K: DESKTOP DO 600KM

Discussion in 'Računari i komponente' started by d0ga, Mar 26, 2020.

  1. d0ga

    d0ga Aktivista

    Samo centralna bez monitora...
     
  2. efo

    efo Komšija

    Ako je namjena gaming, ovaj je OK
    https://www.olx.ba/r/35958661/10370
    Za petobu uzmes kakav ssd i vremenom se prebaciš na i7 3770 ili i7 2600, mislim da imaju isti soket.
     
  3. selvin

    selvin Moderator

    Zar ne moze za te pare kakvog ryzena slozit?
     
  4. efo

    efo Komšija

    Pa moze bez grafe
     
  5. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Moze puno bolje za 600, napisacu kasnije
     
    selvin likes this.
  6. efo

    efo Komšija

    Da može bolje vjerujem, možda 4k serija da se može uklopiti i da grafa ostane, al već puno bolje od toga teško. Bring it on, možda ga i ja pazarim :D
     
  7. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Ne pnavlja mi se vise za serverske procesore...u tu cijenu ide puno jaci cpu i7 4gen i 16gb ram, a i ssd
    A i mimo toga ima kombinacija, treba malo potraziti i sklopiti sam.
    Bolje ona kupiti i7 2600, sam naci dijelove.
    Procomp i ostali se isplate ljudima koja je jako vazna garancija.
     
  8. rainman

    rainman Aktivista

    Evo ti odlicna konfa ako spustis jos 50KM na konto krizne situacije :D
    Mislim da je ovo i vise nego dobra ponuda jer covjek konfu prodaje sa rx580 grafikom , pretpostavljam novo kuciste sa vodenim hladjenjem...
    GAMING PC I7 3770K 4.4 Ghz 16gb ram 8GB graf ssd hdd (750 KM)
    https://www.olx.ba/r/37220840/41404


    Samo poredjenja radi imam i7 3770k sa 16gb rama i gtx 1070ti (malo jaca grafa nego ovdje) i sve novije igram na ultra detaljima na 60hz monitoru.
     
  9. Aldiin

    Aldiin Overclocker

    @rainman ma kakvi.. ivy bridge, platforma stara 7 godina, ne vrijedi to ni blizu tih para.

    Po meni je najbolja opcija ryzen, nek doda 150km i ima solidnu konfu. Ako bas nema para onda xeon 4gen kao sto kaze Emir.
     
  10. veki81

    veki81 Aktivista

    Ja imam identicnu konfu kao ti isti cpu gpu i isto rama i ssd, vjeruj da mi u bf5 nekad cpu zakuca 100% i dodje do frame dropa zato ni ja nebi isao na ovu konfu.
     
  11. KingT

    KingT Veteran foruma

    Kod mene na 4930K @ 4.3Hz cesto dodje na skoro 90% CPu usage u BF5 sa GTX1080 na 1200p rezoluciji (+35% in game rezolucija).
     
  12. Tensai

    Tensai Komšija

    izgleda da se jedino isplati uzet neki procesor iz budućnosti.
    3770k je iste brzine kao ryzen 5 2600 a samo je 20% sporiji od ryzen 7 2700x.
    Ispade da se jedino siplati uzet i9-10900x i nista ispod toga.
    A i on je samo 40% brži od 3700k
     
  13. KingT

    KingT Veteran foruma

    Kakav 3770K, pregazilo ga je vrijeme druze, veki ti iz prve ruke kaze kakva je situacija a ti nama bacas neke procente brzi od ovog, sporiji od onog.
    Imao sam 3770K na 4.5Ghz prije 6 godina tada je bio super ali sad i ne bas tako.
     
    Aldiin and Sena like this.
  14. Tensai

    Tensai Komšija



    evo overclockan 3770k je bara-bara sa ryzen 5 3600. Ovaj ryzen je preko 400KM samo procesor sto je bar duplo skuplje od 3770k.
    Eto ti kažeš zastario je 3700k, šta bi ti kupio u ovom cijenovnom rangu a da je jače od njega.
     
  15. KingT

    KingT Veteran foruma

    Druze pusti se ovih testova, zaigraj za tim procesorom online BF5 pa ces da vidis frame dropova. Avg FPS ne znace mnogo ako ce da gameplay zatrza svako malo za djelic sekunde.

    Uglavnom ne bih uzeo nesto koristeno i staro 7 godina, mozda jedino NOS (new old stock).
     
