Koji Wi-Fi router?

Discussion in 'Internet provideri, umrežavanje i web servisi' started by SpookyMoO, May 8, 2009.

  1. Mujka

    Mujka Komšija

    Ja sam uzeo polovan Asus rt-n56u
    Evo 5 godina služi top... WiFi signal extra dobar
    Tako da od mene preporuka za Asus hehe ako ti treba veći opseg ako je stan može i jeftiniji neki

    Sent from my Redmi Note 7 Pro using Tapatalk
     
  2. selvin

    selvin Moderator

    Stan je u pitanju, ali ce mi modem biti u ormaricu, tako je planirano valjda da se spaja na optiku direktno. A LAN razvucen do soba, a dnevna mi je najdalja od ormarica, sumnjam da ce biti dobar signal kroz ormaric i 3 zida.
     
  3. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    Ganjaj isključivo 5,8GHz WiFi. Taj od 38KM u imtecu je samo 2,4GHz koliko ja vidim. Ova druga dva od 57KM i 89KM su dual band i trebala bi poslužiti.

    Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk
     
  4. selvin

    selvin Moderator

  5. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    selvin likes this.
  6. Almir

    Almir Komšija

    Ako si voljan malo učiti mislim svaki napredni ruter traži učenje, mikrotik ti sve završava tipa rb2011 ili rb4011 uređaji koji jedu malu djecu :) unifi je isto ok ja ispod ove dvije navedene marke ne idem tipa dlink, tplink,asus i sl to je sve tanko...
     
  7. selvin

    selvin Moderator

    Jesam ucio prije 10 godina, mikrotik upravo, dok su lokalni wisp provideri bili popularni. Sad mi nije do tog, treba mi nesto sto obavlja posao laicki, da ne razmisljam. Mislim da mi ne treba nista posebno, da ce svaki wireless router obaviti ovo sto meni treba. Barem mislim, mozda sam u krivu, mozda ovaj dlink ne moze ni odraditi ono sto meni treba, zato ovdje i pitam. Da se ne zalijecem dzaba kad ima strucnijih ljudi :) Da ne bude optika do stana, a wireless router me zeza... Ima li potrebe da ganjam gigabitni? Koliko vidim, najjeftiniji je 100KM.

    Ovo je obicni wifi extender, nema veze sa powerline adapterima, samo lici na njeg? :D
     
  8. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    selvin likes this.
  9. VR6

    VR6 Komšija

    da se nadovezem na temu :D

    i meni je potreban router,
    gledam Xiaomi Mi Router 3 (90KM) i Xiaomi Mi Router 4A Gigabit verzija (99KM)
    u pitanju je dio kuce koji je nekih 60m2 i ispred basta

    jeli ovo najbolja opcija za ovu lovu?
    ili postoji neka jeftnija a da je katakteristikama kao ovi routeri?
     
    Last edited: Jun 1, 2020
  10. Picoooka

    Picoooka Aktivista

  11. VR6

    VR6 Komšija

    ovaj drugi 4A gigabit verzija ima i malo je skuplji od verzije 3, a imaju samo po 2 porta, sto mi nije toliko znacajno jer cu kaciti switch i iz njega vuci kablove koje sam vec provukao

    ima li neka jos povoljnija opcija od archera? i kakva su iskustva sa njim?
    posto nisam nikada imao neki dodatni ruter, vecinom od provajdera onaj sto dobijem sam gulio :D
     
  12. Picoooka

    Picoooka Aktivista

    Last edited: Jun 1, 2020
  13. VR6

    VR6 Komšija

    Ovaj 4A je Gigabit verzija, nije obicna kao sa linka
    ne znam sada ove specifikacije za ram i rom sto navode koliko su znacajne i vidim sa ovaj xiaomi ima usb port neki kao valjda da se utakne stick ili sta vec sa share

    kontam da li ima potrebe za routerom sa 4 antene na 60m2 ?
    koji ce nekada biti koristen wifi signal kroz 2-3zida(proveden je lan kroz kucu)

    ili da idem sa 2? posto su jeftniji od ovih sa 4

    ove sa 4 sam stavio jer mi je izbacilo njih kao dual band
     
  14. Picoooka

    Picoooka Aktivista

    Ako imaju jeftiniji sa dvije antene i sa gigabitnim portom sto da ne naravno ako su provjereni i pouzdani routeri.

    Mislim da je kod nas ovaj archer-c6 best buy model za 84km sto ce ti vjerovatno i @Benq reci.
     
  15. VR6

    VR6 Komšija

    cekam odgovor :D
     
    Last edited: Jun 1, 2020
  16. SamiRX-8

    SamiRX-8 Komšija

    Što prije zaboraviti na 10/100 za sve :D . Tih Archera sam postavio par komada i nije bilo problema, ok je za home varijantu. Dosta su popravili interfejs koji je pregledniji i lakši za koristiti.
     
  17. DSA

    DSA Aktivista

    X
     
    Last edited: Aug 6, 2020
  18. VR6

    VR6 Komšija

    Citao sam malo po netu xiaomi 3, zna gubiti mrezu kroz 2 zida na testu i padne brzina na 0, dok archer to drzi.
    Jedina prednost xiaomia 4a gigabit je dizajn i usb slot.
    mozda procesor i ram, kako sam mogao naci archer ima neki single core i manje rama ili sam fulio :D
     
  19. VR6

    VR6 Komšija

    narucen Archer c6 i 8portni switch :) hvala za pomoc, nadam se da ce router biti odlican kao sto kazete
     
    Picoooka likes this.
  20. dmr

    dmr Veteran foruma

    Treba mi pojacanje wifi signala u donjem spratu kuce, najvise zbog sto kvalitetnijih razgovora preko vibera. Da li ce dodavanje jos jednog wifi routera koji ce se koristiti kao wifi extender (repeater) rijesiti problem ili bi trebao taj router povezati kablom sa modemom? I koji najjeftiniji router bi mi preporucili za ovo?


    Sent from my iPhone using Tapatalk Pro