Savjeti oko kupovine automobila u BIH

Discussion in 'Generalna diskusija' started by bhd, Dec 21, 2010.

  1. NAILS

    NAILS Moderator

    Da, samo se moze isti naci jeftinije. Odnosno za te pare malo mladje. Iz 2010 ih ima po 13-15K. Dobar je yeti u toj klasi.
     
    Last edited: Nov 29, 2019
  2. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Dobar je Yeti. Kad se sjetim testa na Top Gear-u, sleto mu helikopter na krov :D


    Unutra ljepse izgleda nego Tiguan prve serije, a moze se naci 2011-12 godiste za 17-18k KM.
     
  3. kio

    kio Komšija

    Ma za tvog oca je C5 sa hidraulikom. Kada ides na vikendicu nek ga podigne, i rjesio si sve probleme. 2.0 hdi.


    Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
     
  4. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Dobro ide duster sa tim 1.5 dci jer je lagano vozilo. Mi smo 4x4 koristili svega 5% vremena jer stvarno nije bilo potrebe. Eh sad loša unutrasnjost i tvrde plastike je mana, moj 307 izgleda 20 godina mlađi od Dustera. Dok je Yeti unutra kulturica i dobar je izbor ali nije bas nesto offroad, Duster je jeftin za odrzavati. Kod Dustera je malo lijen volan, kao kod Octavije Mk1. Nije neki problem ali nama iz PSA koncerna malo iritira jer su u PSA koncernu jako precizni volani.
     
    Last edited: Nov 29, 2019
  5. selvin

    selvin Moderator

    Meni je nesto Yeti ruzan haos, kao caddy. Iznutra je ok, naspram dacie avion iznutra. Problem je i sto rijetko da je pouzdan, sve uvoz sa upitnom kilometrazom i servisima.

    Qashqai ima jedan u GumaM Tuzla, 16900 2012 godiste presao oko 150-160k. Prednji pogon 130ks. Pogledat cemo ga sutra vjerovatno. Pise da je odrzavan kod njih.

    Ove uvoze bih izbjegao kako ako mogu. Radije da je kod nas vozen koju godinu da mu neko ispravi felere.

    Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
     
  6. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Ne znam mnogo za Yetija, ali Duster je ispao jako pouzdan. Presli smo 70k za kratko vrijeme po najgorim offroad terenima i BiH cestama. Nikad problema.
     
    bhd likes this.
  7. tesy

    tesy Novi član

    O tome sam ja pricao , nije sminka , ali posto rece da je za oca pretpostavljam da starijem covjeku nije toliko bitna sminka koliko pouzdanost vozila , jeftino odrzavanje , mala potrosnja , sposobnost na terenu . Realno receno bilo koje drugo auto iz ovog segmenta koje kupi bit ce znatno skuplje za odrzavat , a ako se cesto silazi sa asfalta bit ce tu odrzavanja ... Preporuke za golfa+ necu komentarisat . Ako se gleda vw grupacija za takve potrebe do vikendice pogledaj tiguana .
     
  8. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    Mali off. Pred zgradom neko parkira najnoviju bijelu rav4 hybrid. Ja stroja leptejebo ko tenk ljepši od starog 5x, sex!

    Btw ja bi radije duster 4x4 sa manje km nego qashqai sa 3x više km samo sa prednjom vucom. Ja imam qashqai to godište i glavna primjerka loši materijali iznutra baš jeftino Al auto sa tim motorom ide uzbrdo nizbrdo svejedno, 320Nm čini mi se. Evo opucah sad skoro 900km tura sad nije se rezerva upalila a nisam ga mazio po autoputu pun bio dakle 6l cca. Ja lično nikad ne bi uzeo suv tj taj Crossover ako nema 4x4.
    Vjerujem da je kod dacie još gora unutrašnjost ali moraš neki kompromis napraviti.

    Gesendet von meinem SM-G960F mit Tapatalk
     
    Last edited: Nov 30, 2019
  9. Qler

    Qler Veteran foruma

    Ma najveća glupost je uzeti ovakvo auto a da nije 4x4...

    Sent from my Huawei P30
     
  10. selvin

    selvin Moderator

    Gledali danas Qashai, Tiguan i Duster.

