CoVid-19 [bez politike i sirenja dezinformacija]

Discussion in 'Generalna diskusija' started by Bio_Sam_Zmijanac, Mar 17, 2020.

Thread Status:
Not open for further replies.
  1. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    Johnson kralj do neki dan njegova vlada podsticala britance da nastave život normalno čak štoviše da se kreću više najviše mladi pa kad su vidjeli da je vrag odnio šalu nakon sedmice dvije uvode karantenu. Ovaj svijet vodi hrpa idiota da je to strašno za pogledati.
     
    Lamagician likes this.
  2. AdoSA

    AdoSA Komšija

    Corona je pi*kin dim kakav nama virus treba da bi došli pameti...
     
  3. aeRo

    aeRo Komšija

    Ko zna sta je u pozadini ovoga, vjerovatno neki reshuffle svjetskog poretka i ekonomije, a vrlo moguce i kontrola populacije s obzirom da ce dosta ljudi najebati od ovoga tj. umrijeti sto direktno od virusa sto od posljedica krize koja ce uslijediti. Ali hajd' da ne idemo u teorije zavjere. Ako se ja pitam jace ekonomije ce se oporaviti a ove miki maus popout nas potonuti jos dublje.

    Mada necemo mi nista nauciti iz ovoga. Kada je BiH konkretno u pitanju ovo je opomena i izvrsna prilika da se analizira ekonomija i privreda... da se nakon ovoga podstakne domaca proizvodnja, sto vise smanjuje uvoz, radi na slabim karikama itd. ali nista se nece promijeniti. Kolegica iz Tesnja mi prica da ce tamo cca. 1000 ljudi ostati bez posla, jer se ti isti bave uzgojem pilica a hrana kojom ih hrane je iz uvoza i sada je sve stalo. Ja sam konkretno sada u proizvodnom sektoru i smijesno kakav je haos na trzistu sirovina, hajd' za brasno se vec zna, ali ulje nigdje ne mozes naci, germu isto... smijesno.

    Nakon par godina besparice povratiti cemo se na stanje s kraja 2019., a onda ce i dalje sve biti "business as usual" dok nam ne naleti kakva nova kriza.
     
  4. Mujka

    Mujka Komšija

    evo ga još jedan ekonomski analitičar
     
  5. aeRo

    aeRo Komšija

    Nisam ja nikakav ekonomski analiticar prijatelju, ali da se vise ljudi makar casual bavi ovim stvarima ne bi BiH bila pokusaj drzave k'o sto je sad. Smijesno da jedna drzava u 2020. godini uslijed ostrijeg porasta potraznje ne moze pokriti lokalne zahtjeve za SMIJESNOM sirovinom kao sto je ulje recimo, da ne idemo dalje. :D Kikiriki ekonomija.
     
  6. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Tačno, ekonomije padaju, Njemačka je već sad sa trenutnom situacijom rekla da će 2 miliona ljudi ostati bez posla.

    U BiH, sada treba sufinansirati sjetvu, zasaditi svaki pedalj zemlje, bit će glad, sjetit će se neki ponovo zime 93-će. Ja sam nešto za svoje potrebe pripremio, ali šta dalje.
    Greška je bila da se pusti u promet prodaja brašna, umjesto da se osigura proizvodnja, promet i prodaja hljeba, znam masu ljudi koji su navukli ogromne količine brašna kućama.
     
  7. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    selvin, Pelikan, Haker and 1 other person like this.
  8. Mujka

    Mujka Komšija

    kako si zakljucio da nema ulja ?
    možda ne idemo u isti bingo/mercator
     
  9. NAILS

    NAILS Moderator

    Opet ce tema na lock. Manite našu fildjan politiku. Nema te tragedije koja nas moze opametiti. Svi cemo mi prije ili kasnije ici vani. Vec je pola forumaša u inostranstvu.

    Sto se virusa tice, nije nista novo ali ga nije bilo da je ovako sredio ekonomiju. Porijeklo isto tako nije nista novo. Ovo je samo jedan u nizu zadnjih 20 godina sa istog mjesta. Ako Kina ne sankcionise svoje markete žive stoke, ovo ce se opet desiti to je sigurno. A sto se ulja i osnovnih stvari tice. Ne da ga nema, vec kamioni danima ne dolaze u vecinu marketa. Za sad se samo zalih prodaju.
     
  10. Decerto

    Decerto Komšija

    ja ne znam,kako neki pricaju,u bosni ko da je smak svijeta. Nema brasna,nema ulja,nema hljeba,pa cega ima :D .
     
  11. aeRo

    aeRo Komšija

    Pricam o poslovnom sektoru prijatelju... nama upravo i fali u poslovnom sektoru zato sto nam se populacija sastoji od valjda ratom istraumiranih jugovica koji ko hoarderi kakvi nemilice kupuju ulje i brasno u mega kolicinama k'o da ce se sutra zaratiti. Da bi se obezbijedile dovoljne kolicine za retail borba vlada na B2B trzistu.
     
