All about (my) Car/Cars !!!

Discussion in 'Generalna diskusija' started by Juka, Feb 19, 2011.

Tags:
  1. Qler

    Qler Veteran foruma

    Šahtovi u Bogoti :) naše ceste su njemački auto putevi za njih :) [​IMG]

    Sent from my Huawei P30
     
  2. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    U Berlinu i nema sahtova na cesti. Nikako.
     
  3. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Pa ne bi ni trebalo biti.
    Odvod se napravi uz trotoar, a ne na sredinu ulice. Kod mene u ulici proslu sedmicu nov asfalt izrovili jer su se skontali da nisu dobro odvod uradili.
    Sta ocekivati od radnika koji nemaju ni tri zuba u glavi.
     
  4. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    Nema ni u Njemackoj na novijim putevima ali cim zadjes na starije, lokalne puteve, slalom je kao i kod nas.
     
  5. EL NINO CFC

    EL NINO CFC Veteran foruma

    U Travniku je najbolje, šahtove haman pa ne mozes izbjeci kad prolazis kroz grad
     
  6. Tyger

    Tyger Aktivista

    Sve nove ceste u Mostaru su tako urađene da lijevi točak nailazi na šaht a sve to po nekom "novom" standardu gdje moraju odvojeno stavljati šahtove od odvoda i oborina ili vodovoda (jedan do drugog razmak između njih 30-40 cm).
    Isto tako i u Ljubuškom, Čapljini itd. Ne znam kakvi stručnjaci rade na dizajniranju cestovne infrastrukture ili su dobro plaćeni od auto servisa i proizvođača dijelova.
     
  7. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Nisu problem sahtovi koji su dobro uradjeni, i ne osjetis kad ih predjes, nista.
     
  8. NAILS

    NAILS Moderator

    Nisu svi šahtovi kanalizacija. Zato ih ima na sred ceste.

    Može se odraditi da bude savrseno ravan sa asfaltom ali je to kratkog vijeka, opet podje propadati. Kod nas zna ici iz -25 na +40 u godini dana. Po gradovima, osim magistrala, najbolje rješenje za nase vremenske uslove bi bila "kocka" kao u Holandiji:

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]

    "Paver blocks". Dovesti izvodjaca koji se ovim bavi i odraditi gradove jednom za sva vrmena. Košta dosta više, pogotovo kako mi koristimo jeftin asfalt, ali je na duze staze isplativije. Snacije su jeftinije, lakse i brze . Lijepo je imati asfalt ali da drzava ima para da se odradi kako treba i da su brzi na popravkama. Obzirom da se blokovi mogu koristiti bilo koje boje, bilo bi i zaniljivije a bile bi i manje vrucine jer nije mrtvo crno. Takodjer, na blokovima ima dosta dosta manje lokvi a svi znamo kako su se od 2014-te pogoršale padavine po pitanju kolicine vode. Svakih par mjeseci popave na cesti.

    Za kocku bi trebalo vise godina, poprilicno kosta, ali raditi jednu po jednu cestu. Ovo sa jeftinim asfaltiranjem je bacanje para.

    Kod nas je GGM magistrala otvorena 2016-te i vec ima deformacija i pokoja rupa. Sta ce biti za 10 godina. A ovi naši opet hitri da zacepe da se ne širi.

    Dosta naselja ima uzasne ceste koje su totalno deformisane od krpljenja. Nema velikih rupa ali je toliko "valovito" da ne mozes ici preko 30kmh.
     
  9. Aldiin

    Aldiin Overclocker

    Sta kaze dijagnostika?
     
  10. EL NINO CFC

    EL NINO CFC Veteran foruma

  11. Aldiin

    Aldiin Overclocker

    Drugu puklo nešto u autu i pušta vodu nenormalno. Cim naspes, kroz 30sec sve iscuri ispod. Golf 6.

    Kome da ide, ko je dobar majstor u Sarajevu?
     
  12. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Novi RS6 predstavljen od strane jednog od dizajnera, zajedno sa starim modelima, prvi model ima samo 13000 km na satu :)

     
  13. KingT

    KingT Veteran foruma

    pogledaj Modul paljenja, meni je tako na Mitsubishi Lanceru riknuo, nece da upali a kad upali radi normala, i sve teze i teze palio od nekoliko verglanja pa do beskonacnosti.

