Preporuka za smartphone

Discussion in 'TV, Hi-Fi, telefoni, tableti, satovi, IoT oprema' started by exchanged life, Sep 11, 2011.

  1. bhd

    bhd Veteran foruma

    PA to i jeste poenta. Imas telefon star 3-4 godine radi ko i prvi dan :) to ipak kod androida nije slucaj
     
  2. Haker

    Haker Veteran foruma

    Ova tema se provuče svako malo.
    Moj Nexus 5 iz 2013 i sada radi kao sat, to što proizvođači ne žele gurati update dokle uređaj može gurati i stavljaju svoja smeća je drugo. Kada software poredite onda je najbolje podrediti pixele i Iphone.
    Opet je stvar šta ko želi. Ja npr ne bih nikad dao za telefon više od 400km i opet sam zadovoljan, samo sam dva puta imao nov telefon. Cijene su otišle predaleko ali opet sve je otišlo prema gore.

    Sent from my SM-G950F using Tapatalk
     
  3. Qler

    Qler Veteran foruma

    Ja sam kćerki dao 5x, radi super samo baterija tanka, mislim fabrička je, ali nikad nije ni valjala

    Sent from my Huawei P30
     
    Haker likes this.
  4. EL NINO CFC

    EL NINO CFC Veteran foruma

    ne znam ni ja po cemu je nenji avero zakljucio da iphonei usporavaju s godinama, ako neko drzi konstantu onda je to bas iphone. cijena jeste visoka, ali generalno dobijes gotov proizvod kakav treba da bude dostojan flagshipa.

    eno pixel 4 koristi stari ufs 2.1 storage, a nabili mu cijenu. furaju 90hz koji ne radi uvijek (ima opcija da se forsira da radi citavo vrijeme kroz developer options). ubacili snapdragon 855 dok je 855+ aktuelan vec neko vrijeme. razlika minorna, ali ako je flagship onda neka bude flagship do kraja. nema 4k 60fps, nema wifi 6 i sl. dok to recimo jefitniji iphone 11 ima (poredeci sa pixelom 4)

    nije 7, ali je ubiti isti uredjaj
     
    nenji_avero likes this.
  5. TESLA_EDISON

    TESLA_EDISON Novi član

    Ovaj put je Google totoalno promašio temu. Napravili su poluproizvod. Trenutni njihov najjači model je klasu ispod od Samsungovog A90 i A80. Čak i od A70 a sve su to telefoni iz srednjeg segmenta. O usporedbi sa Iphone-om da i ne govorim.

    Kad ovo kažem, mislim na sveobuhvatnu izradu od samog hardvera, sofrvera, kvalitete izrade, završne obrade i sl.

    Ovi pikseli se lome, imaju ogromnu "bradu" na vrhu displeja, procesor nedostojan jednog flagšipa, ružan izgled i dizajn,...
     
    nenji_avero likes this.
  6. kvaju

    kvaju Komšija

    Evo kod mene je Pixel 2, imam ga samo radi kamere, koja je stvarno super.
    Android, meh, navikao sam se, plus je što ima off store aplikacija koje su super korisne (ymusic, vanced) to na iphone mogu zaboraviti.
    Od stare 6s radi fluidnije i bolje nego ovaj pixel, al znao sam šta uzimam i to sam i dobio.
    Da imam love uzeo bi novi iphone bez sekunde razmišljanja.
     
  7. EL NINO CFC

    EL NINO CFC Veteran foruma

    zasto ce ti ymusic? kad i na vancedu mozes pustiti muziku u pozadini?

    ja na androidu najvise volim split screen, takodjer taj vanced, milina gledati yt bez reklama, plus ima tih fičra koje standard yt nema
     
  8. nenji_avero

    nenji_avero Aktivista

    Ja sam se ocigledno pogresno izrazio, ili sam pogresno napisao

    iPhone nije los telefon, niti je uzasan kad ostari. Nis upratio posljednja dva update-a, ali ono iPhonea sto sam koristio (sluzbeno uglavnom), kao i par petica i sestica kod raje, usporili su znacajno nakon svakog novog update-a nakon izlaska novijih serija

    Me umanjujem vrijednost iPhone-a, ali isto tako mislim da je to za nase prostore telefon stvoren da bude sluzbeni, prvenstveno zbog cijene.

    Stojim pri tome da android za iste pare nije losiji od iPhone-a, sto ne znaci obavezno i da je bolji.

    Svaki telefon, bez obzira na brend i OS ima svoje prednosti i mane. Od osobe do osobe je, i njenih potreba i mogućnosti, za koji ce se odluciti.
     
  9. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    A tek Googleova verzija FaceID-a, koji fail. Fail im je i baterija na novim pixelima. Jedino sto su uspjeli je da nema notch. Kamera im vise nije najbolja, iako je naravno u vrhu. Jedino je Pixel 2 imao bas osjetno bolju kameru od konkurencije.

    Pixeli tradicionalno imaju stari SOC, malo RAM-a, te jos neke glupe odluke. Meni je kamera vazna al vala nije najvaznija stvar na telefonu. Plus, da ne pricam kako je i Pixelima otisla cijena skroz gore, gotovo kao iPhone kostaju.
     
  10. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Nema usporenja kod iPhone-a. Kako ce i biti kad cak i dvije godine star iPhone ima procesorske snage kao najnoviji Android. Tacno su dvije generacije ispred, a software im je cak i vise ispred po optimiziranosti.
     
  11. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    Evo ja imam 7-icu tri godine i definitivno razmisljam da je ostavim jos jednu godinu.
    Eventualno zamijeniti bateriju, health je na 81% trenutno.
     
  12. kvaju

    kvaju Komšija

    Pa ymusic vuče samo audio sa Youtube, zgodno kada si na mobile data.
     
  13. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Vrijedilo bi ti zamijenit. I dobro je i izdrzala toliko nakon 3 godine.
     
  14. adsubzero

    adsubzero Komšija

    Pa bilo bi i pomalo sramota da jedan zatvoren sistem nije bolje optimiziran od open source-a. Po features-ima zato vjecno kasni.
     
    Last edited: Nov 13, 2019
  15. kvaju

    kvaju Komšija

    Ajd molim te navedi par features-a za kojim kasni?
     
  16. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    1000 punjenja minimalno, bas ga puno koristim.
    Nekako mi se cini da najvise ubija bateriju brzo praznjenje nego ista.
     
  17. adsubzero

    adsubzero Komšija

    Trenutno mi padaju na pamet widgeti.
    Nema potrebe da se pravis naivan, od prvog iPhone-a zaostaju za features-ima koje su i mid range androidi imali.
     
  18. Qler

    Qler Veteran foruma

    nisam znao sa ymusic :) ja do sad koristio yourube music i non stop mi otkljucan telefon i morala ona biti pokrenuta. Sad je malo lakse :)
     
  19. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Moj je na 300 ciklusa pa je opet 91%. S tim da je prije 10 dana bilo 93% a prije 5-6 mjeseci 98%. Nije bas za vjerovat tim procentima.
    Al nema sta, nakon 1000 ciklusa ne treba ti nikakav indikator, baterija je za mijenjanja. :)
     
  20. kvaju

    kvaju Komšija

    Ne pravim se naivan, pitam samo.
    Widgete imaš i na iOS, evo ja recimo widgete koristm, ali samo kada koristim Nova Launcher, jer na Google Launcheru nemogu to što mogu na Novoj da uradim sa widgetima, npr. resize odraditi, jer mogu više sadržaja vidjet s Nova resize-om.
    Evo sad želim pixel spojiti sa laptopom, da nešto brzinski, nemogu, nemam orginalni Pixel kabal, ovaj USB-C što imam gubi konekciju prilikom prebacivanja file-a svako malo (4GB). Bluetooth famozni, nemogu ni s njim, 4GB je limit :D Znam da ima opcija još preko Wifi, al izgubio sam volju, za gledanjem Jokera večeras :D

    Želim reći sve te neke funckije koje recimo Android ima (usb mass storage, bluetooth transfer i sl. mi evo večeras nisu pomogle)
    Možda neki feature tebi fali drugi koji ja ne koristim, nije svatko isti korisnik, nego evo nekako sam odmah ova dva spomenuo, jer većinom njih navode :)