Monitor, savjet

Discussion in 'Monitori, storage, kućišta, periferija' started by Filozof, Apr 7, 2020.

  1. Filozof

    Filozof Aktivista

    Sta mislite da mijenjam 144hz za 240hz uz odredjenu doplatu s tim da trenutna grafa (r9 390X) sigurno nece goniti na 240fps-a ali da ga koristim na 144hz (ako je moguce koristiti, a mislim da bi trebalo da jeste), a s obzirom da prodajem grafu i planiram da uzimam nesto bolje, mozda 5700xt od amd-a pa bi monitor mozda i mogao da posluzi u buducnosti? Do koje doplate bi mi se moglo isplatiti da idem? Okvirno, posto nisam naveo modele monitora da ne trazim sada, moj je Dell a taj 240hz je Acer



    Btw. ima li neko od raje sa gejmersa?
     
  2. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    Gamers.ba ?
    Sto je prije 10+ godina bilo aktuelno,ako na to mislis.Ima...

    Ja mislim da nemas potrebu mijenjati monitor sada ,144Hz je dovoljno i cisto sumnjam da bi osjetio kakvu razliku i sa jacom grafickom

    Sent from my Redmi Note 8 using Tapatalk
     
  3. Filozof

    Filozof Aktivista

    Vjerujem da se tu nebi vidjela razlika bog zna kakva, ali ni doplata nebi bila nešto velika, čisto kontam zbog neke budućnosti haha
    Mislio sam na gamers.ba, tamo sam bio 100 godina a vidim da je i ovo domaći forum pa pretpostavljam da ima raje sa g.ba
     
  4. Decerto

    Decerto Komšija

    ja koliko sam zakljucio po onom videu od Linusa,gdje je doveo razne pro playere da testiraju monitore sa razlicitim hzima,shroud kaze da razlika izmedju 144 hz i 240 je skoro pa i neprimjetna. 144 hz je fluidno dovoljno pa cak i za najbrze shootere poput csgoa itd. Eh sad,ako mislis da si bolji od shrouda,go for it :D .

    ps : ako vec trazis kakav sweetspot,idi na 1440p 144hz,ogromna razlika naspram 1080p.
     
    Aldiin likes this.
  5. Filozof

    Filozof Aktivista

    Ma ne mislim da sam bolji od njega, daleko od toga haha nego doplata bi mi bila nekih 100KM što uopšte nije puno... A što se tiče veće rezolucije, ne znam koliko bih ista osjetio znatno na 24" monitoru, a veći monitor ne želim, probao sam 27" , lijepo jeste ali boga mi meni lično za gaming preveliko... Ljubitelj sam ultrawide ekrana ali opet mi je lakše imati još jedan/dva monitora a da mi primarni uvijek bude slobodan za gejmanje...
     
  6. Qler

    Qler Veteran foruma

    Ma 27 mjera :)

    Sent from my Huawei P30
     
  7. Filozof

    Filozof Aktivista

    Ma zavisi to sve od navike i samog setupa, ja sam recimo navikao da monitor bude relativno blizu čak u žaru borbe znam da se unesen u monitor bukvalno na 10cm, tako da sam na tih 27" hvatao sebe kako glavom idem gore dole da pohvatam sve, dok recimo lola kad igram zavalim se fino u stolicu i onda mi bude taman... Da mi igre nisu prioritet uzeo bih sebi ultrawide jer fakat i što su lijepi i što su praktični za multitasking
     
  8. xman

    xman Komšija

    144hz 1440p 27". Na tom sam trenutno i kad se malo naviknu oci 24" 1080p i 60hz ti postane...neprihvaljivo?:D
    Al to je samo za FPS igre. Igre treceg lica su sasvim ok u kauc settingu sa XBONE gamepadom na TV.
     
    Filozof likes this.
  9. Aldiin

    Aldiin Overclocker

    Mislim da si ti odluku vec donio, samo cekas da to neko potvrdi. Ja bi licno ganjao 1440p.