    Dio izgleda otprilike ovako:

    https://www.onlinecarparts.co.uk/spare-parts/renault/ignition-module/megane-ii-bm0-1-cm0-1.html
     
  14. Ajdin87

    Ajdin87 Aktivista

    Na dijagnostici nikakve greske.

    Zadnja 2 dana sam bas dosta vozao, i puno puta startao auto, i nijednom mi se nijee desilo. Medjutim primjetim da vergla mozda sekundu duze nego inace.

    Ovo je kako vidim bobina, nije do njih, sve 4 su mi ispravne, cak imam dvije rezervne u autu, posto znam da su raju znale zezati.

    Nemam ksd ostaviti auto majstoru, za vikend ako stignem cu isprobati je li do senzora zamajca, ako ne bude trazim dalje, kad je do njega otprilike je ovaj simptom, povremeno problem, ne uvijek.

    Majstor mi kaze da ne bi trebalo biti do pumpe goriva, jer da je do nje i u radu bi prekidalo, a ne samo kod paljenja.

    U zadnjih 10-15 dana sam presao preko 1500 km, i nikakvih drugih problema nisam imao.

    Na kraju bi ostalo jedino do struje, sto bi bila najgora opcija.

    Sent from my Nokia 7 plus using Tapatalk
     
  15. SamiRX-8

    SamiRX-8 Komšija

    Crijevo, hladnjak..? Čuo sam da raja isto hvali Unitrade u SA kao povoljnu i korektnu opciju. Ja svoje održavam kod njih ali u poslovnici TZ. Ne znam koliko mu je auto daleko, ali onako laički, svaki bolji majstor bi to trebao znati riješiti.


    @ajdin - I sam si posumnjao na senzor radilice, nije ni skup nešto kako vidim. Ne mora značiti da će svaki računar prijaviti grešku, svako je auto priča za sebe :)
     
  16. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Ima dosta auta gdje dijagnostika ne prijavljuje problem sa senzorom radilice. Pogotovo ako je s 3 zice. Jer one dvije zice za napajanje senzora su na mjestu i ECU to ne vidi kao problem. A treca zica treba da salje signal obrtanja i tu lezi problem. Treba dijagnostikom uci u Live Data i pratiti signal sa senzora odnosno pod opcijom engine speed ili engine rpm vidjeti pokazuje li neku vrijednost u toku verglanja.

    Ako pokazuje 250-350 rpm onda je senzor ok. Ako pokazuje 0 onda je za zamjeniti.

    Sent from my Mate10pro using TapatalkPro
     
  17. Ajdin87

    Ajdin87 Aktivista

    Jutros auto ostalo pred kucom, zurio na posao, nisam se imao kad zafrkavati. 10 minuta pokusavao, nece sa upali.

    Poslije posla cu vidjeti, narucio sam senzor radilice, oko 40 KM je, nije skupo.

    Sent from my Nokia 7 plus using Tapatalk
     
  18. dams82

    dams82 Komšija

    Inače taj senzor ima jako tanke kontakte na konektoru, moguće da gubi spoj pa te zeza. Obrati pažnju ako budeš sam mjenjao, malo je ružno doći do njega, a lako se mjenja, drže ga dva vijka na zvonu mjenjača.

    Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk
     
  19. Ajdin87

    Ajdin87 Aktivista

    Nasao sam ga, pocela kisa padati pa nisam nigdje vozio. Elem, jest mu potesko prici ali uspio sam, ocistio sam ga, bio bas zaprljan, pa i kontakti.

    Nakon toga tokom nekih sat vremena, pokusavao i svaki put palio na pola kljuca iz prve.

    Vidjecu narednih dana kako ce biti.

    Sent from my Nokia 7 plus using Tapatalk
     
    Reventon and dams82 like this.
  20. Ajdin87

    Ajdin87 Aktivista

    Samo da napisem, dosta se vozalo opet preko vikenda i na poslu, svaki put pali ko metak, izgleda da je ciscenje senzora bilo rjesenje problema.

    Sent from my Nokia 7 plus using Tapatalk
     
    dams82, aNaToMiC ! and kio like this.