Savjeti oko kupovine automobila u BIH

Discussion in 'Generalna diskusija' started by bhd, Dec 21, 2010.

  1. donjapa

    donjapa Overclocker

    Najjaci komentari: JA TO NIKAD NEB' UZEO...

    Zašto? Daj obrazloži i nama drugima, prosvijetli nas.

    Evo, ja ga nikad nebi uzeo jer mi je ružan i u finansijskoj sam mogućnosti kupiti automobil koji mi se više dopada. Mislim da je prilično loš kvalitet interijera ali u današnjim automobila rijetko gdje možeš naći više od plastike.

    Da sam finansijski ograničen na određenu sumu, tipa 20.000 KM, te da sam stariji gospodin koji se baš i ne brine za dizajn i ima jasnu namjeru šta raditi sa automobilom ganjao bi automobil koji bi me najviše služio za pare koje dajem.

    Gore pomenute Dacije, Selvinovom ocu, su vjerovatno veoma dobar izbor. Možda ne najbolji ali definitivno ne i najgori.

    Koliko para toliko mjuze, uvijek tako bilo.
     
  2. selvin

    selvin Moderator

    Budzet je 17k, zato me cude preporuke od 23k za sportsvan ili od 25k za Daciu :) To je 50% vise. Da je 18, 19 i nekako, ali 25 ni blizu. Nova dacia 4x4 je 32, tako da ta od 25 je preskupa za 4 godine staro vozilo izaslo iz garancije.
     
  3. selvin

    selvin Moderator

    Pa poredi se sad Dacia od 25k i Rav od 17k... Radije onda i Rav od 25k tipa ovog:
    https://www.olx.ba/artikal/33269376/toyota-rav4-2-2d-limited/

    Sta bi prije uzeo ti? Daciu sa 38k 2015 godiste ili rav4 2012 godiste, 2013 prva reg. Oba odrzavana u ovlastenom i prvi vlasnici, s tim da je rav pregulio 170k a dacia 38k. Pricamo sad imaginarno, jer ste vi tako poceli o nekim budzetima :)
     
  4. selvin

    selvin Moderator

    Precerujes ga Mujka :D Isto kao da kupujes stan od 100k, a ja ti kazem ima ovaj bolji od 160k.

    17k
     
  5. Qler

    Qler Veteran foruma

    Meni je samo shega sto niko ne slika dustera iznutra :D
     
    Reventon likes this.
  6. Mujka

    Mujka Komšija

  7. selvin

    selvin Moderator

    Vidio sam i taj, nije mi pouzdan ni blizu, a mislim da je i cijena bez carine i pdv-a.

    @Qler, logicno, kad izgleda kao yugo 45.

    EDIT: Ako bi se stari i odlucio za Dustera, ja bih radije ovo nego taj od 25k:
    https://www.olx.ba/artikal/35910393/dacia-duster/
    Nije 4x4 i ima slab motor, ali barem nije 25k vec 14k. Kilometraza je ok, 87k, odrzavanje za ovaj motor bi trebalo bit dodzaba, potrosnja isto. Vjerovatno i snaga naspram tog, tj. nikakva. @Qler, evo ovdje moze pogledati unutrasnjost :D
     
    Last edited: Nov 29, 2019
  8. Haker

    Haker Veteran foruma

    RAV4 naravno. Ja stvarno nisam upratio koliki ti je budzet, a vidim sve preporuke oko 20k.
    Vidi još quashqai ili kako već i x trail, mada i sam vidiš da je nezgodan budzet za taj tip vozila. Taj Duster stvarno jeste odron unutra, ali ako ti oca ne zanima napucanost mislim da je sasvim ok izbor, ja ga licno ne bih sebi.
    Generalno kupovina polovnog auta je stres i ništa drugo, posebno kada daješ 15 i više hiljada, ipak nije sitnica.
     
  9. Mujka

    Mujka Komšija

    super auto al ja da kupujem babi :D gledao bi da je 4x4
     
  10. selvin

    selvin Moderator

    I ovaj golf sad mu je 66kw motor. Nije ovaj duster nista tezi, al vjerujem da je moment dosta manji nego na 1.9tdi.

    Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
     
  11. aNaToMiC !

    aNaToMiC ! Overclocker

    Koje smeće Duster tito te hebo haha

    @selvin

    Za Freelander 2 stvarno ne znam pa ne bih da pričam napamet, vidi po netu šta raja kažu za koji motor i slično.

    Uglavnom ovaj 1 FL, sa 2.0 turbodizelskim motorom od BMW-a stvarno "sluša" obzirom kako se vozi, auto se ne pegla ko po jajima i stvarno je izdržljiv. Član porodice ga ima godinama već i nije imao većih problema da mu je auto stalo i ostavilo na cesti, mijenjane su dizne, neki dio kardana što ja znam, zadnje diskovi kompletno i to e to. Uz standardni servis. Land Rover je skuplji od fauve grupacije i francuza ali i jeftiniji od merca i bmwa za odrzavati koliko sam upratio(bar to godiste, a mozda i grijesim da se ogradim odmah). Ali onako, mislim da su pouzdani, ali kao i sa svim, ide od modela do modela, provjeriti ispitati, kod majstora da ga pregleda i ako je uredu i fino se odrzava i cuva zasto ne bi slusao.

    Sent from my CLT-L29 using Tapatalk
     
  12. black

    black Komšija

    Ide Duster dobro, ima krace brzine pa je dobar za preticanja, barem ovaj sto ja u firmi vozim, ne znam je li 110 KS.

    Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk
     
  13. selvin

    selvin Moderator

    Da je barem ovaj 110ks, ovih 90ks mi zvuci rahiticno :) Evo poredim sad snagu, tezinu i moment. Bukvalno ovaj duster ima sve isto kao golf IV karavan. 90KS, 200-202Nm, 1200-1240kg.

    Kakve su ove Chevrolet Captive?
     
  14. Haker

    Haker Veteran foruma

    Pa to je skroz upotrebljivo, neće na utrke.
    Ja vozim 155nm na tu masu, pa opet uspijem preteći i sve za normalnu vožnju.

    Sent from my SM-G950F using Tapatalk
     
  15. selvin

    selvin Moderator

    Pa ako mu je golf sad dobar, bice mu i ovo sto se tice snage. Ali opet, vidi kako izgleda unutra, stvarno je strasno sta rade :D Mislim ok je, mora bit jeftina plastika za te pare ali ne mora biti ovako ocajan dizajn. Isto kao da ne znaju kalup za plastiku ljepsi napravit :D
     
  16. Haker

    Haker Veteran foruma

    Ma ja, a i vanjski dizajn se nije ubio od ljepote.
    A vidi onda Qashqai trebalo bi se uklopiti u budzet, mada su oni većinom iz uvoza ajd ga nađi da nije vraćena kilometraža.

    Sent from my SM-G950F using Tapatalk
     
  17. NAILS

    NAILS Moderator

    [​IMG]

    Inace nisam rekao da kupi sportsvan. Nisam ni vidio da si napisao budjet. Vec u poredjenju, RAV4 je preskup za ono sto nudi. Terenci inace jesu i za kupovinu i za odrzavanje skupi. Savina 225/65R17 guma je 230KM, fulda 260KM itd. Moj je savjet opet sva ta auta probati pa onda donositi odluke. Pogotovo tu toyotu i Daciu. Ako je Duster u opticaju zasto ne onda Lada ili Geely.

    Sto je najtuznije, cunga lunga Dacia nije vise ni jeftina. Nov duster je 36-37 hiljada. Jbt, cijenom k'o Grandlandx.
     
  18. Haker

    Haker Veteran foruma

    Da ali je zato dosta bolji, nije to više traktor kao prvi duster. Opet sve dođe koliko para toliko muzike, nema tu nikakve magije svi ti brendovi prave auta na isti fazon.

    Sent from my SM-G950F using Tapatalk
     
    Bio_Sam_Zmijanac likes this.
  19. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Last edited: Nov 29, 2019
  20. Haker

    Haker Veteran foruma

    Yeti je super autić, od svih ovih ja bih njega najradije

    Sent from my SM-G950F using Tapatalk