  16. Aldiin

    Aldiin Overclocker

  17. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Tensai, pa nema sta kupiti kada po tebi nema jaceg procesora. Ako ti je isti sa 3600 onda ti je isti i sa 8700k koji je na piku preko 600, jer ako pogledas takve klipove 8700k i 3600 su haman isti....
    Za pocetak, suludo je porediti 4 i 6 jezgara, a da ne kazem 8, tako da procentualno ih ne mozes uporedjivati. Windows scheduler sada puno bolje radi i koristi jezgre pa ako igra ne koristi svih 6, nego npr 4 preostale dvije mogu sluziti za background procese i nece oduzimati od igre nista.
    Cinjenica stoji da gledajuci striktno ipc, intel je stao sa 4th gen, nakon toga nema nekih velikih procentualnih promjena.
    Opet ponavljam i za intel exploite koji skidaju dosta performansi a forsiranis u fixevi kroz win10 update.

    Medjutim, imamo novi problem a to je 'ko je jamio jamio' zbog korone. Ne dolazi nam nista hw u bih, jeftino se prodalo, ostalo je skupo tako da se sada jos malo pa mogu zaboraviti povoljni ryzeni, xeoni i sl jer sve ih je manje a uskoro nikako. Tako da taj gore okaceni pc za 700KM uopste nije vise toliko 'skup'. Recimo da je realno 600-650, ali je neko spreman dati 50+ da ima eto to neko vodeno i rgb ventilatore.
    Ocekujte ddr4 da opet poskupi, ssd-ovi pogotovo, graficke su vec poskupile, uglavnom ne pise se dobro ako neko hoce u iducih mjesec da kupi.
    Iako stare konfe ne vrijede toliko, ponuda potraznja cini svoje, a kod nas je ponuda uvijek slaba bila, ali se moglo ugrabiti.
    Uglavnom, da ti odgovorim i na pitanje, sta kupiti umjesto tog procesora ke xeon verziju 4930k, ali ni to nije zavrsen posao, jer eto kao sta vidis iz iskustava, neke igre vec prave problem sa starijim generacijama cpu-ova.
    Nalazimo se u konfliktnoj situaciji, to sto ima ne vrijedi toliko, ali onoga sto vrijedi je sve manje/skoro nikako
     
    Last edited: Mar 29, 2020
  18. rainman

    rainman Aktivista

    Hajde da se vratimo u okviru cjenovnog ranga od 600 KM. Konfiguraciju koju sam postavio sa vodenim hladnjenjem, vjerovatno novim kucistem i 8GB rx 580 je itekako prihvatljiva obzirom da se moze sasvim solidno gejmat na high detaljima sve nove igre pa ukljucujuci i BF5. Budimo realni ne mozes ni ocekivati 144hz ultra high detalje gaming da ti je ko mlijeko za 600 KM ali mozes izuzetni kompetitivno igrati i sa ovom konfom i siguran sam da ce mu gurati jos makar dvije godine igre sa solidnim fpsom.
    Niko ne spori da je ovo starija platforma, ali za malo novca se ovdje dobija full mashina za gaming bez nekog veceg ulaganja. Ne vjerujem da ryzen 2600 + ploca + graficka sa DDR4 memorijom mozes dobiti za ove novce. Omjer dobijeno/ulozeno ne ide previse u korist ryzena. TechYesCity (potrazite na youtubeu nj. kanal) je radio review na ovu temu.
    Sad, ako planiras uzimati platformu za kasniji upgrade to je vec drugi par opanaka.
     
  19. EL NINO CFC

    EL NINO CFC Veteran foruma

    ljudi, covjek 3 dana niti odgovara na temu koju je otvorio niti ulazi na forum. nije naveo ni sta zeli od pc-ija, da li nesto casual ili ipak nesto vise.
     
  20. selvin

    selvin Moderator

    Nema veze, makar je hardware diskusija :) Ako se vrati, naucit ce sta. Znate da smo nekad i imali temu za konfiguraciju do 1000, 1500, 2000 itd. I to se redovno odrzavalo. Mada je bilo u pitanju sta se moze sastaviti novo iz radnji za te pare cini mi se. Ali generalno je bila dobra zamisao jer je svako mogao pronaci nesto za svoj budzet na jednom mjestu. Istina, tad nije bilo sverca sa pika.

    Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk