Nov racunar uzasno spor

Discussion in 'PC konfiguracije, notebook računari, servis' started by Vector Ing, Aug 26, 2019.

  1. Vector Ing

    Vector Ing Aktivista

    Radi se o novoj konfiguraciji, maticna Asus prime a320m-k, procesor ryzen 3 2200g, 2x4gb gskill ddr4, hdd wd 320 gb,graficka nvidia 220 gt.Instaliran win 10, malo je reci da je uzasno spor, sporije radi od racunara koji su stari 7-8 godina. Zna li neko imal pomoci da malo zivne osim kupovine ssd-a :D
     
  2. KingT

    KingT Veteran foruma

    Svaki acunar je brz onoliko koliko je brza njegova najsporija komponenta, u tvom slucaju je to HDD i nazalost zaa to nema lijeka osim kupovine brzeg drajva (SSD).
     
    Aldiin likes this.
  3. Vector Ing

    Vector Ing Aktivista

    Ali nije mi jasno isti hdd u drugom racunaru, neki i3 4gb ddr3, ono standardno office pc, ma ne moze se porediti kako radi
     
  4. NAILS

    NAILS Moderator

    Ako su na oba racunara desetke, onda pogledaj da ti nesto ne opterecava cpu, da nisu visoke temperature itd.

    Je li sistem instaliran na friško kada si prebacio HDD iz starijeg PC-a?
     
  5. Vector Ing

    Vector Ing Aktivista

    Na ovom starijem je win7, na novi nisam mogao da instaliram win7 pa sam morao win10. Sistem je nanovo instaliran, provjerit cu sutra i temperature, mada ne radi se na njemu nista zahtjevno, i sam explorer je katastrofa spor.
     
  6. nivla

    nivla Komšija

    sve nekako imam osjecaj da se neki crack za windows/office vrti u pozadini, ali ne bih da prejudiciram
    iskljuci sve notifikacije i u google chrome iskljuci protect me from dangerous sites
     
  7. NAILS

    NAILS Moderator

    Sedmica je neuporedivo brža. A ako je u pitanju narodnjak, instaliraj na novo bez aktivatora. Mozes ga normalno koristiti 30 dana pa vidi. A kljucevi su prakticno djaba, 3-4$.
     
  8. Vector Ing

    Vector Ing Aktivista

    I meni je to palo na pamet, bas zbog toga je instaliran samo win10, office i chrome i nista vise, da vidim kako ce se ponasati. I nema razlike u odnosu na instaliranih 10-15 programa.
     
  9. Vector Ing

    Vector Ing Aktivista

    Uzeo sam kljuc nije narodnjak :D
     
    NAILS likes this.
  10. BiceBolje

    BiceBolje Overclocker

    Ja se kladim da je to refubrished disk tzv. Pull disk izvučen iz ko zna kojih servera. Praktično je nemoguće naći nov disk od 320GB.

    Često se dešavalo da se loši sektori pojave jako kratko nakon korištenja i onda ljudi izgube podatke. Prije toga, obično tako - radi užasno sporo dok se ne iskoriste svi rezervni sektori namijenjeni za relociranje.
     
    Decerto likes this.
  11. thes1nt

    thes1nt Aktivista

    prvo u cmd kucaj: net user administrator active /yes
    pa onda:
    provjeri velicinu page fajla, msconfig.exe > vidi sta se runa u startupu,
    services.exe, nepotrebne servise disable ili stavi na manual run (ovdje moras bas znati sta je sta).
    uradi eventualno update ako nisi, ima tu jos stvari koje se mogu uradit.
     
  12. Decerto

    Decerto Komšija

    najjace kad ljudi se zale o sporom windowsu, a u 2019 koriste hdd,i to 5400 rpm garantujem...druze ako vec pravis novu konfu,bez ssda NE MOZE. Napravi backup,baci taj hdd u smece i kupi sebi neki ssd od 250 GB,vjeruj,preporodit ces se.
     
    Picoooka and Vedo like this.
  13. MakaveliTheDon

    MakaveliTheDon Aktivista

    Nemoj zaboraviti instalirati drivere.
     
  14. thes1nt

    thes1nt Aktivista

    i da probaj jos ovo,
    regedit.exe > edit tab > find > tu paste sljedece: 0cc5b647-c1df-4637-891a-dec35c318583 > checkaj match whole string only > find next > trebao bi vidjeti dva reg kljuca ValueMax i ValueMin > vrijednosti oba pod "value data" stavi na NULU i pazi da je BASE desno i dalje na hexadecimal.
     
    Vector Ing likes this.
  15. BiceBolje

    BiceBolje Overclocker

    Da je to ikakav moderniji disk od 500GB radilo bi dovoljno pošteno. Ali pošto se radi o 320GB to je vjerovatno disk koji ima dosta radnih sati ili pred kraj svog životnog vijeka, uz naravno malu količinu keš memorije i vjerovatno brzinom okretanja od 5400rpm.

    Možeš raditi razno razne stvari sa servisima da kao nešto ubrzaš, ali nećeš puno postići. Žao mi je.
     
  16. thes1nt

    thes1nt Aktivista

    moze makar malo privremeno rasteretiti citanje i pisanje diska, ali SSD je pod moranje definitivno
     
  17. BiceBolje

    BiceBolje Overclocker

    Nisam optimističan. Ne znam ko se sjetio stavit 320gb na Ryzen 2200G.
     
  18. Vector Ing

    Vector Ing Aktivista

    A ne znam,u Genelecu kupljen,zar i oni prodaju refurbished?
     
  19. AdoSA

    AdoSA Komšija

    SSD 100% (ili nedostatak istog). Ovo što si ti uradio je isto kao da si kupio Ferrarija i stavio mu auspuh od Stojadina
     
    efo and Vector Ing like this.
  20. Qler

    Qler Veteran foruma

    Kad si ti kupio taj disk? Bar su sad ssd jeftini, stavi ga, nećeš prepoznati komp.

    Sent from my Huawei P30