Konfiguracija do 1700KM

Discussion in 'PC konfiguracije, notebook računari, servis' started by lilFishy, Apr 8, 2020.

  1. lilFishy

    lilFishy Novi član

    @KingT Imam poveci spisak igara od prethodnih 5-6 godina koje hocu da odigram a ne mogu na trenutnom laptopu. (DOOM 1 i 2, Total war warhammer 1 i 2, Deus ex: Mankind devided i sl)
    Dok ja prodjem kroz sve to skupicu dovoljno para za veci i bolji monitor i jacu graficku.
    S obzirom da je trenutni monitor od 1080p, msm da ce rx 580 biti okej za njega.
    Mislim da mi je bolje uzeti sada kvalitetniju maticnu, veci ssd i kvalitetnije napajanje pa za nekih godinu dana uzeti monitor i graficku.
     
  2. efo

    efo Komšija

    Tom logikom je i u radnji polovno, jer karta čim izađe iz proizvodnje je polovna. Tako da ta logika ne vrijedi. Ako dobije garanciju na godinu ili dvije, to mu je sasvim dovoljno.

    Ja bih na full hd 60Hz monitor s ovom pameću, ako mora novo/nekorišteno, uzeo navedenu RX 480 4GB za 250 KM, 4GB je dovoljno za full hd i biće u narednom periodu, a slabija od RX 580 5% ili manje. Mada i ona Asus RX 580 8GB za 300 KM ako je na stanju i ako daje garanciju godinu ili više, sigurno da je dobar buy, ponajviše zbog toga što će je biti lakše preprodati kada za to dođe vrijeme, zbog više VRAM-a.
     
    Last edited: Apr 8, 2020
  3. KingT

    KingT Veteran foruma



    Uzmes "kvalitetniju" napojnu i maticnu i nista neces dobiti zauzvrat, ni sada ni za godinu ni za tri godine.

    Uzmes:

    maticnu do 200KM,
    napojnu VS650 koja ce te suziti godinama i koja kosta cca max 150KM, ili neki ekvivialent
    uzmi Corsair Vengance 16 GB (2x 8GB DDR4 3200) sto je nekih 190KM,
    3600 ryzen cca 400KM (ima ih i po 390 na piku)
    SSD 500GBsamsung 860 ili Crucial MX500 - 150KM
    GPU RTX 2060 6GB - cca 680KM

    Total 1760KM :D
     
  4. efo

    efo Komšija

    Čovjek igra na full hd 60 Hz, šta će mu ta karta, kojoj će se cijena prepoloviti dok on ne kupi 144Hz monitor više rezolucije? Bacanje viška fps-ova (čitaj para) u smeće.
     
    lilFishy likes this.
  5. KingT

    KingT Veteran foruma

    Druze ne postoji visak FPS-ova :D
     
    veki81 likes this.
  6. lilFishy

    lilFishy Novi član

    Postoji kada sa cijena komponenti umjesa u to.
    Da imam vecu platu ne bih gledao cijene 2-3 sedmice pred kupovinu, vec samo dosao u shop, pokazao prstom u najskuplje i rekao daj.
    Ali posto zelim da dobijem najvise za ulozeno ovo mi izlgleda okej.

    Vidio sam tvoj prethodni post, i sve mi izgleda okej sem grafcike i maticne. Kokretno, ne mogu nigdje naci ryzen 3000 ready mbo za ispod 200 KM u okolini BL, jer ne zelim da se zezam sa falashovanjem biosa, a nisu sve b450 odmah kompatibilne sa ryzen 3000 serijom.

    Mislim da ce biti bolje da "bacim" ~300KM na graficku koja ce super ici na 1080px, i pristediti ovih 300 KM, pa za nekih pola do godinu, uzeti jaci monitor i jacu graficku.
     
    efo likes this.
  7. Esh

    Esh HWB

    Tvoj prijedlog konfiguracije iz prvog posta je sasvim ok. Jedini ozbiljniji medostatak je sto SSD nije NVMe.

    Sa aspketa usteda, opcije su slabija graficka, tipa 5600 XT ili 2nd gen Ryzen ako gdje se jos ima nabaviti sa odgovarajucom plocom.
     
