
    2 ca kolega imaju smucilo im se auto


    Sent from my Mi A2 using Tapatalk
     
  18. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Tale ce ti na nahvalit da ima da kupis dva. :D
     
    donjapa and Aldiin like this.
  19. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Pogledaj Toyotu Corollu za te novce.
     
  20. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Uzmi facelift od 2006, ganjaj 1.6 hdi 66 kw, fiksni zamajac, bez dpf. Redovno mijenjaj ulje. To je auto prejeftino za odrzavati, Kvacilo 200 KM, veliki servis 250 KM, mali 60 KM. Prefacelift 2.0 HDi 66 kw, nepoderiv, nema mana, ali trom. Da ti kazem odmah da nije auto trapom za kaldrme, jer je tezak i mekan. Auto nema problema sa korozijom, jer ima duple pocincane limove, ako ima korozije znaci da je udaran i radjen. Peugeot nije auto za nekog ko je derao golfa 2, pa misli isto tako nastaviti, za takve je fabija. Ja sam licno 100k prevalio na 2.0 HDi, nigdje me nije izdao, niti sam imao ozbiljnih problema, redovan servis. Ali je radjen veliki servis, prednji zadmnji diskovi.
     
    Last edited: Aug 19, 2019
    tesy likes this.