Ovlazivac zraka(air humudifier)

Discussion in 'Generalna diskusija' started by SpookyMoO, Oct 29, 2019.

  1. SpookyMoO

    SpookyMoO Komšija

    Dakle ima li neko iskustva sa ovim napravama i da da neku konkretnu preporuku za uredjaj kakav ali da nije basnoslovno skup?Gledam na aliju neke xiaomi.Da je cijena max 100KM.Treba mi za djeciju sobu koja nije veca od 15 kvadrata.Dakle najvise zbog bebe posto je centralno grijanje a sipanje vode u one posude i stavljanje mokrih peskira na radijatore je stvarno peglativno.
    Hvala

    Sent from my Redmi 5 Plus using Tapatalk
     
  2. k0ST

    k0ST Aktivista

    Ja sam na poslu koristio samo skupe uredjaje, tako da ti ne mogu nista jeftino preporuciti. Mislim da ti je najbolja ta peglativna DIY zimska verzija - serpica/tanjiric/loncic sa vodom na radijator. Kao bonus fino kanes kap-dvije etericnog ulja u vodu - i eto ga, aromaterapija :)
     
  3. NAILS

    NAILS Moderator

  4. nivla

    nivla Komšija

    .....
     
  5. nivla

    nivla Komšija

    svaki beurer ultrazvucni ce odlicno odraditi posao, ovo za radijatore nije to, ne rasprsuje se voda na isti nacin, ja koristim beurer lb88 placen na ekupi 170km i odlican je, za 24h potrosi rezervoar kad se stavi da razbija hladno(bez grijaca) vlaznost zraka bude oko 50-55%
    sa grijacima izbacuje vodu brze a nije da neces osjetiti i na potrosnji el energije jer je snaga 400w sa grijacima
    ovakav bi trebao biti ok za tvoje potrebe
    https://www.ekupi.ba/Beurer-LB-44-ovlazivac-zraka-249515.aspx
     
  6. SpookyMoO

    SpookyMoO Komšija

    Pa to i ja govorim nije isto nasuti vode u serpu, peskir ili staviti one visece.Vise bi mi odgovaralo ovo.Hvala Nivla na savjetu i prijedlogu.Ne izgleda mi los.Nadam se da nije veliki jer ne vidim mjere nigdje!?

    Sent from my Redmi 5 Plus using Tapatalk
     
  7. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Zasto bi htio da ti vlaznost bude 55%? To je vec procenat pogodan za neke budji i sl.
     
  8. NAILS

    NAILS Moderator

    Kod nas je jos velika vlaga, dosta padavina tokom godine i ljudi tako nabace crnu budj i tek obole. Ja licno sestri nisam dozvolio da koristi taj klinac, neki Vicks v3100.

    U drugim zemljama se evakuira i izbaci porodica iz kuće/stana kada se pojavi crna budj (black mold). A kod nas, ko god ima PVC stolariju, ima budjave zidove iza namjestaja jer ne otvaraju prozore.

    Humidifier nije za nas, to je za jako suhu klimu. Ako su tacni podatci, vlažnost zraka u Sarajevu je 56%, u Zenici 91%.
     
    aNaToMiC ! likes this.
  9. adsubzero

    adsubzero Komšija

    Vala bas, kod nas vise treba odvlazivac :D
     
  10. nivla

    nivla Komšija

    pa npr kad nije bilo ovlazivaca zbog grijanja znao biti 15% nekad cak i 10% ne mozes ni slutiti kakve problemr sa sinusima izaziva
    ljeti je taj procenat od 50-60%( na mom mjernom uredjaju) i nemam problema sa kasljem i sinusima
    inace je minimalna vlaznost zraka 40% za prostorije
     
  11. Vedo

    Vedo Moderator

    SpookyMoO likes this.
  12. EL NINO CFC

    EL NINO CFC Veteran foruma

    Ja sebi nikako da nabavim ovo, a bas mi treba. Bas zimi kad radi grijanje u stanu zna biti lose za sinuse.

    Ja sam stavljao case po radijatorima, ali bas nikakvog efekta. Na kraju radio neke improvizacije, sipao vodu u one šprice za stakla, i po stanu špricao vodu :D

    Jbg, lakse se patiti nego izvaliti novac.


    Ako ima kakva preporuka za neki cjenovno pristupacniji uredjaj a da radi djeluje kolko tolko, preporucite.
     
  13. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Pa ne kazem ja nista ako vidis da ti je vlaznost 10%, svaka cast, nabavi… ali prvo treba izmjeriti pa onda kontati sta uraditi (dakle ne odnosi se na tebe koji si izmjerio, nego skrecem paznju ljudima koji citaju i kupuju onako ofrlje jer su culi da je kul). Isto tako, da bi se dobro osjecali u nekoj prostoriji, postoji neki balans vlage i temp koji treba postovati, tipa na 40% ide temp oko 20-22c a na 60% 18-20c.
    Iznad 55% se dobro mora paziti na znakove potencijalnog nastanka budji jer je to nesto sto moze biti smrtonosno.
     
