Savjeti oko kupovine automobila u BIH

Discussion in 'Generalna diskusija' started by bhd, Dec 21, 2010.

  1. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    Stavio mi link kojim pobija ono sto sam prica, hvala.

    Evo ti pa gledaj:

    https://de.wikipedia.org/wiki/Modularer_Längsbaukasten#MLBevo

    "Audi A4 B9
    Audi A5 F5
    Audi A6 C8
    Audi A7 C8
    Audi A8 D5
    Audi Q5 FY
    Audi Q7 4M
    Audi Q8 4M
    Bentley Bentayga
    Lamborghini Urus
    Porsche Cayenne III
    VW Touareg III
    VW Phideon"

    Ne vidim ovdje nikakvih oktavija i passata.
    Sta ima bolje, a i losije (prostor), sam ti vec gore nabrojao.
     
  2. Haker

    Haker Veteran foruma

    Da li je i ovaj 1.6 dobar za kupnju. Ova kilometraža je stvarna.
    Ovaj iz 2010 nema problema? [​IMG]

    Sent from my SM-G950F using Tapatalk
     
  3. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    I nije bas neka sreca, na tom 82kw su, siemens injektori i redovno zezaju. Motor ko motor je ok. Koje pare su u pitanju?

    Sent from my Mate10pro using TapatalkPro
     
  4. Haker

    Haker Veteran foruma

    @dino73n nadam se da će biti 9 milja. Čiko ga cijeni 9800 ja mislim ali treba mu hitno lova. Kupljen u BiH kaže redovno održavan ali se i vidi da je korišten
    Inače ga vozila starija osoba, što može biti i dobro i loše :D
    Sutra bi ga drug pogledao. Sad ne znam ako je bugovit tj. Ako morao se zaebavati sa diznama to nije neka sreća

    Peugeot 308 (9.600 KM)
    https://www.olx.ba/r/37166125/114743

    Taj je u pitanju. Auto nije ušminkano što mi se više sviđa nego ovi ispolirani i zamaskirani

    Sent from my SM-G950F using Tapatalk
     
    Last edited: Mar 1, 2020
  5. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Pikazi mu ovaj link.

    2016g
    Može i ovo jos koju stoju niže. Ipak 6 godina razlike i motor koji nema problem s diznama. Mialim da nije prevelika razlika u cijeni naspram razlike u godinama i modelu.

    Peugeot 308 1.6hdi 73KW EURO 6**UVOZ** (12.700 KM)
    https://www.olx.ba/r/35636867/10660

    Sent from my Mate10pro using TapatalkPro
     
  6. Haker

    Haker Veteran foruma

    Hoću, hvala Dino :)
    Ja bih ovo uzeo odmah ali on je na budzetu od 10k sada vozi corsu sa dvoja vrata, imaju psa i bebu pa im hitno treba nešto veće.

    Sent from my SM-G950F using Tapatalk
     
  7. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Ima u istog prodavca c4 2012 (220k) sa 68kw za 8900km sa pokvarenim turbom. Moze se i to spustiti a turbo je 500km max.

    Ima i c-max 2011 (190k) za 9900km sto je mozda i najbolja kupovina do 10k km.

    A ima i ona toyota od mog komsije samo ona je 11k km i ne moze se spustiti ni marka. Mozda bi on trebao izmisliti tu hiljadu kako zna i kupiti si skoro pa ko novo auto.

    Sent from my Mate10pro using TapatalkPro
     
  8. Qler

    Qler Veteran foruma

    Ništa mi nema mrže nego kad kao npr taj na oglasu za cmacx napiše Full max oprema a auto go ko pištolj prije nego da možeš napisati da ima dobru opremu a ne full max. Jebo ih full max,

    Sent from my Huawei P30
     
  9. Haker

    Haker Veteran foruma

    @dino73n A kakvi su ovi mm cars? Ili da ne gledamo to tj. Ako auto valjda da se na to fokusiramo. Ja bi nešto radije pežao sa zahrđalim znakom nego nešto od ovih 'auto kuća" :D

    @Qler gore je novvv ili k'o nov
    A ovaj ima automatsku klimu, nije baš golać

    Sent from my SM-G950F using Tapatalk
     
  10. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    I mene interesuje pouzdanost za mm cars, vidim da su mu auta iz Francuske. Ovaj 308 2016 god. sto Dino kaze izgleda predobro za 12.700. Vidim malo ostecenje na vratima vozaca i na desnom pragu, al to je nista.
     
  11. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Taj dovozi auta iz francuske i nista ne sminka i ne popravlja. Zato su cijene dobro povoljnije od ostalih. Dodješ vidiš paše li ti i voziš kući ako je to to.

    Svakako u svako polovno auto ima nekog uloga, samo sto ti pojedinci to zamaskiraju pa ti saznas pravo stanje tek poslije par dana a ovdje odmah vidis na cemu si.

    I cmax i pezo 2016 imaju malo ulupljena vrata, vidi se na slici. C4 ima sjeban turbo, znaci čovjek nista ne krije. Svjestan si sta kupuješ. I ja kad sam, kupovao svog cmaxa prije 4 god bio malo ulupljen blatobran. I prodavac mi kaze eto vidis sta je i kako a da sam to ofarbao ti bi mislio da je bila havarija pa zamaskirano.

