Apple iPhone - oficijelna tema

Discussion in 'TV, Hi-Fi, telefoni, tableti, satovi, IoT oprema' started by Esh, Jan 10, 2007.

  1. aeRo

    aeRo Komšija

    Nesto mi nema logike da ce 11 ici na black sale prije da ce 10ke staviti, barem marketinski gledano... Ali iz tvojih usta u Bozije usi sto kazu :D
     
  2. Reznor

    Reznor Overclocker

    Zna li neko neki servis u Sarajevu koji radi iPhone, a da nije Mekline? Crkla mi je ploca na iPhone X i jedino sto mi nude je zamjenski telefon, ali posto nije u garanciji to iznosi cijenu citavog uredjaja. Nasao sam neki mobilephones27 na olx, pise da je lokacija Novi Grad, je li neko imao iskustva s njim?

    Sent from my MI 9 using Tapatalk
     
  3. ming

    ming Veteran foruma

    Digital city
     
    Reznor likes this.
  4. Lamagician

    Lamagician Komšija

    AT Store
     
    Reznor likes this.
  5. Reznor

    Reznor Overclocker

    Hvala momci

    Sent from my MI 9 using Tapatalk
     
  6. Aldiin

    Aldiin Overclocker

    Imas malu radnju u staklenom gradu, covjek je maksimalno neljubazan ali, definitivino najbolje radi iPhone u gradu. (Vanja) - 062 686 766
     
    Reznor likes this.
  7. The Hepek

    The Hepek Novi član


    Vanja i samo Vanja,

    imas sav info na njegovoj stranici www.popravi.ba
    a sve ce ti biti jasno kad pogledas njegov Instagram https://www.instagram.com/popravi.ba/

    EDIT:
    A evo mu reklame na YT
     
    Reznor likes this.
  8. Reznor

    Reznor Overclocker

    Hvala, prvo cu njemu onda, gledam skupa je i sama ploca, ali opet i to mi je isplatnije pokusati uraditi nego uzeti nov uredjaj.

    Sent from my MI 9 using Tapatalk
     
  9. The Hepek

    The Hepek Novi član

    Ako tvojoj ploci ima spasa, Vanja ce je spasiti. Jesil vec nosio nekome?
     
  10. Reznor

    Reznor Overclocker

    Vanja je doktor za elektroniku, covjek fantasticno radi, sve preporuke. Nije uopce bio nezgodan za komunikaciju, sve smo se lijepo dogovorili i jos je zvao cim je bilo gotovo za razliku od nekih majstora. Ostavio u subotu pred kraj radnog vremena, danas u podne javlja da je gotovo, jos ostao poslije 17h kako bih stigao poslije posla preuzeti. Naplatio je popravku 350 KM, sto nije skupo s obzirom da je ploca s faceid barem 500 KM na ebay, a zamjenski telefon u mekline 1290 KM. Jedino sto nije mogao napraviti je proximity senzor tj ne gasi se ekran kad se prisloni telefon licu. Ako bi to uradio, ne bi radio faceID pa onda novi problem. Ja prezadovoljan, hvala jos jednom za preporuku.

    EDIT: Rijeseno sa resetom uredjaja i update softvera sa 13.1.3 na 13.3

    Sent from my MI 9 using Tapatalk
     
    Last edited: Jan 7, 2020
    Stevie_Ray, The Hepek and Aldiin like this.
  11. The Hepek

    The Hepek Novi član

    Vanja je jedan od rijetkih koji je odlucio da nauci. Za nase podneblje je to misaona imenica. Ko ce ba uciti. Odo ja mjenjat displeje, mikrofone, slusalice, diskove, plocice i kineticke lezajeve. Jebo Troubleshooting.
    Jer za Troubleshooting moras uciti, ako hoces board level repair, moras kupiti opremu, jbga Weller (Lemilica) je dobar do odredjene tacke. Moze proci na USB konektorima i pokoju SMD komponentu. Ako hoces da sebi olaksas moras kupiti JBC. Jbga onda ti treba i Vrhova za lemilicu, a za JBC se brzo trose. E sad to je skupa oprema za ucenje pogotovo dok prvo naucis kako lemiti a da ti vrhovi duze traju. Kad se Uhodas sa lemilicom davat ces na stotine bilo koje valute samo za vrhove i to kvartalno. A gdje je Duvaljka (Hotair Soldering) pa ti trebaju pincete, ostrice, stencili (kalupi za mBGA reballing) razno razni drzaci za ploce. Mikroskop, kvalitetan! ne oni jeftini gjde ti se zavrti u glavi nakon 5 minuta. Onda mora biti i praktican/opsezno podesiv. Sve to kosta. Pa hajd sad kupi prvo neispravnih ploca, pa vjezbaj skidati komponente a da ne sje*es sve. Pa kupi ploce koje pale (mogu se ukljuciti) a nesto im ne radi pa drk*aj po njima i onda kad se malo opustis hajmo dalje. Pa zatim svako po godine izadje neki novi klinac na trziste, pa kupuj sve za taj novi klinac, Stencile, vrhove, kalupe, programatore, interfejse, uci sve novo sto je izaslo, prati trziste, kupuj opremu, pravi sam opremu, pa te izvaraju nasi, pa te izvaraju klijenti, pa te izvaraju dobavljaci, pa te vraju hrvati, pa srbi , pa boschnjaci, pa ostali, pa kinezi, i onda taman kad izadjes na zelenu granu neki novi klinac na trziste izadje i hajmo ponovo.