  8. Ekstrauterina

    Ekstrauterina Aktivista

    Ev RX 470 jos jeftinija: https://www.olx.ba/artikal/37622808/nova-graficka-karta-rx-470-4gb-ddr5-oc/
     
    Last edited: Apr 9, 2020
  9. Reventon

    Reventon Veteran foruma

  10. efo

    efo Komšija

  11. Ekstrauterina

    Ekstrauterina Aktivista

    Iz nekog razloga meni je u sjecanju da su one tu negdje, ali vidim sad da ima fine razlike. Slazem se onda da su x80 definitivno bolja investicija.
     
  12. lilFishy

    lilFishy Novi član

    Hvala svima na odgovorima, pomogli se da se kristalizuje izgled build-a.

    Imam jos jedno pitanje, da li je neko narucivao sa computeruniverse.net u skorasnje vrijeme, I moze li mi dati primjer koliko ga je izasla carina na stavku izmedju 45 i 70 Eura?
     
  13. lilFishy

    lilFishy Novi član

    Narode, pala je odluka da se ipak ustedi malo na sistemu i da ne stavljam neku grafu od 700+ KM jer za tim nema potrebe sada, ponajvise zbog monitora.
    Sve komponente, sem graficke sam uklopio u 1050 KM.
    Interesuje me sta bi ste preporucili da uzmem za graficku, do nekih 450 KM?

    Razmisljao sam da uzmem novu RX 580 8gb, ali mi djeluje da bi bolji deal bio ovo, posebno sto nude garanciju: https://www.olx.ba/artikal/36175494/graficka-gigabyte-gaming-g1-gtx1070-gtx-1070-8gb/
    Ako neko ima savijet ili misljenje, slobodno udarite.
     
  14. Filozof

    Filozof Aktivista

    Nova RX590 8gb 410KM i Cao :)
     
    lilFishy likes this.
  15. KingT

    KingT Veteran foruma

    GTX 1070 je brza cca 20%, trosi manje i manje se grije.
     
  16. Filozof

    Filozof Aktivista

    Jeste ali je polovna, drljaju one već godinama kod nekoga, to treba baš da nađeš nekog pouzdanog da je kupiš, ova je nova 24mj. Garancija i prst u uho, svakako ni nju neće iskoristiti u potpunosti.
     
  17. Tensai

    Tensai Komšija

    RX 590 je 8% brza od RX 580. Drugim rjecima iste su grafičke samo što je ova 200KM skuplja.
     
  18. Filozof

    Filozof Aktivista

    Jeste 200KM ako gledaš polovnu rx580 i novu rx590 nova 580ka je isto tako oko 400KM, zato sam i rekao da uzme 590ku
     
  19. lilFishy

    lilFishy Novi član

    A da li bi mozda bolje bilo da ispustim ryzen 3600, uzmem ryzen 2600x i onda umjesto graficke rx 589/590 uzmem rx 5700?
    ukratko: R5 2600x + RX 5700 vs R5 3600 + rx 580/590 (ovo bi izaslo oko 100-70 KM jeftinije)

    Ne planiram igrati nista na preko 90-100 fps-ova poput takmicarskih FPSova.
     
  20. Filozof

    Filozof Aktivista

    sam sebi si odgovorio na pitanje vec, ako ne planiras igrati preko 90-100fpsa onda bi tebi najbolje bilo da ides 2600x sa rx590 (kazem opet 590 jer mislim na kupovinu nove a ne polovne). to para sto ti ostane baci na neki mis, tastaturu, sluske sta ti vec treba ili stekaj sebi za more :)

    CPU nece crknut nikad, da se razumijemo to je jedan od milion njega mozes uzeti i bez garancije, polovnog ali grafika je jedna od najskupljih komponenti u racunaru pa gledaj ili da kupis novu ili polovnu sa garancijom, eventualno i bez garancije ako je neko tebi poznat i pouzdan. Ako si vidjeo i ja trazim sebi grafu za oko 400KM i trazim da to bude polovno po mogucnosti sa garancijom ili neko pouzdan (s kim sam vec trgovao ili neko koga poznajem) ako ne nadjem nista slicno 99% idem na novu rx590 - 410KM i miran sam 2god.