    Sent from my Mate10pro using TapatalkPro
     
    Haker likes this.
  12. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    I ja vise volim da je izvorno stanje, nebih ni popravljao jer nije strasno. A za 308-icu je i kilometraza realna, mozda do 50k km vraceno, ne vise.
     
  13. Haker

    Haker Veteran foruma

    Da je ovo bilo kada sam ja kupovao, otišao bih po nju :/ mada je ovo nama stvarno daleko da klapnemo. Inače gore su auta bolja i jeftinija, šta god naleti da valja oko tog je područja


    Sent from my SM-G950F using Tapatalk
     
  14. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Ima kolega model iz 2013-te, za razliku od 68 kW sa robusnim Boschovim, ima Siemensove piezo dizne, koje znaju riknuti, a popravak je 180 KM. Ostalo je sve udure. I sam vozim zloglasni Siemens piezo, evo me na 300k+ nije niti jedna crkla. Ako mozes ganjaj 68 kW, fiskni zamajac, robusne Bosch dizne.
    Prijatelj je uzeo kod ovih auto prosle godine. Dobri su. Ovo fino izgleda
    PEUGEOT 308 1.6 HDI FACELIFT LED DIODA 68KW 2011G. (10.890 KM)
    https://www.olx.ba/r/37010430/402
     
    Last edited: Mar 1, 2020
  15. AhmeT

    AhmeT Overclocker

    Posto je bilo price na proslim stranicama o potrosnji, cisto da podijelim svoju potrosnju dosad, jer me bas zanimalo kako ce se benzinac ponasati nakon starog 1.6 turbodizela pa sam vodio evidenciju. Na pocetku nisam sipao pun pa sama kilometraza nije 100% tacna (npr ako je bila rezerva pred kraj i trip je bio 350km, a procjena bord compa je bila jos 20, stavio sam 370), i prvo sipanje punog je isto procjena na osnovu prosjeka. Total i ukupna litraza je tacna jer sam svaki racun snimio, tako da iako na pocetku ima manjih odstupanja, ukupna slika ne odstupa od stvarnog stanja, pogotovo nakon sto sam poceo sipati samo pun rezervoar.

    Radi se o Golf VII, 1.2 TSI, 63kw 85HP.

    Od augusta sam presao oko 4500km, sa 280 litara, prosjek je oko 6.3 l/100km. Iz manjeg sam grada koji je skoro dobio prvi semafor i tu napravim vecinu kilometara, ali sam imao oko 1800-2000km otvorenije voznje (tipa Gradacac-Tuzla). Ovo kada je prosjek bio nesto iznad 5, imao sam par voznji do aeorodroma i nazad (Beograd, Tuzla), tako da je tu bilo skoro 700km otvorene voznje. Ljeti je bila nesto veca potrosnja radi klime.

    [​IMG]
     
    Aldiin, Pelikan and Reventon like this.
  16. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Meni uvijek bude veca potrosnja zimi, dzaba klima ljeti, vise period zagrijavanja motora pokvari prosjek. Al sve je do relacije koju vozis, kod mene su uglavnom kratke a i kad nisu pocetak je uvijek sa hladnim motorom proc citav grad.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  17. Haker

    Haker Veteran foruma

    Našli smo jednog scenica super izgleda kupljen kod nas 2010 god 1.5dci 110ks
    Znađ da su pouzdani ali čitam da je poželjnije da su Bosch dizne i pumpa. Googlam nikako konkretno da nađem da li bi ovaj bio sa Bosch. Zna li neko @dino73n ?


    Sent from my SM-G950F using Tapatalk
     
  18. Aldiin

    Aldiin Overclocker

    @AhmeT kakav je taj 1.2 motor na sedmici?

    Kod mene je nekih 8-8.5l/100km gradske voznje . Golf 6, 2.0tdi, 140ks.

    [​IMG]
     
  19. Qler

    Qler Veteran foruma

    Ja imam rodjaka taxista, taxira sa Golf 7 1.0 TSI onaj 105KS. Ne planira plin ugradjivati. U Sarajevu mu trosi cca 8l gradske. Na otvorenom ide i manje, a nije da ga stedi. Cesto nam salje slike :D od 200km/h sa njim ili prosjecne brzine i potrosnje... On je stvarno prezadovoljan sa njim. Trenutno je oko 30k presao golf...
     
    Aldiin likes this.
  20. donjapa

    donjapa Overclocker

    Presao sam 85.000 sa G7, 1.2 TSI.

    Potrosnja ovisi iskljucivo o stilu voznje. Supruga kad ga vozi, otvorena cesta, znala ga do ca 5l spustiti, u mene vec ide na 7-8l na otvorenom. Gradska isto tako, ovisno kako ko vozi. Ubacio sam bio tim box sa 110ks na 135-140ks i nisam bas primjetio nekakvo znatno smanjenje potrosnje ali se primjetilo znatno na autu da je dosta eksplozivniji u vecim brzinama. Generalno je malen motor pa je na vecin brzinama i vukao vise.