Pokretanje eSports organizacije

Discussion in 'Generalna diskusija' started by nenji_avero, Oct 22, 2019.

  1. nenji_avero

    nenji_avero Aktivista

    Nadam se da ima neki pravnik na ovom našem forumu, da mi pomogne po ovom pitanju.

    Naime, pokrenuo sam eSports organizaciju, postoji već nekoliko mjeseci i organizuje turnire i prvenstva u igrama (trenutno Rocket League, uskoro i druge).


    Sad mene zanima legalizacija/registracija organizacije pred državom. Ne znam u kom pravcu da idem, s obzirom na to da nisam finansijski jak da otvorim firmu. Cilj mi je da mogu kao pravni subjekt konkurisati na projektima i tražiti sponzorstva, a da imam što manje dažbina svaki mjesec.

    Svi savjeti i prijedlozi dobrodošli :)
     
  2. Tyger

    Tyger Aktivista

    Razlika između doo i obrta ti je neznatna.
    Mjesečne obaveze obrta su veće (zbog troška plaće i doprinosa) ali su godišnji izvještaji jeftiniji.
    Kod doo ti je obrnuto i imaš porez na firmu i razne takse na kraju godine.
    Kasnije ti je lakše odjaviti obrt nego firmu ali sa firmom imaš veće mogućnosti.
     
  3. selvin

    selvin Moderator

    Radije mozda da otvoris neki NGO, udruzenje gradjana, agenciju ili nesto tog tipa, ako je moguce. Preko tog mozes dobit "sponzorstvo", ali moras naci nekog ko zna o tome konkretno da ti objasni sa pravne strane sta mozes a sta ne mozes.
     
    Esh and nenji_avero like this.
  4. nenji_avero

    nenji_avero Aktivista

    Ne bih išao na doo, mislim da za to treba kapital itd., nisam dovoljno "jak" za toga
    A obrt koliko znam ne može poslovati sa stranim subjektima, tako da piši propalo

    Razmišljao sam o tome, baš mi i trebaju informacije oko tog osnivanja, jer sam duduk za pravo, zakone itd.
     
  5. Tyger

    Tyger Aktivista

    Ako nisi siguran tačno šta ćeš najbolje i najsigurnije ti je da odeš do neke knjigovodstvene agencije pa se sa njima posavjetuješ.
    Oni ti mogu reći koje sve mogućnosti koji pravni oblik ima. U većini slučajeva će ti ponuditi riješiti papirologiju oko otvaranje šta god da odlučiš (takse i ostalo ćeš svakako sam morat platiti).
     
    Lamagician and nenji_avero like this.
  6. nenji_avero

    nenji_avero Aktivista

    Ima smisla, moram vidjeti kome da se obratim :D
     
  7. zippoo

    zippoo Veteran foruma