Procjena

Discussion in 'Računari i komponente' started by subzero, Feb 19, 2020.

Thread Status:
Not open for further replies.
  1. subzero

    subzero Novi član

    molim procjenu otprilike

    asus z170A + 6600K ( u kompletu)
    GTX 1060 6G Strix ( full bundle , godina i po garancije )
    Hvala
     
  2. Decerto

    Decerto Komšija

    ne bi da se osjecas uvrijedjenim ali ryzen je pokosio sve intelove procesore ispod osme generacije.

    150 procesor
    130 ploca
    280 grafa
     
  3. selvin

    selvin Moderator

    Po meni grafa 300, cpu 250, ploca 150.

    @Decerto Sta mozes uzeti od Ryzena za 150KM sto moze pokosit 6600K?
     
  4. Decerto

    Decerto Komšija

    Procjena je bila u usporedbi sa ryzen 2600,koji kosta 230 km,a moze se uparit i sa bilo kakvom jeftinom b450 plocom,pa cak i b350/a320 . 6 jezgri i 12 threadova naspram 4 jezgre i 4 threada. Uglavnom,ovo je samo moje skromno misljenje. Ne znaci da mora prodat po ovim cijenama.
     
    efo likes this.
  5. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Moze ryzen 1600.
    A za 250 tek sta moze, neki dan na piku 2700 za 250KM.
    Ja mogu savjetovati samo da sto prije proda, dok svi nisu postali svjesni koliko je to zastarilo... 4 jezgre, bez ht...
     
    RaP likes this.
  6. Ibrica

    Ibrica Aktivista

    500 KM sve, ako mislis da prodas.. bas je malo onih koji ce platiti preko toga.

    Pojedinacno prodavati, nije vrijedno cekanja.
     
  7. selvin

    selvin Moderator

    2600 je skuplji, a 1600 ga nece bas pokosit :) Naravno da bude boljih dealova, kad izleti, valja cekat i 1600 da izleti za 150KM. To ne znaci da on mora stavit odmah cijenu da nekome izleti :) Ako stavi sad 250, prodat ce za 180-200. Ako stavi 150, mora ga dat za 100KM... a necemo pretjerivati sa podcijenjivanjem. Sve zavisi koliko mu se zuri.
     
  8. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Razlika izmedju 1600 i 2600 nije ni 10%.
    Druga stvar, 1600 je nov 190 a 2600 230KM.
    Nista ne mora, moze staviti fiksno.
    To je objekitvna vrijednost, nema to veze koliko je nesto kostalo i 'vrijedilo' jer je tako bilo zbog nedostatka konkurencije. Sada (danas) dati 250KM za 5 godina stare 4 jezgre bez ht granici sa ludoscu.
    Opet ponavljam, ko god ima ove gamerske K procesore na koje se jos raja lozi, prodajite cim prije, jer bez doplate sastavis ryzen platformu koja nudi izobilje mogucnosti nadogradnje kasnije sa 3gen, 4gen, osam jezgara itd.
    https://www.olx.ba/artikal/36960734/intel-i5-6600k-asus-z170-a-coolermaster-hyper-212x/
    Ovako nesto stavi i pecaj, cim prije prodas to bolje, jer za 350 kupis ryzen 2600 i plocu.
     
    Last edited: Feb 19, 2020
  9. selvin

    selvin Moderator

    Nov je 190, a polovnih nema uopste za kupit. Cisto govorim za koliko moze probati prodati, kao sto ti rece dok se jos uvijek moze prodati K cpu, zasto ne prodati, zasto dati dodzaba ako ne mora? Ima ljudi koji nece ryzena nikako ili onih koji ne znaju... Poredeci po performansama i cijenom sa 1600, mozda zvuci puno, ali gledajuci ponudu i potraznju i nije bas.
     
  10. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Pa nema zato sto se odmah prodaju :D
    Ali posto pratim, izleti svako malo, nije nemoguca misija.
    i3 9100f je nov 150KM a brzi je od 6600k.
    Ne govorim ja da daje za kikiriki, samo da pozuri jer ako 3gen spadne na ove cijene 2gen nakon izlaska 4gen, nece ni 7700k vrijediti 250...
    Mislim da ni ti ni ja nismo kompetentni da pricamo o ponudi i potraznji obzirom da ne kupujemo i prodajemo ovaj cpu, to ce tek saznati kada stavi cijenu pa vidi kakva je potraznja, ali cu sa sigurnoscu reci da ce potraznja za njim opadati kako znanje o konkurenciji bude raslo(ma kolika je trenutno).
     