  14. Vedo

    Vedo Moderator

    Nego, stizu nam opet ovi smogovi i povecano PM2.5 i PM10 zagadjenje itd. Citam da HEPA filteri to mogu precistiti, pa ima li ko iskustva/review, koji je cistac stvarno radi to kako treba, da ti u stanu zrak bude bar manje zagadjen nego vani, da te ne ubija.
     
  15. SpookyMoO

    SpookyMoO Komšija

    Kad meni ko ljekaru kaze sto ce ti vlaznost tolika!?Evo ti primjer iz licne prakse.Mala ima hronicni bronhitis.Vlaga zna biti u sobi i ispod 10% a peskiri i posude podignu max do 20%.Od 40 do 60 % je idealna vlaznost a po njoj sam skontao da joj najvise odgovara oko 55%.Bukvalno kad padne ispod 40 podje kasljati ne mozes da vjerujes.Ne mozes da smiris kasalj dok se vlaznost ne podigne a zrac3nje sobe vise lici kao da otvorim vrata od ausvica da udje sarin s vana.Jebo t3 vise ne mozes ni ves osusiti niti izraciti stan da ti ne udje ovih tonu odvratnih cestica.Jos sam ja pored kotlovnice.Kad je zatvoreno u stanu nekada znam mjeriti preko 200 pm2.5 cestica sad zamisli sta udisemo.


    Sent from my Redmi 5 Plus using Tapatalk
     
  16. exwizzard

    exwizzard Komšija

  17. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Samo jos navedi i dokaz da 60% spada u idealnu vlaznost. Neki standardni kompleksi vise vrijednosti kod ljekara?
    Nisi ti jedini ljekar na svijetu, oba roditelja su mi primarijusi, ja sam inzinjer pa ne povlacim te floskule, makar je danas lako doci do informacija.
    I kakva je to 'konkluzija' ako neko promijenjeno stanje vise odgovara bolesniku, a ti zakljucis da isto vazi i za zdravu osobu? Trebam li navoditi primjer doziranja nekih lijekova po toj analogiji? To sto njoj odredjena vlaznost pozitivno utice na bronhe, nikako ne znaci da pobija mnogobrojne dokaze da ista ta vlaznost pozitivno utice na stvaranje budji.
    Takodjer, ja ne tvrdim da covjek ne moze da zivi tamo gdje je vlaznost i 70%, poenta je bila skrenuti paznju da se ne rade neke stvari odokativno i da u slucaju povecanne vlaznosti imas i obavezu da smanjis mogucnost pojave budji u zidovima kroz raznorqzna rjesenja i provjere.

    (Sometimes, humidity or dampness (water vapor) in the air can supply enough moisture for mold growth. Indoor relative humidity (RH) should be kept below 60 percent -- ideally between 30 percent and 50 percent, if possible.)
     
  18. SpookyMoO

    SpookyMoO Komšija

    Dokaz mi ne treba praksa je dostatna primarijus.Ne moras odmah da dizes tenzije.Sam si se javio sa upitnom tvrdnjom kao da ti imas dokaz za to.Naravno da nije ni jedna individua ista ali moje dijete je takvo.Nikome ne.odgovara ista vlaznost to je logicno.Ja ne patim od nikakvih kompleksa.Uostalom zavrsio sam raspravu odmah ovdje s tobom.

    Sent from my Redmi 5 Plus using Tapatalk
     
  19. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Tebi se nisam ni obratio, sam si se pronasao. Replicirao sam nivli jer je on naveo 55% kod sebe, a ti u svom postu uopste nisi naveo kolicinu vlaznosti.
    Tenzije si podigao sa "kad MENI ko ljekaru..." pa sam se malo popisao na to...
    Naravno da imam dokaz, koji je su u dva klika moze pronaci, samo treba malo manje pametovanja, postoji norma koja je odredjena, i istrazena. Ti sada mozes da tvrdis teorije zavjere, zemlja je ravna, ljekari (ti?) su ublehe i izmasljaju da narod placa lijekove, ali to je druga tema.
     
  20. SpookyMoO

    SpookyMoO Komšija

    Ako imas sta pametno da kazes na temu reci i dokazi.Ako nemas znas sam sta ces :)
    Nemam ja zivaca za ovakve gluposti.
    Uglavnom hvala na prijedlozima konkretnim za ove aparate.


    Sent from my Redmi 5 Plus using Tapatalk