Odlazak iz BiH {bez politickih analiza}

Discussion in 'Generalna diskusija' started by Bio_Sam_Zmijanac, Feb 8, 2015.

?

Da li ste otišli iz BiH i kada?

  1. Ne još!

    69.1%
  2. 2011

    0 vote(s)
    0.0%
  3. 2012

    2.9%
  4. 2013

    0 vote(s)
    0.0%
  5. 2014

    0 vote(s)
    0.0%
  6. 2015

    4.4%
  7. 2016

    5.9%
  8. 2017

    1.5%
  9. 2018

    4.4%
  10. 2019+

    11.8%
Multiple votes are allowed.
  1. Neraa

    Neraa Aktivista

  2. Lamagician

    Lamagician Komšija

    Ne znaci. Ali Bosna ne poduzima ionako nista :)
     
  3. golff

    golff Novi član

    Ima li neko da je otisao u Njemacku na osnovu diplome kao masinski tehnicar ili da radi na osnovu te zavrsene skole jer po njihovom sistemu obrazovanja zvanje masinski tehnicar izgleda da ne postoji, pa me zanima za koje zvanje po njihovom sistemu bi se onda mogla poslati diploma masinskog tehnicara na nostrifikaciju.
     
  4. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Dobio ponudu za Minhen (doduse nisam jos prihvatio).

    Zijanio sam se kad sam vidio situaciju za stan. Moglo bi se rec da imam srece jer postoji stan koji bih mogao preuzeti, al kirija 1150 EUR. Ouch. I da ne govorim kako me odmah ceka kaucija + namjestaj.

    Mislim da cu batalit ovo skroz. Kakvi Minheni, ccc.
     
  5. Lamagician

    Lamagician Komšija

    Nista cudno ali su i plate u skladu sa tom kirijom :)
     
  6. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Ova koju bih imao nije. U biti, da imam zenu koja radi (ma cak i da ne radi, jer bi mi makar bio porez manji), to bi bilo ok je je stan preko 50 kvadrata. Al meni samom je ovo previse.

    Zajebao me agent jer je trazio cifru za koju smo se davno dogovorili. A inace bih trazio vise, pa bi i poslodavac ponudio vise (kako god, uvijek ce ponudit nesto manje nego sto trazis). Agentu u cilju samo da dobijem posao, sta njega briga za ostalo.

    E sad nisam pametan, da trazim vise, riskiram skroz posao. A ako cekam iducu priliku, bice kasno za ovaj stan. A stan gore ko suho zlato.
     
  7. bhd

    bhd Veteran foruma

    Ja isto cekm cifru za wien. Vec me hastra jernsam prosao sve intervjue i nankraju personality check test.



    Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
     
  8. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Zapravo i ja cekam Bec s ponudom. Mada je na dugom stapu jer bi morali trazit dodatna sredstva da me zaposle, vec popunili poziciju a CTO (koji je zaduzen za recruitment) me svejedno zeli u firmi.

    Al ili nece dobit sredstva ili ce bit kasno jer imam ovo za Minhen.
     
  9. igor.g

    igor.g Komšija

    U Berlinu trosoban stan 74kvd 650eura warmmiete, pola sata od grada :D:p
     
  10. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    Minhen je najskuplji grad što se tiče stanova u Njemačkoj. Usluga maklera tj agenti koji ti nadje stan je preko 3000€. Samo meni nije jasno ko će ti dati stan nemaš nijedne platne liste?
    Garsonjere jednosobne 30ak kvadrata kreću se 700-900€ warm otprilike, pa i više zavisno od lokacije plus plaćaš struju net. Tebi onda treba minimalno 5 milja samo da udjes u taj stan. 1150 warm dakle, kaucija je cca 3000 plus jedna kirija to je 4150 i plus stvari omg.
    Ja i brat 50 kvadrata plaćamo 850 warm to je ovdje još jeftino.
    Al ima i socijalnih tj gradskih stanova. Moj jaran dobio stan 55 kvadrata 550€. Jako je teško ovdje za stan plate jesu veće nego recimo u Berlinu i posla ima na sve strane. Kontam sad bi moglo biti malo jeftinije i lakše do stana jer su BMW, Audi, MAN otpustili ili poslali kući na čekanje hiljade radnika. Kvadrat kupovine stana u centru ide 9-10k lol. Nije isključeno da se kroz koju godinu odselim u manji grad.

    Što se Berlin tiče nisam nikad bio Al kažu da je katastrofa geto žešći i ko je homesick Sarajevo Berlin Bus putuje 25h :/
     
    Last edited: Dec 9, 2019
  11. Lamagician

    Lamagician Komšija

    Berlin Sarajevo avion.

    U Becu dao 2400 kaucija, provizija maklera 1800, kirija prva 750 + struja +grijanje + net + voda (cca 900) za dvosoban stan. Znaci 5 milja a nisam ni dana odradio tj. ni eura bio zaradio. I onda udjes u prazan stan i krenes kupovati od igle do kreveta. Ali zato se mogu ganjati firme koje ponude bar 3-4k za selidbu pa ti to olaksa bar ulazak u stan.
     
  12. igor.g

    igor.g Komšija

    Tko još putuje busem o_O, kroz dva sata avionom si dole za 40eura povratna, bus 120eur:D:D
     
    aNaToMiC ! likes this.
  13. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    A koje poslove vi radite ili bi radili u Njemackoj ?

    Sent from my Redmi Note 8 using Tapatalk
     
  14. donjapa

    donjapa Overclocker

    Hajte bolan kod mene u Swe ima mjesta za jos jednog. ca 2000e na ruke, placen stan, terenski posao :)
     
  15. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    Sta se radi? :)

    Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk
     
  16. donjapa

    donjapa Overclocker

    Lajk'o si post sa prosle strane, imas detalje tu :D
     
  17. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Eto ja bih izbjego tog maklera, a prvi mjesec bih besplatno zivio u stanu s rodjakom dok on ne ode. A kuhinju bih dobio za 750 Eur, ostalo bih morao kupiti. Poslodavac bi mi dao 1500 EUR za prvi mjesec (sto mi zapravo treba u drugom) a kaucija je 2400 EUR.

    Osta problem samo ovaj visoki warmmiete od ~1150 EUR a to je ono sto poslije placas.
     
  18. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    Ma to je za samca prevelika kirija jedino da imaš neku platu baš veliku pa haj.
     
    Lamagician likes this.
  19. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Jest al nece mi nikad bit bolje u Minhenu, i za mutvak od 25 kvadrata valja platit 800 EUR ili slicno. Nisam pametan. Rodjak mi govori zivio u WG 4 godine, 800 EUR platis samo sobu, doduse ne moras kupovat namjestaj.

    Jbg rasla bi plata sigurno, kolika god da je sad, plus kad naucim njemacki odjednom su mi svugdje vrata otvorena. Pa bi vrlo moguce isao van Minhena. A onda sam nekom drugom sredjivao stan.
     
  20. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Koliko je tesko nac stan u Becu? Vidim placao si maklera, po tome izgleda da jest tesko. I jel 900 eur warm miete za dvosoban stan bas normalna cijena, jel to periferija?