SSD diskusija

Discussion in 'Monitori, storage, kućišta, periferija' started by GW, Mar 21, 2009.

  1. NeTRa1der

    NeTRa1der Komšija

    Maloprije uradio update sa verzije 5.3.1 na ovu novu. Nekako mi sve...zapinje, "titra" unutar programa. Nadam se da će to malo dotjerati u nekoj novijoj verziji...
     
  2. aNaToMiC !

    aNaToMiC ! Overclocker

    Koristi li neko slučajno adapter m.2 na pcie slot da javne utiske?

    MB mi ima m.2 slot, ali su doktori stavili da podržava endemsku veličina ssd-a od 60mm i onaj standardni od 80mm ne može stati.

    Razmišljam se da li nabaviti ovakav adapter pa na njega onda m.2 nvme ssd jer imam slobodan pcie 3.0 slobodan slot.

    Glavni fazon je koliko bih se izhebao u konfigurisanju, jer bih koristio taj ssd kao sistemski i trebao bih bootati OS sa njega. Koliko sam upratio, morao bih flashati BIOS i updateovati isti da bi radilo i da bih mogao u istom prebaciti na "boot from pcie". Maticna bi po logici trebala podrzati nativno ssd jer i sama ima u sebi taj slot, ali kako rekoh sa maloumnim ogranicenjem velicine. Je li iko sta slicno radio kod sebe?

    Ploca je ASUS ROG Maximus VII Formula.

    I koliko sam upratio, mozda mi se i ne isplati toliko zahebavati sa svim ovim, nego opaliti neki Samsung Evo sata 3 ssd i cao, jer bas velika razlika golim okom izmedju sata 3 i m.2 nvme ssd-a i nije osjetljiva kao sto je na papiru to, i kao sto je razlika izmedju hdda i obicnog ssda. Misljenja?

    Sent from my CLT-L29 using Tapatalk
     
  3. nivla

    nivla Komšija

    pa nije da nije razlika, ali ako nemas izbora pucaj na sata disk, bice svakako brze od obicnog
     
  4. aNaToMiC !

    aNaToMiC ! Overclocker

    Ma ono što sam gledao, usporedbe u loadingu, razlike su uglavnom oko pola sekunde, max sekunde, a nekad cak i ispod pola sekunde. Dok hdd kaska i za sata ssdom pofino sekundi :D

    Sent from my CLT-L29 using Tapatalk
     
  5. aeRo

    aeRo Komšija

    Ekipa imam G3 "15 3579 koji je dosao sa smecem od 1TB HDD-a i vrijeme je da ovo zamijenim. Moze li preporuka nekog solidnog SSD-a koji bi mi ujedno bio i OS drive ali i storage, dakle one in all.

    P.S. ne treba mi nista preveliko. Evo trenutno imam 230GB zauzeto od 1TB i to je od toga 110GB Win.

    Hvala.
     
  6. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Samsung 860 pro 512 GB za 200-230KM. Ako ti je puno novca, imas i Crucial MX500 500GB oko 180KM. Ako imas m.2 slot onda su jos jeftiniji.
     
    Last edited: Oct 5, 2019
  7. aeRo

    aeRo Komšija

    Je li velika razlika izmedju ova 2 SSD-a? Posto ovo sto online gledam oko 50 eura je razlike.
     
  8. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Ne vrijedi 50 eura razlike, kod nas je manja razlika. Doduse ove cijene na piku su vjerovatno od svercera :D
    Pogledaj da li tvoj laptop ima nvme slot, u tom slucaju mozes dodati 256GB m.2 za sistem a hdd ostaviti za storage.

    Mozes pogledati i 860 evo, on je nesto jeftiniji.
     
  9. hurmash1ca

    hurmash1ca Moderator

    Uzmi najjeftiniji M2 SSD od 512GB od brandname proizvodjaca i uzivaj, svaki M2 ce ti donijeti ogromnu razliku u odnosu na HDD, a medjusobne razlike izmedju razlicitih modela SSD-ova u real-life upotrebi su male osim za specificne zadatke... i kad ga vec budes otvarao, dodaj mu jos jedan keks RAM-a da prodise, 8GB je shega :D

    Taj HDD mu izvadi (da ga olaksas) i eventualno ga parkiraj u neko vanjsko kuciste da mozes s vremena na vrijeme backupe napraviti, ili koristiti za file transfere izmedju racunara... A mozes ga i prodati (mada mu nije neki resale value...) pa od tih para uzet RAM :D
     
    Vedo likes this.
  10. aeRo

    aeRo Komšija

    Uzeti cu ovaj MK500 od 512GB (ovdje u Danskoj je 65 eura) i jos jedan keks RAM-a (nasao sam isto za 50ak eura Crucial 16GB 2666) pa ce valjda doci malo sebi ovaj laptop.