    Upgrade je ok ali, gledaj svakako da karticu promjenis. 390x ne vrijedi onih para koje trazis za nju.

    rx580 je pofino bolja i moze se naci za 200km.
     
    Last edited: Apr 7, 2020
  10. Filozof

    Filozof Aktivista

    Nisam donio nikakvu odluku, čak se i sam premisljam, ja opet kažem 1440p neću osjetiti na 24" tako da necu ni ganjati, ni ovo nisam ganjao ali eto izletila mi ponuda. RX580 uopšte nije ništa puno bolja u praksi od 390X, kad zanemarimo da je manji potrošač, imao sam RX580 uporedo s ovom 390X i 580ku sam prodao ostavio sebi ovu, zašto? Zato što sam znao ovu kartu da nije iz nekog rudnika a za 580ku nisam bio siguran, dalje za 200KM možeš naći samo 580ku od 4gb koja s ovom ne može da se poredi apsolutno, ja sam imao 8gb verziju i na papiru ona "izgleda" bolje ali u praksi isti kurac samo drugo ime, FPS u igrama koje igram je razlike 3-5% Max. Što ja ne osjetim SEM što vidim možda par brojki manje, igram Apex, Pubg, WoW, LoL etc. Ne znam ti ni ja sta vise ali ni u jednoj igri ta 580ka nije gutala ovu. Naravno ova je veci potrošač, nešto veće temparature i nešto bucnija u full loadu. Na piku imaš 580ke 8gb po 250KM++ iz rudnika koje je neko gulio 2-3 godine na Max. Temparaturama.... Ja za takvu grafiku ne bih dao ni 100KM ma koliko ona dobra bila ona može da stane svaki dan. Pogledaš opet cijene na piku pa vidiš 1050Ti koja je smeće za ovu je 200KM, a o 1060 koju sam takodje imao i dosta je slabija od ove su po 300KM++. Tako da s obzirom na cijene grafika i stanja grafika koje se prodaju na našem tržištu ovo je sasvim pristojna cijena.
     
  11. Aldiin

    Aldiin Overclocker

    Ne znam odakle ti to da neces osjetiti? 24 1440p 144hz IPS je odlicna opcija, kao sto rekoh, prije bi isao na to nego sa 144 na 240hz, pogotovo ako se radi o VA panelima. VRAM memorija je bitna kod novih igara zbog texture i rezolucije ali, 4GB na 1080p kida i dalje sve naslove bez problema na ultra/high postavkama, trebat ce vremena i optimizacije da se u potpunosti iskoristi dupla ta vram memorija u igrama. Igre koje si naveo nisu apsolutno nikakvo mjerilo, njih moze vrtiti i karta stara par godina sa pristojnim brojem slicica. Suludo je govoriti da je razlika izmedju te dvije karte do 5%, brojke su vece ali, eto i da nisu, sami faktori koje si naveo (glasnoca, potrosnja, temperature i driveri) su korak ka 580. Moze se do prekosutra pisati zasto je mining hardware ustvari odlican izbor prema kojem bi trebala vecina raje da ide sada kada crypto scena nije u dobrom svijetlu. Nema potrebe da pises i kudis nesto o cemu ne znas dovoljno.
     
  12. Filozof

    Filozof Aktivista

    Prvo nemaš pravo da kažeš da ne znam o nečemu dovoljno, jer očigledno ti veze nemaš o čemu pričaš bar u slučaju ove dvije karte! Pogledaj testove izmedju te dvije karte pa ćeš vidjeti da 390X uzima 580ku od 4gb u igrama poput GTAV 20-30fps-a, imaš na userbenchmark pa pogledaj, prvo to, drugo za vram pogledaj Apex kako izgleda na 4gb a pogledaj na 8gb, treće igre koje sam naveo može vrtit bilo koja kurčina od karte? E pa i to je potpuno pogrešno ljudino, ti vrti Apex sa bilo koje od ove dvije karte na 144fps ja ću ti čestitati, ti vrti WoW battleground sa 40 ljudi ili ne daj bože 40man Raid pa onda pričaj sta i kakva karta treba da to vrti. Očigledno je da ti ne znaš dovoljno o igrama pa ni o ovim kartama a pričaš nekome ko je imao obje karte pa je iste igre igrao na obje pa usporedio razlike. I kažeš treba raja da kupuje grafike iz rudnika stare 2,3 godine? Eto koliko znaš i čemu...
     
