Konfiguracija do 1700KM

Discussion in 'PC konfiguracije, notebook računari, servis' started by lilFishy, Apr 8, 2020.

  1. lilFishy

    lilFishy Novi član

    Pozdrav ljudi, odluci sam da kupim/sastavim svoj prvi racunar pa sam malo nesigruan oko cijena, prodavaca i da li je ovo generalno OK build.

    Ciljao sam ne nesto ovakvo:

    CPU: Ryzen 5 3600
    RAM: 16GB 3200MHz
    MBO: MSI B450 Gaming Plus Max
    SSD: KIngston A400 240GB
    PSU: Seasonic S12 II 620W bronze
    GPU: RX 5700 (moze i reference model posto je ne planiram overklokovati a msm da mi kuciste ima dobar airflow za hladjenje)

    Imam vec HDD od 1TB iz starijeg racunara kao i kuciste, Antec 900.

    Interesuje me da li se ovo moze naci za do 1700KM, i na cemu bih mogao "ustediti" u cijeni (npr. uzeti jeftiniji PUS) ako je sa ciljem kupovine od provjerene radnje sa garancijom?

    Hvala vam unaprijed
     
  2. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    Kod gaming pc nema štednje...

    Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk
     
  3. lilFishy

    lilFishy Novi član

    Da obrazlozim pitanje, htio bih kroz 10ak dana da uzmem racunar sa tim gore specs.
    Pitanje o usteti se svodi na sljedeca 2: "Da li mogu proci 3-4 mjeseca sa slabijiom PSU jedinicom i onda uzeti kakvu kvalitetnu PSU jedinicu"
    i "Da li je ista od gorenavedenih komponenti overkil"?
     
  4. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    Opet on. Za gaming ne postoji overkill. Da uzmes PC od 10000KM to nije overkill :)

    Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk
     
  5. Aldiin

    Aldiin Overclocker

    Ja bi izbjegavao taj A400 zbog qlc nand memory i jeftinih kontrolera koji ne podrzavaju interno kesiranje podataka.
     
  6. lilFishy

    lilFishy Novi član

    Okej, overkill za tu cijenu, generalnu konfiguraciju. Recimo, po meni bi bio overkill uzeti rx 570 i upariti sa procesorom i9 9900k ili nekom slicnom zvjerkom.
    Zasto da kupim neku ekstra jaku komponentu ako je ostale komponente ne mogu podrzati svojim radom/brzinama?
    Rado bih da imam 10k KM za racunar ali nemam :D Pa zato i zelim da dobijem sto vise za ulozene novce.

    @Aldiin Koji SSD onda da uzmem a da je ispod 90ak KM? Iskreno, SSD bih mogao i nadograditi kroz 5-6 mjeseci jer je to "jeftinija" komponenta u odnosu na recimo graficku ili procesor.
     
  7. igor.g

    igor.g Komšija

    Sve super samo veći ssd ubaci
     
  8. KingT

    KingT Veteran foruma

    Mozes uzeti i malo jeftiniju maticnu jer neces OC procesorm sto se tice napojne bolji je izbor Corsair VS650, novija je a i koliko vidim jeftinija je na piku.
     
  9. lilFishy

    lilFishy Novi član

    Hvala na odgovoru.
    Ima li ko preporuku sto se tice prodavca komponenti?
    Da li mi je bolje uzeti sve od jednog prodavca ili ganjati razlicite?

    Konkretno, graficku ovu sam vidio da ima Mickey84, a vidim covjek daje racun i garanciju, sto me raduje jer je graficka najskuplja i ne daj boze da ode a nemam garanciju.
    Imate li preporuke gdje da uzmem druge komponente, iz BL sam pa bih radije ako mogu otici i vidjeti komponentu/pakovanje prije no sto kupim.
     
  10. KingT

    KingT Veteran foruma

  11. efo

    efo Komšija

    Nemoj na matičnoj štediti, to je komponenta koja se ne mijenja, ja bih radije uzeo slabiju grafu za narednih pola godine, godinu, rx 5700 je jos uvijek dosta skupa, a za 4 puta manje para (za oko 200 KM, čak i manje) možes naći kartu koja ce ti dati vise od 50% njenih performansi koje su itekako dovoljne za full hd, a mogu lijepo gurati i 4k. Tipa RX 580 ili RX 480, 8GB varijante ako ti je 4k monitor. To ti ostavlja prostor da druge komponente 'nabafaš', tipa kvalitetniji SSD, napojnu, eventualno RAM, pa i spomenutu matičnu i da izađeš ispod te cijene koju si spomenuo. Onda za pola godine, godinu, kad se prepolovi cijena RX 5700, ideš na nju ili na XT varijantu iste, a do tad bi te jedna od ove dvije grafe vrlo dobro poslužila, kažem opet u performansama je to 58% performansi RX 480, a 62% RX 580. Imaš varijantu Vega 56/64 koje su malo manje od duplo jeftinije, a daju 87/95% performansi RX 5700-tke.

    Ove procente možeš vidjeti ovamo na Relative Performance:
    https://www.techpowerup.com/gpu-specs/radeon-rx-5700.c3437

    Evo npr. OK cijena za Vegu 64, vjerujem da bi dao i za 450:
    https://www.olx.ba/artikal/36394273/vega-64-graficka-kartica/

    Mada ja bih i dalje išao sa RX 480 ili RX 580 jer su trenutno daleko najpovoljnije sa odnosom uloženo/dobiveno, mogu se naći za oko 200 KM, a daju blizu 70% performansi Vege 64, tj. spomenutih 58% i 62% RX 5700-tke.
     