    I dalje ne vjerujem da sam uzeo mid-range laptop prije par mjeseci kojeg ASUS ROG G750 kojeg sam kupio prije 8 godina dere u vecini daily use aspekata. Jest' da je ASUS imao SSD i 24GB RAM-a ali buraz ovo sranje treba po minutu da "dodje sebi" kad ga tek boot-am, da ne pricam da mu sve preko 5-6 tabova u Chrome-u postane challenging.

    Edit: Vidis mogao bi uzei i M2 da vec iskoristim ovaj slot kad imam pa nek' stoji ovaj HDD od 1TB kao storage. Svakako i da ga izvadim bacio bi ga.

    Ovdje ga sigurno necu prodati :D Danci osim odjece i bicikla nece nista kupit' preko oglasa. Sta god sam stavio i to po smijesnim cijenama samo da ode niko se ziv ne javlja.
     
    Last edited: Oct 6, 2019
  11. EL NINO CFC

    EL NINO CFC Veteran foruma

    Ma ssd i to ce prodisati

    Moj lapaš s 4210u procesorom bio prodisao samo kad sam ga nadogradio s 4GB na 8GB, a kamoli sa ssd.om kasnije. Nedavno sam ga opet nadogradio na 12GB ukupno i za sada slusa za moje zadatke.

    Nesto bih opet volio da i moj ima m.2 nvme ali dobar je i ssd naspram krepalog hdd.a

    Sent from my Nokia 7 plus using Tapatalk
     
  12. aeRo

    aeRo Komšija

    Ubacio novi SSD i jos 16gb RAM-a (sad imam 24), leti sve :D
     
  13. Haker

    Haker Veteran foruma

    Leti radi ssd - a Za normalne aplikacije i Windows 8gb Rama je sasvim dovoljno.

    Sent from my SM-G950F using Tapatalk
     
    Esh and Aldiin like this.
  14. aeRo

    aeRo Komšija


    Ma druze Chrome sa 5 tabova kasljao. Ja navikao kad navecer sjednem za laptop da otvorim po 20 tabova dok ne preslusam nove trake sa channela na koje sam sub. Sad vec ide bez problema
     
  15. EL NINO CFC

    EL NINO CFC Veteran foruma

    Ista stvar haman, meni je firefox znao reloadati stranice sa 8gb

    Sent from my Nokia 7 plus using Tapatalk
     
  16. Haker

    Haker Veteran foruma

    Ja dobijem nervni slom ako ima više od pet tabova :D

    Sent from my SM-G950F using Tapatalk
     
    MakaveliTheDon and kvaju like this.
  17. Lamagician

    Lamagician Komšija

    Kad bi kod mene vidio broj otvorenih tabova hitnu bi ti zvali :D
     
  18. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Trenutno otvoreno 143 taba :D
     
  19. EL NINO CFC

    EL NINO CFC Veteran foruma

    Ma meni je kad radim ui dizajn izmedju 10-20 uvijek, te tutorijali te malo inspiracije.

    I to hvala Bogu me dobro sluzi s obzirom da mi je low end hardware.

    I5 4210u, 12GB, 250GB ssd 860 evo od samsunga, gt 820 gpu znači isprdak te integrusa 4400 hd od intela.

    I jos nakacen na eksterni monitor, 1080p reza

    Za ove programe Adobe xD, Illustrator, PS, jako fino gura.


    Ssd je Bogom dan

    Sent from my Nokia 7 plus using Tapatalk
     
  20. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Ma nista to ne vrijedi kad ti browser non stop reloada te otvorene tabove. 15, 20 ili 300, svejedno.

    Ja inace imam obicaj gasit tabove jer se vise ne mogu snac, sve preko 10 mi je puno. Zato mi se cesto desi da opet nesto otvaram.