Dionice i ostala ulaganja

Discussion in 'Generalna diskusija' started by XTRage, Mar 22, 2020.

  1. nenji_avero

    nenji_avero Aktivista

    Može li mi neko objasniti kao djetetu gdje i kako ući u priču oko kupovine dionica?
    Meni to nikako nije jasno odakle krenuti, kako i šta pratiti itd.
     
  2. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Ja ti mogu objasniti sa moje strane gledista. Za BIH ti ne bi znao reci.
     
    nenji_avero likes this.
  3. sgtPepper

    sgtPepper Overclocker

    Ukratko - ako ćeš kupovati dionice onda je jedini zakljucak da mislis da je kompanija od koje kupuješ dionice potcjenjena na trzistu. Konkreto, npr evo BH Telecom :
    Na Sarajevskoj berzi stoji da je trenutno trzisna cijenaa 8,25 KM po dionici. Ukupno ima 63.457.358 dionica. Pomnozis jedno sa drugim i dobiješ jednostavan podatak da tržište procjenjuje BH Telecom na oko 520 miliona KM. Mind you, MTEL je prodat 2006 za oko 640 mil. €.

    Ko se sada iole razumije u računovodstvo, jednostavnim pregledom na bilans stanja (koji se mora javno objaviti svakih pola godine) možeš vidjeti koliko samo imovina BH Telecoma ima vrijednost - recimo konkretno u Sarajevu imaš Generalnu Direkciju (novu zgradu na M. Dvoru), Direkciju Sarajevo i bivpši Telecom inzinjering (zgrada kod ASA auta) + bazne stanice i skladišta npr. Da sada ne spominjem ostalu imovinu diljem države. Da li samo zgrade (koje su samo jedan dio imovine) mozda koštaju priblizno 0,5 milijardi kako tržište procjenjuje, a da ne spominjem glavnu stavku - tržište koje zauzima Telecom ?

    Recimo, moj je zakljucak da je BHT zestoko potcjenjen i vrlo vjerovatno bih uzeo dionice samo je pitanje da li će još opadati jer očigledno bagra ga želi svući na što manju cijenu i prodati nekoj "stranoj", nedavno osnovanoj investicionoj kompaniji sa pet zaposlenih za siću i onda će ista ta kompanija prodati drugom stranom telecomu za finu premiju.

    Dodatno, ako ćeš kupovati dionice moraš gledati (ili ne moraš) dividende i pad/rast dionica. Dividenda je doslovno prihod koji se raspodjeli dioničarima ako je kompanija poslovala sa dobitkom. Dividenda se i ne mora isplatiti. Recimo, ako je dobit bila 100mil, kompanija moze odluciti da sva dobit ide u investiranje. Rezultat je da nećeš imati dividendi kao dioničar, međutim vrlo vjerovatno ćeš imati rast vrijednosti dionica i ostvariti tzv. kapitalni dobitak. Ovo je većim dijelom praksa stranih kompanija gdje je bolje recimo imati rast dionica za godinu dana od 10% neko isplatiti dividendu i nemati nikako.

    Dobro se sjećam da sam prije 3/4 godine gledao dionice AMD i čak pokušao kupiti dionica ali je previše regulacija i nije mi se isplatilo, pogotovo oko poreza. Eto, recimo AMD je u decembru 2017 bio na cijeni od oko $10 po dionici, prošli mjesec je izašao na $50. Doslovno za dvije godine se vrijednost povećala 5x.

    Tržište kapitala u BiH je vrlo vrlo nerazvijeno, javne profitabilne kompanije u BiH (elektroprivreda i telecom) su pune političkih igara i ako nisi u talu donji si. Evo recimo, Bakir Ćelosmanović je trenutni direktor novosonovane OPA firme, koja je kćerka Telecoma. Dotični je gonjen od SIPE prije 4/5 godina, ima bruku nekretnina po Sarajevu i kako to jarane uspiješ sa eto recimo 5000 KM plate koju si imao kao neki direktor u Telecomu ? Možete pretpostaviti koliko je još ovakvih Bakira ...

    Ukratko, ukoliko nemaš neki insider informacija o specifičnim firmama, žestoko preporučujem - do not engage in stock market in Bosnia :D
     
    forzamilan and nenji_avero like this.
  4. Haker

    Haker Veteran foruma

    Ma Bosna i Balkan generalno zaobići. Ja ne mogu da nađem info o porezima i da li mogu preko Raiffeisen brokerskih usluga trgovati ja stranim burzama.

