All about (my) Car/Cars !!!

Discussion in 'Generalna diskusija' started by Juka, Feb 19, 2011.

Tags:
  1. dams82

    dams82 Komšija

    Trudim se
    Bilo je i par preticanja, par stajanja u koloni. Opet prosjek brzine 65km/h


    Sent from my Mi 9T using Tapatalk
     
  2. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Pa to ti je na 100 ili 120k, zavisi kakav set nabacis. Uradis ga odmah, preventivno, ako nemas fobar dokaz da je prethodni skoro urađen.

    Znači Bosch je samo na 68 kW i to solenoid. i na onom 2.2 HDi.
     
    Last edited: May 14, 2020
  3. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Stari 66kw 2.0hdi ima u dvije verzije siemens i bosch, 79kw 2.0hdi uvijek bosch. 2.2hdi 98kw bosch, 2.0hdi 100kw siemens 1.6hdi 16v 66 i 80kw bosch. 1.6hdi 8v 68kw bosch, 82/84/85kw siemens (conti) 1.6 blueHDI 8v 73kw i 88kw bosch. 2.0hdi 103 110 120 delphi

    Sent from my Mate10pro using TapatalkPro
     
  4. Mujka

    Mujka Komšija

    mislim da je ovo photoshop :p
    sad ce demant iz forda xD
     
    dams82 likes this.
  5. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Hvala ti puno na listingu.
     
  6. dams82

    dams82 Komšija

    Neće iz Ford-a sigurno demant
    To im je reklama.

    Sent from my Mi 9T using Tapatalk
     
  7. selvin

    selvin Moderator

    Je li i ti i Dino imate iste motore, kod tebe focus, kod njeg mondeo? Ili mi se ucinilo da je i on stavljao slicnu potrosnju :D Je li isti taj motor u kugi?
     
  8. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Jesu isti motori, s tim da nije bas isti code motora al to je to. Jer kod mene je ECOnetic verzija pa ima par dodatnih senzora.

    Ima u kugi takodje taj motor.

    Sent from my Mate10pro using TapatalkPro
     
  9. dams82

    dams82 Komšija

    Tako je, Kuga je inače kao Focus, čak i unutrašnjost skoro ista...

    Sent from my Mi 9T using Tapatalk
     
  10. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    0,5-1L kod modernih dizela na fabrickim postavkama ode zbog odrzavanja izduvnih normi, niza-visa temperatura u cilindru je uvijek igra balansa izmedju potrosnje, snage, kolicine NOx-a u izduvu i PM cestica.
    Ako povecas NOx imas manje PM cestica i obrnuto, sto ti onda utjece na potrosnju/snagu, te koliko cesto ce ti trebati regeneracija DPF-a i treba li ti SCR/adblue uopste.

    Oni svapski prevarantski dizeli su imali nisku potrosnju, finu snagu i manje problema sa DPF-om jer su u realnim uslovima imali mnogostruko vise NOx-a u izduvu nego je dozvoljeno po normama.
    I zato remap moze moze donijeti ustede, jednostavno postajes veci NOx zagadjivac u realnim uslovima, bez da je to moguce izmjeriti u nekoj obicnoj garazi na tehnickom.
     
    dams82 likes this.
  11. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    Ova potrosnja na boardu meni je svako auto sto sam imao uvijek lagalo tj. pola litre manja potrosnja na BC od realne.
     
  12. Lamagician

    Lamagician Komšija

    120k ili cini mi se svako 5-6 godina tako da ne treba zaboraviti i na vrijeme :)
     
  13. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Moj prošli auto je varao varijabilno. Ako je puno loko voznje onda pokazuje vise nego sto je zaista a ako je sve otvorena onda pokazuje manje nego što jest.

    A ovaj Mondeo trenutno pokazuje tačno u dcl. Bar ovakve voznje koju trenutno praktikujem. 80% magistrala 20% grad. Već 4 rezervoara i preko 5000km ispod 4L.

    Sent from my Mate10pro using TapatalkPro
     
    Last edited: May 14, 2020
  14. Mujka

    Mujka Komšija

    teško xD kad je remap onda ti ga drago stisnut :D pogotov ko je imao 66kw pa sad ima više :D
     
  15. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    @dams82 i jos zaboravih sto se tice snage, vecina proizvodjaca danas ima identicne motore i popratnu periferiju za vise verzija snage, i samo softverski osakati ovu "slabiju" 500-1000 obrtaja ranije, zato ispadne ista potrosnja ko bas ne stisce.

    https://www.automobile-catalog.com/curve/2018/2768720/mazda_6_wagon_2_0_skyactiv-g_145.html
    https://www.automobile-catalog.com/curve/2018/2768735/mazda_6_wagon_2_0_skyactiv-g_165.html

    Pogledaj te dvije krivulje snage, do 5000 obrtaja su identicne, tu ide fuel cut-off kod prvog auta, a drugi dobija corbu jos do 6000.
    95% vozaca nece ni zaviriti na tih 5-6k obrtaja.
    Jos jedna mala razlika ta dva auta je u stepenima prijenosa, kod drugog su nesto kraci pa se dobije malo bolje ubrzanje (i par deci manja/veca potrosnja zavisno od stila voznje) ali to je vec druga prica.
     
  16. dams82

    dams82 Komšija

    Neki lažu, neki ne... Vw inače najviše laže, na golfu 4 mi je lagalo i ocu na passat 6 kad je imao... Uvijek pokaže manje nego realno
    Focusa sam testirao, bilo je u 0.1L,ali i pištolj kad izbaci dolijem još do okrugle cijene pa se tu možda gubi...

    Sent from my Mi 9T using Tapatalk
     
  17. Qler

    Qler Veteran foruma

    Meni je prošli ford lagano bezobrazno :) na BC 7l na pištolju 9 :)

    Ovaj je puno tačniji, do max 0,5l laže...

    Sent from my Huawei P30
     
  18. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Sto se potrosnje, snage i kubikaze tice, evo primjer, hipoteticki:

    1.5 90KS
    1.5 120KS
    2.0 150KS
    2.0 190KS

    I recimo da je auto tesko 1350kg te da svi imaju iste mjenjace. Koji ce najmanje trosit? Naravno 1.5 120KS. Koji ce bit najdugotrajniji? Neki od 2.0, ovisno jel identican motor ili nije. Ako je identican, onda slabiji, a ako nije i ako jaca verzija fakat ima neka poboljsanja, jaci.
     
  19. Lamagician

    Lamagician Komšija

    Renault motor K9K 1.5dci 110PS (2014. godina) u autu teskom cca 1400 kg sa manuelnim mjenjacem (6 brzina) trosi na autoputu na 130-140 km/h 5.5l, po gradu 6l i magistrala odnosno na 80/kmh isl 5.1 litar. Sasvim ok.
     
  20. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Ovo je tačno 100% , jbg treba gledati u morfologiju terena nas u sjevernoj Bosni, Ja kad odem u gračanicu iz TZ ili u Orašje, uvijek potrošnja bude ispod 4l.
    Tako kod mene šura koji gore živi uz obalu u Zenici na Pugu 307 ima 2-3l više prosjeka od mene.
    Ja sam znao 3,2l od Zenice do Tuzle navući i to normalne vožnje prosjeka 70km/h. Jbg spuštaš se niz Bosnu do Doboja, onda Sprečkim poljem ravno do kuće.