Savjeti oko kupovine automobila u BIH

Discussion in 'Generalna diskusija' started by bhd, Dec 21, 2010.

  1. NAILS

    NAILS Moderator

    To je slucaj manje-više sa svakim dizelašem ako nije godinu-dvije star jer su kilometraze upitne.
     
  2. selvin

    selvin Moderator

    Zamijenjen je zamajac i set kvacila u aprilu ove godine. Turbo i dizne ce pregled pokazati? Dpf je jos tu, nije vadjen. Veliki servis radjen na 170k, zamijenjeni nanovo originalni dijelovi, radjen u Svedskoj. Valjda se moze sljedeci na 300k. Za oca je to za 4-5 godina :D Tj. Nek ga odradi za godinu-dvije da bude miran.

    Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
     
  3. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Naravno da ima PD sa 125KW. Informiši se prije nego sto napises nesto, lupiš često al ne letim baš da ti ispravljam svaku. NHF ;)

    @XTRage

    Na 270k km vjerovatno treba ili je vec trebalo zamjniti zamajac al ako treba mjenjat turbo i dizne to je onda uništeno auto. Turbina treba da traje koliko i motor,preko 500k, i ako je stradala prije znači da vozilo nije održavano ili eksploatisano na pravi način.DPF može izgurati oko 300k km ako je voženo po otvorenom putu i ako auto nije tušeno na 1200-1500rpm. Veliki servis je na tim kilometrima rađen jednom i sad mu je vakat za drugi put.

    VW 2.0TDI CR ima nekih poboljsanja u odnosu na PD al nije ni on bez problema. Bosch CR pumpa je napravljena nekvalitetno u odnosu na stare generacije i raspada se i unistava injektore poput prvih generacija 1,5dci motora sa delphi sistemima samo ipak malo manje nego delphi.
     
    Haker likes this.
  4. donjapa

    donjapa Overclocker

    @selvin - ako imas Swe tablice mogu ti reci koliko je imao na satu. To bi trebao imati u knjizi servisnoj. Tablice su vezane za auto tako ako mi posaljes bilo koje mislim da i dalje mogu vidjeti sve detalje (cisto ono, ako imas imalo sumnje). Cimni na mail ako bude treba hitna provjera, to je 10tak minuta.
     
  5. Haker

    Haker Veteran foruma

    Ja kada sam kupovao svi su brendovi bili u opticaju. Gledao prvo TSI samo kvarovi. 2.0 pd kvarovi, 1.6 TDI kvarovi. Ljudi napravili 1.9 samo da valja :D
    Super ako je kvačilo novo, ali je zreo za velikog servisa plus ako nema kvarova koji su navedeni
    To je realnost auta sa tom kilometažom.
    Nego ako otac tako malo prelazi zašto ne benzinaca ?
    KIA ili Hyundai MPI ili kako ih zovu, atmosferac, jednostavan motor nema dizelskih problema

    Sent from my SM-G950F using Tapatalk
     
  6. igor.g

    igor.g Komšija

    donjapa and selvin like this.
  7. Reventon

    Reventon Veteran foruma

  8. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Nema u Tiguanu uopste PD motora a ne samo od 125kw. ;)

    Sent from my Mate10pro using TapatalkPro
     
  9. selvin

    selvin Moderator

    @dino73n hvala za info, zamajac i kvacilo mijenjano, za dpf on kaze da ga vozi na vecim obrtajima zbog toga, a kaze da je bio auto super ocuvan i pazen kad ga je on kupio jer je zamajac bio originalan dio i u pravo dobrom stanju i mijenjao ga je samo zbog kvacila u setu. Za tu bosch cr pumpu sam i ja naletio na forumima, ne znam koliko je to velik i skup kvar? Ebg, svaki ima neku boljku...

    @donjapa to mi je isto momak koji prodaje rekao dati, stare tablice i sajt, tako da vjerujem da je regularan. Nije imao trenutno tu tablice stare, kaze ima na slikama kad ga je kupio. Tako da nisam jos provjerio, ali hocu.



    Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
     
    donjapa likes this.
  10. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    2.0 8v TDI PD 103kW (BMM, BMP), mislim da je prva serija Euro 4 PD.

     
  11. selvin

    selvin Moderator

    Ma nema ih, u TK jedan stari sportage i ima jedan ix35 benzin/plin. To je od kia/hyundai sto ja vidim 2008+. Ako naletis sta posalji ovdje. Ne gledamo nista dalje od TK da mozemo brzo obići i lako odvuci na servis. Ne ide mi se bas za Mostar ili Bihac radi jednog auta nit tamo znam servise. Osim ako neko zna pouzdano za auto, a da prevalim 300km i vidim svercer, nemam ja to kad :)

    Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
     
  12. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Šta fali Tiguanu, on najviše liči na korektan SUV, ja sam mu to i predložio. Između ostalog. A Duster je dobar za eksploataciju, a ako će stari više provesti na cesti i hoće bar malo elegancije onda samo Tiguan.
     
  13. donjapa

    donjapa Overclocker

    selvin likes this.
  14. selvin

    selvin Moderator

    Ma Duster je samo za službeno vozilo ili kao zamjena za Ladu Nivu.

    Ne fali Tiguanu nista, ali sigurno ce mu bit skuplje i odrzavanje i registracija i popravke, ali je 5 klasa iznad, ko voli nek izvoli.

    Ovaj Tiguan sto smo gledali je onaj terenski, naprijed zakosen i mislim da je malo odignutiji od standardnih.

    Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
     
  15. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    A šta mislis da onda uzmeš starom ovo :)
    https://www.olx.ba/artikal/35216173/peugeot-2008-1-6-hdi-alu-navi-panorama/
    Ili ovaj
    https://www.olx.ba/artikal/35998872/peugeot-2008-1-6hdi-100ks-euro-6-2015g/
    Održavanje jeftino, ima jak motor a laganiju šasiju, i dobar je offroad, ima onu opciju GRIP CONTROL da oba prednja točka vuku.


    Tiguan je baš gabaritan i velik. A za održavanje može boliti glava dok je ovaj mali crossover lagan za održavati i služi svrsi. A bar znaš da je kilometraža originalna. Tiguan je možda 500k prevalio.

    Ako već možeš ići u segment mlađeg, uzmi radije mlađe vozilo, meni je sve šuhveli ispod 2011 godišta. To su leševi uglavnom.
     
    Last edited: Dec 1, 2019
  16. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Ne vjerujem da je Tiguan puno skuplji od Golfa u odrzavanju. Skuplje su gume i mozda neki dijelovi na ovjesu. Ostalo, pod haubom, 4motion, mjenjac itd je kao Golf.
    Registracija za 125kw jeste poskupa.
     
  17. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    O itekako je skuplji, kolega je imao, glava ga bolila, riješio se i uzeo octaviju.
     
  18. XTRage

    XTRage Veteran foruma

  19. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Ma svi se vi hvatate na prvi 1.6 HDi iz 2004 koji je imao tu djeciju bolest. Sta je sa 16v 2.0 TDi PD. Ja kako znam jedino je 1.9 TDi 8v PD okej motor iz wv. Kako znam c revizija 1.6 HDi motora od 2011 koji ama baš nema mane. Ugrađuje seu Volvo, Mazdu, PSA, Ford i Opel
     
    Last edited: Dec 1, 2019
  20. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    To je najbanalniji primjer neceg sto bi dijete od 8 godina bolje dizajniralo :D
    Sta je tek sa vecim stvarima tipa turbo, dizne itd.