  13. Aldiin

    Aldiin Overclocker

    Samo cu ti reci nesto, kartice se ne gule jer su undervoltane, u rigovima ne prelaze 55c :) bokic
     
  14. Filozof

    Filozof Aktivista

    Kao što si i sam rekao " Nema potrebe da pises i kudis nesto o cemu ne znas dovoljno.".
     
  15. Qler

    Qler Veteran foruma

    Smanji drug malo doživljaj, nije lijepo tako se obraćati ljudima. Ovdje je razmjena mišljenja a ne prepirka fokus.

    I meni na mojoj konfu SC2 steka kad igram 4v4 ali zato što 15 jezgri gleda kud sunce hoda :) vjerujem da je isto i sa Wow... Džaba ti GPU kad je to single core igra i on je bottleneck.. A SC2 sam igrao sa 3770 AMD pa evo do ove sad 5700XT... I uvijek skoro isto isla...

    Ja sam neki dan ovdje dao Rx570 4GB za PSU kolegi... Haman nova bila...

    Sent from my Huawei P30
     
  16. selvin

    selvin Moderator

    Hajd drzite se teme i ako ikako moze kulturniji rjecnik da se koristi.
     
  17. Picoooka

    Picoooka Aktivista

    Ako imas namjeru kao sto kazes kupovati 5700 XT preporuka bi bila i od mene 1440p 144-165Hz.
     
  18. Filozof

    Filozof Aktivista

    Svakome se obratim onako kako taj neko zasluzi, a drugo nije nikakva prepirka nego razmjena argumenata i dokazivanje ko je upravu a ko nije, tome valjda i sluzi forum da bi ispravljali jedni druge i da neko nauci nesto novo. Wow sam naveo usput uz APEX koja sigurno nije single core igra i u kojoj su ove dvije grafike usko grlo, a momak kaze da je to igra koju moze vrtit bilo koja grafa stara 2,3 godine... Pa mi sad nije jasno jel se sprda il fakat ne zna o cemu prica? Helemnejse nije GPU ni poenta topica...

    @Picoooka imam namjeru gpu uzimati ali spomenuo sam gore da ne trazim uopste novi/bolji monitor, nego da mi je slucajno iskrsla ponuda za ovaj 240hz uz doplatu od 100KM, a ako bi nekad izletio neki 1440p monitor mozda bih razmislio, trenutno nemam namjeru uopste mijenjati monitor ako ne uzmem ovaj od 240hz
     
  19. Decerto

    Decerto Komšija

    ja licno mislim da monitor od 240 hz nema nikakav real world scenario,osim mozda ako igras profesionalno ali bas profesionalno,da ubijas milione,igre tipa quake,doom,cs,itd. Sta ce ti 240 fpsa u wowu ili lolu :D . Pa i pubgu ? Zanemari to,ganjaj 144hz 24" ako si vec za to zapeo,ostalo ulozi u veci ssd,bolju grafu,brzi ram,sta god.


    edit : meni classic wow ide na 300 fpsa pa ga opet lockam na 60. Racunar bukvalno idluje,igram apexa i cekam 40-man raid u pozadini.
     
  20. Picoooka

    Picoooka Aktivista

    Sva pompa oko 240Hz je uglavnom zbog kantera i pro playera jer navodno nema ghostinga i ima manje tearinga.



    Uglavnom 240Hz monitori su na cijeni pa ako imas tu priliku uz manju doplatu razmisli o zamjeni jer svakako ganjas te competitive igre.