AMD Zen / Ryzen procesori

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by Decerto, Jul 24, 2015.

  1. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    Btw.nisam nahajpan,nego amd trenutno daje vise za ulozeni novac i njihova lezista na maticnim mogu promijeniti par generacija
    Nemam
    Imam intel i7 2600 i on jos uvijek gura solidno za moje potrebe ali doci ce vrijeme za nadogradnju i komplet promjenu na nesto novije
    Racunar mi je brand name i vise nema mogucnosti nadogradnje ni gpu,zbog ogranicene napojne pa cu vjerovatno onda uzimati komplet sa svim novijim a ovo prodati isto u kompletu

    Sent from my Redmi Note 8 using Tapatalk
     
  2. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Ako ti je oc-an, opet nemas razloga da mijenjas za upotrebu koju si naveo. Kasno si se onda sjetio da prelazis na njihovo leziste :D jer je ovo zadnja generacija kako stvari stoje, sacekaj AM5. A koji ti je sada gpu?
     
  3. NAILS

    NAILS Moderator

    Nema potrebe da mijenjas.
     
  4. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    Ma nisam klokao nista,hladnjak vjerovatno nije za tu namjenu
    Gpu mi je radeon r270x ja mislim ili je 260x 2 gb i ogranicen sam zbog napajanja na graficke sa jednim dodatnim 6pin konektorom
    Mogao bi doduse ubaciti jacu,gtx 1050 recimo ili tako neku
    Sa jacom grafikom bi mogao jos igrati na fhd rezoluciji,medium detalji ali ne ulaze mi se vise u ovu konfu,kontam preci na jace nesto kasnije i da me opet sluzi nekoliko godina

    Sent from my Redmi Note 8 using Tapatalk
     
  5. Decerto

    Decerto Komšija

    za kucnu upotrebu uzet neki dell sa 3770 ili 4770 i vrh. Eventualno mozes ubacit i neku grafu i mozes poigrati stogod i na tvu. A da kupujes "solidnu" ryzen konfu,za browsanje interneta onda ne znam :D
     
  6. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    ja vam suplje price
    aj da vidimo koliko to vas ovdje ima i3 procesor i 4 GB rama i to mu je dovoljno za rad ...kakav je osjecaj koristenja takvog racunara ?

    kada budem uzimao,normalno da cu uzimati nesto novije ,jer ja ne mijenjam svake godine racunar a sto se tice ryzena,pa vec je treca generacija tih procesora,na ljeto i cetvrta...znaci da uzmem prvu generaciju,to ce biti staro 3-4 godine vec ...o cemu pricamo ovdje ?

    ne browsam samo internet,ali i ne rendam nista ali tehnologija napreduje i za isto para sada dobijes vise jezgri,vise snage i sto to ne bi koristio,ne kontam ?
    moze ono i neki noviji intelov procesor,nije meni bitno ali intel je skuplji za isto a ja volim best buy kupovinu
     
    NaLe! and forzamilan like this.
  7. Decerto

    Decerto Komšija

    Ne znam gdje si ti vidio da ti je neko preporucio i3 ili 4 gige meme,sam si rekao da koristis i7 2600,koji je i dan danas dovoljan kad ga uparis sa dobrim ssdom i nekakvom solidnom grafom,tipa rx 580.

    Ako hoces vec pravit novi build, B450 tomahawk,r5 3600,16 giga 3200mhz meme,rx 580. Eto.

    Sljedeci !
     
    aNaToMiC ! likes this.
  8. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    Ja upravo kuckam sa i3/4gb/256ssd laptopa.
    I5 4th gen, sa 8g rama i ssd diskom je oko 350 km kućište, na to dodati neku rx-icu ili 1060 i miran.
    Sve jače od toga cijena ne opravdava i jedino se isplati uzeti ovo što Decerto spominje
     
  9. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Pa i pricam ti o tome da neces koristiti tu tehnologiju i jezgre ako ti je 'office' upotreba. Posto je brend basina i ne mozes klokati, tu si malo ogranicen, jer nazalost i dan danas nista posebno se nije desilo po pitanju iskoristenosti procesora pa.bi taj na 4.5ghz jednako radio kao i ryzen. Nabacis pcie ssd, 16gb ram i sve leti. Ako ces da se igras, kakva 1050ti sada pa bolje sacekati am5 i onda imati prostora za dalje nadogradnje za 3-4g.
    Tada ces vec moci ubosti i pciex4 grafu, pretpostavljam da je ddr5 na pomolu jer su lagano krenule cistke ddr4, cijena je dobro spala.
     
