Savjeti oko kupovine automobila u BIH

Discussion in 'Generalna diskusija' started by bhd, Dec 21, 2010.

  1. Qler

    Qler Veteran foruma

    Ne znam, ja sam gledao 2.2 tdci da uzmem ali nisam imao love.. pa sam se zadovoljio sa 2.0 120kW.. Vozio sam onaj 1.6 tdci ok je on, ali meni jednostavno nije to to. Fali mu "kuveta"...

    A sto se tice opreme, jebi ga, ja volim da auto ima sto vise opreme. I moj je sad za moj ukus bas tanak sa opremom, ali sam na konto porijekla i kilometraze tu kompromis napravio..
     
  2. Haker

    Haker Veteran foruma

    Ipak sam se odlucio tražiti benzinca jer za mene nema smisla ići na dizela i da većinom stoji u garaži.

    Šta mislite o ovih par, oca Kia se može naći super povoljno, većinom kupljne u BIH
    https://www.olx.ba/artikal/35068136/automobil-kia-pro-ceed-1-4-2009-presao-samo-74000/

    Ovaj izgleda stvarno super, covjek je opisao u oglasu sve. Kupljen u BIH i održavan, ima plin (to je valjda plus) mada samo auto je ružno kao otrov
    https://www.olx.ba/artikal/34731442/renault-fluence-1-6-motor-81-kw/

    https://www.olx.ba/artikal/35108498/citroen-c4-kupljen-u-bih-salonu/
    Ovaj C4 je isto zanimljiv, možda i najbolja opcija od svih?

    https://www.olx.ba/artikal/34232046/renault-clio/
    Ovaj Clio je dobar, ne konkretno ovaj, nego sa ovim 1.2 turbo motorom. Auto živahan baš fino povuce, a ne troši punu. Mada su na cijeni iz nekog razloga, puno je dati valjda za klija kada mogu c4 ili ovog fluenca za te pare.

    Uglavnom da glava zaboli od ovog. A tek sad otići i vidiš da je auto razdrdano i skroz suprotno od oglasa :D
     
  3. Aldiin

    Aldiin Overclocker

    Na 1.6 motor ubaci plin.. bez uvrede ali, meni je svako od navedenih trulež.
     
  4. Qler

    Qler Veteran foruma

    e sad idemo u raspravu ako vec ne prelazi toliko koji ce mu djavo plin da jebe i sebe i motor... i koliko ce proci da isplati investiciju...

    Kod mene u raji dosta ih ima sa plinom, i to skupo plaćenim u dobim autima... i nema ga da nema neki problem, pa makar da mu samo godi ona check engine lampica... ja ga ne bi mogao gledati...
     
    Aldiin likes this.
  5. Haker

    Haker Veteran foruma

    Oke, oke. o plinu popjma nemam iskreno, niti mi treba ako nije pouzdano..
    Svaki savijet je dobro došao svakako.
     
  6. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    I moja preporuka je benzin ako je vecinom gradska voznja, ili dizel bez dpf. Na poslu kod kolegice A3 2012 godiste 2.0 TDI, zacepila dpf. Samo ga po gradu vozila, jos joj najstor reko da "ne vozi preko 2000 obrtaja" radi ustede goriva... Utusila ga skroz, zali boze auta.
     
  7. tesy

    tesy Novi član

    Ako ne prelazis vise od 10 000 km godisnje gledaj benzinca . Licno ne bi gledao sa vec ugradjenim plinom , nego ako bude potrebe ja bi posle ugradio . Manje ce te bolit glava sa atmosferskim benzincem nego sa dizelom (narocito ako je vecina km gradska) , bolje ti je nasut 2l vise goriva na 100 km jer svakako sto za godinu-dvije ustedis sa dizelom jednim kvarom od 500-600 KM das odma u kesu . Puno lakse je kupit ocuvanog benzinca sa vrlo vjerovatno originalnim kilometrima nego dizela . Vozila sa vec ugradjenim plinom racunaj da taj plin nije dzabe ugradjen i da su ta vozila vrlo vjerovatno presla znatno vecu kilometrazu i odnosu na vozila bez plina koja se mogu naci sa origanalnih 100 - 150 000 km .
     