    Stvarno je Duster katastrofa, kvalitet unutrasnjosti, kvalitet sjedista, kvalitet lima, kvalitet spoljasnje plastike, sve dno dna. Gledali smo 2014 godiste, presao 80k. Svakom svacije, taman da je motor perfektan, ali ono je jedna obicna limena kantica.

    Qashai je nesto kvalitetniji i spolja i iznutra. Gledali smo 2011/2012 godiste. Servisi su, ako ništa, jeftini. Nismo imali priliku provozati.

    Tiguan je, iako nisam vw fan, 5 klasa iznad ovih. A i dosta kvalitetniji izgleda i od rav4, u vožnji dosta meksi i ljepse ga voziti. Gledali smo 2009 godiste, 4x4, 2.0, 170ks.

    Rav4 od neki dan je bio 2008 godiste, 2.2, 4x4, 136ks.

    Zasad je Tiguan prvi izbor za ulozeno-dobijeno. Iako on probija budzet, on je 18k.

    Ima li ovaj 2.0 tdi, 125kw/170ks kakvih poznatih mana? Nisam jos poceo google-ati.

    Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
     
  11. Haker

    Haker Veteran foruma

    Proguglaj probleme za taj motor. Znam za 140ks ali vjerovatno obuhvataju i njega.
     
  12. NAILS

    NAILS Moderator

    Ja ti kazem, prvo probati, ali ljudi ne slusaju. Ako ces gledati Dustera onda mozes i Ladu. To je ok sluzbeno vozilo, pogotovo sa onim malo jacim 1.5 dci ali radije auta ne bih imao nego vozao rumuna. To da nisu vise traktor je šuplja. Reno nema kvalitete a da njihov rumun ima. Tiguan je super. Ak opricamo o predrasudama, ne treba imati prema VW. Poznanik je tako izbjegavao nji pa vozao od opela, pežoa do renoa. I na kraj se razrahatio sa VW. Jbg.
     
  13. tesy

    tesy Novi član

    To si mozda naletio na tiguana sa dobrom opremom (dok je 170ks) , dobro otvori oci , kod nas su vecinom ovakvi .
     
  14. anel007

    anel007 Komšija

    ako ovaj budes ganjao pogledaj dobro to za servise, ima verzija kod kojih je filter nafe sa senzorom i sam taj filter kosta oko 100 KM, takodjer po programu ulja u to cudo ide preko 7l o_O, ko da je tenk jbt (ovo je bio neki dci motor sto sam gledao, ne sjecam se tacno koji)
     
  15. selvin

    selvin Moderator

    Ovaj tiguan je presao 270k, realna kilometraza za 10 godina. Kilometraza je ispravna, poznato je dosadašnje vlasništvo. Fino je očuvan. Vozit ćemo u Nipex vjerovatno sljedeću subotu na pregled. Pretražit ću malo za servise, probleme i slično.

    Iskreno, nije ni bitno je li u njeg ide 2l ulja više, je li mu filter skuplji 30-40KM nego inače, to su sitnice koje se ne daju svaki dan. Radije to dati redovno, nego ravnati glavu motora jednom u pet godina.

    Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
     
  16. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    U 1.6dci 131hp ide 5.5l ulja a Filter nafte platio 30ak €.
    Edit: ti si mislio na 2l motor
     
    Last edited: Nov 30, 2019
  17. selvin

    selvin Moderator

    Mislis na onaj PD motor od 140KS, problemi sa diznama? Ovo je 170KS CR, mislim da nema taj problem. Mozda ima drugih, ne znam, googlam i ne vidim, mozda se javi neki mehanicar sa vise infos.

    Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
     
  18. Haker

    Haker Veteran foruma

    Ako je CR onda nema ok je taj, barem nema ove kao PD što napravi havariju.
    Eto onda u servis na pregled :)


    Sent from my SM-G950F using Tapatalk
     
  19. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Nema PD sa 170KS, to je CR.
     
  20. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    Na toj kilometrazi treba vidjeti je li mijenjan zamajac, turbo, dizne, DPF u kakvom je stanju ako ga jos ima, kad je zadnji put radjen veliki servis.
    Nije to malo para za starije auto a kad te stigne to sve u kratkom razmaku onda ga jebi.
     
    Haker and aNaToMiC ! like this.