  10. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    imam sada 12 GB rama i ovaj i7 2600,neki jeftiniji SSD i komp je pristojno brz ali to je to sto se tice naogradnji za njega...napajanje je 400W,ne znam ni da li je izmjenjivo,jer je iz brand masine i ima samo jedan dodatni 6pin konektor,tako da svaka graficka kojoj treba jace napajanje,pada u vodu...a tu mislim da pada i ova rx 580 sto je neko napisao

    sada za sada onda necu nista mijenjati,moguce slijedece godine ili eventualno ako naleti neki dobar deal pa da se iskoristi
     
  11. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Sto se tice starog hardwera, cpu star 10 godina se daleko bolje drzi nego gpu iz tog doba. Mada i i7 2600k kod mene vec dosta koci novije gpu. Na Gtx 960 1080p sigurno gubim 20 fps u poredjenju sa R5 3600, da ne spominjem jace kartice. Tako da se isplati preci ko namjerava.
    R5 3600 sa solidnom B450 maticnom i 16GB DDR4 je oko 800KM sto je super cijena obzirom da sam polovan i7 2600k u svoje vrijeme platio 500KM.
     
  12. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Gubis gdje sada imas 120fps, a gdje imas 30, moozda 2-3.
    https://www.gamersnexus.net/hwrevie...k-revisit-2018-benchmarks-vs-9900k-ryzen-more
    Da ne trubimo vise, 2600k na 4.7ghz gura 2080ti u 1080 sasvim ok naspram ryzena. A gdje je 2080ti a gdje gtx960. U nekim situacijama ryzen cak i gubi, tako da, manje hajpa :D
    Za office i casual gaming, apsolutno nepotrebno. Druga je stvar veca reza, jaca karta, freesync i slicno, za takve stvari je odavno bilo zrelo za mijenjanja.
    Btw zippoo, imas i rx480 koje rade sa 6pin, ali ja bih prije 1060 6gb ako mozes po istoj cijeni jer drasticno manje trosi.
     
    Last edited: Dec 8, 2019
    zippoo likes this.
  13. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    znaci isplati mi se samo uzeti jaci gpu i moze to jos gurati,bez da mijenjam komplet konfiguraciju ?
    pokusati cu prodati ovu svoju r7 260x 2 GB pa namiriti na neku solidniju graficku oko 200 KM,koja ne trosi puno,jer sam ogranicen na jedan dodatni 6pin konektor,sve sa vecom potrosnjom ne moze bez mijenjanja napojne a to je vec neisplativo
     
  14. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Dobar ssd i 1060, moze to jos gurati do 2020 pa ako nista, ubodes tada ryzen polovan, npr 2600 koji bi trebao biti dosta jeftiniji kada ljudi budu prelazili na ryzen 4x00.
    Racunam da ce po izlasku serije 4, 2600 biti oko 150 i ploce po 80ak, 16gb ram oko 100, i jos jedno 100km nadoplate kada prodas 1060 za bolju grafu, opet ces biti in the game za oko 500-600 u zavisnosti od kucista i napojne :D
     
  15. vutra

    vutra Komšija

    Just FYI, i Ryzen 4xxx (planiran za Q4 2020) će biti na AM4 socket-u.
     
  16. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Jel potvrdjeno, eh eto, opet ostaje ova gore navedena opcija, ostane prostora za nadogradnju na 4x00 kada ispusu cijene i bude pred izlazak 6x00 :D
    Udareno je u zid sto se tice cpua, jedino ako vr uspije nesto uraditi i podigne zahtjeve.
    Za prosjecnog korisnika je dobro, moze da dahne dusom i ustedi koju marku :D
     
  17. xman

    xman Komšija

    Pozz raja. Ako moze neko objektivan da mi pojasni neke stvari oko ryzen procesora. Sa izlakom sledece generacije Nvidia karti planiram raditi GPU CPU upgrade.To je navodno Juni sledece godine. Rano jeste da sada razgledam i prikupljam info ali ne vidim da ce se nesto puno promijeniti do tada jer Ryzen 4xxx ne planiram cekati tako da ce i cijene vjerovatno biti manje vise iste.
    Elem zanima me iskljucivo gaming i najbolji/najisplativiji CPU za te svrhe stim da mi se naravno ne daje lova za i9 9900k i onda sam poceo po malo guglati ryzene i sto vise guglam to mi je nejasniji hype oko njih a ne pomazu ni oprecna misljenja i testovi na koje nailazim tako da mi se u jednom trenutku ryzen cini kao no brainer a u drugom kao vece bacanje para nego na Intel.
    8/16 core je manje vise pod moranje kako ne bi razmisljao da ce mi zafaliti jezgri ubrzo i R7 3700x se se tu nekako namece sa koliko toliko normalnom cijenom sa obzirom na broj jezgri ali nametanje tog procesora tu prestaje jer nista vise oko njega ne mirise.
    4.4GHz boost imam sa trenutnim 6 godina starim i7 4790k i realno razlika u igrama uopste nije velika ali ryzen ima duplo vise jezgri pa ok,valjda. Trebao bi doci vakat da se te jezgre pocnu iskoristavati u gamingu.
    Medjutim 4.4GHz na 3700x rijetki vide sto je van svake pameti,vidio sam neke koji to brane sto je takodje van svake pameti jer ako pise 4.4GHz to moras i dostaviti inace obori cijenu.
    E tu tek nastupa najveci problem kog ja vidim u ryzenima koji ne semo da i kada dostave obecane i na kutiji napisane brzine koje same po sebi nisu impresivne pogotovo sto te u konacnici izadju vrlo skupo. Jer koliko sam skuzio da bi ryzen radio kako treba a i tada ne bude sve ok jer bruku postova i testova na netu sam vidio gdje raja kupi 3700x za 330$,plocu za 220$,RAM za 200$ jer kao 3800mhz mu treba da radi ok i na to kuler jer su navodno osjetljivi na temp i obaraju klokove...i kada sagledam to sve, te nimalo male pare i uslove koje taj proc trazi gdje opet ostajes iza konkurencije bukvalno mi nije jasno cemu hype?
    Ili se u medjuvremenu nesto promijenilo pa ram i maticna ne moraju kostati bogatsvo da bi ryzen radio kako treba ili nikad nisu ni morali nego treba znati koji ram i maticnu traziti?
     
  18. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Hype je nastao jer je amd konacno stigao intel, i uz to je povecao broj jezgri za male pare. Konacno se desilo da intel ne cijedi 4c8t, a i dosta ljudi stream-a, obradjuje video, nesto i radi gdje se te jezgre mogu iskoristiti, i da nije bilo amd-a takvi cpu bi kod intela jos uvjiek kostali 1000$. Razlika izmedju 4770k i 7700k je prakticno nikakva sto se tice stvarne brzine po mhz, onda dolazi amd i vec 8700k doazi sa vise jezgri. Taj 'bug' sto je bio pa je davao 4.3ghz je navodno ispravljen. S druge strane, to je navod za jednu jezgru, a danas i windows malo bolje koristi jezgre pa raspodijeli neke stvari, ali ako pogledas oc ryzena, vidjeces da nema neke potrebe i razlike, zato sto je iskoristavanje frekvencije poprilicno napredovalo. Nema vise nekog prostora za oc bez bas ozbiljnog hladjenja.
    Cisto za gaming, za sada nece faliti jezgara tako da ne vidim sto je 8c minimum, kada to postane stvarnost, onda razmisljaj o tome. Mozda da ides na 9700k (i skontaj sada da se 3700x moze za manje para naci, a 9700k iskljucii ht) pa nakon par godina na 9900k ako se jezgre i threadovi budu mogle iskoristiti.
    Sto se tice rama, 120$ ti donosi 3600 cl16 32GB sto je sasvim dovoljno da rzyen radi kako treba. Okanite se onih testova 720p i sl. jer to nizasta ne sluzi. Ako pak imas neku igru koja ti radi na 144fps i iskoristavas svoj monitor, tu mozda mozes i pogledati 1080p test. Za namjene competetive gaminga intel jos uvijek drzi primat, i ako ta neka igra moze raditi na manje jezgru, bolje ti je onda i5 kupiti koji ce raditi na 5ghz a onda ti ostane dosta prostora do 9900k (i vremena).

    Gore sam vec napisao da se ne isplati nista mijenjati sada ko ima 4th gen. Zasto su rusi poludili za onim xeonom konfiguracijama je upravo to sto nema napretka vec godinama, i za smijesne pare dobijes nesto izmedju 1st i 2nd ryzena(mozes iskoristiti svoj ddr3, a ako ga nemas nabavis jeftini serverski) jer si mogao dobiti 6core za 50$.
    Imas cpu koji se moze ocati na 5ghz, kada oc-as ako ti donese napredak, tipa imao si 130fps a sda imas 140, onda mozes razmisljati o prelasku, da izvuces jos 10 i ispostujes 144hz na monitoru. Ali ako je to 60fps i 61.5 fps, isplativije je znaci kupiti jacu graficku.
     
    Last edited: Dec 15, 2019
  19. sumeir

    sumeir Komšija

  20. xman

    xman Komšija

    Ne radim ceste upgrade osim GPU ako se ukaze prilika a sledece god cu dizati neki kreditic i mislio sam tu ici na full upgrade jer mi je lakse nego nekada kasnije opet gledati odakle izganjati kes.
    Racunam da bi GTX/RTX 3070 il kako se vec bude zvala moga biti nivoa RTX 2080Ti a nisam siguran da i7 4790k nece biti bottlneck na 1440p 144hz?
    Svjestan sam da nije povoljan momenat za upgrade ali...