Savremene pošasti

Discussion in 'Generalna diskusija' started by bhd, Feb 25, 2020.

Thread Status:
Not open for further replies.
  1. Alibegovic

    Alibegovic Veteran foruma

    Ja kontam lik se zajebava, ocigledno nije. Bolje ne otvarati ovu temu.

    Sent from my SM-G973F using Tapatalk
     
  2. zoi

    zoi Veteran foruma

    Pa eto pročitaj tekst na linku koji sam stavio.
     
  3. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Polako, vidjet ces za 15-ak dana sranja u evropi. Pariz, Barcelona, Hamburg, Madrid itd.
     
    Last edited: Feb 29, 2020
  4. xman

    xman Komšija

    Ti druze il trolas ili si se malo previse opteretio.
    15 dana od momenta otkrivanja virusa vlada Kine nije radila nista. Sto znaci da se virus sirio neometano i prije nego je otkriven. 11 miliona stanovnika zivi u doticnom gradu. 1.4 milijarda kineza i 80-ak hiljada zarazenih na tu cifru. Par hiljada preminulo. Na 1.4 milijarde ljudi! Pa vise ljudi se ugusi na cajne kolutice u tolikoj masi.
    U evropi se vec zna za virus i prave karantene itd.
     
    Reventon likes this.
  5. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Hop hop.
    UK: Coronavirus outbreak could force UK to shut down entire cities, health secretary admits,
    He also said a research paper suggesting half a million people in the UK could die in the event of a flu pandemic was a “reasonable worst-case scenario”.
    U.S. State Department said it was raising its travel warning to Level 4: Do Not Travel
    • 38 new cases in Germany [source]
    Na BBC-u, iz ministarstva UK su jako zabrinuti.
    Kod nas na TV-u, COV-19 porede sa običnom gripom.
     
    Last edited: Mar 1, 2020
  6. xman

    xman Komšija

    ...koja je 2018 godine ubila 60.000 ljudi. 12.000 u sezoni 2019-2020.
     
    Alibegovic likes this.
  7. bhd

    bhd Veteran foruma

    Kod nas se treba prvo utvrdit koje je vjere, jel ugrozen nacionalni vitalni interes u tako...

    Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
     
    EL NINO CFC likes this.
  8. Alibegovic

    Alibegovic Veteran foruma

    Jesi obezbijedio zalihe brasna? Ja odoh danas u nabavku.

    Sent from my SM-G973F using Tapatalk
     
  9. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Seasonal flu zarazi svake godine 5–15% (340 milliona – 1 milijardu) stanovništva od čega umre 290,000–650,000 godišnje [226] sa smrtnošću <0.1%.
    COVID-19 bi u takvom u takvom slučaju proširenja ubio oko 20 miliona ljudi da računamo taj procent od 2%, a 200 miliona bi bili kritični slučajevi, koji bi u slučaju pandemije vjetrovatno bili mrtvi zbog nemogućnosti zdravstvenog sistema da obezbijedi oxigen terapije.

    Španska gripa je ubila između 20-100 miliona ljudi, sa 2-3% smrtnosti i 500 miliona zaraženih. A tad je na planeti živjelo oko 1,5 milijardu ljudi, znači svaki treći čovjek je bio zaražen.

    Naravno ja ovdje pričam o statistici i worst case scenarijima, koji su izgledni, pa ljudi u Italiji mali outbreak 20. Feburara, a 29-og već cijela Evropa bilježi slučajeve, a pitanje je koliko ih hoda okolo sa tim a da se ne zna.

    Rakija i bijeli luk, kao da će šta brašno pomoći u slučaju epidemije.
    Najedeš se svaki dan bijelog luka i ne treba ti maska, svi bježe od tebe na poslu i u javnosti. Imaš onu distancu od 1m sigurno.
     
    Last edited: Mar 1, 2020
  10. Haker

    Haker Veteran foruma

    Tu si u pravu tale. Umjesto opterećivanja na nešto na šta nemaš uticaja, najbolje je uraditi ono što može, a to je najbolja moguća prehrana i dobar imuni sistem. Makaroni i vreće bijelog brašna sigurno neće pomoći crijevima :)

    Sent from my SM-G950F using Tapatalk
     
    bhd likes this.
  11. Almir

    Almir Komšija

    To sa hranom niješ šala, vi sad malo karikirate, ja mogu razumiti bosanca kad radi zalihe znajući šta smo prošli ali to isto radi i njemac, dosta robe koja može stajati je opuhana sa polica u njemačkoj, to mogu potvrditi koji su tamo.
     