    Last edited: Apr 8, 2020
    Aldiin likes this.
  12. lilFishy

    lilFishy Novi član

    @efo Hvala ti na savijetu, gledam sad malo cijene novih rx580 i fino bi se tu dalo ustediti u odnosu na rx 5700. Nisam bas siguran za za Vega varijante jer ne bih polovne komponente.
    Mozda ipak izbacim ovu rx 5700, jer nemam u planu za sada 4k monitor a trenutno imam 1080 monitor, mozda poslije predjem na 1440p od 27 incha.
     
  13. Filozof

    Filozof Aktivista

    Ako mislis igrati igre na 60fps-a nema potrebe za tom grafikom ona je overkill za 1080p na 60hz monitoru, ako mislis na vise da igras (120hz, 144hz) onda zaobidji gore spomenute RX580 i RX480 jer ti one ne mogu gurati 144fps-a na pristojnim detaljima. Govorim iz iskustva, imao sam RX580 i u APEX-u nisam mogao dobiti 144hz. Izvuce ona nekih 90-120fps, sreca pa postoji freesync pa je to i dobro. Dalje ako planiras uopste da igras na 60hz monitoru onda ti je citava konfiguracija overkill, bolje ti je uzeti polovan komp za 800-900KM koji ima recimo rx580ku i onda ti je dovoljan za 1080p@60hz. Moja preporuka definitivno da ako nemas 144hz monitor prvo to uzmes ili ako planiras vec da uzimas 144h monitor onda se drzi RX5700-ke
     
  14. lilFishy

    lilFishy Novi član

    @Filozof Trenutno planiram za 1080p 60fps ali u buducnosti bih gledao na uzmem 1440p 60hz ili 120hz. Nesto nisam primamljen tim velikim HZovima jer od FPS igara sto zude za refreshom planiram igrati samo DOOM, a mislim da War Thunder i World of Warships ne zahtjevaju velike fps-ove.

    Ako mogu uzeti rx 580 koja ce za sada gurati sve sto mi se igra na 60+ fps a da mi ostane 300KM koje mogu poslije iskoristiti pri nadogradnji an 1440p monitor i gradu, to mi ne zvuci lose.
     
  15. Filozof

    Filozof Aktivista

    Upravo tako, ako ne mislis igrati igrati na preko 60fps-a rx580 je odlicna karta koja ce te posluziti, pokusaj sebi naci polovnu sa garancijom i ustedit ces jos vise, ne isplati se kupovati novu... Mada sve u svemu gledajuci ti za 1080p@60hz mozes ustediti jos dosta na ostalim komponentama ali o tom po tom, trebace ti mozda u buducnosti, grafika ti je sad najbolja i najvise ces ustediti, mozda sebi da stavis bolji ssd i bolje napajanje da nemas poslije nikakvog ulaganja
     
  16. efo

    efo Komšija

    Vidim da su i nove po dobrim cijenama, npr ova Asusova RX 580 8GB za 300KM:
    https://www.olx.ba/artikal/37295400/asus-rx-580-dual-oc-8gb/

    Isplati se zbog garancije i kad već sve novo kupuješ, inače je njih i teže naći za 200 i polovne, 240-250 se trenutno kreće cijena na piku, tako da tu nebi nešto ni uštedio posebno da ideš na polovno, a novo je novo, znaš da nije rudarila i sl.
    Samo je pitanje ima li ova na stanju, jer prva iduća da je 8GB je 360KM pa nadalje.

    S druge strane imaš RX 480 nove za 250 KM:
    https://www.olx.ba/artikal/37589280/graficka-sapphire-nitro-rx-480-4gb-ddr5-256bit/
    Samo što su 4GB, što je i dalje sasvim dovoljno za full hd. RX 480 i RX 580 su ti iste karte bukvalno, samo RX 580 ima blago veće klokove, pa je oko 5% brža karta.
     
    Last edited: Apr 8, 2020
  17. Filozof

    Filozof Aktivista

    Cisto sumnjam da je ovo NOVO, privatni prodavac, izvadjena iz kutije, znaci 100% korististena grafika! Novo je samo ono sto je zapakovano i sto ti uzmes i otpakujes, kao i racun sa datumom kupovine na dan kad si je kupio, sve ostalo tipa "ko nova", "malo koristena", "nova a na racunu datum 3.7.2019" su polovne karte i kao polovne ih treba placati. Ovo je najjeftinija sto se kaze iz radnje https://www.olx.ba/artikal/30342176/gigabyte-aorus-rx-580-rx580-8gb-ddr5-novo/
     
  18. efo

    efo Komšija

    RX 480 djeluje da je nova, za onu 580 ne možeš znati, mada uvijek možeš pitati za garanciju i vidjeti na osnovu toga.
     
  19. KingT

    KingT Veteran foruma

    kakva ba RX 580 , nista ispod RX 5600 XT ili mozda bolje RTX 2060 6GB / RTX 2060 Super 8GB za novu konfu u 2020 :D
     
  20. Filozof

    Filozof Aktivista

    @efo novo ima samo u prodavnici, ostalo je sve polovno, zato moras ti da odlucis hoces li novo ili polovno.
    @KingT ja licno ne bih bjezao od bolje karte, ali ja svakako igram FPS igre i ganjam 144hz pa bih je i iskoristio, ali on ako nema potrebe za njom onda mu je bacanje para, pogotovo ako moze da ih ulozi u nesto korisnije, a dogodine i ako uzme bolji monitor ili mu zatreba bolja karta moci ce kupiti, nece karti nestati :)
     
    efo likes this.