    Last edited: Feb 19, 2020
  11. zippoo

    zippoo Veteran foruma

  12. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Nije to ryzen prve gen, u pitanju je druga gen, ali naziv ostao iz prve (u sustinije je 2600, mrvicu losiji) a sto se cijena tice, mozes haman oba kupiti za 150$... Kostaju oko 80$.
    Ko nece raditi oc, a hoce intela za 150km dobije nov procesor u rangu sa 7600k koji ako pogledas na piku kosta preko 400...
    Zato trubim da su cijene na piku nerealne, ko zeli da iskoristi neznanje, neka prodaje sto prije jer eto pogledaj i ostale testove osim gaminga, dekompresija, rad u mt aplikacijama, 1600 itekako mete rage bez ht, jer sada windows puno bolje hendla procese.
     
    zippoo likes this.
  13. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    @subzero Mislim da ovako detaljnu procjenu neces nigdje dobiti
     
  14. Ibrica

    Ibrica Aktivista

    Evo posto imam i Ryzen 2600 i 6600K, 6600K je OC-an na 4.5 GHz, i tu dobija Ryzena hladno na 1080P. Ni u jednom drugom slucaju osim u gamingu taj CPU nije bolji. Ryzen 1600AF je 12nm verzija Ryzena 1600 i razlikuje se po memory kontroleru od 2600 i cijena vani bez nekog popusta mu je 100tinjak $, ali opet tog CPU-a jos uvijek nema kod nas. Drzao sam 6600K i z270 Tomahawk na piku, jedna se musterija javila za 400 KM, na kraju je nasao za 380 KM. Tako da ako mislis prodavati, 500 KM ovako u kompletu je neka realna cijena za koju bi trebalo lahko otici.
     
  15. Decerto

    Decerto Komšija

    bravo za zadnju recenicu . Koliko je windows bio ne optimizovan za veci broj jezgri i threadova pokazuje cinjenica da kad je fx8350 izasao,bio je ispod i7 3770 po pitanju performansi. Danas moj fx 8350 na 4.6 ghz dodje u par poena razlike naspram overclockanog 4770k 4.4 ghz,u cinebenchu 15. Windows 10 je rijesio sve probleme schedulinga.
     
  16. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    zalosno je da je kod nas olx referenca za cijene hardwarea a tamo je 99% nepismenih i bukvalno i tehnicki...covjek se samo iznervira kada nesto kupuje
    laptope sa i procesorima prve generacije drze jos uvijek preko 200 KM a ima ih i po 300+ KM ,pa tako i procesori...starudije od 8-10 godina po 200+ KM
    ljudi nemaju pojma sta je ryzen i sta je donio na trziste zadnje 2-3 godine i mnogi drze intelove procesore u nekim astronomskim cijenama i kada ih upitas moze li nize ili da je nesto zastarilo do neupotrebljivosti,blokiraju te ,kao mene ovaj idol sa ovog linka
    pogledajte mu cijenu hardwarea :D
    https://www.olx.ba/artikal/36668181/laptop-acer/
     
    Decerto likes this.
  17. zoi

    zoi Veteran foruma

    Od ove priče sam dobio želju da sastavim ryzen pc iako pc skoro nikad i ne palim :D
     
  18. Decerto

    Decerto Komšija

    Ode covjeku tema u raspravu :D . Nek prodaje koliko hoce,dali smo mu procjenu. Poredit olx sa ovim forumom nema smisla. Covjek prodaje laptop sa 256 mb rama u 2020,hahaha :D . Pa to nije ni za e-wastea :D .
     
  19. zoi

    zoi Veteran foruma

    Ova tema se ekstra razvila, niti sam znao da su ryzen procesori toliko povoljni niti da su toliko dobri (nisam čitao recenzije . Samo nastavite :D
     
    Decerto likes this.
  20. Decerto

    Decerto Komšija

    ljudi na piku prodaju i7 5820k po 700km,a ryzen 1600 ga pojede. Ryzen 1600 kosta 180 KM. Sta ti dalje imamo rec :D
     
Thread Status:
Not open for further replies.