  8. Haker

    Haker Veteran foruma

    Ma realno po gradu ne vozim. Konjic je mali grad, kada vidim likove koji žive u gradu i idu sa autima na kafu i onda se šugaju za parking smuči mi se. Ali u svakom slučaju 10k sigurno neću preći, tako da definitivno benzinac.

    Nego ovaj klio 1.2 tce ima turbo ali koliko vidim pouzdan je, a vozio sam se dosta u njemu, skroz adekvatan.
    I ova KIA šta mislite o njoj ? Izgleda dosta auta za tu lovu mada je 1.4 nije neka sreća na njenu masu

    Sent from my SM-G950F using Tapatalk
     
  9. Aldiin

    Aldiin Overclocker

    1.2 je slabašan motor za bilo šta.
     
  10. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    100ks slabo za Clia? To je taman za njega, kad Golf moze 1.2tsi sa 100ks, moze i Clio i to da leti.
     
  11. Haker

    Haker Veteran foruma

    Sa tim autićem sam išao 200kmh nije za pohvaliti ali samo za radi isprobavanja na kratko, sasvim ljepo ide.
    Gledam ovaj C4 1.6, BMW motor, kontam super kad ono milion problema sa njim. Šteta, baš mi se svidio.

    Sent from my SM-G950F using Tapatalk
     
  12. kio

    kio Komšija

    Gledaj proceed onda

    Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
     
  13. Haker

    Haker Veteran foruma

    Što da ne ako je pouzdaniji :)
     
  14. kio

    kio Komšija

    Ako ti velicina nije primarna tj prostor.
    KIA RIO 1.2 benzin 2012 god. (10.600 KM)
    https://www.olx.ba/r/33076526/14458 ganjaj ovako nesto kolega ima, dobar je.

    Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
     
  15. Haker

    Haker Veteran foruma

    A jedino bih 1.2 atmosferce zaobišap, to stvarno ne može povući na otvorenoj cesti.

    Sent from my SM-G950F using Tapatalk
     
  16. Mujka

    Mujka Komšija

    Sta god da uzmeš ima mahanu
    Ipak je to polovno auto
    Sto budes više gledao teze ces nać

    Auto se kupuje ovako
    1. Sam sa sobom odlučiš koliki ti je budžet(uzet u obzir eventualne troškove tipa mali servis registracija veliki servis gume itd)
    2.koji oblik auta zelis
    3.nadjes auto sa servisnom historijom
    4.odvuces majstoru kojem vjerujes
    If 4 zadovoljilo
    5.kupis i pomiriš se da su bolja auta ostala
     
  17. kio

    kio Komšija

    Haja peto je kljuc

    Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
     
    Haker likes this.
  18. Haker

    Haker Veteran foruma

    Naravno, ali ipak je bolje malo proguglqti, tako je drug kupio mazdu sa onim 1.6 HDI lošim motorom, pa na kraju mijenjao komplet motor.
    Izgleda da si tek nakon 2010 ispravili ovaj bug sa timing chainom

    Sent from my SM-G950F using Tapatalk
     
  19. kio

    kio Komšija

    Ovo mi izgleda super projekat, tj dobra stranica
    https://autobox.ba/
    Iskustva?

    Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
     
    kvaju likes this.
  20. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Taj 1.6 hdi motor uopste nije los motor nego su mu odredili pogresne servisne intervale. Stavili su mu male servise svakih 20k km a to one ne moze izgurati. Kasnije su skontali da su se za*ebali pa su napravili mali servis "A" i mali servis "C" gdje se na 20k km radi kompletan servis a na 10k promjeni samo ulje i filter ulja. Sa takvim odrzavanjem motor ne pravi nikakve probleme i prelazi brdo kilometara uz ekstra ekonomičnost.

    Tafo da ako nadješ 1.6 hdi u dobrom stanju samo ga servisiraj na A+C metodu i zivjet ce dugo i sretno.

    Sent from my Mate10pro using TapatalkPro
     
    Haker likes this.