  12. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Mislim da ce vecina zemalja nauciti lekciju od ove pandemije, bit ce daleko oprezniji od onoga sto moze doci od Kine.
    A kinezi su smijesni ispali obzirom da se kod njih ovo redovno desava, bas su zatucan narod, nisu puno bolji od S. Koreje.
    Samo me zanima sta ce biti kada se sve zavrsi i prebroje mrtvi. Dio svijeta ce im sigurno ekonomski okrenuti ledja, ko moze izmjestit ce fabrike u sigurnija mjesta, jer globalna ekonomija si vise ovo ne smije priustiti.
     
  13. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    Nemoj na kineze Selvin ce te napasti i reci da su nevini da je to zavera :D
    Ljudi ne samo da su dozvolili wet markete vec i podsticali. Kad je izbio belaj usutili se nisu nikome rekli nista u pocetku i virus se prosirio jer je svijet globalno selo. Sad ce opet suplja pa nisu oni krivi vec ovi drugi sto nemaju spijune u Kini :D
    Kad je vrag odnio salu onda su uveli karantene i objavili svijetu sta se desava u Wuhanu ali vec je bilo kasno. Onda su odbili medjunarodnu pomoc i ponudili svoju u vidu donacija maski respiratora itd kako bi barem malo oprali ljagu i sada kao onaj kinez u Italiji pametuju kako su italijani neozbiljni. Skolski primjer iz udzbenika tipa Cernobil jedne komunisticke zemlje kad se desi katastrofa . I ne nisam strucnjak samo imam internet i mogu sabrati 2 i 2.

    Mozda je vec neko kacio klip pa izvinite ako je repost tu je fino objasnjen sami uzrok svega ovog belaja


    Fino se objasnjava kako su nastali wet markets i velika uloga koja je tu odigrala kineska vlada.

    btw Ulja i brasna i toalet papira slabo ima i po Njemackoj zapravo ovo prvo dvoje nisam vidio jos od kako je krenula ludnica :D
     
  14. NAILS

    NAILS Moderator

    U Kini samo sto ljudi ne ustaju iz mrtvih :D

    [​IMG]

    Ne vjerujem da ce se ista promjeniti. Oni igraju kako Kina svira. Vidjelo se kako su dupe ljubili Kini vezano za Hong Kong. A sto se tih marketa tice, to je izvor prihoda najnižoj sirotinji. Ti marketi se zatvore na mjesec dva i opet po starom. Ovaj scenario cemo opet gledat ja sam siguran.
     
  15. AdoSA

    AdoSA Komšija

    Činjenica je da ovaj virus mora proći kroz populaciju prije ili poslije. Ako ostane samo jedan zaražen ili virus ostane dormantan nekim slučajem negdje pa se ponovo počne širiti, imaćemo istu situaciju. Poenta je razvući to vrijeme širenja kako bi svi dobili adekvatnu medicinsku skrb.
    Nažalost kao i u svemu drugom u BiH ne možemo izbjeći da se dotaknemo malo politike kada razgovaramo o posljedicama i mogućim koracima kako bi se pomogla domaća proizvodnja. Mi smo svi kolektivno, kao društvo, krivi za ovo sve... Nemamo mi dovoljno podignutu društvenu savijest. Bitno nam je da se brinemo za sebe, da su na vlasti oni od kojih samo mi imamo koristi... a ostali? ma je*o ostale... Seljačka, nazadna, fuj politika koja je postala naša društvena norma.

    Vidjećemo na šta će ovo sve izaći. Zato sam i napisao da je corona pi*kin dim kakav nama virus treba da bi konačno došli pameti i neke stvari skontali kao društvo... Nas nema puno, i imamo potencijala da budemo primjer kako se može ekonomija i društvo izvući iz krize poput pandemije.
     
  16. Haker

    Haker Veteran foruma

    Konjic, gledaj miševa.
    Ne znam šta je problem pa ovo je direktno vezano za državu i politiku.

    Ne kontam ovu opsesiju brašnom, koliko može to stajati pa mu treba 500kg jebalo ga ono

    [​IMG]

    Sent from my SM-G950F using Tapatalk
     
  17. nivla

    nivla Komšija

    dobro uskladisteno brasno koze stajati godinama, ono sto pise na pakovanjima je zbog zakonske regulative, jer ne moze se staviti da jr rok upotrebe neogranicen, ovo sto ove nase budale rade je neracionalno gomilanje zaliha koje ce najvjerovatnije dovesti do toga da iste nisu za upotrebu
    razlika je medjutim i u nacinu upotrebe, meni 1kg secera moze biti pola godine, dok imas domacinstva koja i kad nije vanredna situacija kupe vrecu od 50kg jer potrose 2-3kg sedmicno pa im vreca ispadne jeftinije nego pakovanja po 1kg
     
  18. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Ispade da samo hljeb i pite jedemo.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  19. Eldorado

    Eldorado Komšija

    Razumljivo da se narod boji svega, pogotov jer znamo u kakvom sistemu živimo.

    Najgore je što se necemo opametiti, kad prođe Corona opet ce se sve dijeliti na 3x naroda i ostali.


    Sent from my Mi 9T using Tapatalk
     
  20. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    brasno u kuci se uzizi za 3-4 mjeseca,pojave se oni leptirici u njemu i kao neka paucina,jer niko brasno ne drzi u frizideru recimo

    vise od pola ovih zaliha sto su nakupovali ce biti baceno

    ni kod mene nema vise brasna nigdje

    Sent from my Redmi Note 8 using Tapatalk
     
Thread Status:
Not open for further replies.