Preporuka napojne

Discussion in 'Monitori, storage, kućišta, periferija' started by NaLe!, Jun 19, 2016.

  1. efo

    efo Komšija

    Dobro povuče i matična 50tak Wati, al to je opet oko 350W. U svakom slučaju nemaš brige, sve i da je 400W.
     
  2. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Gdje si nasao tu napojnu, koja je cijena? Ako je razlika 20-30 KM u odnosu na 650W model, onda uzmi 650W i rahat si.
     
  3. efo

    efo Komšija

    Rahat je i ovako, sa 650W može dvije rx 5700 pogurat.
     
  4. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Jesi li racunao OC procesora i graficke? Moze pogurati svakako, ali ako ce 550W raditi na 80% u loadu a 650W na 60%, onda bih radije doplatio, barem ja tako razmisljam. Zato pitam koja je cijena.
     
    Picoooka likes this.
  5. lilFishy

    lilFishy Novi član

    cijenu sam nasao da je 180 KM, a to mi je vec gornja granica za PSU
     
  6. Reventon

    Reventon Veteran foruma

  7. lilFishy

    lilFishy Novi član

    Najvjerovanije da cu kod njega uzeti jer bih na PSU ipak garanciju, nije to RAM ili sta vec pa da se moze i u Kladusi uzeti :D
     
  8. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Iskreno ja ni jednu garanciju sa olx ne shvatam ozbiljno, svi su mi isto :) Taj model koji gledas je stvarno dobar, ako je nova bit ces rahat 10 godina.

    Ja sam uzeo polovnu Corsair 650W, da kucnem u drvo dvije godine radi bez problema.
     
  9. Picoooka

    Picoooka Aktivista

    Validna garancija za mene je samo ona garancija gdje dobijes fiskalni racun i da su ti artikli iz CT-a,kimteca ili asbisa pa u slucaju necega da mozes sam ganjati reklamaciju i da se ne oslanjas na prodavaca od kojeg si kupio da ti on ganja za tebe.

    Ovo govorim iz licnog iskustva jer sam za sve izganjao garanciju sto sam ja licno ganjao u navedenim veleprodajama dok za 2 artikla koji su mi "ganjali" OLX prodavaci ni za jedan nije uvazena i oba artikla su mi vracena pod ispravno nazalost.
     
  10. Aldiin

    Aldiin Overclocker

    Slazem se ovdje, garancije na piku treba shvatiti kao da ih nema. Desavalo se da prodavaci preko noci nestanu.

    Seasonic ipak daje 10 godina gare worldwide, meni su uredno poslali novi psu :)
     
  11. Qler

    Qler Veteran foruma

  12. lilFishy

    lilFishy Novi član

    Pa usadiste mi sad crva ljudi. Ja sam cuo da Mickey84 izdaje fiskalni racun i da je sve legalno i legitimno.
    Da li je iko ista reklamirao od stvari kupljenih kod njega?
     
  13. Picoooka

    Picoooka Aktivista

    mickey84 je na dobrom glasu i ne vjerujem da ces s njim biti ostecen u slucaju necega .. naravno izdaje fiskalni racun.
     
  14. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Dobijes ti racun, al od R. Srbije :D
    Mickey ima 650W model za 20KM vise, uzmi ako ikako mozes.
     
    Picoooka likes this.
  15. Picoooka

    Picoooka Aktivista

    Ja sam uzeo ljetos Corsair HX1200i od GamingShopBL na akciji top cijena bila oko 300km i ne brinem se uopste sto vise ne postoji taj profil i prodavac jer znam da sam uzeo kvalitet i da su sanse minimalne da joj sta bude na duze staze.
     
  16. efo

    efo Komšija

    Ova spomenuta PSU wattage stranica ti u startu stavi 113W na loadu, bez da ista označiš, znači nema ništa od nje, samo te navlače da uzmeš skuplji PSU bespotrebno.

    Na 12V bez OC-a sa rx 5700 će trošiti 250W u loadu, sa nekim OC-om do 300, neka ide i do 350W (neki visok OC i procesora i grafe). Nek ploča troši 50W, to je 400W na 12V vrh vrhova. Ova Seasonic napojna mu daje 540W na 12V. 400 je 74% od 540, a realno će to biti bliže 70%, a vjerovatno i ispod u svakodnevnom gejmingu. Znači opet dolazimo do zaključka da je sve preko ove napojne overkill za ovu konfu, a ova mu je taman da se ne sekira.

    p.s. Nedavno sam pogonio E5 1650 V2 kojem je TDP 130W (Ryzenu 5 3600 je 65W za uporedbu) i RX 480 8GB OC (slična potrošnja kao RX 580 fabrička, 170-180W, dakle kao rx 5700) na staroj FPS 500W napojnoj bez ikakvih problema. Na 12V je imala 400-440W, tu negdje. Ova njegova konfa troši preko 50W manje, a na 12V railu ima preko 100W više, znači 150W čovjek ima viška. Najveći OC (na zraku) da uradi neće povećati potrošnju za više od 100W. Sve preko ove napojne mu je bacanje para, a i ja bih mnogo radije išao na nešto polovno i provjereno, jer možeš za pola te cijene naći napojnu sličnih karakteristika i tako uštediti skoro 100 KM.
     
    Last edited: Apr 10, 2020
  17. KingT

    KingT Veteran foruma

    Evo moj video u Crysis 3 sa dvije HD7950 TOP, 2500K @ 4.7GHz (1.42V) , sve to na Seasonic G 550W napojnoj.

    Sistem iz uticnice vukao max 500W, sto znaci max iz PSU je 450W (90% efikasnost).

    Da napomenem da je napojna riknula nakon nekoliko mjeseci (PC se samo iskljucio), doduse dobio sam zamjenu G750 uz doplatu 45KM :D

    Moja preporuka je uvijek da imas bar 150W viska, a i napojna nece biti toliko bucna tj ventilator.


     
  18. selvin

    selvin Moderator

    Najbolji moguci scenarij je da ti rikne napojna. Najjeftinije prodjes. Sta god ostalo povuce za sobom, donji si.

    Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
     
    aNaToMiC ! likes this.
  19. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Mickry ne sverca vise koliko znam, sve je sa fiskalnim
     
  20. Qler

    Qler Veteran foruma

    To sam i ja čuo

    Sent from my Huawei P30