  12. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Pa naravno, tu nastupa glupi Bošnjo, ja se ne bojim virusa, ja samo govorim o tome šta se dešava, pročitam dnevno 5 minuta o tome, nisam se nikada bojao gripe ili bilo čega. Niti ću se bojati virusa i ako se desi epidemija u okolini. Ali porediti COV-19 sa sezonskom gripom je isto još veća glupost od worst case scenarija. Shvatite to malo ozbiljnije, imate svi roditelje i druge starce, virus je izuzetno infektivan i jako opasan po njih.

    Pa to se dešava u cijeloj Evropi, ljudi se boje više karantena nego virusa, a boje se i virusa naravno, u njemačkoj ne kupuju brašno i ulje, već konzerve graha, ribe, i druge hrane koja može stojati, ako se proglasi karantena, mislite da će svi držati otvorene radnje i prodavnice.
    Ja mislim da u sadašnjoj situaciji, ta bezvezna stvar sa opskrbom je glupost. Ali ako i kada čujem da je UKC u Tuzli pretpran pacijentima sa respiratornim problemima, onda ću i sam kupovati hrane za mjesec dana.

    Pogledaj ljude u Wuhanu, zatvorene apoteke, zatvoreni supermarketi, nemaš gdje nasuti goriva. Pa šta mislis šta će biti.

    Ipak par kg suhog mesa, 100l rakije, 10 kg bijelog luka, neće biti na odmet za mene, trenutno :D
     
    Last edited: Mar 1, 2020
  13. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Gle ovo, dobro se zapitajte za Evropu, Stanje u Italiji koja ima zdravstvo mnogo bolje od nas.

    Samo juče.
    566 new cases
    and 5 new deaths in Italy, for a total of 1,694 cases. Among the 1,577 active cases, 779 (49%) are hospitalized, 140 of which (representing 9% of active cases) are in intensive care. Among the 117 closed cases, 83 (71%) have recovered, 34 (29%) have died.



    Još info.
    "As of 20 February, 2,114 of the 55,924 laboratory confirmed cases have died (crude fatality ratio [CFR: 3.8%) (note: at least some of whom were identified using a case definition that included pulmonary disease). CFR was higher in the early stages of the outbreak (17.3%)
     
    Last edited: Mar 1, 2020
  14. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Sumnjam da ce kod nas situacija eskalirati, mislim da bi se do sada pokazalo. U Hrvatskoj ima 7 zarazenih, a svi su bili usko povezani, rodbina. U Sloveniji mislim da nije potvrdjen niti jedan slucaj, isto je i u Srbiji.
    Tako da gledaj sa pozitivne strane, mozda nam se posreci i prodjemo bez veceg belaja.
     
  15. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Ja bi volio da ovo ne ode u pandemiju, i da nas zaobiđe, sada je faza da se samo prati Mujo koji je otisao kod rodbine u S.Italiju pa se vratio, pa vežu dalje sa kim je bio u kontaktu i kucna izolacija, kad se ta nit izgubi onda je faza 2 i sranje. Meni je drago kad sam juce vidio granicni prelaz gore između IT i HR, nema nigdje nikog.
     
  16. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

  17. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Poznato je da se virusi i bakterije ne zadrzavaju dugo na metalu, zato su steke u bolnicama uglavnom aluminijum.
    Sto danas rece sestric od 9 godina, "kao i sve iz Kine, ni ovaj virus nece trajati dugo" :) nadati se da ce uskoro krenuti na bolje.
     
  18. Almir

    Almir Komšija

    Ova trenutna sitacija me podsjeća na jedno predavanje, kad je kod nas gostavao ugledni prof amerikanac i nekako smo došli na temu nasilje nad djecom, on je govorio o broju slučajeva tamo kod njih, kolega ustaje i kaže da kod nas toga nema, kaže on njemu da ima samo niste adekvatno prikupili i obradili podatke.
     
  19. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Britanci već pričaju o outbreaku, kao nečemu što je izvjesno.
    Widespread transmission of coronavirus in the UK is now "highly likely", Public Health England (PHE) has said.
    https://www.bbc.com/news/uk-51700604
    [​IMG]
     
  20. Alibegovic

    Alibegovic Veteran foruma

    Last edited: Mar 2, 2020
Thread Status:
Not open for further replies.