    Sent from my SM-G950F using Tapatalk
     
  5. sgtPepper

    sgtPepper Overclocker

    Ne isplati se - od poreza, troškova i ostalog (regulacija). Najbolji ti je način ako imaš baš brata/sestru ili baš dobre rodbine ili prijatelja dobrih i preko njih uzeti a da su oni drzavljani EU ili Amerike. Amerika je El Dorado za investitore sa dobrim njuhom ...
     
  6. Haker

    Haker Veteran foruma

    Imam u EU
    Već sam mislio uplatiti tetki 10k eura, tu me isto provizija zakači ali vjerovatno je bolje nego da odavde.


    Sent from my SM-G950F using Tapatalk
     
  7. nenji_avero

    nenji_avero Aktivista

    @sgtPepper Hvala, fino si mi to objasnio :)

    Samo još jedna me stvar zanima: Gdje kupujem?
    Evo recimo strane dionice, gdje to mogu pogledati, pratiti, kupovati, prodavati?
     
  8. sgtPepper

    sgtPepper Overclocker

    Ako ćeš kupovati kod nas, odeš u najblizu brokersku kuću i fino će ti zaposlenik tu objasniti kako i šta. Vrlo je kratko, jednostavno i lako ...

    Što se tiče stranih dionica, kao što već rekoh ako imaš baš dobre rodbine, naglasak je na dobroj, tj. povjerljivoj u kontekstu da se vode dionica na njima ali da je to ustvari tvoje, onda je isto vrlo lako - brokerska kuća u EU i isti proces, samo što bi neko tvoj to trebao, npr eto kod Hakera njegova tetka ...
     
    Haker likes this.
  9. colg

    colg Aktivista

    Bavi li se iko od vas day tradingom, Forex ?
     
  10. aeRo

    aeRo Komšija

    Imas li kakvog direktnog iskustva s ovim? Kakvi su troskovi, porezi i sl.?
     
  11. sgtPepper

    sgtPepper Overclocker

    Djelimično, jer sam pokušao i nije mi se isplatilo tako da sam odustao. Porezi su najkritičniji ...
     
  12. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    zlato raste nevjerovatnom brzinom ...trenutno svi kupuju i velika je potraznja a nece doci do pada potraznje jos zadugo,tako predvidjaju
    da li neko od vas kupuje zlato,da ulaze u zlato...bilo fizicko ili berzansko...znam da imaju te neke vrste,ali ne znam o tome nista
    sada je skoro 1700 dolara unca a u naredne 2-3 sedmice racunaju da ce ici i od 1900 dolara
     
  13. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    Cudno je stanje na trzistu skroz, nafta i dalje pada iako su namjerno smanjili proizvodnju.
    U americi 50 miliona ljudi bez posla i sve u izolaciji, a dow, nasdaq i ostali indexi rastu.
    Nista nema smisla zadnjih dana.
     
  14. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Drugi val ce biti jos gori, bojim se, a definitivno nije dobro vrijeme za kupovinu, niti zlata niti bilo cega. IMHO.

    Sve podsjeca na fluktuacije kripto valuta, a mislim da su prave fluktuacije tek pred nama.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  15. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    Kripto je opet druga prica, ono je bas bio bubble, vruci zrak bez pokrica.
    Ovdje su ipak industrije u pitanju koje nesto proizvode.

    Ja sam uzeo par stvari, vidjet cemo u narednim mjesecima kakav ce trend biti, ako ode puno dole onda jos malo uloziti.
     
  16. Haker

    Haker Veteran foruma

    Ja mjesec prije ove korone mislio kupiti, i svak jok jesi normalan zlato se više ne isplati :D
    @XTRage Vjerovatno će sve to sletiti
     
  17. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    Zlato je meh, raste u vrijeme krize i onda mu padne cijena kad se ekonomija ustabili i stoji na istom godinama (efektivno gubi ne prateci ni inflaciju).
     
  18. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    Pa idealno za brzu zaradu sada...kupis po jednoj,drzis dok raste potraznja i prodas kada pocne opadati
    Cak se i na manje iznose moze zaraditi
    A i dugorocno,konstantno raste cijena
    Naletio sam na krivulju neki dan...mislim da je zadnjih 20 godina dobilo 500% na vrijednosti
    Edit evo nadjo
    [​IMG]
    Sent from my Redmi Note 8 using Tapatalk
     
  19. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    [​IMG]
    https://goldprice.org/charts/history/gold_all_data_o_usd_x.png

    Ova period 1981. do 2007., i od 2013. do 2019. pokazuje ono sto sam gore rekao.
    Znaci rast u vrijeme recesija a inace stagnacija.

    Tako da je idealno ili za brzu zaradu ako ubodes dobru cijenu na pocetku krize i prodas na vrhu ili za cuvanje od 20-30 godina da se prebrode 1-2 recesije.
     
  20. kvaju

    kvaju Komšija

    nafta džaba :D