    Pokusao sam sto sazetije malo povrsinski objasniti problematiku "svega" ... a ima tu jos mnogo ... petak je a samo sam jednu kahvu popio pa je mozda sve to nakaradno napisano.
    Poenta je da je sve manje ljudi poput Vanje ... pa eto imajte na umu da ih cijenite.

    U BiH ima mozda jos 5 ljudi poput Vanje, da su jos u tom poslu a da su veterani, odnosno od pocetka te "scene". A u Sarajevu je samo Vanja koliko ja znam.

    eto
    Lp
     
    DSA, zippoo, forzamilan and 1 other person like this.
  12. kvaju

    kvaju Komšija

    Rjesen ti je proximiti senzor nakon uodate, sve radi?

    Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk
     
  13. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    to je tako u IT i tehnoloskom svijetu, trziste nikada ne spava i svakih par godina je promjena arhutekture, tehnologije, servisa... i ako konstantno nisi u tome, za par godina ispadas iz igre
    ja cijenim sve majstore ali kao sto kazes, tesko je naci bas te prave, potkovane znanjem i alatima, vecinom su to sve priucni za ovo ili ono
    ja cestocpo yt gledam video o tim popravcima na microskopu i promjene onih sitnih dijelova, tipa kondenzatora velicine 2 mm i ne mogu se nacuditi
    ili lemljenje zice debljine dlake na ploci
    Sent from my Redmi Note 8 using Tapatalk
     
  14. DSA

    DSA Aktivista

     
    Last edited: Aug 6, 2020
    Reznor likes this.
  15. The Hepek

    The Hepek Novi član

    Sa ovim sad bas odoh u Offtopic, al moram :p

    Ja sam trenutno (izmedju ostalog) u oba svijeta, znaci 15tak godina sam radio kao elektronicar ... board level repair, reverse engenering, ku*ac palac.
    Trenutno (vec pola decenije) sam IT Admin i sve sto prati od Enterprajza, Comercijale, Opensursa pa na dalje ...sekjuritija elem.

    Al sto se samoinicijativnog "SamoUcenja" tice, IT je puno jednostavniji i znatno Jeftiniji. Eh sad ja ne pricam da je jeftino kupovani Fenci Xeone i Blade servere te top notch HW. Pricam o pocetniku semiKokuzu koji za 1xx KM moze kupiti DualXeon HP ML3XX G5/G6 ili slicno za home data centra i na njemu vrtiti sve top notch Servise za ucenje. Kad kazem sve, mislim od AD-a, file share, preko JIRA-e, Konfulenca pa do Hostiranja na desetine Virtuelni mashina sa punim okruzenjem, od mejl, web, servera HA redudantnosti, load balansera do dns-ova itd itd. I najvaznije kad si zavrsio experimendisanjem nekog virtuelnog okruzenja, brisi sve pa ponovo nesto drugo.

    IT je jedna od rijetkih Inyinjerskih profesija gdje mozes uz minimalna novcana ulaga jako puno sebi omoguciti da naucis, da ne spominjem konvencionalno programiranje.

    Dok je Elektronika kao jedna od IT-ju srodnih struka mnogo zahtjevnija, financijski pogotovo ukoliko si pocetnik a zelis napredne stvari praviti odnosno stvarati. Ovdje moram naglasiti da ne pricam samo o mBGA mjenjanja flash chipova na iPhone X ili novijim vec i o dizajniranju i razvoju sopstvenih rijesenja.

    Disclaimer: sve gramaticke greske su svjesne i sa namjerom.
     
    zippoo likes this.
  16. Reznor

    Reznor Overclocker

    Da, radi sve, bas sam odusevljen


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  17. Aldiin

    Aldiin Overclocker

    Prvi put imam problema sa iMessages.. stalno mi izbacuje An error occurred during activation kad pokusam da upalim ovu opciju.

    Da li se slicno nesto desavalo nekome?

    edited: do toga je bilo. hvala lepi.
     
    Last edited: Jan 13, 2020
  18. kvaju

    kvaju Komšija

    Imas li na računu za sms? :)
    Prvi put ono šalje negdje tamo sms kad se aktivira

    Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk
     
    The Hepek and Aldiin like this.
  19. Esh

    Esh HWB

     
    Sena likes this.
  20. EL NINO CFC

    EL NINO CFC Veteran foruma

    Vidim niko ne pise, uskoro BiH medju zemljama podrzanih za App Store.
     
    Aldiin and kvaju like this.